Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
03/06/2015

    Доклад за дейността на oмбудсмана на Република България през 2014 г., № 539-02-2, внесен от Омбудсмана на Република България на 31 март 2015 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА



    Д О К Л А Д

    Относно: Доклад за дейността на oмбудсмана на Република България през 2014 г., № 539-02-2, внесен от Омбудсмана на Република България на 31 март 2015 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 04.06.2015 година, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди Доклад за дейността на омбудсмана на Република България през 2014 г., № 539-02-2, внесен в Народното събрание от Омбудсмана на Република България на 31 март 2015 г. на основание чл.22, ал 1 от Закона за омбудсмана.
    От името на вносителя докладът бе представен от г-н Константин Пенчев – Омбудсман на Република България. Общественият защитник изложи в резюме доклада за извършеното през 2014 г, като обърна специално внимание на дейността на институцията в качеството си на Национален превантивен механизъм (НПМ) в областта на правата на детето.
    На първо място Омбудсманът акцентира върху правата на детето при семейно-правни конфликти, отбелязвайки, че тези проблеми стават все по-чести и органите за закрила на детето не могат да намерят адекватни нормативно закрепени механизми за въздействие върху родителите и децата стават заложници на междуличностния конфликт. Необходимо е да се отчете променената динамика на живот в двадесет и първи век, свързана с чести пътувания и миграция извън страната, която предполага въвеждане на нова система, която да осигури контакт на детето и с двамата родители. Тук институцията на омбудсмана има важна роля на медиатор между родителите и представителите на социалните служби.
    Като втори основен проблем бе посочена темата за децата с увреждания. Институцията на омбудсмана отбелязва със силна загриженост, че продължава ограничаването на възможностите на децата с увреждания да получават качествени и подходящи за тях помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия. Не са осигурени и достатъчно програми и проекти за предоставяне на асистентска помощ от родителите или специалисти. На дневен ред стои въпросът и за достъпът до качествено образование на засегнатата група деца.
    Обърнато беше и специално внимание на представени проблеми от граждани относно съдебните производства, свързани с правата на децата. Вносителят дефинира съдържанието на термина „детско правосъдие“, който не се простира само върху детето-нарушител и детето-жертва, а включва и родителските права, режима на свиждане, възможността детето да излезе в чужбина без съгласието на единия родител – жизнено важни за децата неща, които трябва да се решават максимално бързо от специализирани съдебни състави.
    В края на изложението вносителят обърна внимание на функцията на институцията като Национален превантивен механизъм. Подчертано бе, че в процеса на деинституционализация към всяко дете трябва да има индивидуален подход, като бяха дадени и препоръки за закриване на възпитателните училища, интернати и специалните педагогически интернати.
    В последвалото обсъждане народните представители изразиха готовност да работят съвместно с институцията на омбудсмана за утвърждаване на добрите практики, които са се наложили и установили на база натрупания опит и практика на обществения защитник.
    Въз основа на представения Доклад и след последвалото гласуване, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта прие с единодушие внесения за разглеждане доклад с 12 гласа „ЗА“, 0 гласа „ПРОТИВ“ и 0 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ и предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на Омбудсмана на Република България през 2014 г. № 539-02-2,
    внесен от Омбудсмана на Република България на 31 март2015г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ПРОФ. Д-Р БОРИСЛАВ БОРИСОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума