Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
04/11/2015 първо гласуване
ДОКЛАД
за първо гласуване
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, № 554-01-156, внесен от Румен Василев Гечев и група народни представители на 16.09.2015 г.
На свое редовно заседание, проведено на 4 ноември 2015 г., Комисията по образованието и науката обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, № 554-01-156, внесен от Румен Василев Гечев и група народни представители на 16.09.2015 г.
На заседанието присъстваха: проф. Николай Денков - заместник- министър на образованието и науката, акад. проф. Ваньо Митев - председател на Съвета на ректорите и ректор на Медицински университет-София, проф. Иван Илчев - ректор на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, проф. Стати Статев - ректор на Университет за национално и световно стопанство, както и представители на Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“-КНСБ и на Националното представителство на студентските съвети.
По проекта на закон в Комисията по образованието и науката са постъпили 5 отрицателни становища - от Министерството на образованието и науката, Министерството на финансите, Съвета на ректорите на Висшите училища в Република България, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и от Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“- КНСБ. Подкрепящо становище по законопроекта е постъпило от Федерация на университетските синдикати.
От името на вносителите законопроектът бе представен от народния представител Румен Гечев. Той отбеляза трите основни промени, които се предлагат: разширяване на автономията на висшите училища за провеждане на научни изследвания чрез създаване на възможност за разкриване на изследователски центрове и клъстери; промяна на модела на финансиране на висшите училища, свързан с повишаване на възнагражденията на университетските преподаватели, въвеждане на минимални прагове на заплащане, както и намаляване на таксите за обучение в държавните висши училища,
В обсъждането на законопроекта се включиха народните представители Милен Михов, Станислав Станилов, Борислав Великов и Светла Бъчварова. Народните представители Милен Михов и Станислав Станилов препоръчаха да се търси друг модел за финансиране на предлаганите промени, но като цяло изразиха подкрепа за разглеждания законопроект. Борислав Великов изрази отрицателно становище по законопроекта, внесен часове преди заседанието на комисията, в което се разглеждаха постъпилите законопроекти за реформа във висшето образование. Светла Бъчварова обясни, че с предлаганите промени се цели въвеждане на базови заплати за университетските преподаватели, което съответства на съществуващата практика в 45 бранша.
В обсъждането на законопроекта участваха също акад. проф. Ваньо Митев, проф. Иван Илчев и доц. Лиляна Вълчева.
Професор Иван Илчев изрази отрицателно становище по законопроекта и категорично се противопостави на предложението за намаляване на таксите за обучение, което би довело до финансов колапс на и без това затруднените финансово висши училища. Относно предложението за повишаване на възнагражденията на университетските преподаватели той подчерта необходимостта от намиране на разумна формула за осигуряване на финансиране на тази идея.
Академик Ваньо Митев се присъедини към становището на проф. Илчев и обясни своите аргументи против обсъждания законопроект. Той припомни, че идеята за рейтинга на висшите училища е била безрезервно подкрепяна от БСП по време на предишното правителство, а сега същата е определена в мотивите на проекта като „заблуда“ за качеството на образованието и това се сочи като основание от вносителите за предлагания нов модел за оценка на качеството. Акад. Митев отбеляза, че заложените дълги срокове за определяне на изследователските университети - една година за изработване на критерии и три години за подбор на университетите, създават впечатлението, че този законопроект цели забавяне на така наложителните промени, изработени от министерството но образованието и науката при последните министри в сътрудничество със Съвета на ректорите.
Доцент Лиляна Вълчева също изрази отрицателно становище по обсъждания проект на закон като подчерта, че предложенията за установяване на базови заплати за работещите на академична длъжност се нуждаят от корекции, тъй като такава методика е имало до 2008г., когато е отпаднала по общо съгласие между синдикатите и правителството. Връщането на подобен подход ще противоречи на стратегията за развитие на висшето образование.
След приключване на обсъждането и проведено гласуване Комисията по образованието и науката:
с 6 гласа „за”, 10 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, № 554-01-156, внесен от Румен Василев Гечев и група народни представител на 16.09.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА:
МИЛЕНА ДАМЯНОВА