Комисия по земеделието и храните
29/05/2015 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 502-01-40, внесен от Министерския съвет на 28 май 2015 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 502-01-40, внесен от Министерския съвет на 28 май 2015 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 29 май 2015 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 502-01-40, внесен от Министерския съвет на 28 май 2015 г.
В работата на комисията взеха участие – от Министерството на земеделието и храните – Десислава Танева – министър, Георги Костов – зам.-министър, Магдалена Дакова – директор на Дирекция „Административно и правно обслужване“. От Изпълнителната агенция по горите - Тони Кръстев – изпълнителен директор, Красимир Каменов – заместник-изпълнителен директор, Ценко Ценов – директор на Дирекция „Гори и лесовъдски дейности“, Даниела Ангелова – началник на Отдел „Нормативни дейности и човешки ресурси“. Присъства и Тихомир Томанов - председател на Асоциация общински гори.
В началото на заседанието н.п. Румен Христов заяви, че е подал декларация за наличие на конфликт на интереси и няма да участва в гласуването.
Законопроектът беше представен от Тони Кръстев, който припомни, че той е изготвен в изпълнение на ангажимента на Министерството на земеделието и храните да инициира законодателни промени и промени в подзаконовите нормативни актове, свързани с подобряване на контрола върху дейностите в горските територии и за противодействие на незаконната сеч.
Основните предложения са следните:
Въвежда се задължително планиране на всички горски територии, с изключение на тези, предоставени за нуждите на националната сигурност и отбраната, независимо от размера на имотите и от това чия собственост са те. По този начин дейности ще могат да се извършват единствено при наличието на влязъл в сила горскостопански план или програма, изготвен от съответния собственик. Областните планове за развитие на горските територии ще се изготвят от търговци, вписани в търговския регистър.
По отношение на опазването на горите и контрола върху добива и движението на дървесина са направени няколко предложения.
Предвидено е в подзаконов нормативен акт да бъдат разписани специфичните изисквания при провеждане на сечи в защитни горски територии. Увеличава се минималната разрешена възраст за провеждане на възобновителните сечи. Отпада възможността за осъществяване на санитарно прочистване и се дава основание за прецизиране на нормативната уредба на санитарните сечи, чрез тяхното разделяне на санитарни и принудителни.
Въведена е забрана за добив на дървесина през тъмната част на денонощието.
Предвижда се въвеждането на задължение моторните превозни средства, превозващи дървесина, да бъдат снабдени с GPS устройства. Мярката следва да бъде нотифицирана пред Европейския съюз и ще влезе в сила от началото на 2017 г. За началото на 2016 г. е предвидено въвеждане на системи за видеонаблюдение във всички обекти, в които постъпва или се преработва дървесина.
Разширява се кръгът на лицата, които могат да бъдат назначени във връзка с опазването на горските територии и обхвата на техните правомощия. Служителите от държавните предприятия ще могат да извършват проверки и да издават актове за нарушения по закона както на територията на цялото предприятие, така и извън установеното работно време. Служителите, назначени за опазване на общинските гори, също ще могат да извършват проверки и да издават актове за нарушения на територията на съответната или съседни общини.
По отношение на лицата със средно образование, желаещи да се впишат в регистъра за упражняване на частна лесовъдска практика, както и за тези, чиято регистрация е била прекратена поради извършени нарушения, се въвежда встъпителен изпит.
Като изключение от общия ред за налагане на санкции на регистрирани лесовъди и регистрирани търговци е предвидено в определени случаи, представляващи особено тежки нарушения, тяхната регистрация да бъде отменяна още след първото констатирано нарушение.
Направени са и няколко предложения, свързани с прецизиране на текстовете, регламентиращи възможността за включване в горските територии на имоти, възстановени като земеделски, но представляващи гора по смисъла на закона. Освен след проведена инвентаризация, статутът на тези имоти ще може да бъде променян и по инициатива на техните собственици. Разписан е съответният ред.
Дава се с възможност за изграждане на противопожарни съоръжения, без промяна на предназначението на имотите.
В последвалата дискусия беше отбелязано, че предложените промени са изключително важни, предвидени са механизми, които следва да спомогнат за осъществяването на по-ефективен контрол и ограничаване на незаконните посегателства в горите и трябва да бъдат подкрепени.
Като цяло всички изказали се народни представители изразиха своята подкрепа за законопроекта и поеха ангажимент между първо и второ четене да направят своите предложения за прецизиране на конкретните текстове.
След проведените разисквания, Комисията по земеделието и храните с 14 гласа “за”, 0 гласа “против” и 3 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 502-01-40, внесен от Министерския съвет на 28 май 2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
РУМЕН ХРИСТОВ