Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по труда, социалната и демографската политика
Комисия по труда, социалната и демографската политика
16/11/2016
    П Р О Т О К О Л

    № 27

    от редовно заседание на Комисията по труда, социалната и демографската




    16 ноември 2016 година
    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне, обсъждане и приемане на Законопроект за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., № 602-01-65, внесен от Министерския съвет на 31.10.2016 г. – първо гласуване.
    2. Представяне, обсъждане и приемане на Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2017 г., № 602-01-64, внесен от Министерския съвет на 31.10.2016 г. – първо гласуване.
    3. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-60, внесен от Министерския съвет на 20.10.2016 г. – обсъждане за първо гласуване.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по труда, социалната и демографската политика, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 10,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Хасан Адемов.

    * * *

    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Добър ден, колеги!
    Имаме необходимия кворум. Откривам заседанието на Комисията по труда, социалната и демографска политика.
    Дневният ред за днешното заседание:
    1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., № 602-01-65, внесен от Министерския съвет на 31.10.2016 г. – първо гласуване.
    2. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2017 г., № 602-01-64, внесен от Министерския съвет на 31.10.2016 г. – първо гласуване.
    3. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-60, внесен от Министерския съвет на 20.10.2016 г. – обсъждане за първо гласуване.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    Приема се дневния ред.
    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА БЮДЖЕТА НА ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА 2017 Г.
    Ако ми позволите, първо ще дам думата на министър зорница Русинова, да представи Бюджета на Държавното обществено осигуряване, а след това господин Бисер Петков, с презентацията, която са подготвили, ще представи основните акценти в бюджета за следващата година.
    Заповядайте, министър Русинова.
    МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря, господин Председател.
    Дами и господа народни представители, уважаеми социални партньори! Съвсем накратко бих искала да представя бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2017 г. При планирането на бюджета за Държавното обществено осигуряване сме следвали общата тенденция на реформи, администрирани през 2016 г. в пенсионната система, и 2015 г. като последователно и постъпателно гарантиране на осигуряването и от друга страна, постепенно повишаване на пенсиите, гарантиране на приходите и съответно баланс между приходите и разходите в бюджета.
    Полаган темп на нарастване на пенсиите през 2017 г. е предвиден с 2,4% от 1 юли увеличаване на пенсиите. Очаква се средният размер на пенсиите за 2017 г. да е 341,57 лв., което увеличение е с около 3% спрямо 2016 г.
    Средният осигурителен доход също се прогнозира да надхвърли 809 лв., което е с 40 лв. повече, сравнено с 2016 г.
    Поетапно повишаване на стажа и възрастта за пенсиониране на всички категории и труд, ангажименти, които бяха поети през 2015 и 2016 г. и с промени в Кодекса за социално осигуряване предвиждаме някои промени, които на първо място, гарантират и облекчават достъпа до административното обслужване на системата на НОИ, както и гарантиране на правата и защита на осиновителите и родителите на осиновяващи деца и гарантиране правата им в Кодекса за социално осигуряване и една от темите, която насърчава работещите майки, предложение в рамките на първата една година от майчинството майките, които искат да се върнат по-рано на работа, да имат възможност да получават 50% от правото им на майчинство в допълнение към възнагражденията, които получават. Считам, че това би дало баланс и мотив на по-добро съвместяване на кариерния и семейния живот на работещите семейства и най-вече на майките.
    Бих предложила господин Бисер Петков да направи подробна презентация с всички изложени елементи на бюджета на ДОО за следващата година.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, госпожо Министър.
    След това, ако има въпроси, вероятно ще се включите отново в дискусията.
    Заповядайте, господин Петков, да представите Проектобюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г.
    БИСЕР ПЕТКОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Министър, уважаеми социални партньори, уважаеми гости. И тази година ще спазим традицията да представим числата, пропорциите и промените в законодателството, които са включени в Проекта на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване с една презентация като при разработването на Проекта за Закона за бюджета е отчетено текущото изпълнение на бюджета на държавното обществено осигуряване на база на данни към месец август на тази година.
    Приходите, които са събрани до този момент, мога да кажа, че тенденцията се запазва на база и на по-актуални данни, които имаме за изпълнението към месец октомври. Приходите, за които всъщност очакваме да бъдат събрани в тазгодишния бюджет възлизат на 5 млрд. 185 млн. лв., което е 202 милиона или 4,1% повече от планирания размер, като основната част от приходите са от осигурителни вноски, очакваният им размер е 5 млрд. 45 млн. лв. и други приходи от 140 милиона.
    Тук искам да обърна внимание, че част от преизпълнението на приходите се дължи на приходи, които са отчетени в други приходи от съответно прехвърлени средства по реда на § 51 от Преходните и заключителни разпоредби, от универсалните пенсионни фондове към Фонд „Пенсии“ и респективно пенсии за лицата по чл. 69 от бюджета на държавното обществено осигуряване за тези пенсионирани лица, чийто пенсии са изплащани в минимален размер и са се възползвали от възможността чрез лично прехвърляне на средствата, пенсиите им да бъдат определени и изплащани в пълен размер от държавното обществено осигуряване.
    Очакваният размер на разходите е 10 млрд. 103 млн., 64 млн. 500 хил. лв. повече разходи от планираните, като очакваният размер на разходите за пенсии за 2016 г. е 8 млрд. 716 млн. лв., което е 23 милиона по-малко от планирания размер или 76 млн. 600 хил.лв. по-ниски разходи от плана, ако приспаднем изплатените еднократни допълнителни суми към пенсиите за Великден. Знаете, че правителството реши да се изплатят и коледни добавки, които също ще бъдат отчетени. Те не са планирани, но като цяло очакванията ни са, че планът за разходите ще се изпълни около 100% по отношение на пенсиите.
    По отношение на краткосрочните обезщетения очакваният им размер за 2016 г. е 1 млрд. 311 млн. лв. с 87 милиона по-високи разходи от планираните, което се дължи на превишение на разходите спрямо планираните по отношение на паричните обезщетения за временна нетрудоспособност и паричните обезщетения за безработица – очакваният размер на получените трансфери от централния бюджет за 2016 г. е 5 млрд. 116 млн. лв. – 50 милиона по-високо от плана, всъщност еднократните плащания към пенсиите отбелязвам, че се финансират с отделни трансфери от държавния бюджет към бюджета на държавното обществено осигуряване. Като резултат от тези съотношения очакваме бюджета на ДОО за 2016 г. да завърши с излишък, тоест, по-ниска субсидия от планираната в размер на около 190 млн. лв.
    Другата изходна точка, от която се разработва Проектобюджета, са параметрите заложени в Тригодишната бюджетна прогноза 2017 – 2019 г. като бюджетът е разработен при прогноза за малък ръст на средногодишния брой осигурени лица спрямо тази година с около 3 хил. лица средногодишно очакваме да се осигуряват повече спрямо 2016 г. Бих искал да отбележа, че този сравнително малък ръст се дължи на демографски промени. Това, че излизат кохорти извън трудоспособното население, тоест в пенсия, които са сравнително мощни, големи, родени 50-те години, и навлизат по-изтощени кохорти, в смисъл по-малко лица на пазара на труда, тоест тук се отразява неблагоприятната промяна в коефициента на демографско заместване. Въпреки по-голямата заетост на лицата, която е заложена, ръстът в средногодишния брой осигурени лица е сравнително малък.
    Предвижда се средния осигурителен доход през 2017 г. да достигне 809, 15 лв. Броят на безработните лица с право на обезщетение се планира да намалее спрямо тази година, отчитайки по-ниските нива на безработица. Също така започналата тенденция на намаляване на средногодишния брой пенсионери, очакваме да продължи и през следващата година като средногодишния брой на пенсионери спрямо Бюджет 2016 г. очакваме да намалее с около 6 хил. човека.
    Какви са основните политики, които са отразени в приходната част на бюджета за 2017 г.? На първо място, това е увеличението на размера на осигурителната вноска за Фонд „Пенсии“ с един процентен пункт. Очакваното отражение в приходите и увеличение на приходите с около 200 млн. лв.
    Другата промяна е увеличеният размер на осигурителната вноска за Фонд „Пенсии“ за лицата по чл. 69, с 20% пункта. Известно е, че текущият размер на тази вноска е 40,8 за лицата, които са родени преди 1960 г., респективно 35,8 за лицата, родени след 1960 г. Сега, тя нараства с 20%-пункта за да приближи приходите и разходите в обособения самостоятелен Фонд „Пенсии“ за лицата по чл. 69. Очакваният ефект от тази мярка е също повишение на прихода от осигурителни вноски с около 210 милиона.
    По отношение на осигурителните вноски за останалите фондове на ДОО се запазва размерът и съотношението им. Увеличава се минималният доход за самоосигуряващите се лица, като се запазва диференциацията му спрямо облагаемия доход в случая за 2015 г. съответно на 460 лв., 500, 550 и 600 лв. Запазва се минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители в размер на 300 лв., запазва се и минималният осигурителен доход за всички осигурени лица в размер на 2600. Не се предвижда да се правят вноски за Фонд „Гарантирани вземания“ на работниците и служителите.
    По отношение на политиките, които намират отражение в разходната част на бюджета, се отчита заложеното в Кодекса за социално осигуряване, увеличение с два месеца необходимата възраст и осигурителен стаж за придобиване право на пенсии по чл. 68, ал. 1 и ал. 2, както и увеличението с два месеца необходимата възраст за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 3. за лицата, които имат непълен осигурителен стаж. Увеличението на минималната възраст за пенсиониране на работещите в Сектор „Отбрана и сигурност“, която за следващата година ще бъде 53 години, както и увеличение с четири месеца, необходимата възраст за ранно пенсиониране на лицата от първа и втора категория, които не отговарят на условията за пенсиониране по чл. 168 от Кодекса за социално осигуряване, тоест, които нямат право на пенсия от професионален пенсионен фонд и ще се продължат да се пенсионират от държавното обществено осигуряване.
    Друга част от политиките, които намират отражение в разходната част, са свързани с увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж. В пенсионната формула, което е предвидено от 1 януари 2017 г. конкретно, е предвидено и в Проекта на Закона за бюджета е записано, че година осигурителен стаж от началото на 2017 г. ще тежи в пенсионната формула с 1,126%, като увеличението е по правилото на чл. 100, тоест, така нареченото „златно швейцарско правило“, с 50% от очакваният ръст на средния осигурителен доход за 2016 г. и очакваният ръст или изменение на индекса на потребителските цени, което е 2,4 на сто, превърнато в този коефициент дава 1,126. От 1 юли е предвидено всички пенсии да бъдат преизчислени с този коефициент, тоест по този начин на практика ще бъде извършено осъвременяването на пенсиите. Ефектът ще бъде същият както, ако се прилага чл. 100, който както е известно, е замразен за периода за времето, в който тежестта на година осигурителен стаж от 1,1% ще нарасне до 1,5%.
    Увеличава се минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст, с темпа на изменение на всички останали пенсии, тоест, с 2,4% от 1 юли 2017 г., като е предложено в Проекта на закона от 1 юли пенсията да нарасне от досегашните 161,38 лв., които ще действат по 1 юли следващата година на 165,25 лв. Запазва се и максималният размер на получаваните една или повече пенсии на нивото от 1 юли 2015 г. 910 лв., 35% от максималния осигурителен доход.
    По отношение на политиките, които намират отражение в разходите за краткосрочни обезщетения, съответно разходите на обезщетения за безработица са при запазване на размера на обезщетението. Минималният дневен размер на обезщетението за безработица е 7,20 лв. и ограничението на това обезщетение на ниво от 60 на 100 от осигурителния доход на лицето, преди загубата на работа, което е действаща норма в Кодекса за социално осигуряване.
    Промяната, която се предлага по отношение на това обезщетение е периодът на изплащане на обезщетението да се постави в зависимост от продължителността на осигурителния стаж по време, на който лицата са били осигурени за безработица в държавното обществено осигуряване, след 2001 г. като мотивите за това предложение са свързани с намаляване на административната тежест за безработните лица, които няма да е необходимо да представят документи за доказване на осигурителен стаж, ще се ползват данни от регистъра на осигурените лица, с които НОИ разполага след 2001 г. и ще се постигне по-голяма равнопоставеност между по-стари и по-нови осигурени лица или безработни лица, по отношение на отчитане на осигурителния им принос за този риск.
    По отношение на другите краткосрочни плащания се запазват периодите, от които се изчисляват размерите на краткосрочните обезщетения при временна нетрудоспособност, то е за 18 месеца, а при безработица, бременност и раждане, периодът е 24 месеца. Запазва се периодът на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане в продължителност на 410 дни. В предложенията за изменение в Кодекса, както подчерта и министър Русинова, се създава възможност за майките, които след 135-я ден решат се върнат на работа, да продължат да получават до края на първата година обезщетение от ДОО в размер на 50% от полагащото им се обезщетение.
    Размерът на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до две годишна възраст се запазва на ниво от 340 лв., както се запазва и размерът на еднократната помощ при смърт на осигурено лице – 540 лв., и максималният размер на гарантираните вземания от Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ също се запазва в размер на 1200 лв. Това са основните политики и параметри, които са намерили отражение в Проекта на Закона за бюджета на ДОО за следващата година. Общата картина изглежда по следния начин: планирани са приходи и трансфери в размер на 10 млрд. 375 млн. 600 хил. лв., като от осигурителни вноски се планират 5 млрд. 614 млн. 700 хил. лв. неданъчни приходи 38 млн. 300 хил. лв.
    Планираните трансфери от централния бюджет за финансиране на плащанията от Фонд „Пенсии“ несвързани с трудова дейност и за покриване на недостига от средства общо са 4 млрд. 723 млн. 600 хил. лв., като това, което обичайно наричаме дефицит всъщност за следващата година е планиран на 4 млрд. 398 млн. лв., около 320 милиона по-малко в сравнение с тази година, които ще се финансират със субсидия от държавния бюджет.
    Разходите и трансферите са планирани в същия размер 10 млрд. 375 млн. 600 хил. лв. като най-голям продължава да бъде делът на разходите за пенсии – 8 млрд. 936 млн. 300 хил. лв. са планирани следващата година.
    За социални помощи и обезщетения 1 млрд. 350 млн. лв.
    Разходите в службите по социално осигуряване са 81 млн. 800 хил. лв., а предоставените трансфери от бюджета на ДОО към Министерството на труда, към Фонд „Условия на труд“, към Министерството на транспорта и информационните технологии и съобщенията, са общо 7 млн. 400 хил. лв.
    На този слайд виждате фигура, която илюстрира съответно структурата на приходите и трансферите за следващата година. За първа година от няколко поредни години, преобладаващият дял от приходите се финансира от приходи от осигурителни вноски – 54,1%. Трансферите от централния бюджет са 46% приблизително.
    По отношение на разходите – съотношението и структурата съответно не се променят съществено. Разходите за пенсии ще представляват 86,13% от разходната част на бюджета за следващата година, съответно социалните помощи и обезщетения малко нарастват като относителен дял от 13% от общите разходи.
    Финансирането на службите по социално осигуряване – тук е бюджетът на Националния осигурителен институт, който е с дял 0,89% и предоставените трансфери са 0,07%.
    По отношение конкретно на най-големия разход за пенсии за следващата година вече споменах, че тежестта за всяка година осигурителен стаж нараства от началото на следваща година за новоотпуснатите пенсии от 1 юли до 31 декември 2016 г. прогнозният размер на пенсията на един пенсионер през 2017 г. е 341,57 лв. или 3% номинален ръст спрямо 2016 г.
    Брутният коефициент на заместване на дохода, тоест това е средна пенсия към осигурителен доход 42,2%, а нетният коефициент, тоест от осигурителния доход като извадим осигурителните плащания и данъчните плащания 53,9%.
    Системният коефициент на заместването, тоест съотношението броят на пенсионерите и броят на осигурените лица е 78% – 100 осигурени лица ще финансират пенсиите на 78 пенсионери. Разходите за пенсии в съотношение към брутния вътрешен продукт остават на същото ниво 9,7%.
    По отношение на разходите за социални помощи и обезщетения най-голям дял имат паричните обезщетения за майчинство са двата риска включително – бременност и раждане и отглеждане на малко дете 37% от всички краткосрочни обезщетения са за майчинство, а следващият по дял социална програма са за паричните обезщетения за временна нетрудоспособност 34% и паричните обезщетения за безработица заемат 26,6%. Съответно предвидената сума за финансиране на паричните помощи за профилактика и рехабилитация за следващата година е 20 млн. 100 хил. лв.
    По отношение на разходите за службите по социално осигуряване или бюджета на НОИ, вече споменах, че той спрямо всички разходи е 0,89% като разходите за персонал са планирани в размер на 56 млн. 500 хил. лв., издръжката съответно 18 милиона и половина. Капиталовите разходи остават на нивата от 2016 г. – 6 млн. 100 хил. лв. Тук е отчетено това, че финансирането на изплащането на пенсиите, което става чрез „Български пощи“ съответно ще става чрез бюджета на държавното обществено осигуряване.
    По отношение на баланса на фондовете на държавното обществено осигуряване за следващата година. Всички фондове, с изключение на Фонд „Трудова злополука и професионална болест“ очакваме да бъдат на дефицит, като най-голям е дефицитът във Фонд „Пенсии“ – 4 млрд. 78 млн. лв. Тези дефицити ще бъдат балансирани и ще се финансират с излишъка по бюджета на НОИ, който е в ролята на балансиращ фонд, така че балансът на държавното обществено осигуряване в крайна сметка е постигнат. Тоест приходите и разходите на практика, както подчертах са в един и същи размер.
    Съгласно Закона за публичните финанси като приложение към Проекта на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване вървят проектите на бюджета на учителския пенсионен фонд и на Фонд „Гарантирани вземания на служителите и работниците при несъстоятелност на работодателя“. По отношение на бюджета на учителския пенсионен фонд очакваме да продължи тенденцията на превишение на приходите значително над разходите и през следващата година, което ще доведе до увеличаване на активите на фонда, които към края на 2016 г. очакваме да възлизат на 480 милиона, а към края на 2017 г. да нараснат на 541 милиона. Този фонд, както е известно, се финансира от осигурителна вноска в размер на 4,3% за лицата, които извършват педагогически дейности и се финансира от техните работодатели.
    По отношение на бюджета на Фонд „Гарантирани вземания на работници и служители“, приходите, които са планирани, са от доход от инвестиции около 10 млн., но те също се очаква да превишават планираните разходи в резултат, от което активите на фонда, които очакваме в края на тази година да са 279 милиона също да нараснат, макар и малко на 283 милиона за следващата година.
    С Преходните и заключителни разпоредби на Проекта на Закона за бюджета традиционно се правят някои предложения за промени в Кодекса за социално осигуряване и в някои други закони.
    Предложенията за промени в Кодекса за социално осигуряване са няколко. Първата промяна е в чл. 4, ал. 1, т. 7 да се включат и управителите на клоновете на чуждестранни юридически лица, което е предложение, съгласувано с Националната агенция за приходите.
    Приключвам с презентацията до тук, като с колегите оставаме на разположение за отговори на въпроси. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Петков.
    Колеги, ако нямате нищо против да дадем накратко възможност на нашите гости да изразят становище по предложения проект като искам предварително да Ви информирам, че разполагаме със становища на социалните партньори, имаме стенограма от заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество с всички материали и становища сме запознати, включително и със становището за първи път на Фискалния съвет. Благодаря Ви, проф. Грозданов, само че за бюджета на ДОО нямате такова, поне ние не разполагаме. Имате становище за бюджета на Здравната каса и за държавния бюджет.
    РЕПЛИКА: Имаме, имаме.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Може би пропускът е мой. Благодаря, господин Грозданов.
    Колеги, имате думата за кратко отношение след това народните представители и накрая да може вносителите да отговорят на евентуално зададени въпроси.
    Господин Велев първи пожела.
    ВАСИЛ ВЕЛЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми социални партньори. Очевидно имаме един добре направен бюджет и той беше защитен и в Националния съвет на Националния осигурителен институт и в Националния съвет за тристранно сътрудничество и е такъв, какъвто би могъл да бъде на база на съществуващото законодателство. Ние подкрепяме запазването на максималния осигурителен доход, запазването на нулева ставка за гарантиране на вземанията на работниците и служителите, тъй като виждате той е в добро състояние. Също така и запазване на някои други параметри, предвид на това, че последните години имаме дефлация и всъщност цените през 2017 г. ще бъдат от порядъка на тези, които бяха през 2015 г., покупателната способност на лева няма да се е променил.
    Подкрепяме и това, че не се увеличиха служебно минималните осигурителни доходи тъй като знаете тази година работодателските организации отказаха да договарят увеличение на минималните осигурителни доходи и няма нито едно споразумение в нито една от осемдесетте и пет икономически дейности. Не се предлага служебно да се увеличат. Всъщност нашето предложение е правено да отпаднат, но за това малко по-късно. Въпреки всички тези положителни страни на предлагания бюджет, ние се въздържахме от подкрепа поради следните три причини, които не са в никакъв случай в Националния осигурителен институт, те са по-скоро в законодателната и изпълнителната власт. Продължава да не бъде решаван хроничния проблем с медицинската и трудова експертиза и оттам злоупотребите в инвалидните пенсии. Отново е планиран един несимволичен ръст на инвалидните пенсии при общо намаляване на населението. Този ръст изпреварва и ръста на заетостта.
    Втората причина е отново запазване на временно предприетата мярка за изплащане на първите три дни болнични за сметка на работодателя. Припомням, тя беше въведена със съгласието на социалните партньори като временна мярка 2010 г. в разгара на кризата. Въпреки нейното въвеждане, този проблем не се решава, тъй като системата е порочна и тя позволява явлението мними болни да се разраства. Виждате ръстът в болничните листа е в порядъка на 5% последните години, тези които изплаща НОИ. Тук изобщо не се отчитат тези, които работодателите са платили за първите три дни. Там има много злоупотреби, доказани злоупотреби. Болни хора намираме по плажовете и по дърветата да берат череши. Ние не можем да се справим с този проблем. Трябва държавата да се справи и трябва да се преосмисли изобщо системата, по която функционира. Нейната електронизация не намалява пороците.
    Третата причина да се въздържим от подкрепа е административният ръст на минималната работна заплата. Тя не е договорена между социалните партньори. Това увеличение отново с над 9% за последните три години води до нарастването й – административно с 35%, 35 % за три години, при ръст на брутния вътрешен продукт под 10% при нулева инфлация за последните три години. С това стремително нарастване беше…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Велев, минималната работна заплата знаете, че има косвено отношение към бюджета на ДОО. Това е към следващия, държавния бюджет. Ще Ви помоля да преминете към друга тема, защото…
    ВАСИЛ ВЕЛЕВ: Отношението е пряко, защото с административното нарастване на тази минимална работна заплата се увеличават и минимални осигурителни прагове в половината всъщност от всички квадратчета на матрицата, която е 9х85, която ние договаряме. Това са увеличените административно минимални осигурителни доходи.
    Минималната работна заплата има пряко отношение и във връзка с влошаване на средата, ние предложихме тя да се договаря по икономически дейности, така че да е по-адекватна. За някои икономически дейности тя е ниска, за други е висока. Такава практика съществува в редица държави и за нас е непонятно защо толкова време се изгуби да се очаква да се случи това, което няма как да се случи, след като ние декларирахме, че няма да договаряме повече минимални осигурителни доходи. Това го казвам не защото сега ще промените нещо, а за да се има предвид за следващата година. Ние отново няма да договаряме минимални осигурителни доходи. Няма нужда три пъти да се удължава срокът и да ни чакаме да договорим. Няма да договаряме. Отменете ги тези доходи, няма такива в нито една друга страна, това е отпадък, не върши работа, той увеличава сивия сектор, а не го намалява. Имаме криминализиране на осигурителните измами, имаме планиран и без тях много по-висок ръст на приходите от осигуровки за следващата година. Аз съм убеден, че това ще се случи. Приключвам с това което го няма в бюджета, за да не взимам думата втори път.
    Лансираха се такива авангардни идеи минималната пенсия да стане 300 лв. Ето Ви една бърза сметка. Не може минималната пенсия да стане 300 лв. и средната да остане 300 лв. Не може тези, които са се осигурявали, работили са квалифициран труд, осигурявали са се върху реални доходи, получават сега една средна пенсия, да се изравни тяхната пенсия с тези, които са били в сивия сектор, укривали са доходи. Тоест, ако ще се увеличава със 150 лв., трябва да се увеличи на всички. Не може да се увеличи само минималната и тя да достигне средната. Ако ще се увеличава на всички – това прави ето колко – 150 по 2 милиона…
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Велев, ще Ви моля по-накратко.
    ВАСИЛ ВЕЛЕВ: …150 по 2 милиона по 12 месеца са 3 млрд. 600 милиона. Това не е сериозно.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви.
    Други колеги? Ще Ви моля по-накратко, защото всички тези, които изразявате сега, ги има в становищата. Народните представители, които желаят да се запознаят с тях.
    Заповядайте колеги, да редуваме синдикатите.
    Господин Манолов.
    ДИМИТЪР МАНОЛОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми народни представители! Ще последвам Вашия апел за кратки изказвания. Не е маловажно това, че бюджетът беше подкрепен от всички участници в Надзорния съвет на НОИ, нещо което рядко се е случвало. Май аз като ветеран на този Надзорен съвет, един от неговите основатели, не се сещам да си спомням друг такъв случай. Тоест, имаше достатъчно много консенсус с всички забележки по този бюджет. Хубаво е да отбележим, че вътре се предлагат някакви нови постановки като това да речем да се позволи на майките да получават във втората година от майчинството, ако се върнат по-рано на работа част от обезщетението за майчинство, мерки, които трябва да видим тепърва как ще сработят, и тези неща бяха приети доброжелателно от Надзорния съвет.
    Господин Велев взе отношение по някои въпроси и няма как и аз да ги премълча. (Шум и реплики.)
    Идеята за договаряне на минимална работна заплата предварително е провалена по начина, по който тя се лансира. Да искаш въвеждане на договорно начало чрез бойкот на преговорите е нещо, което е малко като дървено желязо няма как да ни кара да мислим че това нещо се е случило и да се надяваме, че всички ще поумнеем в следващите години.
    Разбира се няма как и аз да не взема отношение по предложението минималната пенсия да стане 300 лева. Горещо приветствам това предложение. Даже 300 лв. ми е малко, може би 327 лв. би било добра величина, която ще се доближи до прага на бедност. Тук обаче започваме с но-тата. Защото сегашната пенсия от 300 лв. е пенсия за осигурителен стаж и възраст. Сегашната минимална пенсия може да бъде получавана знаете много добре с 15 г. осигурителен стаж и с ред отстъпки и така нататък, докато тази пенсия от 300 лв., тя е нещо съвсем различно.
    Пенсиите за осигурителен стаж и възраст помежду си имат едни съотношения, които е хубаво да бъдат запазени. Ако бъдат разкъсани тези съотношения значи пенсионната система допълнително отива, там където тя не трябва да бъде. Това, разбира се, също е възможно. Вероятно има източници за това. Ние направихме с моя съветник едно бързо преизчисление, едно увеличение на осигурителната вноска със 7-процентни пункта ще ни даде възможност тези всичките неща да бъдат подредени, но това дали ще стане е Ваша работа.
    Другият възможен източник на теория, който няма да се случи е изрязването на тумора, наречен допълнително задължително пенсионно осигуряване, който блокира публичен ресурс, който не работи за това, за което е създаден и работи в съвсем друга посока. Допълнително задължително пенсионно осигуряване по цинизма си граничи с „арбайт махт фрай“ написано на вратата на Аушвиц. То не е нито допълнително, нито – слава Богу вече е задължително. Така че има източници, аз съм за, повишете осигурителната вноска със 7 пункта или пък, разбира се, увеличете дефицита. Това е Ваше решение. Увеличението само на минималната пенсия без увеличението на всички останали в съответните съотношения каквито сега съществуват – значи пенсионната система да отиде на кино. Извинявам се за уличния израз. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДАМОВ: Давам думата на пенсионерските организации след това ще редуваме и работодатели. Благодаря.
    КОСТАДИН НЕДЕВ (Българска асоциация на пенсионерите): Господин Председател, Вие си спомняте, че на 28 септември във Вашата Комисия направихме дискусия по въпроса за възможностите за увеличение на пенсиите чрез осъвременяване, индексиране, компенсиране и преизчисление по осигурителен доход. Там беше показано и доказано, че осигурителният доход изпреварва с 81% растежа на пенсиите. Господин Бисер Петков – шефът на НОИ, беше направил изчисления и показа, че са необходими 140 милиона месечно, за да се преизчислят пенсиите по осигурителния доход за 2015 г., който вече е 726 лв. или 1,7 млрд. лв. годишно, за да бъде посрещнато това преизчисление на пенсиите. Пари има, тъй като господин премиерът Бойко Борисов още през лятото каза, че има излишък от над 3 млрд. лв., а миналата седмица в едно предаване по телевизията „Лице в лице“ по bТV, той увеличи на още 3,8 млрд. лв. Освен това, сега се сещам и за 1,8 млрд. лв. взети от господин Дянков, който беше министър на финансите и които госпожа Менда Стоянова постави някъде в друго чекмедже, с друг етикет. Къде са парите? Парите са в България. Нашето становище е рамката на бюджета към НОИ за държавно обществено осигуряване да бъде увеличена с 1,7 млрд. лв. и съответно с 1,7 млрд. лв. да бъде разширена рамката на бюджета за цялата страна. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Недев.
    Румяна Михайлова, след това господин Бранков и след това народните представители.
    РУМЯНА МИХАЙЛОВА: Предполагам, че имахте предвид Руми Георгиева, но понеже и двете сме тук, няма проблем.
    РУМЯНА ГЕОРГИЕВА: Благодаря, господин Адемов.
    Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България подкрепи бюджета на ДОО, още по време на Надзорния съвет. Смятаме, че Законопроектът е направен на едно високо професионално ниво, в съответствие с бюджетната тригодишна рамка и действащото законодателство. Удовлетворени сме от заложените параметри в бюджета и смятаме, че провежданата устойчива политика за развитие на осигурителната система е добра и по-конкретно пенсиите, които параметри бяха плод на един дълъг дебат през изминалата година и постигнато обществено съгласие в един дългосрочен аспект, как би могла да се развива тази система, на което бих искала да обърна внимание, че всякакви разговори за промяна на тези договорки едва ли биха постигнали подкрепа в Конфедерацията.
    За нас като положителни параметри, на които само ще се спра бегло, заложени в бюджета са: запазването на минималните осигурителни доходи по икономически дейности, като доходите, които са под минималната работна заплата, са приведени в съответствие с предвидената за 2017 г. работна заплата. Направено е началото с министъра на труда, процеса на договаряне на механизъм за разработване на минимална работна заплата, поети са ангажименти и първи стъпки от страна на Министерството за ратифициране на Конвенция 131, което ние приветстваме и сме готови да работим. Един положителен параметър, на който ние държим, това е запазването на размера на максималния осигурителен доход на 2600, както и запазването на нулевата вноска за Фонд „Гарантиране на вземанията“, които ние чисто експертно сме направили оценка, че средствата, с които разполага фондът, са достатъчни за да могат да приемат едни потенциални по-големи бенефициенти, ако се появят. Не мога да не отразя и няколко бележки, които имаме. Многократно работодателите поставиха въпроса за отпадане на Разпоредбата на чл. 6, ал. 3, т. 2 от КСО, все още в Преходните и заключителните разпоредби, това не го виждаме. Запазено е съотношението за вноските между работодател и работник, както и обезщетенията за временната неработоспособност за първите три работни дни. Позиция, която работодателите нееднократно сме изразявали точно в обратна посока. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, госпожо Георгиева.
    Господин Бранков, заповядайте – краткият вариант на Вашето становище.
    ДИМИТЪР БРАНКОВ: Ще се опитам много накратко.
    По бюджета на ДОО – всъщност Стопанска камара подкрепи Проекта на бюджет и в Надзорния съвет и в НСТС. С всички забележки, които справедливо господин Велев преди това изрази, взех думата само по няколко въпроса, тъй като отново дебата за вдигане на вноските следва да бъде ясен, мисля за цялата аудитория, за цялата парламентарна комисия, че това не е дебат на дневния ред и на обществото според нас и на социалните партньори.
    Обръщам внимание само на това, че, ако се преизчислят осигурените лица към пълно работно време, ще се окаже, че един работещ покрива разходите за един пенсионер. Преди 25-26 г. вероятно господин Петков ще ме поправи и ще ме прецизира, но е ставало дума за трима работещи срещу един пенсионер. Тоест, основният път за балансиране на системата включително и предложенията, които се отправят за по-високи размери на минималните пенсии, минава през ръст на броя на осигурените лица, и, разбира се, увеличаване на осигурителния доход паралелно с това. Това няма как да се случи без реформи в бизнес средата, без забавените реформи, на които всички сме свидетели в пенсионното осигуряване.
    Само ще спомена, че за 2017 г. е предвиден символичен ръст на осигурените лица, около 2000 хил. души – 0.06%, ако не бъркам, 0,6% е ръстът на заетите лица в макрорамката и ние сме в известна степен скептични дали всички тези параметри ще бъдат постигнати. Само ще спомена и още един момент – осигуровките. Ние вече с осигуровките през 2017 г. ще надхвърлим размера на осигуровките, които са плащани преди 25 г. върху работната заплата, заедно със здравните осигуровки. Тогава бяха 30%, поне по-възрастните помнят.
    С предлаганите промени фактически ще бъдат дължими осигуровки върху социалните разходи. Предлага се също коригиране на начина на изчисляване на пенсиите на самоосигуряващите се лица и поставяне на връзка на зависимост с внесените осигуровки. Тук може би не отива, разбира се, на работодателска организация да предлага това, но е време да се помисли и за изравняване на статута на осигурените лица в това отношение. С всички забележки, които бяха направени, по отношение на минималната работна заплата, отказа за преговори, господин Манолов, не знам дали е тук – тук е, по праговете съвсем не означава отказ от работа в Междуведомствената работна група към МТСП за определяне на механизма, факторите, принципите, показателите за определяне на минималната работна заплата. Така че, ние там очакваме активност и на Министерството в това число, да седнем около масата, първо на експертно ниво, след това вероятно в НСТС, ако е необходимо консултиране и на парламентарната комисия, но сравнително бързо да стигнем до такъв механизъм. Имаме консенсус с трите страни за прилагане на принципите на Конвенция 131.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Байрактаров първи пожела думата.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря, господин Председател. Искам веднага да заявя, че този бюджет няма да бъде подкрепен от мен, поради няколко основни причини, които днес ще Ви изложа на базата на официалната информация дадена от Националния статистически институт в Годишния си ежегодник и от информацията, която сме получили от НОИ. Това е бюджет на кражбите и на тоталното източване на социалната система. Бюджет, противоречащ на Кодекса за социално осигуряване и игнорирането на неговото прилагане. Какво имам предвид?
