Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
П Р О Т О К О Л
№ 57
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
П Р О Т О К О Л
№ 57
На 14 септември 2016 г., сряда, от 14,34 ч. се проведе заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 602-01-9, внесен от Министерския съвет на 23 февруари 2016 г., второ гласуване.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
* * *
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Имаме кворум.
Ще предложа дневен ред за днешното заседание, който сте получили вчера.
1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 602-01-9, внесен от Министерския съвет на 23 февруари 2016 г., второ гласуване.
Гости: от МВР Красимир Ципов – заместник-министър, Златко Тодоров – началник на политическия кабинет, Бойко Славчев – административен секретар, Росица Грудева – директор на Дирекция „Правно нормативна дейност“, Николай Нанков – главен юрисконсулт в отдел „Нормотворческа дейност и право на Европейския съюз“, Петър Тошков – държавен експерт „Нормотворческа дейност и право на Европейския съюз“, Веселин Рачев – началник сектор в отдел „Правно нормативно обслужване“ в Дирекция “Човешки ресурси“.
2. Разни.
Подлагам на гласуване така предложения дневен ред.
Колеги, знаете, че вчера имахме обществено обсъждане. Искам да благодаря на администрацията в Комисията за свършената огромна по обем работа и предложенията, които бяха направени между първо и второ четене.
Всички народни представители от Комисията са получили доклада вчера до 14 часа. Бих направил едно предложение, ако не възразявате, тези текстове, които са със съответните редакции, да не бъдат четени, защото са доста по обем. Всеки един от Вас има съответните доклади, и разбира се, че бихте могли да направите съответните корекции, ако имате…
Може, правено е и друг път и затова предлагам на народните представители, ако сте склонни, да го подложим на гласуване.
Доклад относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи № 602-01-9, внесен от Министерския съвет на 23 февруари 2015 година и приет на първо гласуване на 3 юни 2016 година.
“Закон за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи”.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на Закона.
Моля, гласувайте.
Работната група подкрепя по текста на вносителя по § 1.
Работната група подкрепя по текста на вносителя по § 2.
Моля, гласувайте.
Работната група подкрепя по текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2.
Моля, гласувайте.
Има предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители § 4 да отпадне.
Работната група не подкрепя предложението.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 4.
ИВАН ИВАНОВ: Мисля, че нашето предложение не беше лишено от смисъл, напротив, старият вариант на текста, който съществува до днешна дата в Закона, е по-работещият, по-адекватният вариант. Не разбрахме логиката, с която се предлага подобно изменение, подобно разместване на текстовете и предлагане на нова трактовка за определяне същността на оперативно издирвателната дейност. Още повече се притесняваме от ал. 3, тъй като не е много ясно как точно ще се използват тези способи, внедряването на лица под прикритие в юридически лица с нестопанска цел, търговски дружества – пише „по реда, определен със Закон“. Мисля че в стария текст беше доста по-ясна трактовката. Сега нещата доста се объркват. Притесненията, които изпитваме за начина, по който се осъществява тази дейност и за неяснотата и възможностите за злоупотреби не са без основание.
Така че призовавам най-малкото да не бъде обяснена мотивировката, с която се предлагат тези текстове и колегите от Комисията да възприемат нашите мотиви и да подкрепят нашето предложение. Не виждам логика и причина да се промени по този начин редът, който предложен от вносителя.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Благодаря, господин Иванов.
Господин Ципов, от страна на вносителя.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Предложението по чл. 10, което е направено от вносителя, е свързано с това да бъдат подробно разписани по един ясен, конкретен и модерен начин. Искам да обърна внимание на народните представители, че този запис на текстовете, касаещи оперативно издирвателната дейност, съществува в почти същия вид от първия Закон за Министерството на вътрешните работи, създаден и приет през 1951 г.
По отношение на въпроса за алинея трета искам да обърна внимание на народните представители, които са предложили отпадането на този текст, че в т. 10 в сега действащия закон на ал. 1 на чл. 10 говори за създаване и използване на юридически лица с нестопанска цел или търговски дружества при условия и ред, установени със закон, за прикритие на дейността при разкриване със служител под прикритие или при провеждане на операции под прикритие по т. 7. Възпроизвеждаме текста в алинея трета на т. 10 на алинея първа. В крайна сметка се съобразихме с препоръките на Съвета на Европа по Препоръка 113, ако не се лъжа, на Комитета по правата на човека, да има абсолютно изчерпателно изброяване на способите, по които се осъществява оперативно издирвателната дейност, тъй като това е дейност, която накърнява правата и свободите на човека. Изцяло предложенията по чл. 8, 9, и 10 са изготвени в тази насока.
При приемането на новия закон през 2014 г. в способите за оперативно издирвателна дейност се срещаха някоя записи, които по-скоро наблягаха на това как се извършва тази дейност в структурите като ДАНС. Да припомня вместо термина в доктрината „оперативен експеримент“ беше използван терминът „изследване на поведението на лица и групи от лица в контролирана среда“. Ако си спомняте, господа народни представители от БСП лява България, този въпрос се дискутираше изключително особено и при разглеждането и приемането на Законопроекта, и при ветото, което наложи тогава президентът Плевнелиев точно върху този текст, тъй като беше абсолютно наясно за какво ставаше дума при използването на една такава формулировка.
ИВАН ИВАНОВ: Трудно приемам Вашите доводи, защото сега в действащият член 10 доста по обстойно и е доста по-детайлно са описани начините, по които се извършва оперативно издирвателната дейност. Вие доста сте стеснили описанието на тези дейности, като може би тук по някакъв когнитивен начин трябва да извличаме от съдържанието и това, което отпада от досега действащият член 10. Или смятате в някаква допълнителна наредба, която не е описано тук, да се опишат тези дейности? Това е нашият мотив да искаме да остане старият член 10 в този му състав. Вие ни обяснявате на всички, че точно и ясно е описано. Напротив, доста от нещата, които са записани в стария чл. 10, ги няма в новия вариант. Надявам се колегите внимателно да са го прочели това и наистина да разберат нашия мотив да искаме тази редакция да отпадне. Обаче по отношение на тези лица, които могат да работят под прикритие в сдружения със стопанска цел или търговски дружества, считаме, че новата трактовка е малко по-неясна от старата. Оттам идват притесненията, но по-голямата част от това, с което не сме съгласни, е свиването на обхвата на тези способи, които бяха описани в старата редакция.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Подлагам на гласуване предложението на народния представител Мерджанов и група народни представители § 4 да отпадне. За 3, въздържали се 9.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 4.
Моля, гласувайте. За 8, въздържали се 1.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 5.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 6.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители:
„Създава се нов § 6а.“
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Допълнението, което се опитваме да предложим на Вашето внимание с това предложение, касае дейности, които са описани надлежно по чл. 17, ал.1 от 1 до 9. Смятаме, че т. 10 би могла да намери ново адекватно приложение в Закона за МВР, където се третира преподаването при професионално обучение и при първоначално професионално обучение. Ние тази теза ще я застъпим в различни параграфи и тези. Смятаме, че тя наистина има необходимата доза резон.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ:
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Предлагам да гласуваме двете предложения заедно.
Моля, гласувайте. За 4, въздържали се 8.
Предложение на народния представител Явор Хайтов.
Работната група подкрепя предложението по т. 1 и 3 и не го подкрепя по т. 2.
ЯВОР ХАЙТОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Тъй като имам ангажименти към Правната комисия, направил съм около десетина предложения и както в края на 2014 г. от 12 направени от мен предложения мнозинството прие и подкрепи 9, моля и сега да подходите по същия начин, тъй като и в двете си части направените от мен предложения са свързани с дейността на служителите така, че тяхната работа да бъде, на пръв поглед казано, по-лесна. Направил съм множество срещи, разговори с ръководствата и на главните дирекции, както и на дирекции от специализираната и обща администрация. Затова Ви моля за подкрепа. Считам, че може голямата си част те съдържат терминологично изясняване, така че, отново казвам, моля за подкрепа.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Хайтов, това, което казах, е, че работната група подкрепя предложението по т. 1 и 3 и не го подкрепя по т. 2. Така че дали сте съгласен с така направеното предложение от работната група и дали можем да го подложим на гласуване?
ЯВОР ХАЙТОВ: Отново казвам: за мен това е в голямата си част терминологична трактовка. Така че по принцип приемам начина, по който работната група е приела частта на моето предложение.
ИВАН ИВАНОВ: Господин председател, уважаеми колеги, уважаеми гости! Не разбирам логиката за възприемане на този текст, а нашия текст, който ние предложихме, е доста по-детайлен. На всичко отгоре е описан начинът, по който ще се извършва и кой ще извършва това обучение, а тук дори не става ясно кой ще го извършва. Работната група е приела този текст и очаквате сега ние да искаме да го приемем. Не виждам логиката на разсъжденията на самата работна група. Очевидно се опитва да се въведе подобно обучение, тоест обучението отпада, а само се въвежда държавен противопожарен контрол – то е ясно, че такова нещо има, и ограничаване и ликвидиране на последствията от извънредни ситуации. Същността на нашето предложение беше наистина да се въведе такова професионално обучение, а не да се ограничаваме с ликвидиране на последствията. Тоест превенцията е, която искахме да въведем с такова обучение. Вие я отхвърляте, а в същото време се опитваме да накараме един неподготвен персонал да ликвидира последствията. Няма логика в подкрепата на това предложение.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Други изказвания? Ако няма, преминаваме към гласуване.
Работната група подкрепя предложението по т. 1 и 3 и не го подкрепя по т. 2. Моля, гласувайте. За 7, въздържали се 4.
Работната група предлага да се създаде нов § 7.
Моля, гласувайте. За 8, въздържали се 4.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 7, който става § 8.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
Създава се § 7:
„§ 7. В чл. 30а се създава ал. 3:
„(3) Редът и организацията за осъществяване на дейността по ал. 1 се определя с инструкция на министъра на вътрешните работи.“ (Шум и реплики.)
Да, Вие го нямате, аз сега правя това предложение.
ИВАН ИВАНОВ: Ние възразяваме по начина, по който се прави това нещо. Беше редно да бъде представен на народните представители, за да можем да вникнем в смисъла му и евентуално да направим друго предложение и да го подкрепим. Сега малко ни поставихте в небрано лозе. Поне ни раздайте текста да го видим, за да разберем къде е смисловото място в Закона, така и така не го представихте, за да разберем какво се цели.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Колеги, съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание в заседание, когато се гледат втори гласувания по текстове, знаете, че може народни представители да правят предложения по член 80, алинея 4.
ИВАН ИВАНОВ: Не беше направено по надлежния ред. Не бяха запознати народните представители. Ако може да разберем поне в текста на Закона къде се намира и…
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Законът е пред Вас.
ИВАН ИВАНОВ: Да, Законът е пред нас. Ако може, да ни дадат разпечатан вариант.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Едно малко уточнение към народните представители от БСП лява България. Към настоящия момент превантивната дейност уредена в някъде около 100 вътрешноведомствени акта, с които се утвърждават определени правила във връзка с извършването на превантивната дейност. Сметнахме, че е необходимо да уредим тази важна дейност като основна дейност на Министерството на ниво подзаконов нормативен акт, а не на ниво вътрешноведомствен акт – заповед на министъра. Смятаме че по този начин ще получим един по-сериозен ангажимент от страна на служителите да работят по линия на превантивната дейност на Министерството като цяло.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Колеги, господин заместник-министър! Уточнете се кой го предлага! Господин Цветанов го прави според Правилника на Народното събрание по чл. 80, т. 4, Вие току що обявявате, че Вие го предлагате. Изключително притеснително е всяко нещо, което е вследствие на подзаконов нормативен акт в момента с министър Румяна Бъчварова. Неведнъж сме поставяли този въпрос и сме искали да бъдем информирани. И Вие, ако си спомняте, на няколко пъти госпожа Бъчварова поема ангажимент за правилници, инструкции, че ще направим обсъждане, тук, в тази зала. Затова ние остро възразяваме по начина, по който се предлага с промяна в Закона да се вмени с инструкция Вие да направите каквото си решите. И след Вас с някой ще трябва да ръководи това министерство, господин Ципов!
КРАСИМИР ЦИПОВ: Няма ли да е по-добре…
КРАСИМИР ЯНКОВ: Може ли да не ме прекъсвате?
Ако Вие отново пак поемете ангажимент, че тази инструкция ще бъде предоставена на Комисията, на народните представители, аз лично ще се усъмня, защото такъв ангажимент е поеман нееднократно.
Господин Цветанов, Вие, предлагайки тази промяна в член 30, поне като председател на Комисията поискахте ли инструкцията да Ви бъде предоставена на Вас?
АТАНАС АТАНАСОВ: Като я напишат, тогава.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Да, като я напишат, защото само с подзаконови нормативни актове направихте такъв хаос в Министерството, че „мотивирахте“ много служители.
Остров възразяваме по начина, по който влиза това предложение.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Янков, с усмивката, с която изключихте микрофона си, предполагам, че повече емоция влагате, отколкото в действителност сериозно трябва да се отнесете.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Не, съвсем сериозен съм. Господин Цветанов, не иронизирайте това, което казах. С инструкции и правилници Министерството на вътрешните работи в момента се ръководи и това преди малко колегата Иванов аргументира – промени в параграф 4, за които чухме аргументация, че обстойно биват изписвани оперативно издирвателни дейности и Ви доказахме, че не е така. По един начин се говори и се обявяват на нас, чрез нас на българското общество, по друг начин трябва да е ясно че много категорично го заявявам, се ръководи Министерството. И подлагам под съмнение ще бъде тази инструкция.
АТАНАС АТАНАСОВ: Ще помоля за извинение, но имам неотложен ангажимент и ще напусна заседанието. Поддържам всички предложения, които съм направил. Една дума да кажа, защото тук съм провокиран. Подзаконовите нормативни актове, които се издават от министри, подлежат на съдебен контрол от Върховния административен съд, а не от парламентарната комисия. Бях длъжен да го кажа.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Смятаме че е много по-добре да има подзаконов нормативен акт – инструкция, която ще се обнародва в „Държавен вестник“, отколкото сто заповеди които не се обнародват никъде.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Моля, гласувайте. За 8, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 7, който става § 8 с така направеното предложение, което беше гласувано преди малко.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители § 8 да отпадне.
Работната група не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група не подкрепя предложението.
