Комисия по труда, социалната и демографската политика
ПРОТОКОЛ
№ 7
от заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика
4 февруари 2015 г.
На 4 февруари 2015 г. от 15.00 часа в зала № 1 - Източно крило в сградата на пл. „Княз Александър“ № 1 се проведе редовно заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика.
Към протокола се прилагат списъци на присъстващите народните представители и гости на комисията.
Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД
1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на решения на Европейския съюз (2015 г.), № 502-00-5, внесена от Министерския съвет на 29.01.2015 г.
2. Разни.
Заседанието на комисията беше открито и ръководено от
Георги Гьоков – заместник-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика.
* * *
ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩ ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Имаме кворум. Председателят на комисията доктор Адемов има един ангажимент и ще закъснее малко и аз ще открия заседанието и ще го водя.
Откривам заседанието – редовно заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика и ви предлагам то да протече при следния дневен ред с две точки:
1. Годишна програма за участието на Република България в процеса на решение на Европейския съюз 2015 г., № 502-00-5, внесен от Министерския съвет на 29 януари 2015 година;
2. Разни.
Има ли някакви становища, мнения, допълнения към дневния ред? Не виждам. Който е съгласен с така посочения дневен ред, да гласува.
Гласуване: за – 16 гласа, против няма, въздържали се няма.
Преди да започнем работата на заседанието на комисията, да ви представя гостите: Зорница Русинова – заместник-министър на труда и социалната политика и Елена Велкова – директор на дирекция „Европейски въпроси и международно сътрудничество“ към Министерството на труда и социалната политика. Има и други гости, които са от постоянно записаните за присъствие на заседание, добре дошли и на тях!
ПО ТОЧКА ПЪРВА - Годишна програма за участие на Република България в процеса на решения на Европейския съюз
(2015 г.), № 502-00-5, внесена от Министерския съвет на 29.01.2015 г.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Ще ви кажа няколко думи за програмата и тогава ще дам думата на заместник-министър Русинова да представи програмата.
Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз се изготвя от Министерския съвет на основание чл. 105, ал. 4 от Конституцията на Република България и нейна главна цел е да осигури основата за подготовка на българските позиции при обсъждане на приоритетните за държавата въпроси от дневния ред на институциите на Европейския съюз.
Годишната програма е приета с Решение № 45 на Министерския съвет от 29 януари 2015 година. При изработването на предложение за Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз следва да се вземе предвид и работната програма на Европейската комисия за 2015 г., чл. 114, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Годишната работна програма на Народното събрание съдържа списък на проектите на актове на институциите на Европейския съюз, по които Народното събрание осъществява наблюдение и контрол – чл. 114, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Ще дам думата на заместник-министър Русинова да представи програмата. Заповядайте.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря много. Уважаеми дами и господа народни представители, съвсем накратко ще маркирам тази част от програмата, която касае компетентностите на Министерството на труда и социалната политика. Тя е обособена в четири области: заетост, равенство между мъжете и жените, миграция и трудова мобилност.
В сферата на заетостта има две изключително важни за нас инициативи, в които, както и досега, така и през тази година Министерството на труда и социалната политика е изключително активно.
На първо място, това са насоките за политиките по заетост за държавите-членки като част от междинния преглед на Стратегията „Европа 2020“ и на второ място изпълнението на гаранцията за младежите. Това е един изключително важен за страната ни ангажимент не само от гледна точка на очакванията, които имаме чрез Европейския и социален фонд да можем до голяма степен да смекчим ситуацията на пазара на труда от гледна точка на младежката безработица върху малко по-дългосрочен ефект върху пазара на труда в България, тъй като там разчитаме на доста интегрирани мерки от страна на Структурните фондове. Така че през тази година ще бъдем активни при прегледите, които се правят от страна на Европейската комисия и при необходимост и подкрепа на инициативи за дообработване и дотунинговане на европейското законодателство в тази сфера.
По отношение на равенството между мъжете и жените един от силните акценти, които ще подкрепяме през тази година, както знаете, е, че през ноември 2012 г. беше предложена и приета от Комисията Директивата на Европейския парламент и на Съвета за подобряване на баланса между половете сред директорите на дружества, допуснати до борсовата търговия и свързаните с това мерки, за да се отрази сериозният проблем със слабото представителство на жените на ръководни позиции на най-високо ниво в икономиката. Макар че това за България не стои като проблем, тъй като ние сме водещи в тази насока, от гледна точка на статистиката подкрепяме тази директива от страна на комисията да има по-широко разпространение в останалите страни членки.
По отношение на миграцията имаме два приоритета: развитие на общоевропейска миграционна политика и миграция и развитие и по отношение на трудовата мобилност, основен компонент на свободното движение в рамките на ЕС.
Ще продължим да работим за премахване на онеправданите бюрократични пречки през свободното движение на работници в светлината при ключовото прилагане на преходните периоди. В момента имаме един казус, в който съвместно с колегите от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията сме изразили ясна позиция в подкрепа на 12 страни членки с нов закон в Германия, който регламентира минимална работна заплата на транспортните работници, която много лошо рефлектира върху транспортните фирми в България. Така че благодарение на активната позиция на нашето министерство считаме, че ще има промяна в немското законодателство.
Ако имате въпроси, съм на разположение.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря на заместник-министър Русинова. Колеги, имате думата за въпроси, за становища по програмата, за мнения, за предложения по програмата.
