Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
08/06/2016 първо гласуване

    ДОКЛАД


    Относно: Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012 – 2020 г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 8 юни 2016 г., Комисията по образованието и науката разгледа Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012 – 2020 г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.

    В заседанието взеха участие г-жа Ахавни Топакбашян, държавен експерт в Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, г-н Калоян Дамянов, съветник на министъра по образованието и науката, г-жа Пенка Иванова, директор на дирекция „Формиране, анализ и оценка на политики“ в Министерство на образованието и науката и г-жа Мануела Радева, директор на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.
    Административният мониторингов доклад бе представен от г-жа Топакбашян. Докладът се изготвя и се внася за разглеждане в Народното събрание на основание Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012 – 2020 г.) и отчита напредъка по изпълнение на плана за действие към нея. Изготвя се и се обобщава от Секретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси в Министерски съвет. В приоритетна област „Образование“ се отчитат мерки за устойчива интеграция на децата от ромските общности и етническите малцинства, като:
    - подобряване на обхвата на децата в предучилищната подготовка чрез въвеждане на задължителното предучилищно образование;
    - въвеждане на целодневното обучение на децата от I-и до V-и клас за борба с преждевременното напускане на образователната система;
    - повишаване квалификацията на учителите за работа в мултикултурна среда;
    - повишаване и разнообразяване на извънкласните дейности, допълнителни занимания за децата, които имат нужда от тях.
    Отбелязана бе и положителната оценка на Европейската комисия по отношение на засиленото сътрудничество между всички заинтересовани страни – особено между ромските организации и местните власти.
    По време на дискусията народните представители обърнаха внимание на отсъствието в доклада на конкретни данни за дела на деца и ученици от ромски произход и от други етнически малцинства в образователната система поради незаконосъобразността на събиране на такава информация от институциите и съответно трудностите при отчитане на напредъка при изпълнението на Националната стратегия за интегриране на ромите. Обърнато бе внимание и на възможностите за финансиране на мерките от Стратегията от бюджетите на министерствата, общините, оперативните програми и други финансови инструменти. Народните представители се обединиха около мнението, че добрите практики следва да се превърнат в национална политика, а образованието - в ценност за всяко едно семейство.

    След проведено гласуване с резултати: „За” - 12 гласа, „Против – 1 глас и „Въздържали се“ – 4 гласа, Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да приеме Административния мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012 – 2020 г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.
    .








    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    МИЛЕНА ДАМЯНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума