Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
№ 14
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
П Р О Т О К О Л
№ 14
На 22 април 2015 г. се проведе заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред при следния
Дневен ред:
1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 502-01-23, внесен от Министерския съвет на 26 март 2015 г. за първо гласуване.
2. Проект на решение за преобразуване на частно висше училище – самостоятелен колеж с наименование „Колеж по икономика и администрация” и със седалище Пловдив, в специализирано частно Висше училище по сигурност и икономика – Пловдив, № 502-03-1, внесен от Министерския съвет на 5 март 2015 г.
3. Разни.
По т. 1 от дневния ред в заседанието взеха участие от Министерството на вътрешните работи господин Красимир Ципов – заместник-министър, Емил Ангелов – началник сектор „КОС”, Главна дирекция „Национална полиция”, и Кристина Лазарова – главен юрисконсулт в Дирекция „Правно-нормативна дейност”.
По т. 2 от дневния ред от Министерството на образованието и науката в заседанието взе участие госпожа Мария Фъртунова – директор на Дирекция „Висше образование”.
Заседанието бе открито в 14,30 часа и ръководено от господин Атанас Атанасов – председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Към протокола се прилага списък на присъстващите.
* * *
ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Добър ден, колеги!
Забавянето беше заради стенографът. Имаме необходимият кворум, предлагам да започнем днешното заседание.
Предложил съм на Вашето внимание Проект за дневен ред, който се състои от три точки:
1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 502-01-23, внесен от Министерския съвет на 26 март 2015 г. за първо гласуване.
2. Проект на решение за преобразуване на частно висше училище – самостоятелен колеж с наименование „Колеж по икономика и администрация” и със седалище Пловдив, в специализирано частно Висше училище по сигурност и икономика – Пловдив, № 502-03-1, внесен от Министерския съвет на 5 март 2015 г.
3. Разни.
Има ли други предложения по дневния ред? Не виждам.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласували: за – 14, против и въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
Преминаваме към точка първа.
По т. 1 – Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, сме поканили представители на Министерството на вътрешните работи в лицето на Красимир Ципов – заместник-министър, Емил Ангелов – началник сектор „КОС” в Главна дирекция „Национална полиция”, и Кристина Лазарова – главен юрисконсулт в Дирекция „Правно-нормативна дейност”.
Колеги, заповядайте да представите Вашето становище по Законопроекта.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Ще бъда съвсем кратък. Внесеният Законопроект цели да синхронизира българското законодателство и по-конкретно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия с изискванията на Регламент № 258/2012 г. на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. за изпълнение на чл. 10 от Протокола на Организацията на обединените нации срещу незаконното производство и трафик с огнестрелни оръжия, техните части и компонентни боеприпаси, допълващ Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу транс националната организирана престъпност.
За ваша информация, Законопроектът бе внесен в предишното Народно събрание, премина на първо четене през пленарната зала. За съжаление, поради предсрочното прекратяване на мандата на Народното събрание не бе приет, но България не е в неизпълнение, така че ще помоля, ако има възможност, в следващите заседания Законопроектът да бъде разгледан и приет. Благодаря Ви.
ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря, господин Ципов.
Колегите Ви, имат ли да допълнят нещо? Не.
Колеги, имате ли отношение по предложения Законопроект? Няма.
Благодаря Ви.
Който е съгласен с приемането на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 502-01-23, внесен от Министерския съвет на 26 март 2015 г., моля да гласува.
Гласували: за – 14, против и въздържали се – няма.
Законопроектът по т. 1 е приет.
Благодаря Ви, лека работа!
Преминаваме към точка втора - Проект на решение за преобразуване на частно висше училище в специализирано частно Висше училище по сигурност и икономика в Пловдив.
По тази точка присъства госпожа Мария Фъртунова – директор на Дирекция „Висше образование” в Министерството на образованието и науката.
Заповядайте, имате думата.
МАРИЯ ФЪРТУНОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми господа народни представители, представям на Вашето внимание процедура за преобразуване на частното висше училище Колеж по икономика и администрация със седалище – Пловдив, в специализирано висше училище по сигурност и икономика със седалище – Пловдив.
Частното висше училище – самостоятелен колеж, е открито с Решение на Народното събрание от 29 октомври 2003 г. В него към настоящия момент се обучават около 1500 студенти на образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър” в област на висшето образование „Социални, стопански и правни науки”.
Предложената процедура за преобразуване е във връзка с предложение на ръководството на висшето училище въз основа на положително оценен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация от юли месец 2014 г. Към настоящия момент в колежа се обучават студенти по няколко професионални направления. Това са: „Администрация и управление”, „Икономика” и „Национална сигурност”.
Проектът предвижда преобразуването на висшето училище да се състои и да включва в структурата си три учебни научни центъра – по национална сигурност, по икономика и управление и по чуждо езиково обучение.
След преобразуването повечето от студентите на колежа ще продължат обучението си във Висшето училище по сигурност и икономика. За тези, които искат да се дипломират на степен „професионален бакалавър”, при условията, по които са приети, актът за преобразуване предвижда прехвърлянето им в друг колеж, за което е осигурено съгласието на ректорите на съответните висши училища.
Какво е състоянието на процедурата до момента?
Има Решение на Министерския съвет № 120 от 4 март 2015 г.за предложение до Народното събрание за преобразуване на частното висше училище в специализирано висше училище по сигурност и икономика в Пловдив.
На 11 март 2015 г. предложението на Министерския съвет е разгледано от Комисията по Комисията по образованието и науката като е предложено отлагане на решението във връзка със събиране на допълнителни становища и информация.
