Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и храните
Комисия по земеделието и храните
27/01/2015 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 502-01-6, внесен от Министерския съвет на 23 януари 2015 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и храните

    ДОКЛАД
    за
    първо гласуване

    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 502-01-6, внесен от Министерския съвет на 23 януари 2015 г.

    Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 27 януари 2015 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 502-01-6, внесен от Министерския съвет на 23 януари 2015 г.
    В работата на комисията участие взеха – от Министерството на земеделието и храните – Васил Грудев – заместник-министър, Снежана Благоева - директор на Дирекция „Директни плащания и промоции”, Янислав Янчев - началник на отдел в същата дирекция, Слави Кралев - директор на Дирекция „Пазарни мерки и организации на производителите” и Диана Филева - главен юрисконсулт в Дирекция „Административно и правно обслужване”. От Държавен фонд „Земеделие” - Иван Боянов - директор на Дирекция „Правна”.
    Законопроектът беше представен от зам.-министър Грудев.
    Със законопроекта са предвидени следните основни промени:
    Установява се начина за определяне на Управляващия орган на Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. и се дава възможност органът да делегира част от функциите си на други структури.
    На министъра на земеделието и храните се дава правно основание да издава наредби по прилагане на регламентите на ЕС в областта на Общата селскостопанска политика както по отношение на директните плащания, така и по отношение на Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г.
    В Министерството на земеделието и храните се създава Система за съвети в земеделието, включваща Националната служба за съвети в земеделието и лицата, одобрени да предоставят съвети на земеделските стопани. За одобрените лица ще се създаде и поддържа база данни.
    Общинските съвети ще следва да предоставят за ползване търговска площ на общинските пазари на земеделски продукти, освен на регистрирани земеделски стопани и на организации на производители, техните асоциации и групи.
    Прецизират се редица разпоредби, имащи отношение към производството на изоглюкоза и захар.
    Отпадат някои неактуални текстове, свързани с държавна интервенция на пазара на земеделска продукция, експортните субсидии и Програма САПАРД.
    Предвижда се Държавен фонд „Земеделие” да подпомага създаването на къси вериги на доставки и на местни пазари на производителите и се въвеждат съответните дефиниции.
    Създава се задължение решенията на Управителния съвет на фонда да бъдат публикувани на интернет страниците на фонда и на Министерството на земеделието и храните. Самите решения ще могат да бъдат вземани с мнозинство 2/3 от присъстващите, а не от всички членове. Освен това, изпълнителният директор ще може да делегира част от предоставените му правомощия за вземане на решения и сключване на договори за подпомагане.
    Прецизират се някои текстове, свързани с Интегрираната система за администриране и контрол. В системата за регистрация на кандидатите и на заявленията за подпомагане ще се регистрират и заявките за плащане. Дава се възможност в системата за идентификация на земеделски парцели да се включат допълнителни данни от значение за администрирането на схемите и мерките за подпомагане. Наименованието на специализираният слой „Площи в добро земеделско състояние” се променя на „Площи, допустими за подпомагане“.
    Националната агенция за приходите и Агенция „Митници” ще следва да предоставят необходимата за извършване на административни проверки информация при условия и по ред, определени в съвместно издадени инструкции за взаимодействие.
    Почти изцяло са преработени и допълнени текстовете, регламентиращи прилагането на схемите за директни плащания, като се придава задължителна сила на конкретните национални решения.
    Изчерпателно са изброени схемите за директни плащания за новия програмен период, упомената е възможността за прилагане на нотифицираните схеми за преходна национална помощ и се въвежда приложимото европейско законодателство. Специфичните условия за прилагане на схемите ще бъдат определени с наредба на министъра на земеделието и храните.
    Разписани са минималните изисквания към физическите и юридически лица, за да отговарят на дефиницията за активни земеделски стопани и да не попаднат в негативния списък с лица, които няма да бъдат допустими за подпомагане.
    Предвидено е прилагането на прогресивно намаляване и съответно таван на плащанията по Схемата за единно плащане на площ. Земеделските стопани, които имат право на плащане по тази схема, ще могат да получават също така подпомагане по схемата за преразпределително плащане и по схемата за дребни земеделски стопани.
    Създава се правна рамка за прилагане на схемата за млади земеделски стопани, на схемите за обвързано с производството подпомагане и на нова схема за памук.
    В последвалата дискусия несъгласие беше изразено по отношение на възможността решенията на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие” да бъдат вземани с мнозинство 2/3 от присъстващите, а не от всички членове на съвета. Бяха изразени резерви и по редакцията на отделни текстове, които следва да бъдат прецизирани между първо и второ четене, но като цяло всички становища бяха в подкрепа на законопроекта.

    След проведените разисквания, Комисията по земеделието и храните единодушно с 19 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 502-01-6, внесен от Министерския съвет на 23 януари 2015 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    РУМЕН ХРИСТОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума