Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
30/03/2016 първо гласуване

    ДОКЛАД

    за първо гласуване на Законопроект за ратифициране на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Тунизийската република, № 602-02-9, внесен от Министерски съвет на 21.03.2016 г.
    Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 30.03.2016 г., разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Тунизийската република, внесен от Министерски съвет.

    В заседанието участваха г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика и г-жа Мария Касърова, директор на дирекция „Европейски регламенти и международни договори“ в Националния осигурителен институт.

    Законопроектът беше представен от господин Гълъб Донев.
    Спогодбата за социална сигурност между Република България и Тунизийската република е подписана на 1 октомври 2015 г. в Тунизийската република. Тя е разработена след консултации от двете страни, като са спазени всички норми на международното право и принципите на социалната сигурност.

    В персоналния обхват на спогодбата са включени всички лица, които са били подчинени или и към настоящия момент са подчинени на законодателството на едната или двете договарящи се страни, бежанците или лицата без гражданство, както и лицата, чиито права произтичат от правата на тези лица.

    Спогодбата за социална сигурност между Република България и Тунизийската република ще се прилага върху следните групи граждани:
    - заетите лица, които упражняват трудова дейност на територията на една от страните;
    - самостоятелно заетите лица в случаите, когато работят за своя сметка на територията на другата страна или на територията на двете страни, като ползват правата на държавата, в която пребивават;
    - заетите лица, които работят на територията на двете страни или са заети на територията на едната страна и самостоятелно заети на територията на другата страна, като ползват правата на държавата, в която пребивават;
    - държавните служители, приравнените на тях лица и служителите на дипломатическите представителства и консулства, които са изпратени да работят на територията на другата държава, които ползват правата на изпращащата държава.

    Материалният обхват на спогодбата е ограничен до пенсионното законодателство на двете държави. По отношение на Република България спогодбата третира три вида пенсии от държавното обществено осигуряване: за осигурителен стаж и възраст, пенсиите за инвалидност поради общо заболяване и наследствените пенсии, изчислени от споменатите два вида пенсии. Тунис се ангажира с изплащането на пенсии за старост, инвалидни пенсии и наследствени пенсии.

    Във връзка с определянето на пенсионните права по спогодбата се предвижда взаимно зачитане на осигурителните периоди, завършени съгласно законодателството на двете страни. Осигурителните периоди се сумират до степен, необходима за получаване на право на обезщетение, съгласно законодателството, което се прилага.. Ако осигурителните периоди по двете законодателства съвпадат, те се отчитат само веднъж. Важно е да се отбележи, че ще се зачитат и периодите, придобити преди влизането в сила на спогодбата. Друга предвидена възможност е тази, свързана със зачитане на осигурителни периоди, завършени в трети страни, с която всяка от договарящите се страни има спогодба. Трябва да се отбележи, че това е хипотезата, когато тези осигурителни периоди не съвпадат с осигурителните периоди, завършени в договарящите се държави.

    При изчисляване на обезщетението или пенсията, както е в България, се отчита дали е било необходимо сумиране на осигурителни периоди или не. Ако не е било необходимо сумиране Националният осигурителен институт на Република България определя размера на пенсията в съответствие със българското законодателство. Ако е било необходимо сумиране за придобиване на правото, НОИ изчислява размера само върху основата на българските осигурителни периоди и в съответствие с дохода, върху който са плащани осигурителните вноски за тези периоди. По този начин е възприет принципът на прякото изчисление при сумиране на осигурителни периоди, с оглед на придобиване на правото. Тази схема на изчисляване на обезщетенията е възприета и от Тунизийската страна и техните компетентни органи.

    В случай че законодателството на едната договаряща страна обвързва предоставянето на определени обезщетения с условието осигурителните периоди да са завършени при дейност, която е обект на специална схема или други специфични условия, за отпускането на обезщетението се отчитат единствено периодите, завършени според законодателството на другата договаряща страна. Тези периоди трябва да са завършени по съответстващата схема или при съответстваща подобна дейност. Ако обаче сумирането на осигурителните периоди не поражда допустимост за обезщетение в рамките на специфичната схема, осигурителните периоди се сумират в рамките на общата схема на осигуряването.

    В останалите части на спогодбата се съдържат стандартни разпоредби относно сключването на Административно споразумение, процедурни правила за подаване на заявления, определяне и изплащане на обезщетенията, достъпа до информация и защита на личните данни, административно сътрудничество, влизане в сила и действие.

    Спогодбата ще влезе в сила на първия ден от третия месец след месеца на получаване на втората от нотите, с които договарящите се страни взаимно се уведомят по дипломатически път, че са спазени всички изисквания на техните национални законодателства за влизане в сила на спогодбата. Тази спогодба се сключва за неопределен срок от време.

    След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: 12 гласа „за“, без гласове „против“ и „въздържал се“,
    Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
    Предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Тунизийската република, № 602-02-9, внесен от Министерски съвет на 21.03.2016 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:

    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума