Комисия по труда, социалната и демографската политика
13/07/2016 първо гласуване
ДОКЛАД
за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-72, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 31.05.2016г.
Комисията по труда, социалната и демографската политика на редовно заседание, проведено на 13 юли 2016г., разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, 654-01-72, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 31.05.2016 г.
В заседанието взе участие г-жа Калина Петкова, директор на Дирекция „Трудово право, осигурителни отношения и условия на труд“ в Министерството на труда и социалната политика.
Законопроектът беше представен от народният представител Георги Гьоков. В изложението си той посочи, че това изменение на Кодекса на труда може да се смята за стъпка в социалната защита на семействата с малки деца. Законопроектът предлага мерки точно в тази посока. С този законопроект младите хора ще бъдат насърчени да създават семейства и да планират раждането на деца, като определящ фактор в тази насока е отглеждането и възпитанието на децата. За целта е необходима защита на упражняване правото на труд не само на майката на дете или деца до 3 годишна възраст, както е по сега действащото законодателство, но също така защита правото на труд и на бащата на дете или деца до 3 годишна възраст, като по този начин, ще се гарантира осигуряване на парични средства за отглеждане и възпитание на децата в ранна детска възраст. Този период е особено важен за детето, тъй като през него се сформира неговият характер и се проявяват първите индивидуални способности, които през годините на своя растеж детето развива, за да го изградят като личност.
В тази връзка вносителите на законопроекта предлагат бащите на деца до тригодишна възраст и съпрузите на бременни жени да получат същата социална защита срещу уволнение, каквато ползват майките според българското законодателство. Така ще се осигури пълна социална защита на младите семейства по отношение на трудовите им права. Най-важният резултат от тази промяна ще бъде осигуряването на спокойствие и финансова сигурност на българските семейства в най-важния период за отглеждането на деца.
За да стане възможно това, вносителите предлагат да се промени чл. 333 от Кодекса на труда. В него се допълват няколко нови текста, с които, според вносителите, се гарантира, че работник или служител, който е баща и живее заедно с дете до три годишна възраст в едно домакинство или баща който живее на съпружески начала с майка на дете до три годишна възраст и полага грижи за него в общото домакинство, или съпруг на бременна жена, не може да бъде уволняван от своя работодател, като за него се приложи същата процедура, която се прилага за бременните жени и майките с деца до три годишна възраст. Тази защита е алтернативна по отношение на майката и се прилага в случаите, когато тя не получава доходи до три годишна възраст на детето.
Според мотивите на законопроекта България е в тежка демографска криза. Според данните на националната статистика, населението устойчиво застарява и намалява. Остават високи нивата на общата и детската смъртност. Населението на България към 31.12.2015 г. е 7 153 784 души, като към тази дата през годината в страната са умрели общо 110 117 души. У нас живеят 1.4 на сто от гражданите на Евросъюза и по население страната ни се нарежда на 16-то място в общността, непосредствено след Австрия и преди Дания. През 2015 г. общо за страната са живородени 65 950 бебета. Коефициентът на раждаемост за страната е 9.2. Средната възраст на майките при раждане на първо дете е 26.7 г., а при второ раждане 28.1 г.
Държавата няма концепция за справяне с този изключително важен проблем. Той може да бъде решен единствено с насърчаване на раждаемостта в страната.
В Комисията бяха получени и предоставени на вносителя на законопроекта и членовете на Комисията становища на МТСП, БСК, АИКБ, КТ „Подкрепа“ и КНСБ.
В становището на МТСП се казва, че трябва да се има предвид, че Кодекса на труда урежда трудовите отношения между работника или служителя и работодателя, както и други отношения, непосредствено свързани с тях. Заради това не може да бъде възприето предложение за изменение на неговите текстове единствено с оглед осигуряване на пълна социална защита на младите семейства и живеещите на семейни начала. Закрилата по действащия чл. 333 от КТ се отнася за случаите при прекратяване на трудовото правоотношение за категории работници и служители по личен признак – уязвими групи като трудоустроени, боледуващи от определена болест, представители на работниците и служителите и др. Би могло да се каже, че с предложенията в законопроекта се уреждат права на лица, произтичащи от правото на неговия носител – майката на дете до 3-годишна възраст, бременна работничка или служителка, работничка или служителка в напреднал етап на лечение ин-витро, т.е. това не са права, произтичащи от изпълнението на трудовите правоотношения на тези лица. Поради тези основания от МТСП не подкрепят законопроекта.
От АИКБ се въздържат от подкрепа, от БСК споделят мотивите на законопроекта, но възразяват категорично срещу разширяването на кръга на лицата, попадащи под особена закрила при уволнение по чл.333 от Кодекса на труда.
КНСБ подкрепя предложените промени, като считат, че те са крачка напред в осигуряването на повече социална защита на семействата с малки деца в България, но трябва да им се намери по-точна редакция на предложените текстове. Конфедерация на труда "Подкрепа" подкрепя законопроекта и счита, че с разширяване на категориите работници или служители, с оглед на които се прилага закрилата ще бъде гарантирана определена финансова сигурност и спокойствие на семействата, отглеждащи малки деца.
В проведената дискусия взеха участие народните представители Димитър Байрактаров, д-р Венка Стоянова, д-р Хасан Адемов.
След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: 3 гласа „за“, без гласове „против“ и 11 гласа „въздържал се“, Комисията по труда, социалната и демографската политика прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, 654-01-72, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 31.05.2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ на КТСДП:
Д-Р ХАСАН АДЕМОВ