Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта
20/07/2016

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта



    ПРОТОКОЛ № 11



    Днес, 20 юли 2016 г., сряда, в зала № 142 в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър І” № 1, се проведе редовно заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
    Заседанието бе открито в 14:30 часа и ръководено от Иван Чолаков – зам.-председател на комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Уважаеми дами и господа народни представители, добър ден на всички! Имаме необходимия кворум, откривам редовното заседание на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта към 43-то Народно събрание. Предлагам на вашето внимание следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда № 654-01-72, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители на 31.05.2016 г.
    2. Разни.

    Предложения по дневния ред? Няма. Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    За - 15, против и въздържали се – няма.
    Единодушно, благодаря ви. На днешното ни заседание гост от Министерство на труда и социалната политика е г-жа Калина Петкова – директор на дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” – добър ден, добре дошли!
    По законопроекта в комисията са постъпили становища от Министерство на труда и социалната политика, Българска стопанска камара, Асоциация на индустриалния капитал в България, Конфедерация на независимите синдикати в България и от Конфедерация на труда „Подкрепа”.
    Вероятно сте обърнали внимание, след като сте се запознали със становищата, че МТСП и работодателските организации не подкрепят предложението за изменения и допълнения, като излагат своите аргументи за това, а двете синдикални организации – ги подкрепят.
    От името на вносителите, давам думата на г-н Стойчев. Заповядайте,
    г-н Стойчев.
    РАДОСЛАВ СТОЙЧЕВ: Благодаря, г-н Председател. Колеги народни представители, госпожо Петкова! С предложения на вниманието на народните представители законопроект, от името на БСП-Лява България, целта ни е била да повишим сигурността, и по-скоро финансовата стабилност, на младите семейства при създаването на нови поколения, децата до тригодишна възраст. Към момента в българското законодателство има закрила за майките, които са бременни и такива, които отглеждат своите деца до тригодишна възраст. С тези промени в чл. 333 на Кодекса на труда, ние целим такава защита да придобият и бащите – родители на деца, като в тази група ние сме включили родители, които живеят на семейни начала с майките на деца до тригодишна възраст и такива, които имат брак.
    Единственият мотив за това предложение е, както казах за социална защита на младите семейства, за подобряване на тяхната среда за отглеждане на децата и за повишаване на желанието при младите семейства за отглеждане на деца и създаване на семейства.
    Както Вие казахте, г-н Председател, двете синдикални организации са подкрепили законопроекта, като и те изразяват своите съображения, че промените не са изцяло изчистени и доогледани, за което и ние не спорим, и ако действително законопроектът се приеме на първо четене, между първо и второ четене, ако има предложения за доизчистване на текстовете, ние също ще се включим и ще ги обсъдим.
    Освен двете синдикални организации, Асоциацията на индустриалния капитал принципно подкрепя предложенията, които сме направили и считаме, че е нормално в страната и в българското законодателство да се вкарат такива промени, с които да подобрим сигурността на младите семейства. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Благодаря Ви, г-н Стойчев. Колеги, имате думата за да изложите становища - за, против. Заповядайте г-н Долапчиев.
    АНТОН ДОЛАПЧИЕВ: Уважаеми г-н Председател, колеги, госпожо Петкова! Според мен едно такова разширяване кръга на лицата с предварителна трудова закрила, би засилило административната тежест за самия работодател, особено за малки фирми. Представете си фирма от 9 до 20 човека, ако трябва да уволни един недобросъвестен работник, който е под закрила, трябва да извърви цялата тази тежка процедура за отстраняването на този човек и да се справи с всичките становища на Инспекцията по труда. И също така този законопроект може да даде отрицателен ефект и много от работодателите да спрат да назначават хора, които имат малки деца – от една до тригодишна възраст, с цел по-лесно да се освобождават от работниците, ако се наложи.
    Лично аз няма да подкрепя този законопроект.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Благодаря Ви, г-н Долапчиев. Други? Заповядайте, г-н Стойчев.
