Комисия по труда, социалната и демографската политика
03/06/2015 първо гласуване
Д О К Л А Д
за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 554-01-86, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 30.04.2015 г.
Комисията по труда, социалната и демографската политика, на свое редовно заседание, проведено на 3 юни 2015 г., разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 554-01-86, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 30.04.2015 г.
На заседанието присъстваха: г-н Ивайло Калфин, заместник-министър председател по социалната и демографската политика и министър на труда и социалната политика, г-н Гълъб Донев и г-н Николай Николов, заместник-министри на труда и социалната политика, г-н Бисер Петков, управител на Националния осигурителен институт, г-жа Весела Караиванова, подуправител на Националния осигурителен институт, експерти от държавните институции, представители на социалните партньори и неправителствени организации.
Законопроектът бе представен от н. п. Димитър Байрактаров.
Вносителите предлагат допълнение в Кодекса за социално осигуряване с нов чл. 69б, с което да се въведе пределна възраст 60 години и 15 години осигурителен стаж при работа по море за пенсиониране на морските лица. Основанието за предложението, според вносителите, се съдържа в разпоредбите на Конвенция № 71 на Международната организация на труда от 1946 г., която е в сила за България от 10 октомври 1962 г. Вносителите считат, че действащата разпоредба за пенсиониране на морските лица по реда на § 4, ал. 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, изискваща наличие на сбор от възраст и стаж, равен на 100, е в противоречие с чл. 4, ал. 1 от Конвенцията. Според тях с предлагания законопроект ще се въведат в националното законодателство изискванията на Конвенцията.
Министерството на труда и социалната политика не подкрепя законопроекта, като счита, че трудът на морските лица, както преди, така и след 2000 г. е определен за труд от първа и втора категория при пенсиониране. Изискванията за пенсиониране на лицата, работили при условията на първа и втора категория труд, са регламентирани в разпоредбата на § 4, ал. 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване, чието действие е до 31 декември 2015 г. включително. В Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, внесен в Народното събрание от Министерски съвет на 26 май 2015 г., са предложени разпоредби, регламентиращи ранното пенсиониране при условията на първа и втора категория труд след 1 януари 2016 г., което гарантира правото на пенсия на категорийните работници, включително и на морските лица. Министерството подчертава, че изискванията на Конвенция № 71 на Международната организация на труда са въведени в действащото законодателство.
Становището на Министерството на финансите е, че Конвенция № 71 изисква само минимална възраст за пенсиониране, а необходимият стаж се определя съгласно националното законодателство. Поради тези изисквания, разпоредбата на § 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване за наличие на сбор от възраст и стаж за придобиване право на пенсия не е нарушение на Конвенцията. Изтъква се липсата на оценка на очакваните последици за бюджета на държавното обществено осигуряване от евентуалното прилагане на законопроекта, както и информация за потенциалния брой на правоимащите лица.
Становището на Националния осигурителен институт е в унисон с това на Министерството на труда и социалната политика. В него се посочва, че предлаганият законопроект съдържа предложения, залегнали във внесения от Министерския съвет в Народното събрание Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване на 26 май 2015 г. В него се предвиждат мерки за трайно и устойчиво решение на проблемите относно „ранното пенсиониране”.
В становищата си Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Българската морска камара посочват, че законопроектът не идентифицира ясно групата „морски лица”. Легалните дефиниции на понятието „морски лица”, съдържащи се в Кодекса за социално осигуряване и Закона за данъците върху доходите на физическите лица и тази дефиницията в Наредба № 6 за компетентност на морските лица се различават. В становищата се посочват редица неясноти, породени от предлагания законопроект, и се предлага създаване на експертна работна група за прецизиране на проекта.
Законопроектът не съдържа оценка на очакваните последици от прилагането му и финансови разчети за необходими средства за осигуряване на действието му.
В последвалата дискусия бе обсъдено и подчертано, че действащото законодателство съдържа минималните изисквания на всички разпоредби на Конвенция № 71 на Международната организация на труда и дори условията за пенсиониране на тази група лица са по-благоприятни, поради което не следва да се разглеждат отделни нейни разпоредби. От Парламентарната група "Български демократичен център" бе изтъкнато, че уреждане положението на една група, отделно от останалите, не е добър подход.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 2 гласа, „Против” – няма и „Въздържали се” - 12,
Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 554-01-86, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 30.04.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ТРУДА,
СОЦИАЛНАТА И ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА:
Д-Р ХАСАН АДЕМОВ