Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Над 30 предложения по проблемите на деца в движение – жертви на трафик, експлоатация и насилие бяха представени на заключителна мултидисциплинарна среща с представители на неправителствени организации и институции
18/12/2014
На 18 декември 2014 г. на заключителна мултидисциплинарна среща с представители на НПО и институции, ECPAT Bulgaria - Сдружение "Пренебрегнати деца", представиха: резултати от проекта „Марио 2 - Съвместни действия за защита на децата от Централна и Югоизточна Европа от насилие, експлоатация и трафик“ и неговите национални и транснационални дейности, изследвания и тренинги с професионалисти; ситуационен анализ на проблемите на децата в движение и капацитета на системата за закрила на децата; информация за проектните дейности, свързани с работа в кризисните центрове за деца в София и с. Балван – анализ на проблеми, детски консултативни групи, психологическа помощ; застъпническа дейност по проблемни области по защита правата на децата и др.

Над 30 предложения по проблемите на деца в дижение – жертви на трафик, експлоатация и насилие, бяха представени на конференцията, в която участваха представители на: Агенцията за закрила на детето, ДАНС, ГД „Гранична полиция“, ГДКП „Детска престъпност“, НКБХТ, директори на кризисни центрове и на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.

Проектът “Марио – Съвместни действия за защита на децата от Централна и Югоизточна Европа от насилие, експлоатация и трафик” се основава на успешно партньорство, чрез което водещи организации в сферата на закрила на децата са обединили усилията си в посока Централна и Югоизточна Европа, които са в риск от експлоатация и трафик.

Предложенията и констатациите за проблемите в работата на кризисните центрове за деца са направени по време на работната програма на семинара от представители на защитени жилища за младежи, полицейски служители от национални и регионални агенции и дирекции за закрила на детето, както и секретари на местните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и представители на НПО.

Координационният механизъм за реформиране и обгрижване на случаи на непридружени деца и деца - жертви на трафик, завръщащи се от чужбина, включва насоки за проследяване на случая на всяко дете, настанено в кризисен център, за период от една година с цел предотвратяване на ново въвличане на детето в трафик или извеждане извън страната. Като препоръка бе дадена и необходимостта от провеждането на редовен мониторинг и оценка на изпълнението на Координационния механизъм от главните координатори в лицето на Държавна агенция за закрила на детето и МВР, както и от независим орган или НПО, компетентни по въпросите на превенцията и борбата срещу трафика на деца и детската експлоатация. Резултатите трябва да бъдат представени на отговорно равнище, с оглед оптимизация на мерките за закрила на децата.