    РАДОСЛАВ СТОЙЧЕВ: Да, може би сте прави, че ще се създаде донякъде административна тежест, но ние правим предложение за мъже, които са членове на такива семейства, за тяхна закрила. Както казахте, може да е някой неблагонадежден, недобър служител, от който иска да се освободи фирмата или организацията, но каква е гаранцията, че майката на такова дете не е такъв служител и защо тя е защитена, а пък другия родител – не е. И докато майката отглежда своето дете, тя получава до двегодишна възраст минимална работна заплата и в един момент доходите на стигат на това младо семейство. И затова, ако е защитен и другият родител, човек в семейството, който би носил приходи в това младо семейство, защо да не се случи и да могат да си повишат своя жизнен стандарт тези млади семейства.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Заповядайте – Стефани Михайлова.
    СТЕФАНИ МИХАЙЛОВА: Аз уважавам мотивите на вносителите на законопроекта и споделям загрижеността за младите семейства и тревогата от демографската криза, но смятам, че подобно решение противоречи на икономическата логика. Ние живеем все пак в условията на пазарна икономика и не може до безкрай да даваме социални привилегии, бих казала, в ущърб на работодателите, така че аз няма да подкрепя този законопроект.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо. Доц. Шишков, заповядайте.
    ДИМИТЪР ШИШКОВ: Тази тенденция, която наблюдаваме напоследък – да не се сключват бракове в държавата, която според мен има много сериозен характер като последствие след това – дали ще бъде за разпределението на имота, ако решат да се разделят след това, или по други някакви неща, ние с тези предложения фактически, даваме още един вариант да вярват хората в себе си, че могат да продължат по този начин да живеят. Аз, като християнин смятам, че бракът по някакъв начин обвързва хората и ги задължава да се грижат един за друг, а това нещо дава повод ние да насърчаваме, именно да не се сключват бракове. Едно от нещата, които насърчават, разбира се. Аз, лично не съм убеден в това, което е предложено и съм абсолютно съгласен с казаното от колегите. Не съм убеден в правотата на тези предложения и ако трябва да бъде в такъв вариант, трябва много сериозно да се преработи и да се преразгледа.
    Затова аз също не мога да го подкрепя. Смятам, че трябва да даваме шанс повече на тези, които са сключили брак и там да има сигурността от държавата, отколкото тези, които смятат, че могат, и заради това да живеят така. Ще има и злоупотреби. И в този момент, в който аз решавам, че ще бъда заплашен от уволнение, много лесно мога да хвана съседката и да живея с нея, която примерно има детенце на една година, образно казано, за да го разберем…
    РАДОСЛАВ СТОЙЧЕВ: Не е толкова лесно, колега.
    ДИМИТЪР ШИШКОВ: Не е лесно. Имам две съседки, които са готови в момента да живеят… И другото, което каза колегата, в кръга на шегата разбира се, ако реша аз сега да си направя едно дете, дали тези три години няма да важат и за следващото Народно събрание, да остана депутат, защото няма да може да ме уволнят.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Колеги, колеги, на комисия сме все пак. Благодаря Ви, г-н Шишков. Заповядайте, г-н Свиленски.
    ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: Благодаря Ви, г-н Председател, аз предварително се извинявам, че трябва да напусна заседанието, тъй като имам друга комисия. Ще подкрепя законопроекта, тъй като с част от мотивите и аргументите на колегата съм съгласен, които преди малко сподели с вас. Разбира се, както каза и г-н Стойчев, между първо и второ четене, ако има неща, които трябва да бъдат изчистени и ще бъдат изчистени, за да бъде закона работещ. Не мисля обаче, че трябва да си измисляме аргументи, които противоречат с разума за това, за което хората са ни пратили тук. Ние все пак правим законодателство. Може да сте млад колега, на който му предстои, дай Боже, да има едно-две-три-пет деца, отсега да слагате забрани, да не приемате такива закони. Ние вече сме минали и сме си отгледали децата, но все пак това е нещо, което в днешна България, за съжаление, – правата на работниците не са защитени и аз не знам защо Министерството на труда и социалната политика не го е подкрепило. Това е министерство, което трябва да защитава тия права. Хайде, работодателите е ясно защо не го искат, Стопанската камара е ясно защо – те няма да искат никога. Защо синдикатите го подкрепят – значи е нещо полезно, нещо хубаво.
    Дайте поне да не говорим с такива аргументи, както казах и на миналата комисия, не ни отиват на нашата комисия, да го гласуваме, да го отхвърляме, ако трябва, и да вървим нататък. Защото правата на хората – ние сме тези, които трябва да ги защитаваме, а не на работодателите. Работодателите и те са хора, но техните права за защитени много по-добре и те си ги защитават много по-добре и когато искат да ви уволнят, ще ви уволнят без проблем. Не си мислете, че тази промяна в Кодекса на труда, ще спре някой работодател да уволни недобросъвестен служител. Това няма как да стане. А пък е толкова добър и качествен служител, никой работодател няма да си позволи да го уволни само заради това, че е баща на дете. Така че, този текст и този закон, не мисля, че ще обърка нечии отношения между работодател и работници. Напротив, би спомогнал за укрепване на някои хора, които понякога са поставени на колене пред работодателите си. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Благодаря Ви, г-н Свиленски. Други? Г-н Проданов.
    ДОБРОМИР ПРОДАНОВ: Благодаря Ви, г-н Председател! Уважаеми колеги, аз като човек, който съм работил доста в сферата на Кодекса на труда, защитавайки като адвокат и работодатели, и работници, мога да кажа, че струва ми се, българският кодекс на труда е може би най-социалният, по отношение на права, дадени в полза на работниците. Но, не това е най-важното за настоящия законопроект.
    По какъв начин ще се преборим с демографската криза? Една такава промяна дава ли ни тази гаранция, тази възможност, при положение че да, ако работникът било родител, или живеещ с майка, която има дете до тригодишна възраст, ако е недобросъвестен, ще си намери начин. Е, на работодателя ще му доста по-трудно – процедура, искане от Инспекция по труда – неща, които може би е по-добре да ги насочи в своята конкретна работа, но накрая – може би - да, ще се стигне до уволняването или освобождаването на такъв човек. Не смятам, че с една такава мярка, аз бих я оприличил като категорично популистка, категорично.
    Защо КНСБ и Конфедерацията на независимите синдикати подкрепят? Подкрепят принципно защото в самите мотиви на вносителите се казва, че се осигурява повече социална защита и закрила. Няма синдикати, които, при положение че някой твърди, че ще създаде повече социална защита, те да не подкрепят. Но нека да видим какво са казали Конфедерацията на независимите синдикати – няма как по този начин формулирано - трябва да се дефинира понятието „работник или служител, живеещ в едно домакинство с майка на дете до тригодишна възраст”. Хем казваме че искаме да се борим с демографската криза, да подпомагаме семействата, в следващия момент – и г-н Шишков много добре го каза – ние създаваме възможност на един човек, който живеейки на съпружески начала с такава майка, веднага получава една защита, която не му се полага. Защитата на майката е създадена в Кодекса на труда именно с цел да се защити този тип лица – човекът, даващ живот. Когато една жена е бременна, когато тя ражда, когато си отглежда децата. Това е достатъчно. Тук много се говори в последно време – дали майчинството трябва да бъде намалено и т.н., и т.н. Няма в света друга държава с двугодишно майчинство, например. Но, нищо, в момента е такава ситуацията. Не става въпрос за това.
    Кодексът на труда, ако искате да създавате някаква по-голяма социална защита, може би трябва да го направите в друг закон. Защото Кодексът на труда, като нормативен документ, урежда правоотношенията между работника и работодателя. Не е тук мястото. Да, майката е включена, но майката е включена, както казах, в друг смисъл. От тук нататък, ако ние в Кодекса на труда започнем да създаваме групи лица, които да се ползват от някаква социална защита, той губи смисъла си – не е Кодекс на труда. Има други нормативни актове, в които могат да се включат такива права, задължения, защити и т.н., но не и в Кодекса на труда.
    Присъединявайки се към всичко казано от колегите, аз също не мога да подкрепя един такъв законопроект, който, отново повтарям, определям го най-малкото като популистки.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Благодаря Ви, г-н Проданов. Други колеги? Аз мисля, че се изтъкнаха доста важни аргументи за и против този законопроект. Закривам дебатите и предлагам да минем към гласуване.
    Който е за законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда № 654-01-72, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители – поправям се сега, за да може в стенограмата да бъде написано – на 31.05.2016 г.
    За – 6, против – 5, въздържали се – 4.
    Не се подкрепя законопроекта.
    По втора точка Разни, колеги, имате ли някакви предложения, идеи?
    БОРИСЛАВ ИГЛЕВ: Уважаеми г-н Председател, уважаеми колеги, уважаеми гости! Все пак в точка Разни искам да подчертая важността на предстоящата Олимпиада и да поканим следващата седмица министъра на спорта да присъства на комисия и председателя на Българския олимпийски комитет и имаме да зададем доста важни въпроси, точно преди Олимпиадата, затова моля да бъдат поканени.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН ЧОЛАКОВ: Да, благодаря. Ще запишем това предложение. Благодаря Ви, г-н Иглев. Други? Няма
    Поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието на комисията. Благодаря на всички за участието.

    (Закрито в 15,00 часа)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ИВАН ЧОЛАКОВ
    Стенограф:
    Т. Екимова

    Знаци: 14 086
    Форма за търсене
    Ключова дума