Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
21/09/2016
Предложението за регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца и Рамкова позиция на Република България, вх.№ 602-00-58, внесена от Министерския съвет на 02.09.2016 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ДЕЦАТА, МЛАДЕЖТА И СПОРТА
ЧРЕЗ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Предложението за регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца и Рамкова позиция на Република България, вх.№ 602-00-58, внесена от Министерския съвет на 02.09.2016 г.
На редовно заседание, проведено на 21.09.2016г. Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта обсъди Предложението за регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца и Рамкова позиция на Република България, вх.№ 602-00-58, внесена от Министерския съвет на 02.09.2016 г.
Рамковата позиция представи г-жа Вергиния Мичева, заместник-министър на правосъдието. Заместник - министър Мичева поясни, че в момента на територията на ЕС действа Регламент №2201/2003 или „Брюксел IIa” относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителска отговорност, като това касае и международното отвличане на деца.
Г-жа Мичева заяви, че регламентът действа добре, но Европейската комисия констатира, че връщането на деца отнема повече време от колкото е заложено в самия регламент. Заради това е била предвидена работна група, която действа и към момента и цели извършване на промени в три насоки – по отношение на механизма за връщане на деца, по отношение на решенията за настаняване на деца в различни държави и по отношение премахване на екзекватурата. Цели се, да се възстанови положението, което е било преди отвличането на детето. Г-жа Мичева поясни, че има възможност регламентът да бъде финализиран по време на българското председателство на Съвета.
След представяне и обсъждане на Рамкова позиция на Министерския съвет по т. 4 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2016г.) относно Предложение за регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца, вх.№ 602-00-58, внесена от Министерския съвет на 02.09.2016 г., както и проекта на акта, се проведе гласуване с резултати: „За” – 17 гласа, „Против” – 0и „Въздържал се” – 0.
В кръга на своята компетентност Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта подкрепя проекта на акта и приема за сведение Рамковата позиция на Република България относно Предложението за регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца, вх.№ 602-00-58, внесена от Министерския съвет на 02.09.2016 г. със следните акценти:
1. Въвеждане на мерки за повишаване на ефективността и подобряване на функционирането на механизма за връщане на дете, чрез които ще задължат централните органи да работят в рамките на шестседмичен срок, за да получат и обработят молбата, да установят местонахождението на ответника и на детето, като гарантират, че това не води до забавяне на производството.
2. Въвеждане на самостоятелна процедура за съгласие, която да се прилага при всички случаи на трансгранично настаняване и ще включва:
- въвеждане на задължително съгласие на приемащата държава във всички случаи на трансгранично настаняване, разпредено от съд или орган в държава членка;
- въвеждане на единни изисквания за документите, които се представят с искането за съгласие;
- въвеждане на правило относно изискванията за превод: искането трябва да бъде придружено от превод на езика на замолената държава членка;
- отправяне на всички искания чрез централните органи;
- въвеждане на срок от осем седмици, в който замолената държава да вземе решение по искането.
3.Премахване на изискването за обявяване на съдебно решение, постановено в друга държава членка, за подлежащо на изпълнение и въвеждане на подходящи гаранции, които да се използват на етапа на изпълнение.
4.Въвеждане на задължение да се дава възможност на детето да изрази мнението си, което означава, че в регламента ще бъде изрично записано задължението да се дава възможност на дете, което може да формира свои собствени възгледи, да изрази тези възгледи, като се има предвид, че всички държави членки са ратифицирали Конвенцията на ООН за правата на детето, която вече ги задължава да изслушват деца.
5.Въвеждане на целенасочени мерки за подобряване на ефикасността на същинското изпълнение, за да се преодолее проблемът с неефективното изпълнение, като предвижда също така ориентировъчен срок за същинското изпълнение на решението.
6.Изясняване на задачите на централните органи и други замолени органи и добавяне на разпоредба относно подходящите ресурси.
На основание чл. 116, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с т.4 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2016 г.) Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта представя доклад от изслушване по акта - регламент на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси и въпроси, свързани с родителската отговорност, и относно международното отвличане на деца.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИВАН ЧОЛАКОВ