Комисия по труда, социалната и демографската политика
17/12/2014 първо гласуване
Д О К Л А Д
по Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 454-01-20, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 17 декември 2014 г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 454-01-20, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
На заседанието присъстваха: г-жа Смела Нинева, началник отдел в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд в Министерството на труда и социалната политика, г-жа Петя Малакова, държавен експерт в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд в Министерството на труда и социалната политика, експерти от различните държавни институции, представители на социалните партньори.
Законопроектът бе представен от г-н Николай Александров от Парламентарната група на партия Атака, който поясни че се предлага създаване на нов параграф в чл. 222 от Кодекса на труда. С тази разпоредба ще се осигури при прекратяване на трудовото правоотношение поради пенсиониране на работник или служител, заемащ педагогическа длъжност в системата на образованието, право на същия на обезщетение от работодателя в нов размер в отличие от сега действащата норма. Размерът на обезщетението следва да се определя от броя години педагогически стаж, като за всяка година обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение в момента на пенсионирането. Със законопроекта се цели да се издигне престижа на учителската професия.
Министерството на труда и социалната политика не подкрепя законопроекта. Основанията са, че Кодексът на труда е общ закон, който касае всички категории работници и служители и ако трябва да се решава този проблем, той трябва да бъде направен в специален закон, а не в общия закон. Също така законопроектът съдържат понятия, които не са ясни, не са еднозначни и не са в съответствие с установената терминология в действащата законова и подзаконова уредба, не са съобразени с изискванията на чл. 28, ал. 2 от Закона за нормативните актове за задължителното съдържание на мотивите. Липсва оценка за очакваните финансови последици и информация за очаквания брой на правоимащите лица.
Представителите на Парламентарната група на „БСП лява България” считат, че предложението е популистко, но го подкрепят заради статутът на учителите и ниските заплати в сектора. Те считат, че при цялостното обсъждане на пенсионната реформа в България трябва да се дискутират и тези въпроси.
Представителите на Парламентарната група на ГЕРБ отчитат като безспорна ролята и заслугата на учителската професия, но считат, че ако се приеме законопроекта, това ще породи лавина от искания от други професии.
Социалните партньори не подкрепят законопроекта поради няколко причини: нарушаване на ровнопоставеността на българските граждани; липса на оценка на въздействието на законопроекта и липса на яснота за средствата за осигуряване на промяната.
От Синдиката на българските учители към КНСБ се изказаха в подкрепа на законопроекта с мотива, че българският учител заслужава да получава в края на професионалния си път едно нормално възнаграждение затова, че е отдал живота си за децата на България.
Представителят на Парламентарната група „Патриотичен фронт” припомни, че именно Учителският синдикат е станал повод да бъде отменена Наредба № 2, чрез която сега учителите биха вземали доста по-високи възнаграждения, училищата не биха се превърнали в търговски дружества със системата на делегирани бюджети. Големият проблем е при въвеждане на предлаганата разпоредба, работодателят, в случая съответният директор, да не злоупотреби така, че служителят да не получи не само съответното обезщетение, а и да остане без работа няколко месеца преди пенсиониране.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 3 гласа, „Против” – 1 глас и „Въздържал се” – 13 гласа,
Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 454-01-20, внесен от Волен Сидеров и група народни представители на 27.10.2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д-Р ХАСАН АДЕМОВ