    От Патриотичния фронт сме имали последователна и коректна законодателна дейност. С промените на Кодекса за социално осигуряване, тук се обръщам към бизнеса, през 2015 г. лично аз с най-добрите експерти в България в тази област, които съм успял да намеря, в изпълнение на Конвенция 37 и 38 на Международната организация на труда за инвалидност и осигуровките за инвалидност, ратифицирани с Указ № 745 на Великото народно събрание през далечната 1949 г., въведохме текст в чл. 95, ал. 1, създавайки нова т. 5, която даде възможност от 1 януари 2016 г. да бъде поправен първият порок, който посочи уважаемия господин Велев, а именно, пълна ревизия на инвалидните пенсии.
    Нещо повече, лично аз настоявах, да бъде направена промяна в чл. 70а от Кодекса за социално осигуряване, чрез който се стимулира кражба и генериране на дефицит в системата. Какво имам предвид? Чл. 70а – това съм го засегнал и при гласуването на предложенията за управител и подуправител на НОИ, ако си спомняте. Средномесечният осигурителен доход, за да Ви стане ясно, ще Ви го прочета, се определя от възнаграждението или осигурителния доход и тук обърнете внимание, уважаеми колеги, върху, които са внесени и подчертавам или дължими осигурителни вноски. Този порок генерира в България явлението недекларирана заетост и неизплатени заплати от некоректни работодатели, бизнесмени или както искате ги наричайте, към този момент на над 150 милиона. Естествено системата чрез Закона за гарантиране на вземанията на предприятия, изпаднали в несъстоятелност не функционира и хората не могат да си получат парите, но генерира дефицит, тоест, един некоректен работодател, може да дължи осигурителни вноски същото е положението и в чл. 9 на Кодекса за социално осигуряване, да бъде престъпник, тъй като тези постановки в Кодекса за социално осигуряване са в пълен дисонанс с приетата линия от Народното събрание да криминализира невнасянето и укриването на осигуровки. Ето такъв парадокс сътвориха изпълнителите, представляващи Министерството на труда и социалната политика и представителите на НОИ. Днес аз ги обвинявам, тъй като съм им гласувал пълното си доверие или в липса на некомпетентност, или в обслужване на криминални интереси. Казвам го сериозно, защото вече имам тези съмнения.
    Да продължим по-нататък по бюджета, уважаеми колеги. Това също е част от бюджета, уважаеми господин Председател, тъй като касае бюджета и промени в Кодекса за социално осигуряване, а това са важни неща, чрез които се източва системата. Въвеждайки възможност за ревизия, която трябваше да започне от 1 януари 2016 г., преди няколко седмици, лично аз, позвъних на госпожа Весела Караиванова, да получа справката от осъществената ревизия. За огромно съжаление, такава справка не получих. Исках да бъда коректен, да имам предварително информацията и затова, като хора, които се познаваме, съм подходил по този начин. Тази справка не я получих, нещо повече, останах с впечатление, че такава дейност по изпълнение на Закона дори не е просъществувала, изхождайки от официалните данни.
    Между другото съм изключително притеснен от изказвания на хора, които участват в Надзорния съвет на НОИ, защото останах с впечатление, че те не познават Закона. Имам чувството, че някои хора не могат да разграничат минимална пенсия от социална пенсия, което е притеснително. Хората, които не се пенсионират по чл. 68, с придобито право за възраст и осигурителен стаж не получават минимална пенсия, те получават социална пенсия, тоест, тези които имат поне 15 г. осигурителен стаж, обяснявам го за да Ви е ясно.
    Имаме 950 хиляди, и тук е важно вече да направим едно уточнение. Не говорим за брой пенсионери, говорим за брой изплатени пенсии. Броят пенсионери, които получават пенсии, за осигурителен стаж и възраст, е 1 млн. 350 хил. души, съпоставен с броя на заетите и днес реално трима заети души, осигуряват един пенсионер, който е дал своя принос. Това, което ние сме предлагали, уважаеми господин Велев, е хората, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст със среден осигурителен стаж по официалните данни, които стоят при мен – 38 г. и 6 месеца, да имат право да получат една нормална пенсия, тъй като те са дали своя принос.
    Сега, да преминем към източването на системата. Два вида са инвалидните пенсии. Първият вид са около 480 хиляди за инвалидна пенсия, поради придобито заболяване. Тях засега ще ги оставя настрана, ще отида обаче на втората група инвалидни пенсии, това са така наречените „социални инвалидни пенсии“. Точният брой, според справката, която имам от официалните регистри, е 494 хил. души. Тук е важно да отбележа, кои са хората, които имат право на такава пенсия. Това са лицата, навършили 16-годишна възраст. Какъв е режимът за получаване на тези пенсии? Първото условие е да имате лична карта. Второто условие е да напишете едно заявление, което можете спокойно да изтеглите от сайта на НОИ, и третото условие към това заявление да прикачите решение на ТЕЛК или НЕЛК. Това са условията да получите тази социална пенсия за инвалидност. Справка – упътванията от официалния сайт на НОИ.
    Продължаваме по-нататък. Четвъртото условие е, обърнете внимание, е да сте получили чрез това ТЕЛК-ово решение първа група инвалидност, която е над 71%, и втората група на инвалидност – над 90%. Ако съм объркал поредността на първа и втора група, простете ми. (Реплика.) Казвам го за по-разбираемо, колежке.
    Сега обърнете внимание колеги, над 90% инвалидност са придобили 180 хил. 157 души, цитирам Ви точното число. А над 70% са придобили 313 хил. души. Както се казва: да Ви е честито! Тоест, всеки втори пенсионер и всеки четвърти гражданин на Република България като премахнем 1 млн. 200 хил. деца, който Вие срещате би трябвало да е изключително тежко болен, трудноподвижен вероятно или една развалина наречена „човек“. Това е лъжа, защото когато направите подробната справка, тук отварям скоба, че цялата тази документация се съдържа в НОИ и във всяко териториално поделение на НОИ. Нещо, за което те не си мръднаха пръста цяла година, в нарушение на Конвенция 37 и 38 в нарушение на чл. 95, ал. 1, т. 5.
    Разбивката по териториални поделения – ще останете буквално стресирани.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Байрактаров…
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Не ме прекъсвайте, ако обичате.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ХАСАН АДЕМОВ: …искам не да Ви прекъсвам, да Ви концентрирам, за да могат и други народни представители да участват в дискусията, все пак.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Бюджетът е изключително сериозен, господин Председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ХАСАН АДЕМОВ: Ще имате възможност и в залата също…
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: В залата също ще имам възможност, но в момента съм говорил точно две минути. (Реплики.) Мисля, че информацията, която представям на хората е интересна и полезна. След една минута ще приключа. Разбивката по териториални поделения например в териториално поделение на НОИ – Силистра сочи, че 30% от пенсионерите като общ брой са пенсионери, получаващи социална пенсия за инвалидност. Направена една скромна проверка показа и доказа, че 84% от тези 30% не живеят в България. Те са хора с двойно гражданство, които получават пенсия средния размер на тази социална пенсия за инвалидност е 168 лева. Така е посочено. Тоест, едни хора, които изобщо ги няма в България, редовно си получават тази пенсийка.
    Общият ефект от източването на тези фондове е милиард и половина. Между другото, уважаеми господин Бранков, съгласен съм, че не трябва да се спекулира с увеличаване на осигурителните вноски, но аз не видях реакция, че осигурителните вноски на лицата по чл. 69 се увеличават не със 7 пункта, а с цели 20 пункта, и дори не повярвах на очите си и на ушите си, че тук срещнах гробно мълчание по този въпрос.
    От страна на бизнеса, с Вас сме го коментирали, уважаеми господин Председател, ето затова, уважаеми колеги, първо, измама е, и е мит, че няма възможност системата, без да бъде натоварена, да увеличи пенсиите на хората, повтарям, които са получили това право поради осигурителен стаж и постигната възраст за пенсиониране. Това е измама, която се прокламира изключително широко – нещо повече, задълбочения анализ показа, че имаме около 600 хил. фантома, които изобщо не съществуват, тоест, създадена е според нас една схема за тотална кражба на милиарди левове. Дупката наречена енергетика е като пеленаче според това, което се случва в тази система. Поради тази причина моля да запишете, че аз няма да подкрепя както бюджета на държавното обществено осигуряване, така и републиканския бюджет. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, само че ще дам възможност за реплики на колегите, ако има.
    Има ли реплики? Не виждам.
    Други народни представители?
    Заповядайте, господин Гьоков.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Благодаря Ви, господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми гости, уважаеми народни представители! Аз също ще започна с това, че няма да подкрепя бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., защото смятам, че социално ориентиран човек не може да подкрепи един такъв бюджет, защото смятам, че много по-лошо от това да няма приет бюджет, е да има приет неприемлив от обществото бюджет. Това е поредният бюджет на застоя, на замразяването, и утвърждаването на бедността и не предлага визия, политики, мерки и не дава отговор на основни въпроси за стабилизиране на осигурителните фондове и адекватността на обезщетенията и пенсиите. Липсва цялостен поглед върху проблемите, което води до частични и в по-голямата си част хаотични действия за решаване на проблемите в системата.
    Бюджетът на ДОО трябва да гарантира осигурителната права на гражданите и да повишава качеството на осигурителната защита и то така че осигурителната система и най-вече пенсионното осигуряване да не генерира бедност и социално изключване. В бюджета на ДОО за 2017 г. на никой нищо не се гарантира, дори може да сте сигурни, че в края на бюджетната година бедните българи ще са увеличили броя си.
    Аз съм сигурен, че професионалистите, професионалното ръководство на Националния осигурителен институт са се справили отлично при съставянето на бюджета, но подчертавам в зададените политически и финансови рамки. Ние заявихме – ще бъдем с конструктивни отношения към бюджета, ще видите това конструктивно отношение при второто гласуване, когато ще подкрепим всички предложения, които са очаквани от обществото и са в негова полза.
    Ще си позволя да направя няколко коментара по същество, първо, по приходната част – увеличава се размерът на осигурителната вноски за фонд „Пенсии“ с 1% пункт – от 17,8 на 18,8%. Стъпка в правилата посока, но ще си позволя да отбележа, че преди да бъде променен Кодекса за социално осигуряване бе предвидено увеличаване на вноските за пенсия във втория стълб с два процентни пункта от началото на 2017 г. Сега се пренасочват към първия стълб, което е правилна стъпка, отново казвам, с оглед състоянието на втория стълб, но защо само с 1% не е ясно, ако освен това наистина не е една лобистка поправка, която направихме в Кодекса за социално осигуряване. Странно защо се предвижда запазване на максималния осигурителен доход на нивото от 2016 г. 2600 лева. Странно, защото, освен, че намалява съотношението между максималния и минималния осигурителен доход и в този бюджет остава принципът да се облагодетелстват високодоходни групи по линия на данъчните осигурителни задължения за сметка на тези с ниските доходи. Чужд основно на съставителите на бюджета е принципа, че по-богатите трябва да понасят по-голяма осигурителна тежест. Тук се действа също така последователно и упорито, както при нежеланието да бъде въведено прогресивното подоходно облагане.
    Следващият странен момент е, защо се предвижда за поредна година запазване на нулевата вноска за фонд „Гарантирани вземания на работници и служители“. Ревностно се пазят от промяна правилата за изплащане на вземанията на работниците по тези гарантирани вземания, което затруднява достъпа до парите във фонда и си мисля, че единствената цел за това е, да има достатъчно средства за да няма мотив да се възстановяват вноските в него.
    На следващо място, необосновано не се предвижда увеличаване на вноските във фонд „Безработица“ - той отдавна е на дефицит и то сериозен дефицит. Размерът на тази вноска не е променяна от 2007 г. и с приходите от нея във фонда се покриват едва 66% от разходите за обезщетение може би ще очакваме да паднат под 50% и тогава да мислим за някакво увеличение. Ако я увеличим например с 1%, ще донесе приходи във фонда и вместо дефицитът да се покрива от субсидии от държавния бюджет, ще се покрива от самия фонд.
    Сега и няколко коментара по разходната част на ДОО.
    В разходната част за поредна година като цяло не само не се предлага, но няма и мисъл за решение по адекватността на плащанията, каквито са очакванията на обществото.
    Ще започна с пенсиите.
    През изминалия мандат беше извършена антисоциална, така наречена „пенсионна реформа“, която се представи като най-сериозния успех за реформи в социалната сфера. На хората се обясни, че с тази реформа ще се подобри адекватността на пенсиите, естествено, че ще се увеличат, ще се намали дефицитът в бюджета на ДОО и финансово ще се стабилизират фондовете. Обещава се, че тези промени ще бъдат устойчиви и стабилни и ще осигурят справедлив достъп до пенсионната система. Само че с този бюджет на ДОО за 2017 г. ние не виждаме нищо от добрите намерения, остана само горчивото усещане, че хората бяха оставени в затруднен достъп до пенсионната система. През 2017 г. и за следващите години няма да има никакво увеличаване на заварените пенсии, различно от досегашното осъвременяване с швейцарското правило. Така се задълбочават различията между стари и новоотпуснати пенсии. Създават се несправедливост и конфликт между поколенията. От дългосрочната прогноза на НОИ се вижда, намаляване на дефицита в НОИ, но става ясно, че е краткотрайно и още в края на следващото десетилетие стига до сегашните си нива. Не се прави опит за решаване на проблемите на системата, натрупани в годините, а проблемите са бедност и мизерия, следствие на ужасяващо ниски пенсии на милиони хора, все по-затруднен достъп до пенсиониране, несъобразен с продължителността на живота и здравословното състояние на нацията. Реалният ефект от всичко това ще е нов драстичен спад в доверието в пенсионната система и намаляване мотивите за осигуряване сред работещите. Предвижда се в разходната част индексиране на пенсиите от 1 юли средно с 2,4%. Няма да го коментирам, но това едва ли ще компенсира нарасналите разходи за издръжка през 2017 г. за огромна част от българските пенсионери и надали ще им позволи да живеят дори така, както са живели през предходната година. И без да спекулирам с това, че тези два, три или четири лева могат да компенсират инфлацията, само ще кажа, че няма да са достатъчни да живеят поне, както са живели през предходната година.
    Не знам дали сте наясно тук присъстващите, пък и въобще тези, които задават политическата рамка на бюджета, че 2 млн. 200 хил. българи живеят на границата на бедността и се увеличават с всяка година. Средната пенсия се очаква да достигне 341,57 лв. – увеличение с по-малко от 10 лева. Прави впечатление, че от 2013 г. досега има тенденция за намаляване на реалния ръст на пенсиите. Същото е и с коефициента на заместване на дохода – и брутния, и нетния. Обръщам внимание, че дори средната пенсия в България е съвсем близо до официално приетата линия на бедност и няма как да не възникна въпросът за справедливостта на целия този подход на осъвременяване. За пореден път на преден план изскача въпросът, защо не се планира преизчисляване на по-рано отпуснатите пенсии и особено на тези преди 2000 г. на нова база, каквото е очакването на пенсионерската общност?
    Казах вече за максималния осигурителен доход, че не се променя 2600 лв., следователно остава и таванът на пенсиите от 910 лв. Не знам доколко е справедлив този таван, но той остава и са засегнати около 36 хил. лица с ограничена пенсия. Няма как да не спомена и за замразените социални плащания.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМЕВ: Господин Гьоков, някои от нещата ги оставете и за пленарна зала…
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Много накратко ще си позволя за замразените социални плащания, какво се прави с този бюджет? Замразяват се почти всички социални плащания, дори някои от тях, които са извън обхвата на бюджета на ДОО, са в обхвата на държавния бюджет. Няма да ги споменават. Най-драстичното от тях: поредна година се замразява обезщетението за отглеждане на дете от една до две години. Не знам нормално ли е това, но според мен не е.
    Конкретно по бюджета на ДОО – запазва се несправедливо променения през 2015 г. период за изчисляване на обезщетението за бременност и раждане от 18 на 24 месеца. (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Господин Гьоков, ще Ви моля за съкратен вариант, защото това, което казвате, го има записано в бюджета. Защо трябва да го повтаряме?
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Критики са това към бюджета.
    Добре, ще спра до тук.
    Само ще спомена, че има проблеми със създаването на възможността майките да се връщат на работа като получават… Като попитам съставителите на бюджета, защо това се прави за сметка на осигурителните фондове, а не за целевите средства за активни мерки на пазара на труда по националния план за действие по заетостта, защото това е интересен въпрос, това е една активна мярка… Няма да продължавам щом настоявате, господин Председател. (Реплики.)
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Много се извинявам, но до 12,30 ч. сме в тази зала.
    ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Добре, щом в такъв важен момент като бюджета ни ограничава времето, добре…
    В този вид предложения Законопроект не може да бъде подкрепен. Ние ще предложим между първо и второ гласуване редица предложения, като смятам, че по този начин ще дадем възможност на народните представители, подкрепяйки ги, да смекчим негативните последици от бюджета и ще се огранича до тук, но в залата ще кажем още доста неща по бюджета.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Реплики имате ли? Други изказвания?
    Заповядайте.
    РУСЛАН ТОШЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, колеги, гости! Настоящият проект за бюджет на ДОО е съставен в съответствие с принципите, които бяха заложени в промените в социалното осигуряване през 2015 г., и които бяха приети фактически с консенсус от цялото Народно събрание, а именно нарастване на приходите, увеличаване на разходите, защото всички знаем, голяма част от приходите на ДОО са субсидиране от държавата, разширяване на осигурителната база, която се постига с това плавно повишаване на осигуровките, които се заплащат – в случая 1%, а тези 20% вече може да се коментира при второ четене дали са прекомерни – които се отнася за лицата по чл. 69, но благодарение на това увеличаване се увеличават приходите с 400 млн. лв., което дава възможност след това недостигът в този бюджет да е по-малък, отколкото в бюджета през миналата година.
    По отношение на разходната част сега можем да кажем, че чашата е ще е наполовина празна или наполовина пълна, господин Гьоков, но средната пенсия се увеличава с 2,4% като, ако се използва швейцарското правило, би трябвало тогава да е по-малко увеличението и се предвижда увеличение за сметка на коефициента по който се умножава сумата за пенсията по правилото, което беше утвърдено от 1,1 до 1,5%. И с това всъщност се увеличава тежестта на приноса на осигурения за получаване на неговата пенсия, която е една от основните цели на реформата – всеки да е мотивиран, да има принос в осигурителната система и неговият принос да има голяма тежест в определяне на пенсията му.
    Както казах, средната пенсия се очаква да бъде 341, 57 лв. и е по-висока, като коефициентът на заместване е 42, като даже, ако се махнат осигурителните вноски и данъците, би трябвало да е и
    по-висок, което също отговаря на принципите, които бяха приети при промяната на КСО през 2015 г.
    В заключение ще кажа, че недостигът, който хронично си има бюджетът на Държавното обществено осигуряване, е с 320 милиона по-малко, отколкото през настоящата година, което всъщност е и една от целите на реформата. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Реплики? Заповядайте, господин Байрактаров.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми колега Тошев, бих Ви помолил да не вменявате неверни неща във Вашето изказване. Кодексът за социално осигуряване не е приет от всички народни представители с консенсус. Парламентарната група на Патриотичния фронт е гласувала „против“ този Законопроект през 2015 г. поради няколко основни причини.
    Първо, върху огромния удар върху втория стълб и олигофреничната ситуация, в която изпадна тази система. Практически с промените в момента не съществува допълнително задължително пенсионно осигуряване – справка конституционно дело № 9, на което очакваме решение. Това е едно.
    Второ, поради лишаване от правото на свободен избор, сиреч липсваше модел пред лицето, което трябваше да направи избор в единия вариант каква пенсия ще получава, ако си прехвърли средствата в НОИ, и във втория вариант – получавайки допълнително пенсионно осигуряване от втория стълб.
    И трето, за да Ви е ясно, да го знаете, е, че всъщност бяха измамени стотици хиляди честни и почтени български граждани, прехвърляйки средствата си в бездънната яма наречена НОИ, след което получиха право на пенсия – социална, поради простата причина, че много от тях не можаха да съберат общия брой възраст и осигурителен стаж. Тоест, те се пенсионираха при условията на 15 години осигурителен стаж, получавайки социална пенсия без правото да получат вече допълнителната пенсия от втория стълб. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря. Други реплики? Не виждам.
    Господин Тошев.
    РУСЛАН ТОШЕВ: Уважаеми господин Байрактаров, не съм коментирал в изказването си допълнителното задължително пенсионно осигуряване. То наистина е спорно и в някои държави, където също е било заложено, в момента вече не съществува, като Полша, Чехия и други, но това не е тема на това изказване. Освен това нямам точно спомен каква е била Вашата позиция, но по тези пунктове, по които аз се изказах, мисля, че имаше консенсус и от Ваша страна.
    По отношение на допълнителното задължително пенсионно осигуряване това си е избор на индивида, който си има тези права. Това е едно право, то не е задължение и никой не му го вменява да отиде от единия фонд в другия.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, господин Тошев.
    Други изказвания?
    Господин Танев.
    ДИМИТЪР ТАНЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги, уважаеми гости! Аз ще подкрепя представения Проектобюджет защото считам, че е един реалистичен и изпълним. Струва ми се, че в хода на настояща нестабилност – политическа, не бива да даваме повече знаци за бюджетна нестабилност.
    Ще бъда съвсем кратък и ще кажа какво е основното предимство на представения ни Проектобюджет и какъв е основният му недостатък.
    Основното предимство това е, че в представения Проектобюджет няма популизъм. Имаме увеличаване на пенсията, така, както е планирано и така, както всички ние го очаквахме, тоест в размерите, предвидени в чл. 100.
    Какъв е основният недостатък?
    Основен недостатък е, че в бюджета няма реформи. Няма реформи по отношение на инвалидните пенсии, няма реформи по отношение на ранното пенсиониране, както и работодателите казаха, и по отношение на болничните, така че според мен това е, бих казал, малко скучен бюджет. На мен ми се иска, и това може би ще го направим между двете четения, да предвидим съответните текстове, да понапрегнем малко рамката, защото системата не трябва да тъне в такъв комфорт, тоест каквото ние поискаме или е планирано, да бъде осигурявано дали по линията на увеличаване на осигурителната вноска, дали през трансфер от държавния бюджет. Ние трябва да създадем механизми, така че системата да има известно вътрешно напрежение, да има условия да се извършат реформи в секторите и в това, което споменах, и ние ще предложим съответните текстове между четенията. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Реплика на господин Байрактаров.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Уважаеми господин Танев, доколкото разбрах от Вашето изказване, Вие сте готов да подкрепите бюджета на източването на социалните фондове, бюджета на нарушаване на Кодекса за социално осигуряване и бюджета на продължаващата кражба чрез фантоми инвалиди в тази система. Ако това за Вас е стабилност, аз трудно мога да коментирам по-нататък Вашата поддръжка.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря. Други реплики? Не виждам.
    Господин Танев, имате право на дуплика.
    ДИМИТЪР ТАНЕВ: Господин Байрактаров, мисля че точно мен малко трудно ще ме обвините, тъй като аз лично предложих миналата година текстове, в които предвидихме предишният министър Калфин да въведе съответните текстове, с които той не се справи. За съжаление, ние сме отново в ситуацията, в която трябва да гоним нещата. Няма защо да ме убеждавате, както и аз казах, в хода на приемането, тоест между първо и второ четене. Убеден съм, че ние съвместно и с Министерството на труда и социалната политика, и с Министерството на здравеопазването, разбира се, нека да направим тези текстове, които наистина да дадат резултат. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Други изказвания? Заповядайте, господин Кънев.
    РАДАН КЪНЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Ще опитам съвсем кратко да се изкажа, защото ситуацията, в която обсъждаме този Проектобюджет, сякаш не позволява особена гъвкавост на поведение. И в началото ще кажа, че ако бяхме в нормална политическа ситуация, тоест очакваше ни, както беше по политически календар, година без избори, бих се противопоставил много остро на този бюджет, защото има съществени теми, част от тях колегите споменаха, част не споменаха, по които има база на експертно съгласие в продължение на около 10 години, а и по които просто не се работи, било за да не се поемат рискове, било за да не се взимат непопулярни мерки, било за да не се впрегне някакъв експертен потенциал, който вярвам съществува и в НОИ, и МТСП, но усилието не се прави.
    За пореден път, аз не пропускам да обсъдим бюджет без да го кажа, но съм убеден че емпиричните данни потвърждават тази теза години след години. Неотчитането на регионалните икономически и социални дисбаланси в България, когато се обсъждат, както минимални осигурителни доходи, така и минимална работна заплата, има тежки икономически последици, а и съсипващи ефекти върху регионалния пазар на труда в България.
    Това което виждам в този Проектобюджет, е използване на благоприятна, между другото и в другите два проектобюджета с абсолютно същата сила, използване на една благоприятна икономическа конюнктура, за да се вкарат в комфортен режим нереформираните системи на държавата. Демографската перспектива пред България и съответните последици за икономическото развитие и пазара на труда я правят средно по- уязвима от всяка по-богата европейска държава, тези, които поне успяват да привличат работна сила от Източна Европа. Те самите виждат отчаяна необходимост да излязат от комфорта на нереформираните системи. За нас тази необходимост е двойно по отчаяна. От тази гледна точка, използването на години или периоди на относителен конюнктурен икономически комфорт, трябва да бъде в името на влагане на ресурс в реформиране, а не в името на възползване от комфорт. Така, както беше предложен този бюджет – той беше бюджет, който трябваше да осигури през този относителен финансов комфорт значителен политически комфорт на едно правителство, което очакваше, че ще управлява през следващата година. И, пак казвам, щях да се противопоставя изключително остро.
    В момента се боя, че сме изправени пред ситуация, в която всъщност нямаме полезен ход. Оставането в сила на миналогодишния бюджет е неоправдана жестокост по отношение на социално уязвимите хора, които би следвало да се възползват от по- добрите икономически показатели, а гласуването на този бюджет всъщност е признание, че няма възможност за правене на реформи за още една поредна година, и то една силна година, която би следвало да бъде използвана. Честно казано, замислям се по въпроса дали не би могло да разчитаме служебно правителство, с присъщата си по-голяма смелост, тъй като не се явява на избори, всъщност да внесе много по-добър бюджет от този, който ни е предложен, но и това ми се струва прекален оптимизъм.
    От тази гледна точка, аз в Комисия ще гласувам „против“ този бюджет. Смятам обаче, че в пленарната зала и около трите бюджета трябва да се постигне някакво базово ниво на политическо съгласие, което да изключва използването им за целите на предизборния популизъм.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Аз, за да не се изказвам, ще се възползвам от правото на реплика.
    Не смятам, че има кой знай каква драма. Дори и да не се приеме този бюджет, трябва да стане ясно на българските граждани, че няма опасност никой да не си получи пенсиите, няма опасност никой да не получи обезщетение. Единствената опасност е след Нова година новоотпуснатите пенсии да не са в размера, който се предвижда със съответното увеличение.
    Другата опасност, по скоро не опасност, ами, няма да има възможност за повече приходи във фонд „Пенсии“ ,защото този 1% няма как да влезе, ако не се приеме бюджетът. Но това е до приемането на бюджета, тъй като Законът за публичните финанси урежда абсолютно всички въпроси, свързани с приемане и неприемане на съответните бюджети. Това исках да кажа, за да няма притеснение от това, какво ще се случи, ако не се приеме Законът за бюджета на държавното обществено осигуряване.
    Заповядайте, господин Кънев, ако няма други реплики.
    РАДАН КЪНЕВ: Именно във втората част на репликата Ви виждам аз логиката да се постигне базово съгласие за приемане на този бюджет. Защото беше приета някаква, по мое мнение, свръх консервативна и крайно недостатъчна пенсионна реформа през настоящия мандат, а и тя следва определен график и логика, като разчетите на НОИ за текущата година и за следващата година показват, че тази логика, пак така скромно и консервативно, работи. Всъщност тенденция към балансиране на бюджета на фонд „Пенсии“ съществува. И ако сега не се осъществят както покачването на възрастта и стажа, така и покачването на осигурителната вноска, ние за стотен път компрометираме някакво начало на някаква реформа. Тази реформа може да ни е недостатъчна, но повярвайте ми, че ако сега я скършим, следващият парламент, за който няма никакви положителни очаквания да е по-малко разпокъсан и по-малко популистки от настоящия, ще използва това, за да забрави минимума, който е постигнат. Така че не е без значение дали тези норми ще влязат в сила от 1 януари 2017 г. или няма да влязат в сила.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Други изказвания? Не виждам.
    Тогава ми позволете да подложа на гласуване Законопроект за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., № 602-01-65, вносител Министерският съвет.
    Който е съгласен да бъде подкрепен този Проект, моля да гласува.
    За – 8, против – 7, въздържал се 1.
    Не се приема.

    Преминаваме към следваща точка от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2017 г. Вносител е Министерският съвет.
    Госпожо Министър, заповядайте да представите в частта, касаеща Министерството на труда и социалната политика.
    МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители, в контекста на сегашната политическа ситуация към днешния ден социалната политика е може би най-доброто поле за изразяване на всякакви тези на популизъм, които спекулират с реалната икономическа обстановка. Бих репликирала частично и предишния спор, който касаеше бюджета на Държавното обществено осигуряване, тъй като бюджетът на Държавното обществено осигуряване трябва да се гледа в пълнота заедно със Закона за държавния бюджет, за да могат последователно да се проследят политиките и реформите, които са заложени вътре. Също бих искала да подчертая, че благоприятната икономическа обстановка в България, устойчивият темп на растеж, устойчивата тенденция на спад на безработицата и положителните тенденции на пазара на труда за първи път рекордно ниска безработица от последните 11 години насам, по-ниска от средноевропейската – 7,7%, са резултат на целенасочените действия на правителството последните две години и възможността за съживяване на икономическия растеж на страната, която е пряка функция на по-благоприятното социално положение на гражданите в България.
    От гледна точка на параметрите на бюджета за 2017 г. те са изготвени спрямо макроикономическата прогноза на база на реалистична оценка на приходите и при ограничаване темпа на нарастване на разходите.
    Очакванията за ниво на безработица за следващата година са 7,3% за 2017 г. до спад 6,5% – 2019 г., като има няколко важни тенденции, които до голяма степен гарантират и подкрепят политиката през последните две години за спазване на социалната сигурност и стабилност на социалната система, без да има каквото и да било замразяване или понижаване на плащанията в социалната система.
    Общо разходите за социално осигуряване, подпомагане и грижи в рамките на консолидираната фискална политика за 2017 г. представлява 13,3% от брутния вътрешен продукт или 34,5% от общите разходи – 12 млрд. 327 милиона, като голямата част от тях са планирани в частта „Пенсии“.
    Кои са основните тенденции от гледна точка на по-добро насочване на част от социалните плащания и плавен темп на повишаване на доходите и реформа в системата?
    На първо място, ръст на минималната работна заплата, по-високи осигуровки за пенсии и запазване на обезщетенията за майчинство и за безработица, плавно повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране. Категорично бих казала, че тук нямаме риск във връзка с неприемането на предходната точка от гледна точка на изплащане на пенсии. Би трябвало всички ние днес, в залата, да успокоим хората в България, че парламентарният дебат днес и политическата ситуация не поставят под риск социалните плащания на нашита система, напротив – те са гарантирани и гарантират правата на гражданите.
    Предимно увеличение на размера на минималната работна заплата от 1 януари 2017 г. на 460 лв. – със 70% повече спрямо 2011 г. Бих искала да напомня, че минималната работна заплата е по-скоро инструмент, който гарантира минимален доход на хора, които са с ниска степен на квалификация. За последната година това са 63 хиляди човека, според данни на НАП, регистрирани, които получават минимална работна заплата и в голямата си част това са хора, които са част от целевите групи, включени в рамките на изпълнение на Националния план за действия по заетостта от гледна точка на тяхното трайно устройване на пазара на труда.
    По отношение на някои от параметрите, касаещи социалните плащания. За първи път предвиждаме реално диверсифициране на размера на социалните плащания на лица и на семейства, които се грижат за деца с увреждания спрямо степента на увреждане. Считам, че по-доброто насочване към хората, които имат най-голяма нужда спрямо общия брой хора, би адресирало наистина социалното изключване на голяма част от децата.
    За първи път въвеждане на нов вид социални плащания на деца с процент над 90% степен на увреждане – 930 лв. месечно, без значение какъв е доходът на семействата. Дете със степен на увреждания между 70 и 90% – 450 лв. и дете със степен на увреждане между 50 и 70% – 350 лв., като този вид нови социални плащания не са обвързани с дохода на семействата и засягат малко над 26 хиляди деца, като най-големият брой деца са децата, които са със степен на увреждане между 50 и 70% около 13 хиляди деца.
    До голяма степен в подкрепа на бюджета са и всички останали политики, развивани в рамките на последните две години, свързани с подобряване на грижата на деца в услугите, организирането и повишаване на качеството на социалните услуги, развиване на нови услуги през Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, които са изцяло в подкрепа на голяма част от най-бедната и най-уязвима част от нашето население, и подкрепят реалното социално включване.
    Общо разходите за 2017 г. в бюджета на МТСП са завишени със 7 млн. 614 хил. лв., като разпределението е в няколко основни области. По отношение на политиката по заетост – 101 милиона, политика в областта на трудовите отношения е 12, политика в областта на социалната закрила – 175 милиона, политика в областта на хората с увреждания – 200 милиона, политика за социално включване – 618 милиона, политика по отношение на доходите и жизненото равнище – 640 хил. лв., бюджет на администрацията около 8 милиона и политика в областта на свободното движение 135 хил. лв. Считам, че до голяма балансът, следвайки основните приоритети и подпомагане на активните, работещите хора в България, работодателите и по-добро таргетиране на социалните плащания са отразени в бюджета.
    Една важна тема, която касае подобряване на обслужването в цялата система е възможността за повишаване на разходите за персонал в рамките на трите големи агенции, които общуват с българските граждани – Агенция за социално подпомагане, Главна инспекция по труда и Агенция по заетостта. Считам, че подкрепата на административния капацитет и повишаването на възнагражденията в трите сфери ще подпомогнат по-доброто обслужване на гражданите.
    От гледна точка на насочването на политиката по заетостта основен фокус, независимо от положителните тенденции в последните няколко месеца, трайни тенденции, независимо от това, че е преодоляна вече и сезонната заетост вече и ноември месец – четвърти месец имаме трайно намаляване на процента на безработица – във фокуса на политиките са подкрепата на безработните лица, които над 12 месеца са регистрирани в бюрата по труда, в подкрепа на безработните младежи е основен фокус на изпълнение на младежката гаранция. По-добро адресиране на специфичните нужди на всяко едно безработно лице, отчитане на регионалния аспект на темата за пазара на труда и реално насочване на част от средствата и инвестициите в квалификация и възможностите за субсидирана заетост към районите с по-висока степен на безработица.
    Бих искала да подчертая, че изключително добрият успех на усвояване на европейските средства в Министерство на труда и социалната политика дава възможност за допълване на политиките, които са насочени в бюджета и по отношение на пазара на труда, и по отношение на социалното включване с двете оперативни програми, които се управляват в Министерството.
    Считам, че устойчивият темп на спад на безработицата и на повишаване на икономически активното население дават резултат и отражение в рамките на бюджета. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Колеги, този път народните представители имате думата за изказване.
    Заповядайте, госпожо Ангелова.
    СВЕТЛАНА АНГЕЛОВА: Уважаеми господин Председател, уважаема госпожо Министър, уважаеми изпълнителни директори на държавни агенции, уважаеми господин Управител, госпожо подуправител на НОИ, колеги, медии, социални партньори! Аз ще си позволя най-синтезирано да кажа някои общи неща по отношение на рамката на Бюджет 2017. Това е един балансиран реалистичен и изпълним бюджет. В него намират отражение приоритетите на това правителство, което и сега в ситуация на оставка, тези приоритети са актуални. Този бюджет гарантира за следващата година нормално функциониране на всички държавни органи, на всички функции, макар че той не се подкрепя от по-голяма част от парламентарните групи, а се подкрепя само от Парламентарната група на ГЕРБ и Парламентарната група на Реформаторския блок. Нашето мнение е, че по-добре този бюджет да бъде приет и да не оставяме държавата без бюджет за 2017 г.
    Важно е да отбележа, че в него има някои важни положителни политики, които, ако не приемем, би създало социално напрежение. Без нов бюджет за 2017 г. няма да има увеличаване на минималната работна заплата, както засегна и министър Русинова, това увеличаване на минималната работна заплата на 460 лв. е в защита на най-нискодоходните групи и хората с ниска квалификация и ще засегне около 63 хиляди човека. Без бюджет за следващата година няма да има увеличаване и на месечните помощи за отглеждане на дете с увреждания. Това диференцирано плащане на месечните помощи за отглеждане на дете с увреждане аз смятам, че е по-добро за тези родители – ще има по-голяма справедливост и по-добра целенасоченост и подкрепа на семействата с деца с увреждания.
    Ние сме наясно, че с оставката на правителството влизаме в една предизборна надпревара и че между първо и второ четене ще има вълна от популистки предложения и трябва да подходим всички народни представители много отговорно и държавнически да не напълним бюджета с нереалистични предложения, екзотични предложения. Трябва да се стремим да запазим най-вече финансовата стабилност на нашата страна, която е постигната. Така че отново казвам – ние от Парламентарната група на ГЕРБ ще подкрепим този бюджет. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Реплики? Не виждам. Други изказвания?
    Заповядайте, господин Байрактаров.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря, господин Председател.
    Както вече заявих в предходното си изказване, аз няма да подкрепя този бюджет поради няколко основни причини.
    Първо, самият бюджет е в абсолютно противоречие с четирите препоръки на Европейската комисия, както и с проведения дебат в Комисията по икономика и парични въпроси на 28 септември в Брюксел, Европарламента, чийто представител на България бях аз.
    Първата препоръка е – и това е категорично противоречие в този бюджет – всякакъв род усилия за справяне с бедността. Именно Министерският съвет със свое решение определи прага на бедността през 2015 г. на 300 лв. Тоест тук, в бюджета, ние не виждаме такива усилия и въобще дори очертаване на посока за борба с бедността.
    Некоректно, нечестно е да се коментира, че ако не бъде приет бюджетът, нямало да бъдат увеличени помощите за деца с увреждания. Защо е некоректно и защо е непочтено? Десет години се води една сериозна битка да бъде изготвен регистър на тези лица, тоест и към днешна дата няма такъв регистър или никой не ги знае тези деца колко са на брой. Броят е приблизителен, прогнозен. За мое огромно съжаление познавам лично огромна част от тези дечица и техните родители, и те са поставяли многократно тези въпроси и не вярват вече.
    Този бюджет е освен всичко, освен че е бюджет на бедността – има две верни неща – той е консервативен и лесно изпълним. Дори в становището на колегите от Фискалния съвет се вижда едно разминаване от скромните 2 млрд. лв. Само 2 млрд. лв. разминаване, което всъщност представлява лесно осъществим излишък в този бюджет. Повтарям, лесно осъществим излишък. Няма да коментирам парадоксите в този бюджет, че това е поредният бюджет, който се прилага само в стойностно изражение. Порочна практика от години е бюджетите както на НОИ, на НЗОК, на съдебната система, държавният бюджет да не са придружени с приложения, които да изразяват стойностните изражения в натурални показатели. Няма студент, няма ученик, който да е учил бюджет и да не знае, че това е задължително условие, защото в противен случай всички останали гласуват бюджет на тъмно.
    На 8 юни Комисията по труда и социалната политика поиска с официално единодушно взето решение министърът на труда и социалната политика да изготви анализ, придружен с натурални показатели за съответните политики, които съставляват на скромната стойност от 1 млрд. 109 млн. през 2016 г. Получихме с официално писмо категоричен отказ тази информация да бъде предоставена. Както виждате и днес всички останали, които ще подкрепят този бюджет, те ще го подкрепят на фантазия, без да разполагат със съответна информация. Големият парадокс е, че въпреки че има реализирани излишъци две години подред и в този бюджет е заложен ново теглене на заем. Е, на какво отгоре? На какво отгоре? И защо тези заеми трябва да се плащат от българския народ, при положение че има излишъци.
    За да не Ви отегчавам – погрешно е мнението, което се налага в обществото, че видите ли големият успех за намаляване на безработицата се дължи на политики, провеждани от правителството. Това дълбоко не е вярно. Справка – Национален статистически институт – може да видите как нараства рязко с около 150 хиляди души броят на заетите в сектор „Ресторантьорство и хотелиерство“ през месец юни 2016 г.
    Щастливо стечение на обстоятелствата даде възможност бизнесът да реализира добри приходи в сферата на туризма и да ангажира максимален брой хора, но за огромно съжаление в сезонна заетост. Тоест там успехи няма. Факт, който може да проверите през числото на трайно безработните лица, което за огромно съжаление, продължава да варира между 124 хиляди души и 135 хиляди. Тоест това е един от основните показатели дали има реална политика по справяне с безработицата и облекчаване на системата. Такава за съжаление няма вече в трети пореден бюджет, считано от 2014 г. Ако тогава е имало основание да бъдем по-снизходителни, тъй като държавата през 2014 г., за огромно съжаление, приехме реално във фалит, вследствие на събитията с КТБ, с невъзможността да бъдат обезпечени влоговете на хората съгласно Закона, то през 2015 и 2016 г. такава снизходителност не може да се случи, камо ли пък за Бюджет 2017 г. Това е несериозно. Това означава да стимулираме непрекъснато изпълнителната власт, независимо дали е избрана, дали е назначена от президент, да продължава в този порочен процес, който години наред се подкрепя от знаещи и незнаещи говорители през медиите, че видите ли това са възможностите на държавата. Не, не са това възможностите на държавата. Бизнесът има много по-големи възможности, той ги реализира, но държавата не му помага. Справка, че и в този бюджет се предвижда пореден регулаторен режим, който практически поставя една огромна бариера пред бизнеса по отношение на износа. Нещо, което е недопустимо.
    Нарушение на трета препоръка – да се премахнат максимално брой регулаторни режими. Те не само, че не се премахват, те пак започват да се увеличават. Увеличение с 302 милиона перо персонал за всички министерства и агенции. Да, съгласен съм, че трябва да бъде стимулиран експертният потенциал на работещите в държавната администрация. Само че, когато не виждам натуралните показатели, за да разбера с колко ще бъде стимулиран служителят или просто ще бъдат увеличени като бройка, без да бъде даден ефект върху неговото възнаграждение, то това означава безценно харчене на пари и отказ от политиката за електронно и прозрачно управление на държавата. Ето поради тази причина не мога да подкрепя този бюджет, защото той е отказ от всякаква възможност за ефективен контрол, не използвам думата реформи, тя е тежка дума. На България е необходим ефективен контрол, стимулиране на кадърните и можещи хора в администрацията да работят, защото има една бюджетна програма „Администрация“, която, забележете, не се намери експерт и служител, който да обясни какво означава тази бюджетна програма „Администрация“. Всъщност през тази бюджетна програма „Администрация“ се усвояват едни средства през най-различни адвокатски кантори, справка – Закон за концесиите 80 хил. лв. точно през тази програма. Активната работа я вършат служителите в съответните дирекции. Ето това е тази бюджетна програмна „Администрация“, която също странно защо се увеличава с няколко десетки милиона. Е, как да приемам такъв бюджет? И ако някой не го е чел, аз освен, че съм го чел под лупа и съм правил сравнителен анализ с Бюджет 2015, с Бюджет 2016, дори с Бюджет 2014 и 2013, защото така се чете бюджет, то просто не е редно даже да изказва и мнение.
    Все пак, като бивш преподавател по бюджет, аз съм изучил няколко хиляди бюджетара, които са се доказали в цял свят. Така бюджет не се прави! Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви. Реплики?
    Заповядайте, господин Танев.
    ДИМИТЪР ТАНЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Господин Байрактаров, аз с голяма част от Вашите аргументи съм съгласен и по отношение на държавната администрация, въобще на политиката разходите, които държавата прави за своята администрация. Само за прецизност искам да уточня, че Бюджет 2017 има намаляване на държавния дълг и това беше едно от настояването на Реформаторския блок. Нивото на държавния дълг ще бъде намален с 1,9 милиарда, така че нека да бъдем прецизни – за стенограмата да остане, че едно от достойнствата на бюджета е именно намаляването на държавния дълг. Може би Вие правите връзка с наличния дефицит, но дефицитът ще се финансира през фискалния резерв, а не за сметка на нов дълг, така че това искам да го отбележа за протокола, за стенограмата. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря, господин Танев.
    Дуплика?
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Благодаря, господин Председател.
    Аз се радвам, че колегата Митко Танев е съгласен в по-голямата си част, но все пак му препоръчвам внимателно да прочете бюджета, там се предвижда нов дълг, емисия на нов дълг, което наистина е странно. Да, аз казах, има положителни неща, доколкото те могат да бъдат отчетени като положителни – консервативен, лесно изпълним бюджет. Но това е бюджет, пак повтарям колега, който не предвижда политика за борба с бедността, не предвижда политика за стимулиране на дребния, на средния бизнес, защото гръбнакът на една икономика са точно дребният и средният бизнес. Ще Ви дам пример, ако трябва да го върна пак с бюджета на ДОО, който е част от този бюджет.
    Забележете, в този бюджет административно чрез увеличаване на минималната работна заплата се удрят пряко дребният и средният бизнес, пряко. Защото неговият осигурителен праг веднага се увеличава на 460 лв. И обърнете внимание, неслучайно Ви цитирах Конвенция 37 и 38, Конвенция 38 касае земеделските производители. Вече трета година не се докосва минималният осигурителен праг на земеделските производители. Той продължава да стои на 300 лв. В същото време сигурно хората, които са обикаляли тези райони, ще видят едни хора, наречени „земеделски производители“, които се разхождат със страхотни джипове по за 200-300 хил. лв. Няма нищо лошо, нека. Само че, когато въведохме изискванията на чл. 114а от Кодекса на труда се оказа, уважаема госпожо Министър, и с това приключвам, че голяма част регистрирани земеделски производители са в сектор „Растениевъдство“ не къде да е, а в София-град. Тоест София-град е меката на растениевъдството. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Изказвания, колеги? Не виждам.
    Социалните партньори, много накратко, защото преди малко ме изненадаха, че трябва 12,30 ч. да напуснем залата. Това не го знаех.
    Заповядайте.
    МАРТИН ИВАНОВ (Конфедерация на независимите синдикати в България): Благодаря.
    Уважаема, госпожо Министър, уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! За да бъда кратък, оценката на КНСБ за проектобюджет 2017 в настоящия му вид е, че да, той е по-добър с една идея, съвсем лек нюанс от в момента действащия такъв, но все още е достатъчно рестриктивен, за да адресира и да позволи смекчаването на големи проблеми в нашето общество, като според нас най-големият такъв е ниският жизнен стандарт на населението.
    Намираме за положителен самия факт, че в проектобюджета са формулирани приоритетни направления за действия и в този контекст подкрепяме параметрите на бюджета, що се отнася най-вече до образование и здравеопазване. В същото време се съмняваме, че приоритетите на българските граждани са свързани само с тези две серии. Считаме, че те очакват освен това допълнение и качествени работни места, достойни доходи, и най-вече ефективни мерки за преодоляване на бедността, които за съжаление, ние не виждаме.
    В този контекст искам да споделя с Вас, че най-късият раздел в мотивите към Законопроекта, това е Раздел „Политика по доходите“, който се изчерпва в едно изречение и то е свързано само и единствено с минималната работна заплата и нейното повишение.
    Ако позволите по-пространно изказване или трябва да приключвам.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Пространно становище имате, което е внесено.
    МАРТИН ИВАНОВ: Ще се опитам само да акцентирам върху нашите коментари, които са насочени към социалния компонент на бюджета.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Имаме още една точка от дневния ред.
    МАРТИН ИВАНОВ: Добре, ще бъда кратък.
    Положителни са намеренията на правителството за намаляване на безработицата, но, за да се увеличи заетостта, е необходимо поне двойно увеличаване на средствата за активни мерки на пазара на труда, които за поредна година, ако не бъркам числото, са замразени на 73 млн. лв.
    Казах вече, че оценяваме положително повишението на минималната работна заплата за 2017 г., но не виждаме достатъчни аргументи за нейното замразяване през 2018 и 2019 г.
    Положителен е фактът, че се увеличават заплатите в някои от агенциите – НАП, НОИ, Агенция по заетостта с 5%, но в същото време липсват подобни решения за многобройни други бюджетно финансирани дейности, включително и центровете за социални грижи, където ние считаме, че трябва да има увеличение поне с 25% на заплатите.
    Не приемаме също така за поредна година – да не се приеме нищо в посока въвеждане на необлагаем минимум, прогресивно подоходно облагане и семейно подоходно облагане, както и данък върху финансовите транзакции.
    Въпросът с ваучерите за работническо хранене. Имаме предвидено увеличение с 20 млн. лв., но то е крайно недостатъчно, тъй като и тази година те се изчерпаха много преди края на годината август месец. Настояваме за либерализация пазара на ваучерите или поне за по-значително увеличение.
    Най-важното нещо, на което искам да акцентирам е, че сме категорично против замразяването на заплатите в повечето бюджетни сфери. Там предвиденото увеличение за средства за персонал компенсира само минималната работна заплата и повишението на осигуровките с 1%.
    В заключение, всички тези съображения не ни дават основание да подкрепим бюджета в настоящия му вид. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: И аз благодаря.
    Заповядайте, господин Велев.
    ВАСИЛ ВЕЛЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Асоциацията на индустриалния капитал в България подкрепи бюджета, тъй като смятаме, че са реалистични прогнозите за ръста на брутния вътрешен продукт. Те бяха припомнени на Министерство на финансите 2,5, докато Европейската комисия и Международният валутен фонд излязоха с нови прогнози 2,9, но това беше преди ситуацията с предсрочни избори. Може би прогнозата на Министерство на финансите, което е по-консервативна, най-накрая ще се сбъдне.
    Нашата прогноза също беше за по-висок ръст, но сега би трябвало и ние да я влошим. Тоест реалистични са прогнозите и за пазара на труда, другият плюс безспорно е запазеният данъчен модел, запазване на данъчните ставки, ниската преразпределителна функция на бюджета до 40% и намаляване на размера на държавния дълг.
    Веднага трябва да посочим, че въпреки това, че се намалява размерът на държавният дълг, сумарно, фискалната позиция на страната се влошава поради дефицит – това е за сметка на сериозно намаление на фискалния резерв, с който ще се покрие голяма част от дефицита.
    Бюджетът според нас можеше да бъде по-консервативен и можеше да бъде без дефицит. Не подкрепяме и това са ни препоръките, увеличените разходи за издръжка на държавния апарат, както и тези за 106 млн., както и тези за отбрана и сигурност 825 милиона ръст на разходите, липсата на реформи в редица сектори и плахи реформи в други.
    Довършвам за минималната работна заплата – с класовете всъщност тя става не 460, а 515 лв. е средната минимална работна заплата. Ние имаме класове – проценти за прослужено време. Това е единствената страна в Европейския съюз, която има такива проценти, може би в целия културен свят. Тоест тези 515 лв. отнесени към средната работна заплата правят 54% съотношение, при прокламирана цел достигане на средноевропейското, което е 42%. За някои икономически дейности, за някои региони това съотношение става 80% минимална към средната и води до бягство в сивия сектор или до трудно наемане на нискоквалифициран персонал. Това е един геноцид към нискоквалифицирания персонал.
    РЕПЛИКА: Води до бягство от страната.
    ВАСИЛ ВЕЛЕВ: Води до бягство от страната и два пъти по-голяма заплата в Унгария, също води до бягство от страната. Това е друг важен въпрос.
    Основният проблем, който е пред бизнеса, са точно човешките ресурси и ние бихме искали да видим повече политики в сферата на образованието и в сферата на преквалификацията, включително и това, за което синдикатите говориха – Национален план за действие по заетостта наистина остава 73 милиона повече от пет години, а са необходими средства за преквалификация, за обучение, за преодоляване на структурната безработица. Не разходи за въоръжаване за над 400 милиона са нужни, а политики в областта на образованието и трудовата миграция.
    Относно Кодекса за социално осигуряване, в което са заложени всъщност този ръст на осигуровките за пенсия с 1% и ръстът за изискуемата възраст и стаж за пенсиониране, те са приети още миналата година, така че неприемането на Закона за бюджет на ДОО няма да се отрази на този факт.
    Завършвам с това, че ако предложеният бюджет всъщност, ако ще се увеличават неудържимо и предизборно разходите в този предложен бюджет, то по-добре той наистина да не се приема. Да се разходват по една дванадесета, както е предвидено в законодателството, имаме дефлация последните три години, а не инфлация и новоизбраният парламент и правителство да направят бюджет, който ще отговаря на техните политики и предизборни обещания.
    Ако за КНСБ този бюджет е същият, тогава не би следвало да има никакъв проблем. Той не е същият, той е по-добър от миналогодишния, но ако се разваля сега, по-добре да не се приема никакъв.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Колеги, понеже времето страшно много напредна, само за една минута.
    Заповядайте.
    ЛЮБОСЛАВ КОСТОВ (КНСБ): Само едно изречение бих искал да добавя. Бюджетът се прави в контекста на средносрочната бюджетна прогноза 2017 – 2019 г. Последните две години ние регистрираме дефлационни равнища, но в следващите три правителството е заложило умерена инфлация, като за 2017 г. ще бъде 1,5. Тогава аз питам при предходните две години при дефлационни равнища, което се предполага, че покупателната способност на населението трябва да расте, то минималната работна заплата растеше с 9,7% както господин Велев спомена, а в следващите три години тя е замразена, когато се предполага от макроикономическа гледна точка, че покупателната способност на населението ще намалява. За мен това няма икономическа логика от гледна точка на макрорамката. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Тази логика в контекста на продължаващия спор – затова как да се определя минималната работна заплата.
    Колеги, подлагам на гласуване – тук има една особеност при държавния бюджет с включен Проект на Висшия съдебен съвет по чл. 1 и чл. 2. Първо трябва да гласуваме този проект, и след това да гласуваме със становище на Министерския съвет по чл. 1 и по чл. 2.
    Първо, подлагам на гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2017 г., с включен Проект на Висшия съдебен съвет по чл. 1 и чл. 2, № 602-01-64, с вносител Министерският съвет.
    Който е съгласен да бъде подкрепен този Проект, моля да гласува.
    Против – 3, въздържали се 11.
    Не се приема този проект.
    Сега подлагам на гласуване Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2017 г. със становище на Министерския съвет по чл. 1 чл. 2, № 602-01-64, с вносител Министерски съвет.
    Който е съгласен да бъде подкрепен този Проект, моля да гласува.
    За – 9, против – 5, въздържали се – няма.
    Този Проект е приет.

    Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА НА ТРУДА.
    Госпожо Министър, заповядайте да представите Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда.
    МИНИСТЪР ЗОРНИЦА РУСИНОВА: Благодаря, господин Председател.
    Дами и господа народни представители! С предложения Проект за Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда се въвеждат изискванията на Директива 2014/67/ЕС и на Съвета от 15 май 2014 г. за осигуряване на изпълнение на Директива 9671 относно командироване на работниците в рамките на предоставянето на услуги за изменение на Регламент 1024 от 2012 г. относно административно сътрудничество посредством информационна система за вътрешния пазар.
    Тоест промените в Кодекса на труда изцяло отразяват синхронизиране на националното законодателство с европейското. Предлагат се промени, в които се прецизират текстовете и с които в българското законодателство са въведени разпоредбите на Директива 9671, създава се отделна уредба за командироването и изпращането на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги, за да се ограничи дейността на предприятията, осигуряващи временна работа от дейността на други работодатели и доставчици на услуги, което ще доведе до по-голяма яснота при прилагане на двата режима.
    Въвежда се изискване страните по трудовото правоотношение да уговорят срока на командироване или изпращане най-малко същите минимални условия на работа, каквито са установени за работниците и служителите, изпълняващи същата или сходна работа в приемащата държава, въвежда се възможност на работниците или служителите, командировани или изпратени на територията на Република България да предявяват искове срещу своя работодател, в случаите, в които са претърпели вреди, поради неспазване на минималните условия на работа, регулира се част от административната процедура, която касае ангажименти на Главна инспекция по труда и на Националната агенция по приходи.
    Бих искала да напомня, че Директивата за командироване отново е предмет на дебат на ниво Европейски съюз с отваряне на доста сериозни различия по отношение на източните и западните страни членки. Предполагам, че последващи промени в Кодекса на труда във връзка с прилагането на Директивата също ще предстоят. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря.
    Колеги, имате думата за изказване. Не виждам.
    Социалните партньори, бележки по предложения Проект?
    Заповядайте, д-р Стоянова.
    ВЕНКА СТОЯНОВА: Благодаря, господин Председател.
    Аз ще бъда съвсем кратка. Изявявам от името на нашата група готовност да подкрепим на първо четене този Законопроект. Госпожа министърът каза какви са мотивите. Да, те налагат да бъдат приети промените в Кодекса на труда. Считам, че се постига търсеният синхрон чрез въвеждането на изискванията на директивите има положителни моменти, това че са регламентирани разпоредби, мерки и механизми на контрол, превантивни мерки, целящи недопускане на нарушения, както и санкциониране на допуснатите такива.
    Положително е разграничаването на режимите на командироване и изпращане на работници и служители в посочените в мотивите страни. Свързаните са видовете административно сътрудничество, включително изпращане и получаване на документи чрез информационната система на вътрешния пазар с компетентните органи на други държави и срокове, в които се осъществява този документооборот.
    Има още няколко положителни неща, които касаят сигурността, относителната сигурност на командированите и изпратени работници и служители, отчитане желанието на социалните партньори за прецизиране и още по-добро прецизиране на текстовете и излизане от рамката на минималната сигурност, отчитаме и препоръките на работодателските организации, които са от другата страна. В крайна сметка, както спомена и министър Русинова, предстоят още промени и смятам, че ще бъдат изчистени тези различия и ще бъдат удовлетворени в максимален обем исканията на тези групи. Благодаря.
    ПРЕДС. ХАСАН АДЕМОВ: Други изказвания? Колеги, социални партньори, гости? Не виждам.
    Позволете ми да подложа на гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 602-01-60, с вносител Министерският съвет.
    Който е съгласен да бъде подкрепен този Проект, моля да гласува.
    За – 14.
    Консенсус. Приема се.
    С това изчерпахме дневния ред.
    Колеги, благодаря Ви за участието в дискусията.
    Съжалявам, че се наложи така да форсираме част от нещата, но изненадата беше от ръководството на парламента, ограничиха ни във времето до 12,30 ч.
    Благодаря още веднъж.

    (Закрито в 12,20 ч.)



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Д-Р ХАСАН АДЕМОВ



    Стенограф:
    Галина Мартинова
    Форма за търсене
    Ключова дума