Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
10/06/2015
    П Р О Т О К О Л
    № 19
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред




    П Р О Т О К О Л
    № 19


    На 10 юни 2015 г., сряда, се проведе заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
    Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на вътрешните работи на Република България, Министерството на вътрешните работи на Унгария, Правителството на Нидерландия, Министерството на правосъдието и обществената сигурност на Норвегия, Борда по миграция на Швеция, Министерството на правосъдието на Швеция и Международния център за развитие на миграционната политика относно изпълнение на проекта „Подкрепа за партньорство за миграция в региона по Пътя на коприната в рамките на Будапещенския процес“, № 502-02-15, внесен от Министерски съвет на 05.05.2015 г.
    2. Законопроект за ратифициране на Анекса за изменение на Меморандума за разбирателство за сътрудничество и подкрепа по отношение на Секретариата на Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа, подписан на 12 октомври 2012 г. в Матрахаза, Унгария, № 502-02-14, внесен от Министерски съвет на 05.05.2015 г.
    3. Разни.

    Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,35 ч. и ръководено от господин Атанас Атанасов – председател на Комисията.

    * * *

    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Уважаеми колеги, имаме кворум, предлагам да започнем заседанието.
    Предложил съм на Вашето внимание проект за дневен ред от три точки:
    1. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на вътрешните работи на Република България, Министерството на вътрешните работи на Унгария, Правителството на Нидерландия, Министерството на правосъдието и обществената сигурност на Норвегия, Борда по миграция на Швеция, Министерството на правосъдието на Швеция и Международния център за развитие на миграционната политика относно изпълнение на проекта „Подкрепа за партньорство за миграция в региона по Пътя на коприната в рамките на Будапещенския процес”, № 502-02-15, внесен от Министерски съвет на 5 май 2015 г.
    2. Законопроект за ратифициране на Анекса за изменение на Меморандума за разбирателство за сътрудничество и подкрепа по отношение на Секретариата на Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа, подписан на 12 октомври 2012 г. в Матрахаза, Унгария, № 502-02-14, внесен от Министерски съвет на 5 май 2015 г.
    3. Разни.
    Има ли съображения, предложения по дневния ред? – Няма.
    Който е за приемането на този дневен ред, моля да гласува.
    За – 11, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред е приет единодушно. Благодаря.

    Преминаваме към първа точка от дневния ред - ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА МЕМОРАНДУМА ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА УНГАРИЯ, ПРАВИТЕЛСТВОТО НА НИДЕРЛАНДИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО И ОБЩЕСТВЕНАТА СИГУРНОСТ НА НОРВЕГИЯ, БОРДА ПО МИГРАЦИЯ НА ШВЕЦИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ПРАВОСЪДИЕТО НА ШВЕЦИЯ И МЕЖДУНАРОДНИЯ ЦЕНТЪР ЗА РАЗВИТИЕ НА МИГРАЦИОННАТА ПОЛИТИКА ОТНОСНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА „ПОДКРЕПА ЗА ПАРТНЬОРСТВО ЗА МИГРАЦИЯ В РЕГИОНА ПО ПЪТЯ НА КОПРИНАТА В РАМКИТЕ НА БУДАПЕЩЕНСКИЯ ПРОЦЕС”, № 502-02-15, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА 5 МАЙ 2015 Г.
    Господин Красимир Ципов – заместник-министър на вътрешните работи, заповядайте като вносител.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин председател, уважаеми господа народни представители! Законопроектът има за цел да бъде засилен капацитетът за управление на миграцията в държавите в региона „По пътя на коприната”. Дейностите по проекта ще се изпълняват в Афганистан, Пакистан и Ирак като страни на произход на миграционни потоци. Конкретните дейности по проекта и мерките за практическото им изпълнение се планират от управителен комитет, в който участва и българската страна.
    Продължителността на проекта е три години, като стартът е поставен през 2014 г. Общият бюджет на проекта е в размер на 3 млн. и 200 хил. евро. Финансирането на проекта се осигурява основно от Европейската комисия, като основни донори са и държави като Унгария, Нидерландия, Швеция и Норвегия.
    Българската страна участва с минимален финансов принос в размер на 3200 евро.
    И тъй като Меморандумът за разбирателство предвижда финансов ангажимент за страната, същият подлежи на ратификация от Народното събрание.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: И аз Ви благодаря, господин Ципов.
    Колеги, имате думата.
    Има ли изказвания по Законопроекта за ратифициране на Меморандума?
    Господин Иванов, заповядайте.
    ИВАН ИВАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин Ципов, уважаеми колеги! Аз по-скоро имам въпрос към господин Ципов – малко информационно да ни осветли, защото самият Меморандум е доста постен. Виждам, че ще има да се внасят и суми. Не е ясно какви. Нещо по-детайлно по отношение на взаимодействията между партньорите, тъй като вътре не е упоменато, освен ако не е секретна информация. Вече имахме такъв случай в пленарната зала. Поне за членовете на Вътрешната комисия.
    Иначе като текст засега не виждаме нищо притеснително и няма причина да не го подкрепим.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Благодаря, господин Иванов.
    Господин Ципов, заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин Иванов, това е проект между няколко държави членки, в рамките на които включваме и България, и Международния център за развитие на миграционната политика. България е членка на така наречения Будапещенски процес от порядъка на десетина години. Дейностите по този проект включват семинари, обучение на обучители с цел да бъдат управлявани правилно миграционните потоци от държавите, в които ще се осъществяват дейностите.
    Вноската, с която участва България в този проект, отново искам да повторя, е 3200 евро и те са осигурени по бюджета на Министерството на вътрешните работи.
    Общият бюджет на проекта е 3 млн. и 200 хил. лв. Вноската на България, ако смятам правилно, е 1%.
    ИВАН ИВАНОВ: Няма да има други разходи.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Не.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: 0,01%.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Колеги, други въпроси, изказвания? – Няма.
    Закривам дебата.
    Който е за Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на вътрешните работи на Република България, Министерството на вътрешните работи на Унгария, Правителството на Нидерландия, Министерството на правосъдието и обществената сигурност на Норвегия, Борда по миграция на Швеция, Министерството на правосъдието на Швеция и Международния център за развитие на миграционната политика относно изпълнение на проекта „Подкрепа за партньорство за миграция в региона по Пътя на коприната в рамките на Будапещенския процес“, № 502-02-15, внесен от Министерски съвет на 5 май 2015 г., моля да гласува.
    За – 11, против и въздържали се – няма.
    Приема се.
    Благодаря.

