Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и храните
Комисия по земеделието и храните
09/09/2015 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз № 502-01-70, внесен от Министерския съвет на 12 август 2015 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз № 502-01-70, внесен от Министерския съвет на 12 август 2015г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 9 септември 2015 г., на което обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз № 502-01-70, внесен от Министерския съвет на 12 август 2015г.
В работата на комисията участие взеха – от Министерството на земеделието и храните – д-р Цветан Димитров - заместник-министър, Слави Кралев - директор на Дирекция „Пазарни мерки и организации на производители”, Добринка Павлова - директор на Дирекция „Биологично земеделие и растениевъдство” и експерти.
Законопроектът беше представен от зам.-министър Димитров.
Със законопроекта са предвидени следните по-важни промени.
Първата група промени са свързани с провежданата от министъра на земеделието и храните политика на качество и с подобряване на осъществявания от акредитираните лица контрол. В тази връзка се създава регламент за издаване на временни разрешения за контрол за спазване правилата на биологичното производство, както и за контрол за съответствие с тяхната спецификация на земеделски продукти и на храни с географски означения и с традиционно специфичен характер. Определени са условията и процедурите за издаване на разрешенията, включително на лица извън ЕС и Европейското икономическо пространство, както и техния обхват и срок.
Освен това е разширен обхватът на задълженията на контролиращите лица. Предвидено е отнемане на техните разрешителни при констатирани нарушения или нередности в осъществявания от тях контрол и възможности за налагане на санкции. Регламентирани са правила за уведомяване на операторите, с които има сключен договор за контрол и сертификация, при изтичането на срока или отнемането на разрешението на контролния орган. Предвидено е официалният контрол при внос на биологично произведени продукти и храни да се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните, а в случаите на внос на биологично вино ще се изисква становище и на Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Втората група промени са свързани с организацията на пазара на мляко. Отменят се част от действащите разпоредби, а по отношение на други е предвидено да отпаднат от 1 април 2016 г. Регламентира се регистрационен режим за първите изкупвачи на сурово мляко, като вече одобрените по досегашния ред изкупвачи ще бъдат вписани служебно в новия регистър. Регламентират се техните задължения, свързани със сключването на договори за изкупуване с производителите на мляко и с отчитането на изкупените въз основа на тези договори количества сурово мляко. Предвидени са санкции за лицата, които не изпълняват новите изисквания. Актуализирани са препратките към европейското право.
Последната група промени са по отношение на организацията на пазара в сектор „Месо”. Отпада задължението на класификаторите на кланични трупове, които не са практикували в продължение на една година, да преминават опреснителен курс, както и разпоредбата, предвиждаща свидетелството за класификация да се отнема при неизпълнение на това задължение.
Прецизирани са административно-наказателните разпоредби.
В последвалата дискусия във връзка с поставен въпрос беше обяснено, че промените на режима в сектор мляко са свързани с прекратяването на действието на квотната система за краве мляко и необходимостта от въвеждане на изискванията на новите разпоредби на европейското законодателство. Това налага въвеждането на нов регистър на първите изкупвачи и прецизиране на текстовете, регламентиращи договорните отношения при изкупуване и отчитането на изкупените количества сурово мляко. Вече одобрените по стария ред изкупвачи ще бъдат вписани служебно в новия регистър.
В заключение народните представители от всички парламентарни групи заявиха, че ще подкрепят законопроекта.
След проведените разисквания, Комисията по земеделието и храните с 15 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз № 502-01-70, внесен от Министерския съвет на 12 август 2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
РУМЕН ХРИСТОВ