Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
20/07/2016

    1. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, №654-01-72, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 31.05.2016 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта

    ДОКЛАД
    за първо гласуване

    Относно: Законопроект за допълнение на изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-72, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 31.05.2016г.

    На свое редовно заседание, проведено на 20 юли 2016 година, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта разгледа и обсъди Законопроект за допълнение на изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-72, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 31.05.2016г.
    Гост на заседанието беше г-жа Калина Петкова – директор Дирекция “Трудово право, обществено осигуряване и условия на труда“ към Министерството на труда и социалната политика.
    Законопроектът беше представен от народният представител Радослав Стойчев.
    В своето изложение вносителят определя предложените изменения и допълнения като „мерки за социална защита на семействата с малки деца“, мотивирайки се с данни от статистиката за все по-тревожното състояние на демографската криза у нас и твърди, че чрез тях ще бъдат постигнати следните цели:
    • ще бъдат насърчени младите хора да създават семейства и да планират раждането на деца;
    • ще осигури необходимата защита на упражняване правото на труд както на майката на дете до 3 годишна възраст, така и защита правото на труд и на бащата на дете до 3 годишна възраст;
    • ще се осигури пълна социална защита на младите семейства.
    В тази връзка с измененията и допълненията в чл.333 от Кодекса на труда, вносителите на законопроекта, предлага бащите на деца до 3 годишна възраст, както и съпрузите на бременни жени да получат същата социална защита срещу уволнение, каквато ползват майките според българското законодателство. Предвижда се и закрила при уволнение на бременни работнички или служителки, на работнички или служителки в напреднал етап на лечение ин-витро, както и на техните съпрузи, или живеещите с тях на семейни начала, които могат да бъдат уволнявани само с предизвестие и то на точно определени основания.
    По законопроекта в Комисията са постъпили становища от Министерство на труда и социалната политика, Българска стопанска камара, Асоциация на индустриалния капитал в България, Конфедерация на независимите синдикати в България и Конфедерация на труда „Подкрепа“.
    Двете синдикални организации, съответно подкрепят тези изменения, като считат, че те са крачка напред в осигуряването на повече социална защита на семействата с малки деца в България, но отбелязват, че текстовете не са добре прецизирани, трябва да се дефинират някои понятия, защото това би могло да доведе до разнопосочно тълкуване и прилагане на разпоредбата.
    Министерство на труда и социалната политика, както и двете работодателски организации не подкрепят законопроектът, като представят следните аргументи:
    • на първо място – Кодекса на труда урежда трудовите отношения между работника и работодателя както и други отношения, непосредствено свързани с тях. Закрилата по Кодекса на труда се отнася за уязвими, при прекратяване на трудовото правоотношение, категории работници по личен признак и не може да бъде възприето предложение за изменение на неговите текстове единствено с оглед осигуряване на пълна социална защита на младите семейства;
    • на второ място - разширяване на кръга на лицата с предварителна трудова закрила засилва административната тежест за работодателя и особено за малките предприятия с до 9 и до 50 наети лица. Интересът на работодателят е изцяло пренебрегнат;
    • на трето място -защита по Кодекса на труда е за работещи жени, бъдещи майки, отчитайки физиологичните и биологични особености, свързани с детеродната способност. Прилагането на тази норма и по отношение на бащите влиза в противоречие с първоначалните намерения на законодателя. Още повече, видно от текста на т. 4, на чл. 163 от Кодекса на труда, от закрила срещу уволнение не е лишен бащата, ако той ползва отпуск за отглеждане на малко дете;
    В хода на дискусията беше подчертано, че така предложените изменения и допълнения нямат пряко отношение към решаване на демографската криза. Освен това имайки предвид, че Кодексът на труда урежда трудовите отношения между работника или служителя и работодателя, мястото на подобни нормативни текстове, целящи пълна социална защита е социалното законодателство или други нормативни инструменти.
    След приключване на обсъждането и проведеното гласуване с резултати: „За“ – 6 гласа, „Против“ – 5 гласа, „Въздържал се“ – 4 гласа, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроект за допълнение на изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 654-01-72, внесен от Корнелия Петрова Нинова и група народни представители на 31.05.2016г.


    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ИВАН ЧОЛАКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума