КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
14/01/2010
Заседание на Комисията по околната среда и водите, състояло се на 14 януари 2019 г.
На 14 януари 2010 г., Комисията по околната среда и водите проведе редовно заседание при следния Дневен ред:
1. Разглеждане на Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2007 г., № 902-03-4, внесен от Министерски съвет на 27.11.2009 г.;
2. Изслушване на информация за започнали наказателни процедури към Република България в областта на околната среда от Европейската комисия и предприетите мерки от Министерството на околната среда и водите;
3. Представяне на писмено становище от страна на МОСВ относно обявеното в медиите съобщение за шест месечен мораториум върху изграждането на възобновяеми източници на енергия;
4. Разглеждане на Плана за действие по Националната програма за реформи на Република България (2008-2010) – актуализация 2009 г., приета с Решение № 942 на Министерски съвет от 2009 г.;
5. Разглеждане на законопроект за достъп до пространствени данни, № 002-01-3, внесен от Министерски съвет на 06.01.2019 г.;
6. Разни
На заседанието присъстваха г-жа Евдокия Манева - зам-министър на околната среда и водите, г-жа Ваня Григорова – директор на изпълнителната агенция по околна среда, г-н Калин Илиев – директор на дирекция „Стратегия, координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество”, други експерти от МОСВ, както и г-н Кирил Желязков – директор на „Браншови организации” при Българската стопанска камара.
Заседанието беше открито от председателя на Комисията по околната среда и водите г-жа Искра Михайлова, която обяви дневния ред, който се прие от членовете на Комисията.
По т. 1, Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда, от страна на г-жа Михайлова беше пояснено, че материалът е представен преди приемането на закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, но след приемането му, националният доклад за състоянието и опазването на околната среда вече не се внася в зала за разглеждане и приемане от Народната събрание.
Зам.-министър Манева посочи, че докладът е изключително полезен за народните представители, както по отношение състоянието на околната среда в отделните райони, така и по отношение на политиките за опазване на околната среда.
Г-жа Григорова посочи огромния труд на експертите от Изпълнителната агенция по околна среда и обърна внимание, че има отделна книжка с екологичните индикатори, която е включена в раздадените преди това дискове с Доклада.
Н.п. Г. Божинов изказа задоволство, че все пак в Комисията се получава доклада, който се използва за управление на околната среда, а не за оперативна дейност.
Г-жа Михайлова, присъединявайки се към г-н Божинов, подчерта, че докладът е важен за работата на Комисията и поздрави екипът, който го е изготвил.
Н.п. Л. Тошев изказа задоволство от възстановяването на екипа Н. Караджова – В. Григорова, работили и в миналото, съжалявайки, че докладът няма да се гледа в зала. По отношение на обхвата предложи включване на т.н. „горещи точки”.
Председателят на Комисията прие това предложение, съгласна е за обсъждането на доклада да става в по-широк формат и предложи решение, прието от цялата Комисия:
Комисията по околната среда и водите се запозна и приема за сведение представения Доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2007 г., № 902-03-4, внесен от Министерски съвет на 27.11.2009 г. и информира Председателя на Народното събрание, че съгласно ЗИД на ЗООС от 2009 г. няма да се внася в зала за приемане от Народното събрание.
По т. 2 – Изслушване на информация за започнали наказателни процедури към Република България в областта на околната среда от Европейската комисия и предприетите мерки от Министерството на околната среда и водите думата беше дадена на директора на въпросите по европейския съюз и международна сътрудничество г-н Илиев, който представи всичките 15 процедури, разделени на «по-леки» и «по-тежки», като по отношение на предприетите мерки думата вземаше и зам.-министър Е. Манева.
Само една от тях е «висяща» - за отпадъците и комисарите са взели решение за влизане в съдебна фаза. 4 са за непълно и неточно транспониране на текстове от директиви на ЕО, 1 (климат) е за непълни данни, а останалите – за лошо прилагане на нормативната база.
За въздуха – 1 процедура от юни 2009 г. за превишения на нормите на серен диоксид в два района (три общини: Гълъбово, Димитровград и Перник). Изпратен е отговор за предприетите мерки: въведени сероочистващи инсталации, затворени 4 блока. Проблем – Марица-Изток 2 – два блока без сероочистка. На въпрос на г-н Пейчев, дали процедурата има общо с обгазяването на гр. Стара Загора, беше отговорено, че няма.
За климат - 1 открита процедура по нарушение за неизпълнение на задълженията за представяне на пълни данни по инвентаризацията на емисиите на парникови газове за 2007 г. по Решение 280/2004.
За отпадъците - открита процедура по нарушение за неизпълнение на разпоредби на Директива 2006/12/ЕО, които задължават България да създаде мрежа от инсталации за обезвреждането на отпадъците на територията на Община София. Има отговор за това, че отпадъците се депонират на регламентирано депо с комплексно разрешително.На въпрос на г-н Божинов относно балите, г-жа Манева отговори, че те не са обект на процедурата. Г-н Димитров отправи питане за възможността за влизане в съдебна фаза, на което отговорът на г-н Илиев беше, че това е малко вероятно, имайки предвид това, което се прави и постигнатия напредък.
Г-жа Манева отговори и на г-н Курумбашев, че до края на годината ще се реши въпроса с балите, като проблем са средствата за транспорт. Г-н Чакъров подчерта доброто сътрудничество на МОСВ със СО, което е съществувало и възможността за докладване пред ЕК. Зам.-министър Манева посочи, че това е направено, а на питане на г-н Курумбашев относно мотивите на ЕК за започване на процедури посочи, че обяснения от тяхна страна няма.
Две са процедурите при индустриалното замърсяване и управлението на риска: № 2008/2067 - на 8 май 2008 г. е открита процедура по нарушение за неиздаване в срок на КР на действащите към 2007 г. инсталации, попадащи в обхвата на Приложение 4 на ЗООС и № 2009/2093 - на 20 май 2009 г. е открита процедура по нарушение за неизпълнение на задълженията за пълно транспониране на Директива Севезо ІІ (96/82/ЕС) относно контрола на големи аварии с опасни химични вещества. С изменението и допълнението на ЗООС вече е постигнато съответствие, а с предприятията без КР е проведена работна среща в края на 2009 г.
В обхвата на защита на природата процедурите са осем: процедура по нарушение за намаляване на територията на 6 зони за опазване на дивите птици спрямо територията за опазване на видови местообитания – Калиакра, Ломовете, Рила, Пирин, Централен Балкан, Западни Родопи; процедура по нарушение за одобряване на проекти за вятърни генератори на територията за опазване на видови местообитания Калиакра в нарушение на разпоредбите на процедурите по ОВОС и оценка за съвместимост (ОС); процедура по нарушение за извършване на строителни дейности в защитена зона за птиците „Емине” относно почистване на коритото на р. Вая, с които действия са нанесени вреди на местообитанията там; процедура по нарушение поради одобряване на проект за изменение на Общия устройствен план на Община Царево в нарушение на процедурите по екологична оценка (ЕО) и ОС; процедура по нарушение за одобряване на 2 проекта в защитена зона Пирин без адекватна оценка на въздействието им върху околната среда; процедура по нарушение за непълно транспониране на чл. 6, ал. 3 от Директива 92/49/ЕИО за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна; процедура по нарушение заради одобряване на планове и проекти на територията за опазване на видови местообитания и защитени зони за птиците на територията на 10 РИОСВ с обвинението, че при извършването на процедурите по ОВОС и ОС не е отчетен правилно кумулативния ефект и процедура по нарушение за одобряване на проекти на територията на защитена зона (ЗЗ) Рила – Паничище, с обвинение, че е извършвано строителство без предварително провеждане на процедури по ОВОС и ОС.
По процедурите са изпратени отговори с допълнителни данни, графици и пояснения, включително с искане за удължаване на някои срокове.
За ГМО на 21 април 2009 г. е открита процедура по нарушение за неизпълнение на задълженията за пълно и точно транспониране на две директиви в областта на генетично модифицирани организми (ГМО) - Директива 1998/81/ЕО и 1990/219/ЕИО, което ще се отстрани с приемането на предложения проектозакон.Последва оспорвана дискусия между участниците в заседанието, като председателят я прекрати, с обосновката, че ще има възможност за това в рамките на очакваната работна група, която ще бъде създадена към Комисията.
В областта на управлението на водите на 20 ноември 2009 г. е открита процедура по нарушение за непълно и неправилно транспониране на определени текстове от Рамковата директива за водите, като в процес на между ведомствено съгласуване е проект на ЗИД на ЗВ.
По т. 3 от ДР - Представяне на писмено становище от страна на МОСВ относно обявеното в медиите съобщение за шест месечен мораториум върху изграждането на възобновяеми източници на енергия зам.-министър Е. Манева поясни, че не става дума за мораториум, а се коментира и анализира възможността за временно спиране издаването на разрешителни за изграждане на ВЕИ. За последните 4 години са издадени разрешителни за 4416 за вятърни генератори, като 1500 са н участъци от Натура 2000, а 2390 – в района на Калиакра За фотоволтайчни инсталации – 74 хил. декара, 463 малки ВЕЦ в защитени територии и територии от Натура 2000. За щастие много малко от тях са реализирани.
Проведени са срещи с представители на бизнеса, като има положителни и отрицателни становища. Притесненията не са само за опазването на околната среда, но и за загуба на поземлен фонд. Вероятно няма да се стига до искане на подкрепа от НС за мораториум, а ще се предприемат действия по отчитане на кумулативния ефект при нови искания, ще се забавят процедурите с изработване на критерии от МОСВ до изготвянето на енергийната стратегия на МИЕ. Подходът от страна на МОСВ ще е категорична забрана в зони от Натура и буферни зони.
На въпроси на депутатите П. Димитров, И. Михайлова и П. Курумбашев относно критериите и ще се иска ли мораториум, зам.-министър Е. Манева, че вероятно няма да има мораториум, а критериите ще бъдат готови преди Стратегията и Плана.
По т. 4 от ДР - Разглеждане на Плана за действие по Националната програма за реформи на Република България (2008-2010) – актуализация 2009 г., приета с Решение № 942 на Министерски съвет от 2009 г. г-жа И. Михайлова даде известни коментари, а г-жа Е. Манева допълни свършени допълнително неща, включени в плана: възстановяване на нарушени терени, изменение на Законите за водите и за защитените територии.
Комисията прие за сведение и полезна информация дейностите от Плана по Националната програма за реформи на Република България (2008-2010) – актуализация 2009 г., приета с Решение № 942 на Министерски съвет от 2009 г
По т. 5 от ДР - Разглеждане на законопроект за достъп до пространствени данни, № 002-01-3, внесен от Министерски съвет на 06.01.2019 г., след представяне на законопроекта от зам.-министър Е. Манева и последвалите коментари, документът беше приет единодушно. ( Съгласно Правилника има изготвен Доклад до Председателя на Народното събрание със Становище на Комисията по околната среда и водите);
По т. 6 от ДР – Разни председателят на КОСВ г-жа И. Михайлова предложи създаването на работна група, която да прецизира и подготви вариант на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за генно модифицираните организми за второ гласуване. В групата да се включат по един представител на парламентарна група и който изяви желание. За председател на РГ предложи г-н Иван Алексиев, което се прие от Комисията. В дискусия се оформиха участниците в групата: от КОСВ, Комисията по земеделие, Комисията по здравеопазване, МОСВ, МЗХ, МЗ, граждански организации, бизнеса.
По предложение на г-н Л. Тошев се прие включването и на представител на Комисията по европейските въпроси, както и да се потърси подкрепа от евродепутатите, включително и за промяна на Директивата.
София, 14.01.2010 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
Искра Михайлова