Комисия по труда, социалната и демографската политика
П Р О Т ОК О Л
№ 22
(по реда на (чл. 34, ал. 1 от ПОДНС)
от редовно заседание на
Комисията по труда, социалната и демографската политика,
14 септември 2016 година
Дневен ред:
1. Отговори на актуални устни въпроси, отправени от членовете на Комисията по труда, социалната и демографската политика към министъра на труда и социалната политика, на основание чл. 27 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
2. Разни.
(Заседанието на комисията започна в 14.42 часа в съответствие с разпоредбата на чл. 31, ал. 2, изречение второ от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и се ръководи от н. п. Светлана Ангелова – заместник-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика)
***
ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩАТА СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА подложи на гласуване дневния ред, който бе приет с консенсус.
По т. 1 от дневния ред бяха зададени следните въпроси:
1. Парламентарна група на ПП ГЕРБ – Първият въпрос от н.п. Светлана Ангелова бе за предвижданите промени, заложени в новия пакет за усъвършенстване на законодателството с цел подкрепа на децата с увреждания и новия вид помощи. Вторият въпрос бе свързан с актуалното състояние на Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” - напредък, проблеми и резултати от прилагането й.
В отговор на първия въпрос министърът на труда и социалната политика г-жа Русинова обясни, че с разработвания пакет се цели да се прилага нов подход за разграничаване на помощта според степента на увреждане и за целта ще бъдат предвидени 161 мил. лв. в бюджета за 2017 г., което е с 50 мил. лв. повече от до сега отделяните за това средства. По втория въпрос бе предоставена информация, съгласно която по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” до настоящия момент 62 % от средствата са договорени, 8 % са разплатени. Приоритетните направления са подпомагане на работодатели за по-добро включване на хора с увреждания, за насърчаване на социалното предприемачество,, иновативни схеми за неправителствени организации, общини и работодатели за „подкрепена заетост” за хора с увреждания в реална икономическа среда, подобряване на квалификацията на работниците и развиване на ключови компетентности.
2. Парламентарна група „БСП лява България – 2 въпроса от н.п. Георги Гьоков: Първият въпрос бе продиктуван от третия национален протест на родители на деца с увреждания, провеждан същия ден пред сградата на Народното събрание и действията, които Министерството на труда и социалната политика предвижда по отношение на исканията на родителите. Питането бе обосновано с липсата на взето отношение по отправеното искане от родители на деца с увреждания на 16 април 2016 г. по време на втория протест за вземане на мерки от страна на Министерството на труда и социалната политика и правителството за спешни мерки за подобряване положението на грижата за тези деца. Вторият въпрос бе свързан с недостига на средства за работодателите за изплащане на ваучерите за храна, които г-н Гьоков обяви, че на 10 август 2016 г. вече са изчерпани. Посочена бе необходимост от извършване на разчети и анализ на квотния принцип за прилагане на ваучерната система (приложим единствено в България), предвид предстоящата процедура по изготвяне на държавния бюджет за 2017 г. и предвиждане на повече средства за ваучери в бюджета. В тази връзка към министъра на труда и социалната политика бе отправено питане за целесъобразността от инициатива за сформиране на междуведомствена работна група от експерти от самото министерство, Министерството на финансите, работодателските организации и синдикатите, която да направи предложение за прилагане или отпадане на ваучерната система.
В отговор на първия въпрос министър Русинова информира, че в новия пакет от промени за помощ за децата с увреждания ще бъдат отразени исканията на родителите, като те ще бъдат съобразени с ратифицираната през 2012 г. Конвенция за правата на хората с увреждания.
3. Парламентарна група на „Реформаторски блок” – Първият въпрос зададе н.п. Радан Кънев относно ползването на права от страна на социално осигурени българи, работили в друга страна членка на Европейския съюз и с право на парични обезщетения за безработица. Въпросът касае две страни на проблема – практическа - закъснения и затруднения при получаване на тези обезщетения, административна - намаления размер на обезщетенията, обусловен от максималния осигурителен доход, определящ обезщетението по националното законодателство. Вторият въпрос е от н.п. Димитър Танев бе свързан с подготвяния пакет промени за усъвършенстване на законодателството с цел подкрепа на децата с увреждания и дали в него се предвиждат мерки за по-ефективен контрол при разходването на средства за помощ и подкрепа.
По въпроса на н.п. Кънев министър Русинова поясни, че до края на 2017 г. ще бъде факт обща единна информационна система, обхващаща всички страни членки на Европейския съюз, с която ще се подобри координацията между осигурителните институции. Тя поясни, че ще бъде направена проверка на цитираните случаи за проблеми при упражняване на право на обезщетение.
В отговор на въпроса на н.п. Танев министър Русинова информира, че с цел повишаване ефективността на контрола при разходването на средства за помощ на хората с увреждания ще бъдат интегрирани в бъдеще системите на НОИ, НАП и НЗОК, за което се изисква време и резултатите ще бъдат видни след определен период от време.
4. Парламентарна група „Патриотичен фронт” – н.п. Димитър Байрактаров зададе два въпроса – Първият въпрос е свързан с публикуваните последни данни на Националния осигурителен институт за състоянието на пазара на труда, според които с 95 хил. се е увеличил броят на заетите лица, от които 12 хил. са намерили работа в сектор „Държавно управление”, а останалите в частния сектор приоритетно в сектора на туризма и то най-вече в сезонна заетост. Въпросът е как се разходват бюджетни средства и такива от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” за политиката по заетостта, която не е резултат от правителствена политика, а ръстът в сектор туризъм е в резултат на геополитически причини. С втория въпрос бе отправено искане за следващото заседание на комисията министърът на труда и социалната политика да предостави очаквания от юни месец анализ с натурални и стойностни показатели за положителните и отрицателните тенденции от прилагането на бюджетните политики от Министерството на труда и социалната политика, които по смисъла на чл. 133, ал. 1 от Закона за публичните финанси следва всеки месец и тримесечие да предоставят на Министерство на финансите отчети за изпълнението на бюджетите, включително за сметките за средства от Европейския съюз, както и друга допълнителна информация. Според н.п. Байрактаров при предстоящото разглеждане на държавния бюджет за 2017 г. в Народното събрание липсата на такъв анализ „саботира” дейността на народните представители, които следва да вземат решения „на сляпо”. Г-н Байрактаров обяви, че ако не бъде предоставен искания анализ на народните представител от комисията в съответствие с правото по реда на чл. 137 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, ще заведе дело срещу министъра на труда и социалната политика за укриване на публична информация.
По първия въпрос на н.п. Байрактаров министър Русинова разясни, че за сезонните работници, които не бъдат освободени, са предвидени средства от държавния бюджет и от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” за работодателите за повишаване на квалификацията или преквалификация, а за тези, които се регистрират в бюрата по труда в края на месец септември, ще бъдат обучени за придобиване на допълнителна квалификация със средства от Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” с цел по-бързо насочване към свободни работни места. Тя поясни, че с цел контрол на изразходването на средства в Агенцията по заетостта съществува Национална база на пазара на труда, в която се съдържа информация за всички обучавани и придобили нова квалификация, както и за стажантите, млади хора до 29 г., които натрупват опит в реална работна среда. Министър Русинова подчерта, че от 11 години за първи път безработицата е на такова ниско ниво и това е показател за положителния нетен ефект от действията на Министерството на труда и социалната политика.
По втория въпрос и искането на н.п. Байрактаров министър Русинова отправи апел за партньорство и колегиалност и подчерта, че на 26 август 2016 г. Министерството на труда и социалната политика е предоставило отчета си за полугодието по изпълнението на бюджета и той е на разположение на всички народни представители.
5. Парламентарна група „Български демократичен център – Народен съюз” – Въпрос бе зададен от н.п. Красимира Ковачка относно етапа, на който се намират промените в нормативните документи, разработвани съвместно от Министерство на здравеопазването и Министерство на труда и социалната политика за експертизата на работоспособността и промените в лекарските комисии.
Министър Русинова информира, че предстои съгласуване на пакета с промените, разработени от работната група, с Националния съвет за интеграция на хората с увреждания и поетият политически ангажимент ще бъде изпълнен в края на 2016 г.
По т. 2 нямаше съобщения и обсъждания.
Поради изчерпване на дневния ред председателстващата г-жа Ангелова закри заседанието.
(Заседанието завърши в 15.40 часа.)
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КТСДП:
СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА