КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
01/12/2011 първо гласуване
Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 102-01-76, внесен от Министерски съвет на 16 ноември 2011 г.
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 102-01-76, внесен от Министерски съвет на 16 ноември 2011 г.
На свое редовно заседание, проведено на 01.12.2011 г., Комисията по околната среда и водите разгледа и обсъди на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, № 102-01-76, внесен от Министерски съвет на 16 ноември 2011 г.
От Министерството на околната среда и водите на заседанието присъстваха: г-жа Нона Караджова – министър, г-н Бойко Малинов – директор на дирекция „Превантивна дейност”, както и г-жа Жанета Жикова – парламентарен секретар и представители на някои неправителствени организации и медии.
Председателят на Комисията представи гостите на заседанието, обяви дневния ред, приет от членовете на комисията и даде думата на вносителите.
От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от министър Караджова, която посочи, че с предлагания законопроект на първо място се въвеждат изискванията на Решение № 560 на Министерския съвет от 2010 г. за приемане на План за изпълнение на мерките за оптимизация на държавната администрация, за което в проекта на ЗИД на ЗООС са предвидени: децентрализация на процедурата по оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), като голяма част от процедурите по компетентност ще се провеждат от съответните регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ); подобряване на условията и реда за провеждане на процедурите по ОВОС и екологична оценка (ЕО); отмяна на съществуващия разрешителен режим по чл. 104 от ЗООС за предприятия с нисък рисков потенциал (директива „Севезо 2”) към министъра на околната среда и водите и въвеждане на уведомителен режим към РИОСВ и съответна оптимизация на броя на органите, които съгласуват и извършват контрол по издадените от министъра на околната среда и водите разрешителни на предприятия с висок рисков потенциал.
Със законопроекта се въвеждат още изискванията на:
• Член 31 от Директива 2009/31/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. относно съхранението на въглероден диоксид в геоложки формации и за изменение на Директива 85/337/ЕИО на Съвета, директиви 2000/60/ЕО, 2001/80/ЕО, 2004/35/ЕО, 2006/12/ЕО и 2008/1/ЕО и Регламент (ЕО) № 1013/2006 на Европейския парламент и на Съвета, съгласно който се добавят нови позиции в приложения № 1 и № 2 на Директива 85/337/ЕИО, като съобразено с Директива 2009/31/ЕО и свързани с въпроса конвенции, по които Република България е страна, със законопроекта се извършва актуализация на приложения № 1 и № 2 на ЗООС и коригиране на неточности при превода от английски на български език;
• Директива 2010/75/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. относно емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването), свързани с: разширяване обхвата на дейностите, за които е необходимо издаване на комплексно разрешително (КР), като общият брой на новите дейности е 25 - дейности по управление на отпадъците, производство на химични вещества чрез биологична обработка, междинни фармацевтични продукти, експлозиви, суровини за производство на хранителни продукти за консумация от хора и животни, производство на плоскости от дървесни частици и влакна; определяне на най-добри налични техники; изискванията към оператора при окончателно закриване на дейността по отношение на връщане на площадката към състоянието преди започване на работа на инсталацията и подобряване на контрола по спазване на условията в КР от страна на компетентните органи.
• Ревизираните Регламент (ЕО) № 66/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно екомаркировката на ЕС и Регламент (ЕО) № 1221/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно доброволното участие на организации в Схемата на Общността за управление по околна среда и одит (EMAS) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 761/2001 и решения 2001/681/ЕО и 2006/193/ЕО на Комисията, предвиждащи изменението на мерките за прилагането на доброволните схеми – EMAS и екомаркировката на Европейския съюз. С предложените промени се предвиждат санкции при нарушение на разпоредбите на двата регламента, включително при неправомерна употреба на логото EMAS и екомаркировката на Европейския съюз.
Като цяло, с проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда се цели хармонизиране на българското законодателство със законодателството на Европейския съюз и изпълнение на мерките за оптимизация на държавната администрация.
Има постъпило писмено становище на отдел „Европейско право”, което беше представено от г-жа И. Михайлова, съгласно което предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за околната среда като цяла пренася изискванията на Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г., но има някои пропуски и неточности, които трябва да бъдат прецизирани за второ гласуване.
След откриването на дебата от председателя на Комисията, отношение взеха: н.п. Д. Чакъров, който смята, че проектозаконът е изготвен коректно и отправи питания относно статута на лабораториите в системата и проблема с трансгранично замърсяване при транспортиране на отпадъци, дискутиран в транспортната Комисия, на което получи отговор от г-жа Караджова, че лабораториите са акредитирани, а не и е известно за проблем с трансгранично замърсяване; н.п. И. Михайлова, която допълни, че в Комисията по транспорта е коментиран превоза на отпадъци и възможността за трансгранично замърсяване; н.п. Д. Лазаров, който потвърди, че в транспортната комисия е разглеждан само въпросът по транспортирането; н.п. К. Язов, който подчерта необходимостта от ясната връзка между закона и улавянето и складирането на въглероден диоксид; н.п. Г. Божинов, който отправи питане относно внасянето на проектозакона в пленарна зала, на което председателят на Комисията отговори, че смята за първо гласуване да влезе до края на настоящата сесия.
Председателят на Комисията прикани за други изказвания и отношения по проекта, след което прекрати дебатите по предложения законопроект и обяви гласуване.
След проведените разисквания, Комисията по околната среда и водите с 16 гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се” единодушно подкрепи законопроекта и изразява следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда № 102-01-76, внесен от Министерски съвет на 16 ноември 2011 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИСКРА МИХАЙЛОВА