Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
01/04/2010

    ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 002-01-20, внесен от Министерски съвет на 26 март 2010 г. .
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите






    ДОКЛАД



    ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 002-01-20, внесен от Министерски съвет на 26 март 2010 г. .


    На свое редовно заседание, проведено на 1 април 2010 г., Комисията по околната среда и водите разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 002-01-20, внесен от Министерски съвет на 26 март 2010 г.
    От Министерството на околната среда и водите на заседанието присъстваха: заместник-министър Евдокия Манева и Миля Димитрова – директор на дирекция „Политика по изменението на климата”.
    От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от г-жа Евдокия Манева.
    Със законопроекта се цели на първо място транспонирането на Директива 2008/101/ЕО на Европейския парламент и на съвета от 19 ноември 2008 г. за изменение на Директива 2003/87/ЕО с цел включване на авиационните дейности в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността, като с направената регламентация трябва да се постигне ограничаване на емисиите на парникови газове от въздухоплаването, което ще допринесе съществено за изпълнението на ангажиментa на Европейския съюз да постигне намаление на емисиите на парникови газове до 2020 г. с най-малко 20 % под равнищата от 1990 г. Чрез това транспониране се осигурява национално нормативно регламентиране на принципите, заложени в директивата за включване на авиационните дейности в Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове, като се определят: Периодите на участие на авиационните дейности в търговията с квоти за емисии на парникови газове; Рамка за разпределяне на квотите на операторите на въздухоплавателни средства, администрирани от Република България; Компетентен орган, отговарящ за участието на авиационните дейности в Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове, неговите задължения и на операторите на въздухоплавателни средства, като в приложение се посочват авиационните дейности, които влизат в обхвата на Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове. Със законопроекта се създава правно основание за транспониране в подзаконова нормативна уредба на Решение 2009/339/ЕО на Комисията за изменение на Решение 2007/589/ЕО във връзка с включване на насоки за мониторинг и докладване на емисиите и на данните за тонкилометрите от авиационни дейности.
    На второ място е транспонирането на чл. 9 и чл. 11 от Директива 2009/29/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година за изменение на Директива 2003/87/ЕО, с оглед подобряване и разширяване на схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове на Общността, с цел министерство на околната среда и водите да събере необходимите данни, подкрепени с достатъчно доказателства за емисиите от новите дейности в Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове. Тази информация е необходима на Европейската комисия, за да вземе предвид емисиите от новите дейности при преизчисляване на общото количество емисии за Европейската общност. С транспонирането на Член 11 от Директива 2009/29/ЕО се регламентира, че до 30 септември 2011 г. страната ни ще представи на Европейската комисия списък с инсталациите на територията на страната, попадащи в обхвата на Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове от 1 януари 2013 г. нататък и безплатно разпределените квоти за определени инсталации, изчислени в съответствие с правилата на директивата и се създава ново приложение № 7, в което се описват дейностите на инсталации, които попадат в обхвата на Схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове или предстои да бъдат включени от 2013 г.
    Предлаганите със законопроекта други по-важни изменения и допълнения в закона могат да бъдат обобщени, както следва:
    - Създаване на правна рамка за участие на България в международната търговия с емисии по чл. 17 на Протокола от Киото чрез Национална схема за зелени инвестиции. Международната търговия с емисии е един от механизмите за изпълнение на задълженията на страните за намаляване на парниковите газове, като обект на тази търговия са свободните количества Предписани емисионни единици (ПЕЕ). В проекта на закона ПЕЕ се третират като стока, която е държавна собственост и подлежи на продажба по особения ред, предвиден от този закон.
    Законът полага основите на Националната Схема за зелени инвестиции (НСЗИ), като очертава структурата и основните й принципи за работа, които ще гарантират прехвърлянето на ПЕЕ между държавите съгласно правилата на Протокола от Киото и тяхното т.нар. „позеленяване”. Всички страни купувачи на ПЕЕ имат изискване за “позеленяване” на средствата от продажба, т.е. получените средства да бъдат изразходвани за проекти и други дейности, водещи до намаляване на емисиите на парникови газове.
    Процедурите за продажба на ПЕЕ ще включват предварителни преговори с потенциални купувачи, които ще се провеждат от министъра на финансите и министъра на околната среда и водите. След решение на Министерския съвет за одобряване на основните условия на сделката, двамата министри ще сключват договора с купувача. МОСВ ще извършва отписване на закупеното количество ПЕЕ от Националния регистър и прехвърлянето им в регистъра на страната-купувач.
    Средствата по НСЗИ следва да се управляват отделно от държавния бюджет. Те ще влизат в извънбюджетна сметка, специално предназначена за целите на НСЗИ. Тази сметка ще се управлява от Министерството на финансите.
    С предлаганото изменението на ЗООС се урежда ролята на водещия орган в прилагането на НСЗИ, която се възлага на Националния доверителен екофонд (НДЕФ). Фондът се е доказал като много успешна структура за управление на международни проекти в областта на околната среда, много голяма част от които са проекти за намаляване на емисии (енергийна ефективност), както в частния, така и в обществения сектор. НДЕФ е натрупал значителен опит през последните 13 години, през които с негова помощ са реализирани около 100 проекта. Фондът е институция, която е създадена по силата на Закона за опазване на околната среда с цел финансиране на екологични проекти със средства, получени от международни донори. НДЕФ работи изключително успешно с чуждестранни правителства и институции като правителството на Швейцария, Американската агенция за международно развитие и Световната банка. Основното предимство на фонда е неговата система за управление и контрол, която е подчинена на принципите на независимост и прозрачност. Публичният интерес във фонда се гарантира от присъствието на трима заместник-министри в управителния съвет (УС) на фонда, представляващи съответно Министерството на финансите, Министерството на околната среда и водите и Министерството на земеделието и храните, както и от председателя на УС, който се назначава от МС. В управителния съвет на фонда се включват и представители на неправителствения сектор, които гарантират гражданския контрол върху разходването на средствата. Прозрачността в дейността на фонда се осигурява и от ролята на Консултативния съвет, в който са включени представители на донорите и който участва в координацията на най-важните решения на фонда.
    НДЕФ ще има основна задача да осигурява избора и одобрението на предложените проекти, програми и дейности, и да следи за тяхното правилно изпълнение. Фондът няма да оперира директно със средствата, получени от продажбата на ПЕЕ, а само ще одобрява дейностите за финансиране. Реалното финансиране ще се реализира от извънбюджетната сметка към Министерство на финансите. При избора на проекти за финансиране фондът ще бъде обвързан от приоритетите на Националната схема за зелени инвестиции и националните екологични стратегии и програми, както и от условията на договора за продажба на ПЕЕ. Министерство на финансите ще може пряко и чрез своя представител в УС на НДЕФ по всяко време да контролира разходването на средствата, получени от продажбата на ПЕЕ.
    Административните разходи, свързани с работата на фонда, ще се покриват със средства от продадените ПЕЕ.
    Детайлните процедури за работа и критерии за избор и одобрение на проектите ще бъдат разписани в специална наредба, предвидена в проекта на закона.
    Средствата от продажбата на част от свободните ПЕЕ ще се използват за подпомагане на множество проекти, програми и дейности, за които няма налично друго подпомагане и осъществяването им е затруднено или невъзможно. Това се отнася особено за проекти в областта на енергийната ефективност в частния и общинския сектор, транспорта и горското стопанство. НСЗИ може да подпомага и всякакви други проекти, водещи до директно или индиректно намаляване на емисиите на парникови газове, в сектори като възобновяеми енергийни източници, смяна на горивна база, управление и третиране на отпадъците, улавяне и оползотворяване на метан от сметища и пречиствателни станции, а също и за изграждане на капацитет чрез образователни програми и кампании във връзка с изменението на климата, разработване на необходимите стратегии, планове и програми, както и проекти за адаптация към въздействията от изменението на климата.
    Друга съществена част от НЗСИ са дейностите по валидация, контрол, мониторинг и верификация на проектите, които ще се финансират по схемата. В тази част ще се използват вече действащите разпоредби на ЗООС по отношение на верификацията на емисиите на парникови газове, които ще се адаптират и разширят за нуждите на НСЗИ.
