Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
27/05/2015 първо гласуване

    Д О К Л А Д

    за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 502-01-30, внесен от Министерски съвет на 24.04.2015 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика, на свое редовно заседание, проведено на 27 май 2015 г., разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 502-01-30, внесен от Министерски съвет на 24.04.2015 г.

    На заседанието присъстваха: г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика и г-жа Жени Начева, директор на дирекция „Финанси на общините” в Министерство на финансите.

    Законопроектът беше представен от г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика. С предлаганите промени се цели балансиране на ангажиментите и прецизиране на правомощията на всички заинтересовани страни за предприемане на действия по компетентност след настъпване на неблагоприятно събитие, свързано с бедствие.

    Законопроектът предвижда държавата, чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет да извършва преценка, доколко е настъпило увреждане или щета върху собствеността на лицето, което не може със собствени средства да застрахова имота си. Агенцията за социално подпомагане, чрез своите структури, ще преценява кои лица трябва да бъдат подпомогнати чрез индивидуална оценка доколко лицето не е могло заради социалния и икономическия си статус да застрахова само имуществото си срещу съответния риск. Предлаганите промени прецизират правомощията на всички участници в този процес и ще бъдат доразвити в Правилника за организацията и дейността на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

    Г-жа Жени Начева – директор на дирекция “Финанси на общините“ в Министерството на финансите подчерта, че с предложените промени се въвежда нов механизъм за подпомагане за лица, които със собствени финансови средства не могат да се погрижат за застраховането на собствеността си за последици от бедствия. Средствата ще бъдат отпускани от централния бюджет, през бюджета на Министерството на труда и социалната политика, съответно Агенцията за социално подпомагане, и ще бъдат разпределяни към хората, които имат нужда от подпомагане при настъпили имуществени вреди в резултат от бедствия.

    За отпускане на съответната помощ, трябва да са спазени всички изисквания на Закона за устройство на територията по отношение на съответния имот. Предвижда се, предоставяното от държавата подпомагане да бъде до размера на данъчната оценка на съответните имоти. Неусвоените средства за тази цел за съответната година ще се разчитат за следващата, без да се променя тяхното предназначение.

    Не се променя принципът, че застраховането на личното имущество трябва да бъде доброволно, но положителен косвен ефект от предлаганите промени, е да се стимулира сключването на застраховки и подобряването на застрахователната култура на гражданите. Предлаганият модел за подпомагане на пострадалите от бедствия ще допринесе за повишаване ролята на превантивната дейност, свързана с намаляването на риска от настъпване на имотни щети при бедствия.

    Г-н Гълъб Донев представи предложение на Министерството на труда и социалната политика, използваното в § 1, т. 10 понятие „социални анкети“ да се замени с „анкети“, за да се избегне двусмислие при тълкуването и да не се смесва понятието с анкетите, които извършва Агенцията за социално подпомагане по отношение на определяне на другите видове помощи, които изплаща на правоимащите лица.

    В хода на проведената дискусия, част от изказалите се народни представители изразиха тезата, че с предложените промени по-скоро се прецизира механизма на подпомагане и в него се включват и териториалните структури на Агенцията за социално подпомагане, отколкото да се предлага качествено нов механизъм. В тази връзка, беше поставен въпросът относно натоварването с допълнителни функции и капацитета на дирекциите „Социално подпомагане” по места. Направени бяха и предложения да се обсъди възможността държавата да застрахова имотите на социално слаби граждани вместо да им изплаща обезщетения след вече настъпила щета от природни бедствия. Като контратеза беше изразено мнението, че застраховане за сметка на държавата в полза на частен имот би било непозволена държавна помощ.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 7 гласа, „Против” – 0 гласа и „Въздържал се” – 8 гласа,

    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита при бедствия, № 502-01-30, внесен от Министерски съвет на 24.04.2015 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума