Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Милена Дамянова ще представи промените в законодателството за по-качествено образование
05/12/2016
„Българското образование и пазарът на труда – реализирани законодателни решения” е темата, с която председателят на Комисията по образованието и науката в 43-то Народно събрание Милена Дамянова ще участва във форума „Бизнесът и образованието – инвестиция за бъдещето на София“. Дискусията ще се проведе на 6 декември 2016 г. в Гранд хотел София. Организатор е Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ). Форумът ще бъде открит от кмета на София г-жа Йорданка Фандъкова, председателят на Комисията по образованието и науката в 43-то Народно събрание г-жа Милена Дамянова, заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика г-н Томислав Дончев и заместник-министъра на образованието и науката г-н Диян Стаматов.
В рамките на форума, водещи компании, които работят в София, ще представят свои програми за кариерно развитие на учители и обучение на ученици. Мениджъри на компании от IT сектора, фармацията, машиностроенето, енергетиката, автомобилната индустрия, тежката металургия, търговията и съобщенията ще представят свои проекти за обучение, както и новите предизвикателства пред пазара на труда. Пред участниците във форума компаниите ще се ангажират с разкриването на конкретни работни места за ученици. От своя страна директорите на професионални и профилирани гимназии ще представят модели за развитие на предприемачески умения.
Делът на населението с висше образование в София е около 50%, докато в страната е около 28%, показват статистическите данни. Специалистите с професионална квалификация са с по-висока икономическа активност и по-висока заетост от завършилите общо средно образование и от средното ниво за страната, сочат данни на Института за пазарна икономика за 2014 г. Безработицата при специалистите със средно професионално образование е с 1.2 процентни пункта по-ниска от средната за страната. В същото време те работят в сравнително високоплатени и високопродуктивни сектори на икономиката, а разликата в заплащането в някои сектори достига до 50% от средното равнище за страната.