    По втора точка от дневния ред - ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА АНЕКСА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА МЕМОРАНДУМА ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО И ПОДКРЕПА ПО ОТНОШЕНИЕ НА СЕКРЕТАРИАТА НА КОНВЕНЦИЯТА ЗА ПОЛИЦЕЙСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА, ПОДПИСАН НА 12 ОКТОМВРИ 2012 Г. В МАТРАХАЗА, УНГАРИЯ, № 502-02-14, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА 5 МАЙ 2015 Г.
    И по тази точка от името на вносителя – господин Красимир Ципов, заместник-министър на вътрешните работи.
    Заповядайте, господин Ципов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин председател, уважаеми господа народни представители! Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа е подписана през май 2004 г. и има за цел укрепване на сътрудничеството между договарящите се страни с оглед противодействие на заплахите към обществената сигурност и обществения ред, както и по отношение на превенцията и разкриването на престъпни деяния.
    България е ратифицирала Конвенцията със закон от 2008 г. Меморандумът за разбирателство, за сътрудничество и подкрепа по отношение на Секретариата на Конвенцията за полицейско сътрудничество е подписан в София през 2010 г. и е ратифициран със закон от 2011 г.
    Целта на Меморандума е да определи ролята и задачите на Секретариата на Конвенцията, сътрудничеството между договарящите страни и Секретариата, подкрепата от страна на договарящите страни за дейността на Секретариата, както и някои организационни и оперативни въпроси, свързани с дейността на Секретариата.
    Самият Секретариат действа като технически експертен орган, упълномощен да подпомага договарящите се страни при изпълнението и прилагането на разпоредбите на Конвенцията. Институционално е свързан с Женевския център за демократичен контрол на въоръжените сили и е разположен в гр. Любляна, Република Словения.
    Съгласно Меморандума, Секретариатът се подпомага финансово от договарящите страни и международните партньори, като за първоначален период от две години договарящите се страни са се съгласили всяка от тях да направи годишни вноски в размер на 10 хил. евро на година, за да подпомогне покриването на оперативните разходи на Секретариата. Съгласно Анекса за изменение на Меморандума, подписан на 12 октомври 2012 г. в Унгария, вноската в размер на 10 хил. евро от веднъж на две години става ежегодна.
    До момента Министерството на вътрешните работи е превело всички дължими вноски, като за тази година също е предвидена по бюджета. И тъй като анексът предвижда финансов ангажимент за държавата, същият подлежи на ратификация от Народното събрание.
    ПРЕДС. АТАНАС АТАНАСОВ: Благодаря на господин Ципов.
    Колеги, има ли изказвания по втора точка? – Не виждам.
    Щом няма изказвания – закривам дебата. Преминаваме към гласуване.
    Който е за подкрепа на Законопроекта за ратифициране на Анекса за изменение на Меморандума за разбирателство за сътрудничество и подкрепа по отношение на Секретариата на Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа, подписан на 12 октомври 2012 г. в Матрахаза, Унгария, № 502-02-14, внесен от Министерски съвет на 5 май 2015 г., моля да гласува.
    За – 11, против и въздържали се – няма.
    Приема се. Благодаря.

    По трета точка от дневния ред – РАЗНИ.
    Има ли колега, който да постави въпрос, извън дневния ред? – Не виждам.
    Благодаря Ви.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 14,50 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Атанас Атанасов
    Форма за търсене
    Ключова дума