    С цел осигуряване на прозрачност и надеждност на НСЗИ на купувачите ще бъде предоставен пълен достъп до съответните данни, информация и документация по проектите, както и възможност за наблюдаващо участие чрез представители в Консултативния съвет на НДЕФ.
    - Въвеждане на мерки за прилагане на Регламент (ЕО) № 1102/2008 на Европейския Парламент и на Съвета от 22 октомври 2008 година относно забраната за износ на метален живак и някои живачни съединения и смеси и безопасното съхранение на метален живак отпадъци (OB, L 304 от 14.11.2008 г.) в националното законодателство, което се осъществява чрез определяне на Министъра на околната среда и водите като компетентен орган, създаване на контролен механизъм и въвеждане на санкции, приложими при неизпълнение на изискванията на регламента. Прилагането на определени разпоредби, касаещи забраната за износ на метален живак и негови съединения и смесването му с други вещества с единствена цел последващ износ, е отложено в съответствие с преходните разпоредби, въведени в регламента.
    - Незначителни корекции за поясняване на процедурата за кандидатстване на нови участници в Европейската схема за търговия с квоти за отпускане на квоти от формирания резерв „Нови участници” в Национален план за разпределение на квоти за търговия с емисии на парникови газове за периода 2008 – 2012 г., като се предвижда при наличие на инвестиционно намерение за изграждане на инсталация, която ще бъде включена в Европейската схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове, операторът да подава искане до компетентния орган за предварително определяне на количество квоти, което новата инсталация да получи. По този начин се цели създаване на инвестиционна сигурност и по-голяма прозрачност и ясни правила при отпускането на квоти от формирания резерв „Нови участници” в Националния план за разпределение на квоти за търговия с емисии на парникови газове за периода 2008 – 2012 г. Предвижда се министърът на околната следа да издаде заповед за правилата, по които ще бъдат разпределяни квотите за новите инсталации.
    - Корекции, свързани с възможността министърът на околната среда и водите да оправомощава лица като компетентни органи по отделни разпоредби на ЗООС.
    - Изменение на чл. 144, ал.1 - да отпадне т. 1 л) „мониторинг на нейонизиращи лъчения”, което се налага поради невъзможността да бъде изградена мониторингова мрежа с измервателни станции за нейонизиращи лъчения. Такава не съществува и в Европейския съюз, поради естеството на електромагнитното лъчение като физично явление. Съгласно чл.57 на Наредба № 36 за условията и реда за упражняване на държавен здравен контрол (Обн. ДВ, бр.63/2009 г.) електромагнитните полета в урбанизирани територии подлежат на контрол, който се осъществява от министъра на здравеопазването, посредством регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ).
    Има постъпило писмено становище на отдел „Европейско право”, което беше представено от г-жа Любка Ценова, началник на отдела.
    Съгласно становището на отдел „Европейско право”, предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за околната среда въвежда коректно разпоредбите на изброените в него директиви, които подлежаха на транспониране. Направени бяха и някои бележки и препоръки за прецизиране, приети от вносителите.
    След откриването на дебата от председателя на Комисията, отношение взеха: н.п. Костадин Язов, н.п. Огнян Пейчев, н.п. Искра Михайлова и др., като бяха поставени въпроси относно възможностите за продажба на емисии, начини за управление и използване на средствата, както и бяха предложени и допълнителни представители в управителните органи на НДЕФ.
    Отговори и пояснения на повдигнатите въпроси бяха дадени от зам. министър Е. Манева и директора на дирекцията „Политика по изменение на климата”.
    От страна на председателя на КОСВ г-жа Искра Михайлова беше направено предложение за специално заседание на Комисията, на което представителите на МОСВ да представят цялостно въпросите относно търговията с емисии на парникови газове, проблеми и действия, свързани с изменението на климата и пр., още повече, че има създадена работна група към Комисията по изменението на климата с председател н.п. Лъчезар Тошев.
    Предложението беше подкрепено от участниците в заседанието на Комисията и прието от страна на МОСВ.


    След проведените разисквания, Комисията по околната среда и водите с 11 гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се” подкрепи законопроекта и изразява следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда № 002-01-20, внесен от Министерски съвет на 26 март 2010 г.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ИСКРА МИХАЙЛОВА

    Форма за търсене
    Ключова дума