Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
01/10/2009

    Редовно заседание на Комисията по околната среда и водите, проведено на 01.10.2009 г. от 15:30 ч.
    На 01.10.2009 г. Комисията по околната среда и водите проведе свое редовно заседание, на което присъстваха и представители на МОСВ – г-н Стратиев, съветник на министъра и г-жа Жикова, парламентарен секретар.

    Заседанието на Комисията бе открито от г-жа Искра Михайлова – председател на Постоянната комисия по околната среда и водите при Народното събрание на Република България, която предложи следния Дневния ред:

    1. Обсъждане на програма за дейността на Комисията по околната среда и водите през есенната сесия:
    2. Информация от председателя на Комисията по околната среда и водите г-жа Искра Михайлова за проведената на 27 и 28 септември 2009 г. в Стокхолм среща на председателите на парламентарните комисии по околна среда, посветена на промените в климата и изсичането на горите;
    3. Създаване на работна група по проблемите на българските ангажименти и обществени нагласи във връзка с климатичните промени и адаптирането към тези промени;
    4. Разни.

    Така предложения ДР беше приет от членовете на комисията.
    По т.1 от ДР се включват следните основни дейности:
    • Разглеждане, изготвяне и внасяне за приемане предложенията на Министерството на околната среда и водите по проекта на Законодателната програма на Министерския съвет за периода до края на декември 2009 г.

    - Закон за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда
    Цели и основни положение на предлаганата уредба и последици от прилагането й: Пълно транспониране на Директива 96/82/ЕО на Съвета (Севезо ІІ) относно контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества.

    - Закон за изменение и допълнение на Закона за генетично модифицираните организми
    Цели и основни положение на предлаганата уредба и последици от прилагането й: Постигане на пълно съответствие на националното законодателство в областта на генетично модифицираните организми с европейските норми и избягване на процедура по инфрийджмънт в тази област.

    - Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците
    Цели и основни положение на предлаганата уредба и последици от прилагането й: Постигане на пълно съответствие с изискванията на Директива 1999/31/ЕС за депониране на отпадъци по отношение на въвеждането на финансов механизъм за обезпечаване на дейностите по закриване и следексплоатационни грижи за площадката на депото.

    - Проект на Закон за ратифициране на Протокола по Регистъра на изпускането и преноса на замърсители (PRTR)
    Цели и основни положение на предлаганата уредба и последици от прилагането й: Изпълнение на задълженията по глава ІІ на ЗООС за осигуряване на информация за изпускането и преноса на замърсители. Изискванията в Протокола съответстват на Регламент (ЕО) № 166/2006, който сега е транспониран чрез глава ІІ на ЗООС и се изпълнява.

    - Закон за изменение и допълнение на Закона за водите
    Цели и основни положение на предлаганата уредба и последици от прилагането й: Въвеждане в националното законодателство на Директива 2007/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно оценката и управлението на риска от наводнения; Облекчаване на разрешителния режим; Изваждане от списъка на находища на минерални води – изключителна държавна собственост, на находищата с местно значение.

    • Обсъждане и даване на становища по изготвени доклади за изпълнение и прилагане на различни директиви на ЕС, изисквани от директивите в съответствие с графика за докладване пред ЕК;

    • Разглеждане и транспониране на изисквания на Решения и др. актове на ЕП и Съвета, изискващи пренос в националното законодателство в областта на околната среда и водите, ако постъпят в Комисията;

    • Разглеждане и даване на становище по значими проблеми и въпроси в областта на околната среда и водите, поставени от народните представители, съвместно с представители на изпълнителната власт.

    По т.2 от ДР беше представена информация от председателя на Комисията по околната среда и водите г-жа Искра Михайлова за проведената на 27 и 28 септември 2009 г. в Стокхолм среща на председателите на парламентарните комисии по околна среда, посветена на промените в климата и изсичането на горите. Важен момент от срещата е намерението за СОР 15 в Копенхаген да се впише текст за възможно финансиране в страни, засегнати от обезлесяване. От научните страни са изказани опасения за точността при измерванията на емисиите, а относно изсичането на гори в самите страни-членки, макар и не с такова влияние върху климата както в тропическите е отчетено въздействие върху формирането на водните ресурси. В много от държавите-членки са създадени специални структури във връзка с климатичните промени и адаптацията към тях.

    По т.3 от ДР от председателя на Комисията беше направено предложение за създаване на работна група по проблемите на българските ангажименти и обществени нагласи във връзка с климатичните промени и адаптирането към тези промени, което беше обсъдено от членовете на Комисията. Отношение взеха и народните представители Иван Алексиев, Огнян Пейчев и Георги Божинов. Гласувано и прието бе предложение за участие по един член от парламентарна група, като от Коалиция за България беше предложен Петър Корумбашев, а от Движение за права и свободи – Джевдет Чакъров.

    Към т.4 Разни не постъпиха предложения.

    След проведената дискусия и станалите разисквания по различните точки от ДР, Комисията по околната среда и водите се обедини около следното



    СТАНОВИЩЕ:

    1. Приема като обоснована програмата за дейността на Комисията по околната среда и водите през есенната сесия и оценява положително определените като приоритетни предвидените дейности, отчитайки, че тяхното изпълнение ще бъде принос в успешната екологична политика на страната, в съответствие с изискванията и приоритетите на ЕС;
    2.Приема информацията по т.2 като принос в отчитането на влиянието на обезлесяването върху промените на климата и формирането на водните ресурси;
    3.Подчертава като изключително важни дейностите в областта на климатичните промени, адаптацията към тях и отстояване на общонационална позиция по тези въпроси, които са сред водещите приоритети в европейската и световна екологична политика и подкрепя създаването на специална работна група.
    В работната група по проблемите на българските ангажименти и обществени нагласи във връзка с климатичните промени и адаптирането към тези промени ще се включват по един представител от всяка парламентарна група, като представителите трябва да се предложат за следващото заседание на Комисията, на което ще се определи състава, изготвянето на правила за работа на групата и избора на председател.



    Форма за търсене
    Ключова дума