Господин Байрактаров.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Аз мисля да пожелаем успех на колегите от Министерството на труда и социалната политика да изпълнят и преизпълнят програмата и предлагам да преминем към гласуване на програмата.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Заповядайте, госпожо Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Правя обратно предложение. Разбира се, формално – по процедура. Иначе имам предложение да се допълни програмата с три акта, които да подлежат на наблюдение и контрол и моля министерството да си каже мнението. Това са актове на европейски институции. Ще ги чета, за да не сгреша, защото терминологията е специфична, да се запише за протокола точно така:
„1. Мониторинг на гаранцията за младежта на европейско ниво в рамките на Европейския семестър през 2015 г.
2. Реформиране на мрежата от европейските служби за заетост с цел подобряване на достъпа до възможности за заетост в чужбина, качеството на консултантските дейности и разширяване обхвата на схемите за млади работници.
3. Законодателни инициативи на Европейската комисия относно мерки за улесняване упражняването на правата на работниците в контекста на свободното движение на работници и координация на социалната сигурност и допълнителните пенсионни права.“
Правя формално предложение да се допълни в програмата.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря, госпожо Нинова.
Госпожо заместник министър?
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря много за така направените предложения. Аз само маркирах областите, така че по отношение на младежката гаранция и мрежата EURES това е част от програмата на министерството. Ще отбележим и като предложение напълно подкрепяме и третото предложение.
Благодаря много.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Други колеги?
Само да напомня, че това е като допълнение на тези актове, които вече са били приоритет за 2014 г. и които също остават в обхвата на програмата и за тази година.
Колеги, имате думата за други изказвания, мнения, становища по темата, разбира се, защото другите изказвания ще бъдат в точка втора.
Ако няма, да ви предложа да прекратим дебатите.
Ще ви предложа да приемем предложението за становище на комисията.
„Комисията по труда, социалната и демографската политика на свое редовно заседание, проведено на 4 февруари 2015 г. разгледа и обсъди Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решение на Европейския съюз (2015 г.), № 502-00-5, внесена от Министерския съвет на 29 януари 2015 г. и предлага в Годишната работна програма на Народното събрание за 2015 г. да се включат като подлежащи за наблюдение и контрол следните актове на европейските институции:
1. Мониторинг на гаранцията за младежта на европейско ниво в рамките на Европейския семестър през 2015 г.
2. Реформиране на мрежата от европейските служби за заетост (EURES) с цел подобряване на достъпа до възможностите за заетост в чужбина, качеството на консултантските дейности и разширяване обхвата на схемите за млади работници.
3. Законодателни инициативи на Европейската комисия относно мерките за улесняване упражняването на правата на работниците в контекста на свободно движение на работници и координация на социалната сигурност и допълнителните пенсионни права.“
наред с всички останали актове, които подлежат на наблюдение и са в обхвата на програмата за тази година.
Има ли други предложения по решението? Не виждам. Моля, колеги, който е съгласен с това становище на комисията, моля да гласува.
Гласуване: за – 16 гласа, против няма, въздържали се няма.
Приключихме точка първа.
Благодаря на представителите на Министерството на труда и социалната политика.
ПО ТОЧКА ВТОРА
Разни
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Ако някой има предложения, включително за работата на комисията, моля.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Колеги, предлагам да направим изнесено заседание. Молбата ми е само да не е понеделник-вторник, когато сме по обиколки.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Предишната комисия бяхме започнали една много хубава инициатива, но парламентът се разпусна и не се осъществи. Става въпрос за посещение в Гоце Делчев в предприятие, където на практика се прилага приетият от нас закон за младежка заетост, най-общо казано, иначе е Закон за насърчаване на заетостта. Тоест има фирми, които вече поемат млади хора по преференциите, които ние създадохме в закона за работа, за стажуване. Това се счита за трудов стаж и т.н. Бяхме решили да го направим в такава фирма, да поговорим с работодателите работи ли това, осигуряват ли след това работа на млади хора, изобщо този закон приемлив ли е. Аз ви предлагам в такава връзка да помислим да го направим на терен за проба за един добър закон за младежка гаранция.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Госпожа Нинова говори за изнесено заседание на Комисията по труда, социалната и демографската политика. Имаше идея от предишната комисия, доколкото си спомням, да посетим Стара Загора, дом за възрастни хора, както е известен – Стара Загора – дом за инвалиди. И в тази посока може да се помисли.
Господин Байрактаров, имате думата.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Абсолютно съм съгласен и съм склонен да подкрепя първото предложение на госпожа Нинова за Гоце Делчев, защото наистина Гоце Делчев в последните месеци се превръща в община за пример точно по отношение на заетостта на млади хора и не е нужно да обикаляме само областни градове, защото там са повече хора, а точно ние трябва да покажем добрия пример и аз ще подкрепя това Ваше предложение – наистина е добре да се направи, даже по-скоро едно такова изнесено заседание. Ако трябва аз да го организирам, не е никакъв проблем.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря на господин Байрактаров.
Благодаря на колегите за предложенията. Да смятам че няма повече предложения в тази посока. Мисля, че и аз, и секретариатът ще го предложим на председателя на комисията и ще има разбиране от негова страна.
ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Да, не е лошо все пак да уважим председателя, да се изкоментира, да преценим една удобна дата, защото сега февруари има празници, които може би няма да са най-удобният период за провеждане, но примерни вече към края на февруари или март, когато и времето е по-благоприятно, да го синхронизираме с едно по-добро време, за да може не само да се съберем примерно там, а да направим една обиколка по съответни фирми, предприятия, както каза госпожа Нинова, защото това е може би по-важното.
ПРЕДС. ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря, господин Байрактаров.
Други предложения? Ако наистина няма, закривам заседанието.
/Заседанието беше закрито в 15.25 ч./
ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ТРУДА, СОЦИАЛНАТА
И ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА: Георги Гьоков