Комисия по труда, социалната и демографската политика
13/05/2015 първо гласуване
ЧРЕЗ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
СТАНОВИЩЕ
ОТНОСНО: Рамкова позиция относно Предложение за Решение на
Европейския парламент и на Съвета на ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта (ПСЗ), № 502-00-28, внесена от Министерския съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта
Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 13.05.2015 г., разгледа и обсъди Рамкова позиция на Министерски съвет по т. 22 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) относно Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта (ПСЗ), № 502-00-28, внесена от Министерския съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта.
На заседанието присъстваха: г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика, г-жа Елка Димитрова, директор на дирекция „Политика на пазара на труда и трудова мобилност”, г-жа Анна Делибашева, заместник-главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове и международни проекти” в Агенцията по заетостта, представители на социалните партньори и неправителствени организации.
Предложението представлява насърчителна мярка по смисъла на член 149 от Договора за функционирането на Европейския съюз и цели укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта на държавите членки като ключов елемент за постигане на целите, заложени в стратегия „Европа 2020” в областта на заетостта. С предложението се създава мрежа от публичните служби по заетостта за периода 1 януари 2014 г. до 31 декември 2020 г.
Инициативите, провеждани от мрежата на публичните служби по заетостта са допълнение към сътрудничеството на публичните служби по заетостта в рамките на мрежата на европейските служби по заетостта (EURES) на основание членове 45 и 46 от Договора.
Сътрудничеството между публичните служби по заетостта на равнище Съюз започва през 1997 г. със създаването на неформална консултативна група по въпросите на публичните служби по заетостта, в рамките на която се обменя опит и експертиза по отношение на политическите инициативи в областта на заетостта. Моделът в годините показва редица недостатъци, което поражда необходимост от подобряване на съпоставимостта на публичните служби по заетостта чрез адаптиране на организационните модели, бизнес стратегиите и процедурите към бързите промени на средата.
През 2012 г. мрежата на публичните служби по заетостта изготвя документ „Стратегия на ПСЗ за 2020 г.”, в който са очертани пет ключови области, нуждаещи се от промяна за постигане на целите на стратегия „Европа 2020”: отчитане на потребностите на лицата, потърсили съдействие от тези служби; поемане на водеща роля посредством сътрудничество/партньорство; разработване на действия, основаващи се на умения; постигане на устойчиви резултати от активизирането и подобряване на кариерното развитие.
През 2013 г. стартира процедура по съгласуване (във формат неформален триалог) за Решение на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта. След проведени консултации с всички заинтересовани страни е постигнато общо съгласие по необходимостта от такова решение.
Укрепването на сътрудничеството чрез стимулиране на публичните служби по заетостта да работят заедно по конкретни инициативи е в съответствие с принципа на субсидиарността.
Като цяло в областта на координацията на публичните служби по заетостта действията на равнище Европейски съюз привнасят добавена стойност в сравнение със самостоятелните действия на отделните държави членки.
Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност по силата на формата си на насърчителна мярка в полза на публичните служби по заетостта и по неговата продължителност, която е ограничена до тази на стратегия „Европа 2020” в съответствие с договора на Съвета.
В предложението на Комисията за многогодишна финансова рамка се предвижда да бъдат заделени 958,19 милиона евро за Програма на Европейския съюз за социална промяна и социални инвестиции за периода 2014-2020 г. Годишните бюджетни кредити ще се разрешават от бюджетния орган съобразно ограниченията на финансовата рамка.
Предложението включва разпоредба за предоставяне на Комисията на правомощие да приема делегирани актове в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз най-вече по въвеждането на общата рамка за прилагането на инициативите за сравнителен анализ и обмен на знания.
На 15 май 2014 г. Европейският парламент и Съвета на ЕС приемат Решение № 573/2014/ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта, публикувано на 28.05.2014 г. в Официалния вестник на Европейския съюз. Решението влиза в сила от 18 юни 2014 г.
Учреден е Управителен съвет за управление на мрежата на публичните служби по заетостта, в който от българска страна участва Агенцията по заетостта, представлявана от изпълнителния й директор и заместник-член с функции на съветник по европейските въпроси.
На първата среща на Управителния съвет през м. септември 2914 г. на мрежата на публичните служби по заетостта е определена основната задача на мрежата - подкрепа за модернизиране на публичните служби по заетостта в Европа, като за целта се разработи европейска платформа за сравняване на ефективността на публичните служби по заетостта, идентифициране на добри практики и установяване на взаимни инструменти за обучение.
В Рамкова позиция относно Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта (ПСЗ), приета на 338-то заседание на Съвета по европейските въпроси към Министерския съвет, проведено на 15.07.2013 г., Република България изразява своята принципна подкрепа за приемането на акта.
В позицията се изтъква, че институционализирането на Европейската мрежа на публичните служби по заетостта ще спомогне за постигане на водещите европейски цели, заложени в стратегия „Европа 2020” за работни места и интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Запазвайки основната си функция на обществен посредник за изпълнение на националната политика на пазара на труда, публичните служби по заетостта ще допринасят за прилагане на практика на политическите инициативи областта на пазара на труда на ниво Европейски съюз.
Позицията акцентира на важността на прилагането на системи за сравнителен анализ на публичните служби по заетостта, партньорството, обмена на информация, опит и добри практики за ускоряване на процеса на интеграция на пазарите на труда в рамките на Европейския съюз. Подчертана е необходимостта от регламентиране на връзката и координацията на Комитета по заетостта, съществуващите подгрупи към него и мрежата от публичните служби по заетостта, с цел избягване дублирането на функции и дейности. Очаква се Решението да окаже положително въздействие при подобряване на ефективността на публичните служби по заетостта и в изразходването на публични средства.
През м. октомври 2014 г. е направена първа визита на оценяващ екип от мрежата в България за подкрепа на Агенцията по заетостта за справяне със специфичните препоръки, свързани с публичните служби по заетостта, получени в контекста на Европейския семестър. Оценяващият екип изготвя заключителен доклад с препоръки и насоки за подобряване работата на Агенцията по заетостта, въз основа на които Агенцията е разработила пътна карта за реформи.
След представяне и обсъждане на Рамкова позиция на Министерския съвет по т. 22 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) относно Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта (ПСЗ), № 502-00-28, внесена от Министерски съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта, се проведе гласуване с резултати: „За” – 14 гласа, „Против” – 0 гласа и „Въздържал се” – 0 гласа.
На основание чл. 116, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с т. 22 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) Комисията по труда, социалната и демографската политика представя доклад от изслушване по акта - Предложение за Решение на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за укрепване на сътрудничеството между публичните служби по заетостта (ПСЗ).
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО ТРУДА,
СОЦИАЛНАТА И ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА: Д-Р ХАСАН АДЕМОВ