Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
03/06/2015
Становище-Рамкова позиция относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерския съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта
Р Е П У Б Л И К А Б ЪЛ Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
________________________________________
КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
ЧРЕЗ
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
Г-Н СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
СТАНОВИЩЕ
ОТНОСНО: Рамкова позиция относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерския съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта
На свое редовно заседание, проведено на 03.06.2015 г., Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди на първо гласуване Рамкова позиция на Министерския съвет по т. 21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерски съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта.
На заседанието присъства г-н Гълъб Донев, заместник-министър на труда и социалната политика и Елка Димитрова – директор на дирекция „Политика на пазара на труда и трудова мобилност“ в Министерството на труда и социалната политика.
В своето представяне заместник-министър Донев информира народните представители, че Рамковата позиция относно Предложението за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта е приета на 34-то заседание на Европейския социален фонд през 2013 г., като в допълнение Съвета на министрите на Европейския съюз приема Препоръката за създаване на гаранцията на младежта на 22 април 2013 г. Правното основание за акта се съдържа в член 292 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
Следвайки заключенията си, относно „Насърчаване на младежката заетост за постигане на целите на стратегията „Европа 2020“, че предотвратяването на безработицата и загубата на умения ще доведе до трайни ползи за младите хора и за икономиките в дългосрочен план, Съвета препоръчва на държавите-членки да гарантират, че всички млади хора на възраст до 25г., получават добро предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж в рамките на четири месеца след като останат без работа или напуснат системата на формалното образование. Препоръката посочва основните насоки за изпълнение на схемата за „Гаранция за младежта“
България изразява своята принципна подкрепа за приемането на препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта. По този начин се подкрепят усилията и действията, които се предприемат на национално ниво за намаляване на младежката безработица с оглед на нейното високо равнище в страната и високия дял на лицата, които не са нито в образование и обучение, нито в заетост. Своята подкрепа България е изразила включително и в Националната инициатива „Работа за младите хора в България" за периода 2012-2013 г.
Изпълнението на гаранцията за младежта в България, стартира през 2014 г., непосредствено с реализацията на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта 2014-2020 г.
Заключението от тематичните прегледи, свързани с изпълнението на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта, към момента е, че са налице позитивни стъпки предприети от България в изпълнение на Препоръката за гаранцията за младежта:
•подписано е Национално рамково споразумение за реализацията на Националния план
•предприети са мерки за интегриране и ангажиране на организации и институции в лицето на създадения Координационен съвет за изпълнение и мониторинг на Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта и Национално рамково споразумение за реализацията на Националния план;
•налице са програми и мерки насочени към трудовата реализация на младежите;
•осъществено е нормативното регулиране на стажуването, валидирането и дуалното обучение.;
•активен подход на Агенцията по заетостта към младежите, индивидуалната работа и профилирането.
Наред с предприетите от България мерки за справяне с младежката безработицата е необходимо да се постигне по-добра са обвързаност на публичната служба по заетостта с работодателите с цел да се осигури по-голяма ангажираност в първичния пазар на труда и създадат активни мерки за достигане до безработните младежи, по-специално групата на NEET (младежите, които не работят и не участват в образование или обучение) и ромите.
След представяне и обсъждане на Рамкова позиция на Министерския съвет по т. 21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) относно Предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта, № 502-00-28, внесена от Министерски съвет на 30.04.2015 г., както и проекта на акта, се проведе гласуване с резултати: „За” – 12 гласа, „Против” – 0 и „Въздържал се” – 0.
На основание чл. 116, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с т. 21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2015 г.) Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта представя доклад от изслушване по акта - Предложение за препоръка на Съвета за създаване на Гаранция за младежта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПРОФ. Д-Р БОРИСЛАВ БОРИСОВ