ИВАН ИВАНОВ: Ще помоля вносителя по някакъв начин да мотивира своите предложения, защото предложението, което ние и господин Атанасов сме направили да отпадне този параграф, в протест срещу начина, по който в предложението на МВР бяха разпределени функциите и структурата на самото Министерство… Тоест, вътре беше заложено предложението на Министерството, именно по един порочен начин, който щеше да обърка работата на цялото Министерство. Виждам, че Вие сте направили свое предложение за структуриране на дирекциите вътре и изобщо на структурите. Молбата ни е, ако искате, разбира се, да Ви подкрепим и да разберем смисъла, да ни обясните каква е Вашата идея, защо така го предлагате и по какъв начин това ще неутрализира именно това вредно предложение, което беше направено от Министерството и отхвърлено от всички. Да има някаква яснота. Благодаря.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Подлагам на гласуване предложенията на Атанас Мерджанов и група народни представители, Атанас Атанасов и група народни представители, където се предлага § 8 да отпадне.
Моля, гласувайте. За 4, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 8, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 8, който става § 9.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 9, който става § 10.
Моля, гласувайте. За 10.
Предложение на народния представител Красимир Каракачанов и група народни представители § 10 да отпадне.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители § 10 да отпадне.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 11.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 10 да бъде отхвърлен. Направихме го преди минути, но нека пак да гласуваме.
Моля, гласувайте. За 12.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението за § 11.
Моля, гласувайте. Въздържали се 12.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
Моля, гласувайте. За 11.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 11.
Предложение на народния представител Стефан Кенов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението по т. 1 и т. 2 относно ал. 7 и не го подкрепя в т. 2 относно ал. 6.
Моля, гласувайте. За 10, въздържал се 1.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържал се 1.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС: За правомощията на ГДБОП :
В § 11, т. 3 след думата „пари“ се поставя запетая и се добавя „компютърни престъпления или престъпления, извършени в или чрез компютърни мрежи и системи“.
Това е всъщност и обобщението, което направих вчера. То ще подпомогне дейността и на колегите от ГДБОП с разширяването на тези компетентности.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 11.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 12 има предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група не подкрепя предложението.
ИВАН ИВАНОВ: Виждаме тук, че предложението на господин Атанасов е същото като нашето предложение. Разбира се, в духа на това, на което категорично се противопоставихме, а именно прехвърлянето на правомощия от страна на един директор на дирекция на лица, които не е ясно… Това най-вероятно касае така наречените административни секретари, може би. Останах с впечатлението от вчерашната дискусия, че подобен подход вече е отхвърлен, а сега виждаме вече, че в Закона остава подобен текст. Напротив, Вие даже го доразработвате и го засилвате. Не разбирам защо това нещо се случва. В крайна сметка мисля, че консенсусът беше именно за подобни прехвърляния на правомощия, да не бъде предмет на приемания закон.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Смятам, че имате основание за коментара, който направихте, но прочитайки предложението, което е направено от мен и група народни представители, ще видите, че има прецизиране на текста, с който отпадат тези притеснения, които Вие излагате.
ИВАН ИВАНОВ: Напротив, струва ми се, че тук освен че разширявате обхвата, прехвърляте вече на министъра на вътрешните работи да възложи на длъжностно лице изпълнението на тези функции. В първоначалния вариант е било директорите на главните дирекции да го правят, а сега давате възможност на министъра на вътрешните работи, което тотално противоречи на Вашата философия, която Вие сте изразявали. Надявам се да не сте бил подведен Вие самият по този текст.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: По Вашата философия, която съответства и с нашата, министърът на вътрешните работи осъществява и прави кадровата политика. От тази гледна точка смятаме, че е съвсем резонно министърът на вътрешните работи да бъде този, който да издава подобни заповеди.
ИВАН ИВАНОВ: Без конкурси?
КРАСИМИР ЦИПОВ: Искам категорично да заявя, че не става дума за създаване на нови щатове и длъжности. Към настоящия момент и главните дирекции…
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Ципов, това е в предложението, което сме направили. Моля Ви, няма смисъл да влизаме в разяснителни…
Моля, гласувайте предложенията на Атанас Мерджанов, Атанас Атанасов и група народни представители, които не са подкрепени от работната група. За 4, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 12.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Предложение на народния представител Веселинов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 13 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители
Работната група не подкрепя предложението – това е в § 14.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте двете предложения, които не се подкрепят от работната група.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 14, който става § 13.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението по § 15.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 15, който става § 14.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители по § 16.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 16, който става § 15.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители по § 17.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 17, който става § 16.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 18 има предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 12.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 18, който става § 17.
Моля, гласувайте.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 19, който става § 18.
Моля, гласувайте.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 20, който става § 19.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители за § 21.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте така прочетените три текста. За 11.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на § 21, който става § 20.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Ст. Кенов и група народни представители по § 21. Работната група подкрепа предложението, което е отразено на систематичното му място като нов § 20.
Моля, гласувайте. За 10.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов:
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 22 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители по § 23.
Работната група не подкрепя предложението.
Има предложение на народния представител Димитър Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте така направените две предложения. Въздържал се 1.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
За държавното предприятие!
В § 23, в чл. 55г, ал. 1 се създава нова т. 4:
„4. други дейности, определени със Закона за електронното управление и Закона за електронната идентификация и възложени с акт на Министерския съвет или на министъра на вътрешните работи.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 23, който става § 21.
Моля, гласувайте. За 7, въздържали се 4.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Господин Цветанов, по начина, по който препускате, явно че бързате да бъдат приети предложенията, за които сте се разбрали с Румяна Бъчварова.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Това ще бъде най-бързо приетият закон на второ четене.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Нека да е ясно, че 70 процента от първоначалните текстове – предложенията на Бъчварова, за което в някаква степен едно малко „благодаря“ могат да Ви кажат и синдикати, и ние като опозиция... Ние ще използваме явно времето в пленарната зала за да се аргументираме, защото финално Законът се приема в залата.
Конкретно към предприятието, което се създава, имаме много въпросителни. Всичко се е легендира и опакова в желанието на политическото ръководство с така направеното предложение да минимизира разходите и да даде възможност по-малко обществени средства да бъдат изразходвани в Министерството, включително и с това предприятие, което може да бъде финансирано от таксите. До този момент са държавни. Ще може да получава дарения. Знаем как обществото реагира срещу това. Но има и един ключов въпрос: дали има финансова обосновка за създаването на това предприятие. Министърът на финансите има ли становище по въпроса?
И още един много важен въпрос. След като ще бъде предприятие, което да предоставя тази административна услуга, си мисля, че министърът на финансите трябва да съгласува самото създаване на предприятието и с Европейската комисия по отношение на монопол и да има становище от Европейската комисия за конкурентоспособност. Ако нямаме становище и става въпрос вече за отваряне на нова дискусия доколко предприятие, пък било то и държавно, използва това монополно право, дали не трябва да има и конкуренция. Ако отваряте тази врата за частния сектор, правите го с много плаха стъпка, но много категорично. Но това в пленарната зала. Благодаря Ви.
Продължавайте, успешна работа. Виждам, че много динамично върви дискусията, така че ще Ви пожелая успешна работа. Приемете гласа ми „за“ за предложенията, които сме направили, за другите сме „въздържали се“.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Мога да изразя моето уважение към парламентарната група на БСП лява България и респективно към Вас, затова няма да влизам в отговор на така представените Ви мотиви, защото смятам, че може да създадат впечатление, че сме в тежък конфликт. Не смятам, че като народни представители трябва да показваме такова поведение.
Искам да благодаря все пак на БСП лява България за всичко това, което направихме в периода, в който беше внесен Законопроектът – от февруари, с изнесеното заседание, с разговорите, които сме водили помежду си. Смятам, че вчерашното обсъждане, което направихме, видяхте, че в голямата си част, а и в днешните текстове, които гласуваме, имаме еднакво мислене в 80 процента от промените, които се правят. (Реплики.) Разбирам Ви. Действително в пленарна зала ще бъдат окончателно гласуване текстовете, където всеки ще може да развие и съответните си мотиви.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ: И ние на свой ред искаме да върнем комплимента, който ни изказахте, но става дума за следното. Казах го и вчера, след като журналистите бяха излезли. С този Закон беше заявено намерението и то политическата воля за реформи в МВР. Този Закон катастрофира тежко. Чудех се на каква цена госпожа Бъчварова е приела тази катастрофа.
Очевидно, че цената е разбирателство за държавното предприятие. Това остава като внушение. Защото Вие самият, Вашите колеги също, имахте изключително сериозни, тежки аргументи против създаването и функционирането на това държавно предприятие. След като парламентарната група на ГЕРБ – Вие, подкрепяте създаването на това държавно предприятие, очевидно е, че е направена сделка между парламентарното представителство на мнозинството и правителството в изпълнителната власт в лицето на госпожа Бъчварова.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Под зоркия поглед на…
АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Защото тук е включено абсолютно всичко. Този проект на Закон за МВР, ЗИД на Закон за МВР, фактически е само заради държавното предприятие. Нищо повече. Благодарим Ви.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Смятам че трябва да признаем добрите предложения, които са направени за разширяване на правомощията на ГДБОП, за специалната куриерска служба, която минава към ДКСИ, за възможността служителите, които са в охранителен режим на сградите на Министерството на вътрешните работи, да бъдат на терен и да бъдат…
АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Господин Цветанов, това е така, обаче остава и другото подозрение след президентските избори при гласуването на новия бюджет да не би същите тези промени, от които Вие сега се отказахте, да бъдат отново заявени и да бъдат прокарани?
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Няма да намерят място в...
АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Това вече синдикатите.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Успешна работа, препускайте, ние ще Ви чакаме на финала в пленарната зала.
И да не се окаже, че удължаваме работното време, за да приемем този Закон…(Представителите на БСП лява България напускат заседанието.)
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Има предложение от народния представител Белемезов и група народни представители.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Уважаеми гости, уважаеми колеги! В това наше предложение ние визираме, че е изключително разумно част от полицейските органи да бъдат, именно както сме го формулирали, преподаващи служители при професионалното обучение и при първоначалното професионално обучение на полицейски органи. Смятаме, че няма по-удачна форма именно представителите на полицейските органи да преподават на служители от полицейските органи. Затова в хода на предложенията между първо и второ гласуване сме направили такова предложение, което смятаме, че има абсолютната и необходима доза резон. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Подлагам на гласуване предложението на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители за създаването на нов § 23а.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители да се създаде § 23а.
Моля, гласувайте. За 4, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители по § 24.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 24 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 25, който става § 22.
Моля, гласувайте. За 9.
Предложение на народния представител Симеонов и група народни представители § 26 да отпадне.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 26, който става § 23.
Моля, гласувайте.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители за § 27.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 27, който става § 24.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
За оградата по турската граница!
„§ … В чл. 102, ал. 7 се създава изречение второ: „Временните възпрепятстващи съоръжения могат да се изграждат и извън граничната ивица, в максимална близост до нея, когато са налице тежки теренни и други специфични условия и/или при доказана технико-икономическа целесъобразност.“
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 28, който става § 25 с така направената редакция.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 10.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 10.
Правя предложение, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС: свързано е с предложението на народния представител Хайтов в чл. 17 –отмяната на превантивния контрол от пожарната!
§ 29 се изменя така:
„§ 29. Член 135 се отменя.“
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група не подкрепя текста на вносителя за § 29, който става § 26 по така направените предложения.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: По същество с този параграф се предлага връщането на охранителната дейност в МВР, като за разлика от преди тя ще се изпълнява от лице по трудово правоотношение, познати от миналото като пъдари или полски пазачи.
Освен цялостната несъстоятелност на това предложение е нужно да се вземе предвид и какъв имидж ще създаде държавата чрез тези пазачи, пъдари или подобни служители, които ще посрещат и изпращат български и чужди граждани през ГКПП-тата или които ще осъществяват граничен контрол на зелена граница по възпиране на незаконно проникващи в държавата бежанци.
Ние имахме възможност това предложение да го съгласуваме със синдикалните организации, които са носители на необходимата експертиза и смятаме, че то е абсолютно резонно и би следвало да бъде подкрепено в този му вид, в който е предложен от нас.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Колеги, подлагам на гласуване предложението на господин Белемезов.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 30, който става § 27.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението относно Академията за МВР и не го подкрепя в останалата му част.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Благодаря за подкрепата относно Академията на МВР, но всъщност що се касае до дейностите, осъществявани по чл. 84, ал. 4 от Правилника за дейността на МВР смятаме, че именно и служителите от 112 и от Центъра за специализирана професионална подготовка би следвало да бъдат включени в този порядък.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Съгласни ли сте с работната група за отпадането на останалата част освен Академията на МВР или да подложа двете гласувания?
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Белемезов и група народни представители.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
Работната група подкрепя по принцип предложението относно Академията за Министерството на вътрешните работи и не подкрепя в останалата му част.
Моля, гласувайте. За 10.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението относно Академията за МВР и не го подкрепя в останалата му част…
Подлагам на повторно гласуване, само в неподкрепената му част.
Моля, гласувайте. Въздържали се 9.
Предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя предложението.
ЯВОР ХАЙТОВ: Всъщност това мое предложение се явява и като допълнение на предложението от колегите Белемезов и Мерджанов по отношение на Академията за МВР – това, което аз допълвам – за статута на служителите, е и за Института по психология, а така също и за дирекция „Инспекторат“ и Ви моля за подкрепа, а именно техният статут да бъде по ал.1, т. 1 от Закона за МВР.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Хайтов, работната група подкрепя предложението, така че не беше необходимо да правите това уточнение, но Ви благодаря.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 28:
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
Да се създаде нов параграф:
„§…В чл. 56 накрая се добавя „и ал. 3“.“
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 10.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
§ 31 да се измени така:
„§ 31. В чл. 143 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, в текста преди т. 1 думите „в МВР“ се заменят с „по чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3“.
2. В ал. 2 думите „чл. 142, ал. 1“ се заменят с „чл. 142, ал. 1, т. 1 и 3“.
3. В ал. 4 след думата „характеристики“ се добавя „на служителите по чл. 142, ал. 1, т. 1 и 3 и ал. 3“.
4. Създава се ал. 5:
„(5) В класификатора по ал. 2 се определят и длъжностите за държавните служители по чл. 142, ал. 3.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 31, който става § 29.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 32, който става § 30.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 33, който става § 31.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 34, който става § 32.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 35, който става § 33.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 36, който става § 34.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители, по § 37.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 37 относно чл. 156, в ал. 1 и 4 думите „чл. 142, ал. 1, т. 1“ да се заменят с „чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3“.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 37, който става § 35.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 38, който става § 36.
Моля, гласувайте. За 10.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 39 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 40 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението по т. 1 и не го подкрепя по т. 2.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 41 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов:
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
По предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители сме разговаряли с колегите, ще направим оттегляне, така че няма защо да го подлагаме на гласуване.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 42 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 43, който става § 37.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 44, който става § 38.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 45 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Хайтов по § 45.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 39.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 46 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 47, чл. 170а, ал. 1 след думата „служители“ да се добави „по чл. 142, ал. 1, т. 1“.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 47, който става § 40.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
Създава се нов § ...:
§ ... В чл. 173 се създава ал. 4:
„(4) Държавните служители, преминали обучение по чл. 170, ал. 3, които не са назначени за стажанти, се задължават да служат в МВР след приключване на обучението за срок от 5 години, от които поне три години в структурата, в която са назначени.“
Моля, гласувайте. Въздържали се 4.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението за § 48.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
„§ ... В чл. 174, ал. 4 в действащата й редакция думите „чл. 173, ал. 3“ се заменят с „чл. 173, ал. 3 и 4“.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 48, който става § 41.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 49 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 42.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 43.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Доколкото имам информация, редица срещи са били проведени в тази посока между синдикални организации, политическо ръководство и професионално ръководство в МВР. Останах с впечатлението, че консенсусът по тази тема е бил явен, тъй като с промените, които се въведоха в новия Закон за МВР, бяха ощетени хората, които работят на смени, а именно пожарникари и полицаи. Всъщност с това наше предложение ние даваме възможност на тези хора, които работят на смени, на терен, при нелеки трудови условия, да има възможност да им бъде осигурена храна.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Подлагам на гласуване предложението на господин Белемезов.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група не се е произнесла, така че, моля Ви, господин Белемезов, заповядайте за…
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Това, което визираме с нашето предложение, е да бъде въведен лимит именно при периода, в който служители могат да бъдат командировани. Основния ни мотив да го предложим е, че нивото на професионален стрес в системата, така или иначе, последните няколко години е достатъчно високо. При по-продължително командироване и даването на законова възможност със служителите и техните семейства определено биха могли да възникват недобри ситуации и това да повишава по някакъв начин професионалния стрес. Тук ние се опитваме да осигурим необходимия комфорт и мотивация за служителите и особено в случаите, когато се налага да бъдат командировани, да знаят, че процедурите, по които се прави, са в полза на самия служител.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Подлагам на гласуване предложението на народния представител Белемезов. За 1, въздържали се 9.
В тази връзка, в която изложи аргументи господин Белемезов, правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
Да се създаде нов §…:
„§… В чл. 183, ал. 3 думите „чл. 142, ал. 1. т. 1“ да се заменят с „чл. 142, ал. 1, т. 1 и ал. 3“.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Карадайъ и група народни представители.
Имахме разговори и в работната група, бяхме по принцип склонни на обсъжданията, но все пак трябваше да имаме становище и на финансовото министерство, бяхме упълномощили Министерството на вътрешните работи да изиска становище по този текст, за да можем да бъдем прецизни и да не подлагаме на съмнение прецизността на законодателството, което приемаме.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Направихме съгласуване с Министерството на финансите и в становището си, което те ни изпратиха, възразяват, че увеличаването на максималния праг от 280 на 320 ч. годишно би довело до потребности от допълнителни средства за възнаграждения и съответните осигурителни вноски само в системата на МВР в размер някъде на около 4 млн. годишно, което към настоящия момент, при положение, че тази промяна би довела и до промяна в режима на Държавна агенция „Технически операции“ в двете главни дирекции „Изпълнение на наказанията и охрана на Министерството на правосъдието“, за които се прилагат разпоредбите на Закона за МВР. Не е удачно в момента да бъде подкрепено предложението, внесено от народните представители.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Само да уточня, че по тази част и вчера, когато правихме обсъждането, знаете, че имахме и намерение да премахнем допълнителния отпуск от 12 дни като компенсация, но на база тези финансови параметри, които бяха представени от господин Ципов и невъзможността да бъде реализирано, затова пък ще оттеглим на по-късен етап и тези неща, които са свързани с допълнителния отпуск до 12 дни.
Подлагам на гласуване предложението на господин Карадайъ.
Моля, гласувайте. Въздържали се 9.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители пак по § 50.
Моля, гласувайте. Въздържали се 9.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 50, чл. 187, ал. 3, изречение първо думата „едномесечен“ се заменя с тримесечен.
Тук искам да направя едно уточнение, това беше и във вчерашната дискусия. Знаете, че главен комисар Николов на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ също така имаха становище да може действително не на едномесечен, а на тримесечен срок да бъде изчисляван извънредният труд. По този начин смятаме, че ще постигнем една по-голяма прецизност по плащането на съответните служители.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 50, който става § 44.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Има предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 51, чл. 187а, да се създаде нова ал. 1, а останалите да се преномерират:
„(1) Разрешава се полагането на извънреден труд до 25 часа на тримесечен период и до 100 часа годишно, над ограниченията по чл. 187, ал. 7, при бедствия и други извънредни ситуации.“
Знаете, че вчера, когато имаше и обсъждане, също от главния комисар Николов, когато има бедствия, когато трябва да реагират и има по-продължителен труд, който се полага, сами разбирате, че няма как да бъдат заменени служителите, а по-добре да останат на място, докато има съответната необходимост от техните действия. С това смятаме, че има по-голяма прецизност и по-добро изпълнение на професионалните задължения.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 51, който става § 45.
Моля, гласувайте. За 9.
Предложение на народния представител Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте предложенията по § 52. За 13.
Оттеглям предложението на народния представител Цветанов и група народни представители, за това, което разговаряхме с колегите преди заседанието.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 52 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители :
Създава се нов § 52а.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 53, който става § 47.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 54, който става § 48.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанасов:
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте текстовете за § 55, които прочетох преди малко. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 55 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 49.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 56 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 57, който става § 50.
Моля, гласувайте. За 10.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 58, който става § 51.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 59, който става § 52.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 60 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов:
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 60 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 53.
Моля, гласувайте. За 10.
Предложение на народния представител Я. Хайтов:
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 54.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС: Свързано е с предложенията за нова ал. 3 на чл. 142!
В § 61, чл. 233, ал. 1 думите „чл. 142, ал. 1“ се заменят с „чл. 142, ал. 1 и 3“.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 61, който става § 55.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Предложение на народния представител Какаракачанов и група народни представители.
КРАСИМИР ЦИПОВ: В рамките на вчерашната дискусия се постигна консенсус предложението по вносител, което касае размера на обезщетението за държавните служители в Министерството, да отпадне, като госпожа Бъчварова призова народни представители от своя страна да оттеглят направените предложения във връзка с обезщетенията по чл. 234, така че да помоля народни представители, които присъстват тук и са вносители, да обсъдите една такава възможност – да отпаднат внесените предложения и да остане в момента действащата редакция, тоест по отношение на обезщетенията да важи текстът за колкото прослужени години, толкова заплати, но не повече от 20. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Трябва да подложа на гласуване предложението на колегата Каракачанов и група народни представители, защото Вашето предложение или Вашето намерение може да повлияе само на тук присъстващите. Така че подлагам на гласуване предложението на господин Каракачанов.
Моля, гласувайте. Въздържали се 9.
Господин Белемезов, ние направихме гласуване преди това на предложението на господин Мерджанов и го подкрепихме, а то е точно за отпадането на текста по вносител. В тази връзка и това, което беше от вчерашната дискусия и това, което беше сега заявено от господин Ципов, предложението, което е направено от мен и група народни представители, също сме го обсъдили след вчерашната дискусия, така че оттегляме и няма да го подлагаме на гласуване. Колегите са изцяло солидарни.
Господин Белемезов, отправям към Вас едно питане: дали сте склонни и Вие да оттеглите Вашите предложения, за да може действително да отхвърлим този текст и да си остане…
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Действително и ние поддържаме линията, че най-справедливият текст в Закона е този, който действа досега. В тази връзка оттегляме също нашето предложение.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Има оттегляне от Цветанов и група народни представители, Белемезов и група народни представители, така че не ги подлагаме на гласуване.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Веселинов и група народни представители. Също така предлагам и предложението на народния представител Атанасов и то е абсолютно идентично с това на господин Веселинов като цяло.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 10.
Поемам ангажимент да ги информирам за това, което сме направили, за да може все пак да бъдат и те солидарни в залата.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 63 има предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 10.
Има предложение на народния представител Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Има предложение на народния представител Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 12, въздържали се 2.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 63, който става § 57.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 64, който става § 58.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Има предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 59.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители за § 59.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 9.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 65, който става § 60.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 66, който става § 61.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 67, който става § 62.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 1 от допълнителните разпоредби, в т. 26а думите „държавен противопожарен или превантивен контрол“ се заменят с „държавен противопожарен контрол или превантивна дейност по чл. 17, ал. 2, т. 1“.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Промените, които сме заложили в Допълнителните разпоредби в т. 16, т. 17, т. 18 касаят засилването на елемента преподаване и то в контекста на това, че понастоящем и с оглед на недокомплекта в МВР, изключително важно е начинът, по който се преподава, обученията, които се структурират и през които минават надлежно служителите на Министерството.
Смятаме, че предложенията, които сме направили, са актуални и по-скоро прецизират и подобряват досега действащите разпоредби на Закона. В тази връзка моля за подкрепа на нашето предложение по § 1 от Допълнителните разпоредби.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Моля, гласувайте така направеното предложение от народния представител Белемезов и група народни представители. За 1, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 68, който става § 63.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
По § 69 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 69 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
„Преходни и заключителни разпоредби“.
Работната група подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението на Закона.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Ст. Кенов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС.
В § 70 да се създаде нова ал. 1, а останалите да се преномерират:
„(1) Дирекция „Специална куриерска служба“ на Министерството на вътрешните работи преминава като дирекция „Специална куриерска служба“ към Държавната комисия по сигурността на информацията. Териториалните звена на дирекция „Специална куриерска служба“ към Държавната комисия по сигурността на информацията се определят с акт на Министерския съвет.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 70, който става § 64.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 71, който става § 65.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
По § 72 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 72 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За10 , въздържали се 3.
По § 73 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 73 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За9 , въздържали се 3.
Предложение на народния представител Какаракачанов и група народни представители по § 74.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 74 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
По § 75 има предложение на народния представител Цветанов и група народни представители. Оттегляме това предложение, защото на база всички тези работни групи, обсъжданията, които бяха и вчера.
Но правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 75 ал. 1, 3 и 4 да се изменят така:
„(1) Служебните правоотношения на държавните служители в МВР, за които се прилага § 86 от Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 14 от 2015 г.) и които към датата на влизане в сила на този Закон заемат длъжности за държавни служители с висше образование и притежаващи висше образование, с изключение на тези от Медицинския институт на Министерството на вътрешните работи и на тези по § 76, ал. 1, т. 1, се преобразуват в служебни правоотношения по Закона за държавния служител, считано от датата на влизане в сила на този Закон.
…
(3) Служителите по ал. 1 се назначават на длъжности, определени за заемане по Закона за държавния служител, с щата на съответната структура.
(4) Служителите по ал. 1, които към датата на влизане в сила на този Закон са временно преназначени на друга длъжност по реда на Закона за Министерството на вътрешните работи, се назначават на длъжности, определени за заемане по Закона за държавния служител, с щата на структурата, в която са заемали длъжност преди временното преназначаване.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Моля, гласувайте. За 4, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанасов.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 75, който става § 66 по текста на вносител и внесеното предложение по чл. 80, което приехме преди минути.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
По § 76 разговорите, които проведохме с групата народни представители и аз като вносител, оттегляме предложението си, така че не го подлагам на гласуване.
Ще трябва да подложа на гласуване предложението на Белемезов. Дали той ще направи оттегляне като нас? Но при всички положения ще подложа на гласуване предложенията на Мерджанов и Атанасов и впоследствие ще ги информираме, за да видим дали в залата ще могат да направят оттегляне.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: На този етап ще Ви помоля да подложим на гласуване нашето предложение с два-три много кратки мотива, а вече впоследствие ще имаме възможност при излизането на доклада от гласуването в Комисията, да вникнем по-детайлно в текстовете и те да бъдат прецизирани, разбира се.
Считаме, че с това наше предложение се отстраняват някои пороци на ЗИД по Закона за МВР, които са свързани с професионалното обучение, включително това, което имаме предвид и при професионалното образование в МВР. Искаме да визираме, че е изключително необходимо хора, които извършват обучението, не само обучаваните, да бъдат всъщност полицейски служители и органи и да избегнем неудобството, в което професионалистите няма да имат желание да преминат по кодекса на труда със сега предложените промени, за да обучават своите колеги служители в МВР, тъй като те ще бъдат обучавани на практика от лица, които никога не са извършвали полицейски дейности. Ние смятаме, че е много по-правилно лицата, които водят самите обучения на обучаваните, да бъдат и лица, които практикуват това нещо. Затова в хода на обсъжданията на този етап оставяме нашето предложение, ще Ви помоля да го гласуваме и, разбира се, до момента, в който ще бъдат гледани в залата, ще имаме възможност допълнително да прецизираме текстовете.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Подлагам на гласуване предложението на господин Белемезов.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Моля, гласувайте. За 3, въздържали се 9.
Предложение на народния представител Атанасов.
Моля, гласувайте. За 1, въздържали се 9.
На база оттеглянето на текста, който имахме като предложение, правя предложение по чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 76 ал. 1и 6 да се изменят така:
„(1) Считано от датата на влизане в сила на този Закон се преобразуват в трудови правоотношения служебните правоотношения на държавните служители в МВР, за които се прилага § 86 от Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 14 от 2015 г.) и които към датата на влизане на този закон заемат длъжности за държавни служители:
1. с висше образование от Академията на МВР, които осъществяват преподавателска дейност, извън тази за професионална подготовка на полицейски органи и органи по пожарна безопасност и защита на населението;
2. в Медицинския институт на Министерството на вътрешните работи;
3. със средно образование;
4. с висше образование и непритежаващи висше образование.
………………….
(6) При сключване на трудови договори със служителите по ал. 1, т. 1 и 2 за заемане на академични длъжности в Академията на Министерството на вътрешните работи или в Медицинския институт на МВР не се провежда конкурс или избор по реда на Закона за развитието на академичния състав в Република България.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 76, който става § 67 и с така направените предложения по чл. 80, ал. 4.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветанов и група народни представители.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Господин председател, в хода на вчерашните обсъждания, които направихме в Народното събрание, до нас достигна информация, че § 77 трябва да бъде изрично прецизиран. Искам да Ви попитам дали до Вашето внимание или до вниманието на Комисията са постъпили становищата от част от синдикалните организации, буквално от вчера до днес, дали и по какъв начин ще ги вземем предвид?
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: От вчера нямаме предложения, които бяха обсъждани, които бяха направени от тяхна страна като коментар по законодателните промени между първо и второ четене, но имаме становищата от предишен период, когато бяха доста негативни. В голямата си част намират място и в сега направените предложения от народни представители, в това число и Ваше лице.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Получих информация от синдикалните организации, в случая говоря за Синдикален алианс „Сигурност“ в МВР, които са с изходящ № 81 от 13 септември – адресирали тяхното становище на вниманието на Комисията. Очаквах, че тяхното становище е взето предвид, тъй като наистина прецизират текста и дават разумни решения, които би следвало да бъдат обсъдени тук.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: За § 77?
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Точно така. Особено в тази част, която се касае да това дали се облагат данъчно или не въпросните средства, от една страна, и, от други страна относно сроковете, в които би следвало да бъдат изплатени. Разумното предложение, което те предлагат е, че трябва да бъдат изплатени в тримесечен срок от приключване на правните взаимоотношения. Това отваря различни хипотези, различни въпроси. Първата хипотеза, в която министерството ще бъде натоварено да изплати едни около 60-70 млн., втората хипотеза е, че ако бъдат изплатени на по-късен етап и бъдат съобразени с предложенията, които са обсъждани, да бъдат не на основно месечно възнаграждение, а на брутно, и то към момента на напускането, тогава може би ще бъдат по-големи разходите за Министерството и за държавата. Затова апелирам това предложение и това становище да бъде коментирано, дори, ако трябва, да направим процедура по отлагането на тази точка и да я обсъдим в края на заседанието.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Белемезов, от всичко това, което сме направили като съгласуване от вчера до днес, днес ще направя едно предложение по чл. 80, с който се надявам, че ще има прецизиране на текста и това са възможностите, които имаме към момента.
Затова, ако не възразявате, да пристъпим към гласуване на така направените предложения, които са до момента и да ми дадете възможност да направя и предложение по чл. 80, ал. 4, т. 2.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Господин председател, ще Ви помоля това предложение, което бъде направено, наистина да бъде протоколирано, да влезе в протокола, в стенограмата…
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Разбира се, цялото заседание се протоколира.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Разбира се, но имам предвид с конкретните мотиви към него, които по някакъв начин да бъдат поставени на произтичаща от МВР експертиза, от една страна, а, от друга страна, да бъде поставено на базата на експертизата на синдикалните организации, защото ние всички това трябва да вземем в крайна сметка информирано решение.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Има предложение от народния представител Цветанов и група народни представители.
Моля, гласувайте по принцип това предложение. За 9, въздържали се 4.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов:
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 4.
Тук правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 77 ал. 3 и 4 да се изменят така:
„(3) Размерът на обезщетението по ал. 1 се определя въз основа на прослужените към датата на влизане в сила на този Закон години по смисъла на чл. 235 от Закона за Министерството на вътрешните работи и месечната основна заплата към момента на прекратяване на служебното правоотношение – за служителите по § 75, а за служителите по § 76 – месечното брутно трудово възнаграждение към момента на прекратяване на трудовото правоотношение.
(4) При смърт на служител по § 75 и 76 обезщетенията по ал. 1 и ал. 2 се изплащат на преживелия съпруг, децата и родителите.“
КРАСИМИР ЦИПОВ: На обяд днес получихме страна становище на Синдикален алианс „Сигурност“, предложението за изричен запис за ал. 3 и 4, съвпада изцяло с направеното от Вас, господин председател, предложение, като колегите от Алианса предлагат накрая да се добави в предложената от Вас ал. 3 едно подчинено изречение „като тези обезщетения не се облагат с данък“. Мисля че по този начин ще спазим и изискванията на Закона за данъците върху физическите лица. По принцип в Закона за МВР и Закона за държавния служител, изрично е предвидено размерът на обезщетенията, които се изплащат на служителите, да не се облага с данък.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Предлагам това да влезе като продължение на предложеното по чл. 80, ал. 4, т. 2 от предложението, което направих преди минути, с добавката в ал. 3 „като тези обезщетения не се облагат с данък“.
СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ: Господин председател, само ще Ви помоля, отново за протокола, това предложение, тъй като поставяме този въпрос, сигнализираме Вашето внимание за становището, което е наистина изключително разумно. Благодаря на господин Ципов, че запознава Комисията с фрагменти от него.
Друг е въпросът, че то не е достигнало до Комисията или не е изложено по надлежния ред. Моля по реда на чл. 80, ал. 4 това предложение да бъде подкрепено и в по-широк формат като вносители, не само по линия на вносителя от Министерския съвет, но в случая в него да се включат и други парламентарни групи. Тъй като тук не присъстват други освен ГЕРБ, БДЦ НС и АБВ, смятам, че и ние с колегата Росен Петров бихме могли да влезем като инициатори на едно такова предложение, най-малкото за да се гледа в залата в по-широк състав на подкрепа.
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: В тази връзка да приемем, че заедно с Вас правим това предложение – и колегата Белемезов, и колегата Петров, и народния представител Цветанов.
Колеги, моля, гласувайте. За 3, въздържали се 3.
Работната група подкрепя/не подкрепя текста на вносителя за § 77, който става § 68 и с така направените предложения по чл. 80, ал. 4, т. 2 от народните представители Белемезов, Цветанов и Петров.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Тук искам да направя също за § 78 предложение по чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 78 ал. 1 да се измени така:
„(1) Когато при прекратяване на служебното правоотношение на лицата по § 75 се дължи обезщетение по чл. 106, ал. 3 от Закона за държавния служител, то се изплаща заедно с обезщетението по § 77, като общият им размер не може да надвишава 20 основни заплати. В случаите, когато е налице превишение над 20 основни заплати, се намалява обезщетението по чл. 106, ал. 3 от Закона за държавния служител.“
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 78, който става § 69 и с така направеното предложение по чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС с предложението, което беше гласувано преди малко.
Моля, гласувайте. За9 , въздържали се 3.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 79, ал. 1 т. 2 да отпадне.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 79, който става § 70 и с така направеното предложение по чл. 80.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Правя предложение и по § 80 по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 80, ал. 1 т. 2 да отпадне.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 80, който става § 71 и така направеното предложение по чл. 80 от ПОДНС, направено от мен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 81, който става § 72.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 82, който става § 73.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 83, който става § 74.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 84, който става § 75.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 85, който става § 76.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се3 .
Правя следното предложение по § 86 по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
§ 86 да отпадне.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 87, който става § 78.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
„§…Параграф …относно чл. 173, ал. 4 и §… относно чл. 174, ал. 4 се прилагат за служителите, чието обучение е започнало след влизането в сила на този Закон.“
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители за § 87а.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Предложение на народния представител Я. Хайтов за създаване на § 87а.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група предлага да се създаде нов § 79.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 88, който става § 80.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Ст. Кенов и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Има предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 89, който става § 81.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 90, който става § 82.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 91 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя по принцип предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Правя предложение по чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 91, в чл. 10г думите „държавна служба“ да се заменят с „държавни служители по чл. 10а, ал. 1“.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 91, който става § 83.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 92 правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
В § 92, т. 2 се изменя така:
„2. В чл. 78, ал. 1 в текста преди т. 1 след абревиатурата „НСО“ се поставя запетая и се добавя „както и държавните служители от ДКСИ, осъществяващи дейността по чл. 9, т. 18 от Закона за защита на класифицираната информация“.“
Моля, гласувайте. За 9.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 92, който става § 84.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 93, който става § 85.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 94, който става § 86.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 95, който става § 87:
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Хайтов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 96, който става § 88.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 97, който става § 89.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители по § 98.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов:
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 98, който става § 90.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 99, който става § 91.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 100, който става § 92.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 101 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 101, който става § 93.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители по § 102.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 102, който става § 94.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 103 има предложение на народния представител Делчев и група народния представител
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 103, който става § 95.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 104, който става § 96.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Делчев и група народни представители.
Работната група не подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. Въздържали се 10.
Работната група подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 105, който става § 97.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители по § 106.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 106 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители по § 107.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 107 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 108 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 108 да бъде отхвърлен.
По § 109 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Цветан Цветанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Атанасов:
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
Работната група не подкрепя текста на вносителя и предлага § 109 да бъде отхвърлен.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група подкрепя текста на вносителя за § 110, който става § 98.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
По § 111 има предложение на народния представител Красимир Какаракачанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Светослав Белемезов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Атанас Мерджанов и група народни представители.
Работната група подкрепя предложението.
Моля, гласувайте. За 13.
КРАСИМИР ЦИПОВ: По последния параграф относно влизането в сила, предложението по вносител е изключително дълго и е разделено в 4 точки. С оглед на това предложението от страна на МВР относно влизането в сила е да бъде разделено, условно казано, на 2 части. Законът да влезе в сила от 1 януари 2017 г. по отношение на всички структурни промени, а пък…
ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Господин Ципов, извинявайте, но аз имам предложение по чл. 80, така че не виждам смисъл да се повтаряме, защото предполагам, че имате предвид това.
Правя предложение по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:
§ 111 да се измени така:
§ 111. Законът влиза в сила от 1 януари 2017 г. с изключение на:
1. Параграф 6 (чл. 13), новия § 7 (чл. 17), новия § (чл. 30а), § 11 (в чл. 39 – ГДБОП), § 12 (чл. 41), § 14 (чл. 43), § 18 (чл. 47), § 19 (чл. 50), § 20 (чл. 51), § 27 (чл. 95а), новия § (чл. 102), § 28 (чл. 126), § 29 (чл. 135), § 30 (чл. 140а и 140б), новия § 28 (чл. 142), § 31, т. 1 и 4 (чл. 143, ал. 1 и новопредложената ал. 5), § 32 (чл. 147), § 33 (чл. 151), § 34 (чл. 152а), § 35 (чл. 153), § 36 (чл. 155), § 37 (чл. 156), § 38 (чл. 156а), § 44 (чл. 163), новия § 39 (чл. 165), § 47 (чл. 170а), новия § (чл. 173), § 48 (чл. 174), новия § 42 (чл. 177), новия § 43 (чл. 180), § 50 (чл. 187, с изключение на изменението на изречение второ в ал. 3, което да влезе в сила от 01.02.2017 г.), § 51 (чл. 187а), § 53 (чл. 195), § 54 (чл. 197), новия § 49 (чл. 205), § 57 (чл. 211), § 58 (чл. 214), § 59 (чл. 215), новия § 53 (чл. 228), новия § 54 (чл. 230), § 61 (чл. 233), § 62 (чл. 234), § 64 (чл. 237), новия § 59 (чл. 241), новия § (чл. 243), § 65 (чл. 249), § 66 (чл. 267), § 67 (§ 2 от ДР), новия § 79 (за БНБ), новия § … (относно прилагането на чл. 173, ал. 4 и чл. 174, ал. 4), § 88 (за подзаконовите НА) , § 89 (НПК), § 90 (ЗБЛД), § 91, т. 4 и 5 (ЗЗКИ), § 92, т. 3 (Закона за оръжията…), § 95, т. 1 (ЗОВСРБ), § 96, т. 2 и 3 (ЗДСл - чл. 6, ал. 3 и чл. 10, нова ал. 4), § 97 (ЗЗЛД), § 98 (ЗЗБ), § 102 (ЗООС), § 103 (ЗДС), § 104 (ЗИНЗС), § 105 (ЗСРС) и § 110 (ЗКИ), които влизат в сила от деня на обнародването на закона в Държавен вестник;
2. Параграф 31, т. 2 и 3 (чл. 143, ал. 2 и 4), § 50 (чл. 187 относно изменението на изречение второ в ал. 3), § 75, § 76, § 77, § 78, § 82 относно лицата по § 76, § 84 по отношение на служителите по § 75 и § 76, § 85 по отношение на служителите по § 75 и § 76, § 96, т. 1 (ЗДСл – чл. 2, ал. 5) и § 99 (ЗЛЗ), които влизат в сила от 1 февруари 2017 г.
Моля, гласувайте. За 10, въздържали се 3.
Работната група не подкрепя текста на вносител и предлага следната редакция на § 111, който става § 99:
§ 99. Законът влиза в сила от 1 януари 2017 г., с изключение на:
1. Параграфи 6- 8, § 12, т. 1, 2 и 4, § 13, § 14, § 18-20, § 23, § 26-31, § 32, т. 1 и 4, § 33-39, § 41-48, § 49 относно чл. 187, ал. 3, изречение първо, § 50-59, § 61-65, § 81-85, § 86, т. 4 и 5, § 87, т. 3, § 90, т. 1, § 91, т. 2 и 3, § 92, § 93 и § 97-101, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в „Държавен вестник“;
2. Параграф 32, т. 2 и 3, § 49 относно чл. 187, ал. 3, ново изречение второ, § 69-72, § 76 относно лицата по § 70, § 78 по отношение на служителите по § 69 и § 70, § 79 по отношение на служителите по § 69 и § 70, § 91, т. 1 и § 94, които влизат в сила от 1 февруари 2017 г.
Моля, гласувайте. За 9, въздържали се 3.
С това приключихме с приемането на второ четене на Законопроекта. Благодаря на всички народни представители, които работиха много активна. Искам да благодаря и на Министерството на вътрешните работи, но се надявам, че последващи такива законодателни промени ще бъдат доста по-прецизни, за да няма толкова много предложения, които да са направени от народни представители и да можем да влизаме в едно бракуване на голяма част от законодателната дейност, която ни се предлага от Министерския съвет.
Благодаря на всички присъстващи и да пожелая успех. Законопроектът от днешното ни приемане по всяка вероятност ще намери място в пленарната зала, в програмата в сряда, когато се надявам да бъде приет или поне да започнем с неговото приемане.
С това тази точка от дневния ред е изчерпана. Да благодарим на гостите и да им пожелаем приятна вечер!
Колеги, по т. 2 Разни има ли нещо? Няма. Благодаря.
Закривам днешното заседание и Ви пожелавам приятна вечер.
(Закрито в 17,16 ч.)
Председател:
Цветан Цветанов