На 8 април 2015 г. предложението отново е разгледано и одобрено от Комисията по Комисията по образованието и науката с 13 гласа „за”, без „против” и 1 – „въздържал се”. Приемат Проекта за образуване на колежа в специализирано висше училище.
Междувременно са получени пет подкрепящи становища и не е получено нито едно становище „против” във връзка с внесения проект.
Академичният състав на висшето училище отговаря на изискванията на Закона за развитие на висшето образование, което е видно и от положителната оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация по Критерия 2.6. във връзка с необходимия преподавателски състав.
През вторият семестър на учебната 2014/2015 г. това е допълнително извън процедурата, но за Ваше сведение като народни представители, в това професионално направление в Република България се обучават около 5000 студенти в девет висши училища. Ние се надяваме, че това е един от приносите на специализираното висше училище по сигурност и икономика да укрепи капацитета в този отрасъл на икономиката в Република България. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря.
Колеги, само да посоча – госпожа Фъртунова го каза, но водещата комисия е подкрепила Проекта за решение. Ние сме подпомагаща комисия по тази точка. Това само за сведение.
Има ли становища, въпроси към госпожа Фъртунова, мнения, изказвания? Не виждам.
В такъв случай и аз ще се огранича.
Който е съгласен да приемем Проекта за решение за преобразуване на частно висше училище в специализирано частно Висше училище по сигурност и икономика в Пловдив, № 502-03-1, внесен от Министерския съвет на 5 март 2015 г., моля да гласува.
Гласували: за – 15, против и въздържали се – няма.
Проектът за решение е приет.
Благодаря Ви. Довиждане.
Колеги, в точка „Разни” имам да направя две съобщения и, разбира се, всеки един от Вас, ако има нещо извън дневния ред да постави като проблем.
Първо, искам да Ви информирам, че другата седмица – на 29 април 2015 г., сряда, от 14,00 ч. в зала „Изток” ще се състои среща с представители на Европейската комисия във връзка с Мониторинга на България, който съществува и се прилага по „Правосъдие и вътрешен ред”.
Няма да чета тук имената на гостите, които са от чужбина, но има и представители на българските неправителствени организации. Ще Ви посоча само темите:
- „Стратегия за съдебна реформа”;
- „Последващи действия за изпълнение на специфични цели от Стратегията”;
- „Наказателен и Наказателно-процесуален кодекс, законодателна процедура, основни елементи”;
- „Стратегия за борба с корупцията – роля на Народното събрание” и
- „Роля на Народното събрание при назначаване или избор на членове на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси”.
Всички членове на Комисията са поканени да присъстват на това събитие. Ще Ви помоля, за да може да се организират все пак организаторите, тези, които действително ще присъстват – това е веднага след заседанието в 14,00 ч., в сряда. Добре е да имаме списък при Ваня, за да сме наясно.
РЕПЛИКИ: Само с нашата комисия ли?
ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Не само с нашата, а мисля, че и Правната комисия. Поканени са основно двете комисии, както и всички народни представители, които, разбира се, проявяват интерес. Темата е сериозна, при условие че в момента се работи по законопроекти за изменение и на Конституцията, и на Закона за съдебната власт. Добре е да чуем и становището на Европейската комисия, съответно да бъдат изразени и позиции от наши представители.
В тази връзка нашето заседание, при това положение, на този етап не мога да Ви кажа час, но то по някакъв начин ще трябва да кореспондира с края на тази среща. Може би около 15,00 или 15,30 ч. да направим заседанието. Аз не знам колко ще продължи тази среща. Не мога да преценя. Ако искате, можем да направим заседанието и от 16,00 ч.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Вероятно ще приключи до 16,00 ч. и от там ще дойдем направо тук, за да проведем заседанието.
ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Добре, съгласен съм.
След час и половина бихме могли да преценим дали да не се оттеглим, но, както казва господин Янков, да фиксираме час 16,00, пък ако се получи друга ситуация, нали ще бъдем там и ще се споразумеем на място.
Смятам, че се уточнихме по този въпрос.
Отделно от това днес госпожа Джема Грозданова ме информира, че има направено искане от вицепремиера госпожа Меглена Кунева да се яви пред Комисията по Комисията по външна политика по темата „Шенген”. Госпожа Грозданова предлага са направим съвместно заседание на двете комисии и да поканим и вицепремиера и вътрешен министър госпожа Бъчварова, така че на другия ден, 30 април 2015 г., който на практика е последен работен ден преди празниците, от 14,30 ч. ще направим съвместно заседание на двете комисии с изслушването на двете дами – вицепремиери. Допълнително ще посочим залата, в която ще се проведе заседанието. Мисля, че е някъде на първия етаж.
Това са двете съобщения, които исках да направя. Нямам друго.
Заповядайте.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Господин председател, правя предложение на 29 април 2015 г., ако има нужда от провеждане на заседание и ако зала „Запад” е свободна, да направим заседанието на комисията в нея.
ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Ще Ви информираме допълнително, но с оглед на постъпилите законопроекти ще преценя дали не би могло просто в сряда, на 29 април 2015 г., да не провеждаме заседание, а в четвъртък да направим само съвместното заседание с Външната комисия.
Има само два законопроекта, които, според мен, не са толкова спешни и бихме могли да пропуснем това заседание. Въпросът обаче е, че другата седмица пътуваме и няма да ни има и пак няма да има заседание.
Ще уточним това допълнително и ще Ви информирам. (Уточнение между членовете на комисията.)
Колеги, аз нямам друго. Ако Вие имате нещо? Не виждам.
Закривам заседанието.
Благодаря Ви.
(Закрито в 14,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Атанас Атанасов