Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
21/06/2012 първо гласуване

    Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерския съвет на 13. 06. 2012 г.
    СТАНОВИЩЕ


    Относно: Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерския съвет на 13. 06. 2012 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 21.06.2012 г., Комисията по околната среда и водите разгледа Годишен доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерския съвет на 13. 06. 2012 г.
    На заседанието присъстваха: от МВР – г-н Георги Кръстев, секретар на Съвета по сигурност и от МОСВ – г-н Ицо Терзиев, държ. експерт-служител по сигурността на информацията.
    От името на вносителя, г-н Г. Кръстев представи накратко съдържанието на доклада за 2011 г., обръщайки внимание на най-съществените моменти в него.
    Годишният доклад за състоянието на националната сигурност на Република България, одобрен с Решение № 476 на Министерския съвет от 2012 г. се представя на Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и т. 157 от Стратегията за национална сигурност на Република България, приета с Решение на Народното събрание от 25 февруари 2011 г..
    Настоящият доклад е изготвен от работна група, създадена със Заповед на министър-председателя в съответствие с отговорностите на Министерски съвет, произтичащи от Конституцията на страната и в изпълнение на Стратегията за национална сигурност на Република България. В него са представени оценките на министерствата и ведомствата, изпълняващи непосредствено задачи за защита на националната сигурност и за осъществяване на националните интереси.
    В доклада, имащ за цел представяне на основните резултати от дейността по защита на националната сигурност и реализиране на националните интереси, са очертани основните тенденции в сферата на сигурността в национален и международен мащаб, като чрез доклада се създава възможност за постигане на висока степен на информираност на обществото като цяло, с оглед реализиране на стратегията за сигурност през настоящата и следващите години.
    Въз основа на анализ и оценка на глобалната, европейската, регионалната и вътрешната среда за сигурност се разкриват основните заплахи, рискове и предизвикателства, въздействали върху сигурността на Република България през 2011 г.
    Докладът посочва основните рискове и заплахи през 2011 г. в международната среда с влияние на сигурността на страната ни, като тероризма, разпространението на оръжия за масово унищожение, кризисни ситуации на страни в региона, включително организираната престъпност, корупцията, „сивата” икономика, трафикът на наркотици и суровини за производството им, екологичните проблеми, рисковата миграция и кибертероризма.
    Въз основа на анализ на рисковете от глобалната финансова и икономическа криза е посочено, че провежданата в страната политика на строга финансова дисциплина е фактор за стабилността на националната финансова система.
    Във вдътрешнодържавен аспект са оценени икономическото развитие, състоянието на бюджета, състоянието на енергетиката, социалната сигурност, защитата на обществения ред, противодействие на организираната престъпност, противодействие на чужди разузнавания, противодействие на корупцията, тероризма, защита на класифицираната информация, пожарната безопасност и защита на населението, както и реализирането на интересите в областта на околната среда.
    Като основни изводи за състоянието на националната сигурност през 2011 г. са посочени: запазването на положителните характеристики на средата за сигурност в национален и международен аспект, като не са регистрирани заплахи за националната сигурност и националните интереси; няма съществена промяна на характеристиките на средата за сигурност, предизвикана от финансовата криза и икономическите трудности в Европа; институциите на държавното управление провеждаха ефективна политика за защита на националната сигурност и интереси, като динамиката на политическите и социални процеси в свързани с националната ни сигурност геополитически райони изискват поддържането на висока степен на готовност на военните и политически способности за защита на националната сигурност и реализация на националните интереси в рамките на инициативи, предприемани от ЕС и НАТО, както и установяване при възможност на нови или развитие на съществуващи двустранни отношения.
    Отчита се повишено участие на гражданите и техните организации в обсъждането на отделни аспекти на националната сигурност и на системното и управление, което дава възможност за вземане под внимание на мнението на гражданското общество при формирането на политиката за националната сигурност.
    Обърнато беше внимание, че докладът е бил обявен на страницата на МВР дълго време за обсъждане от заинтересованите страни и обществеността.
    Отношение по доклада взеха: председателят на КОСВ, г-жа И. Михайлова, която изказа задоволство, че в доклада е обърнато внимание на сигурността, свързана с отношенията човек-природа, опазването на ресурсите, водния сектор, изготвените подзаконови и законови нормативни актове, както и внимание на чистотата на атмосферния въздух, проблемите с отпадъците и водната инфраструктура; н.п. Л. Тошев относно изграждането на обекти в сеизмично активни райони, по-специално за ядрената енергетика, споделяйки разискванията в Европейския парламент за сеизмичната сигурност, както и относно закона за съхранение на въглероден диоксид в земните недра и свързаните с това съхранение проблеми по сигурността за хората и околната среда, предлагайки да се търсят други, по-безопасни решения; г-н Г. Кръстев, който отговори на поставените въпроси, обръщайки внимание на тяхната тясно техническа специализираност и подчертавайки, че ще последва доразвиване и детайлизиране по отношение на сигурността, свързана с тези въпроси и че са приети постъпили препоръки в тази посока, вкл. по отношение на добива на природен газ; н.п. г-жа И. Михайлова, която изрази надежда, че ще има все по-разширяващо се поле по отношение на околната среда и човешкото здраве, като въпросите и препоръките на Комисията трябва да се вземат предвид и на комисията може да се разчита за консултации и сътрудничество в сферата на сигурността, свързана с околната среда и водите; н.п. О. Пейчев – относно обезопасяването на боеприпаси и сигурността на остарялата газопреносна мрежа, получил отговор от г-н Кръстев.

    В заключение, Комисията по околната среда и водите счита, че годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г. е изготвен на добро ниво, отговаря на основни въпроси по сигурността относно връзката човек-природа и е добра база за последващо усъвършенстване.

    След проведените разисквания, Комисията по околната среда и водите с 15 гласа „за”, без ”против” и „въздържал се” прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2011 г., № 202-00-30, внесен от Министерския съвет на 13. 06. 2012 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ :


    Искра Михайлова
    Форма за търсене
    Ключова дума