Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
КОМИСИЯ ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ
04/10/2012

    Относно: Проект за решение за приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България, № 202-03-17, внесен от Министерски съвет на 12. 09. 2012 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите




    СТАНОВИЩЕ


    Относно: Проект за решение за приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България, № 202-03-17, внесен от Министерски съвет на 12. 09. 2012 г.


    На свои редовни заседания, проведени на 27.09.2012 г. и 04.10.2012 г., Комисията по околната среда и водите разгледа Проект за решение за приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България, № 202-03-17, внесен от Министерски съвет на 12. 09. 2012 г.

    На заседанието на 27.09.2012 г. присъстваха: от МОСВ – г-жа Нона Караджова, министър, г-жа Ивелина Василева, заместник-министър, както и експерти от дирекция „Управление на водите”; от МРРБ – г-н Стефан Яковски, държавен експерт в дирекция „ВиК”, както и представители на някои неправителствени организации.
    От името на вносителя, министър Н. Караджова представи накратко съдържанието на Националната стратегия с изготвена презентация, обръщайки внимание на най-съществените моменти в нея и причините за необходимостта от нейното приемане.
    Проектът на Решение на Народното събрание за одобряване проект на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България, одобрен с Решение № 746 на Министерския съвет от 2012 г. се представя на Народното събрание на основание чл. 151, ал. 2, буква „з” от Закона за водите.
    Основните мотиви към проекта за Решение на Народното събрание за приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор на Република България според вносителите са постигането на следните важни цели: засилване ролята на държавата при управлението, координацията и контрола на най-важните водностопански съоръжения; вземането на най-важните решения, вкл. междусекторните, да се вземат от собственика – държавата или общините, а не от оператора; постигане на ясно разграничение за собственост, оператори и контрол на язовирите; регулация на всички цени във водния сектор при спазване на принципа „един оператор-едни цени”; отстраняване на безстопанствеността и задължително въвеждане на изискването за всяко съоръжение да има оператор за поддръжка; повишаване нивото на солидарност между население и бизнес и осигуряване на адекватния им принос при възстановяване на разходите за водни услуги и изпълнението на изискващите се необходими мерки за подобряване състоянието на водите; коректна координация на информационните потоци относно всички съоръжения в четирите подсектора и на между секторните приоритети за финансиране от едно министерство; постигане на спазването на точна йерархическа последователност и координация на плановите документи; повишаване информираността на населението и бизнеса при пълна прозрачност за вземаните решения и за изразходване на средствата и въвеждане на принципите и нормите за ефективно използване на водите при управлението и потреблението, включително при регулацията на цените във водния сектор. Предлага се създаването на „Воден съвет” към ПУДООС и като цяло, вариантът на стратегията е този, около който има най-голям консенсус.
    Обърнато беше внимание, че проектът на Националната стратегия е бил обявен на страницата на МОСВ за обсъждане от заинтересованите страни и обществеността, като след приемането й от Народното събрание ще бъдат разработени и предложени за приемане и налагащите се промени в нормативната уредба, които ще осигурят изпълнението на предложените решения за управлението и развитието на изключително важния воден сектор.
    Председателят на Комисията благодари за представянето на министър Караджова и обяви откриването на дебати и дискутиране на така предложения проект за Решение.
    Отношение по проекта на Националната стратегия взеха: н.п. П. Димитров – относно уреждането на собствеността на съоръженията, получил отговор от г-жа Караджова, допълнен от г-жа И. Василева; н.п. Д. Лазаров – относно дружествата с държавно участие и възможността за наемане на оператор; н.п. И. Михайлова – относно язовирите държавна собственост и за тези, които общината не може да стопанисва, особено извън населени места при липса на мотивация за общините; г-жа Н. Караджова, която посочи, че документът е стратегия, като конкретните детайли ще се уреждат със законодателни промени; н.п. Л. Тошев, който се обяви срещу общото одържавяване, подчертавайки, че контролът може да е централизиран, но собствеността – не, като според него има данни за попадането на страната ни в район с воден дефицит, получил отговор от министър Караджова; н.п. Ф. Христова и н.п. Л. Тошев – относно уточнения за собствеността на води и съоръжения; н.п. П. Курумбашев – относно единното управление на водите и известното в момента функции в този сектор на различни институции; н.п. Д. Лазаров, който подчерта възможността за уреждане на въпросите за собствеността чрез законодателни промени; министър Н. Караджова и зам.-министър И. Василева направиха коментари по въпроса за собствеността и единното управление на водите; н.п. П. Курумбашев, който предложи решенията в сектора да се вземат от Министерски съвет, а не от отделни ведомства; г-жа Н. Караджова очерта най-важните въпроси относно ползването на водите, осигуряването на информация за цялата страна, съсредоточаването на собствеността на всички съоръжения за доставка на вода в едно министерство, важността на изготвяните планове и насочването на средствата по приоритети; н.п. И. Михайлова зададе въпрос относно очакваните екстремни ситуации (суши или наводнения) и кога страната ни ще разполага с работещи планове кога и къде да се инвестира, получила отговор от г-жа Караджова, че е налице готовност за законодателни промени веднага след приемането на Стратегията, както и въпрос за това как ще се инвестират европейски средства при държавна инфраструктура, т.е. кой ще е бенефициент, получила отговор от г-жа Василева за възможното финансиране на интегрирани проекти, което е свързано и с изготвяните от МРРБ мастерпланове; н.п. П. Курумбашев – относно осигуряването на средства от ЕС.
    Председателят на Комисията предложи вземането на окончателно решение с гласуване да се вземе на следващото заседание, имайки предвид обемността и важността на обсъждания документ, с което се съгласиха участниците в заседанието.
    На 04.10.2012 г. продължи обсъждането на Проекта за Решение за приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор, като от МОСВ на заседанието присъстваха: г-жа Нона Караджова, министър, г-жа Ивелина Василева, заместник-министър, както и експерти от дирекция „Управление на водите”. Присъства и представител на МИЕТ.
    Председателят на КОСВ прикани присъстващите за участие в продължения дебат.
    Отношение взеха: н.п. Д. Чакъров – относно амбициозните цели, което е оправдано, имайки предвид приоритетността на сектора, като отправи въпрос за финансирането на постигането на тези цели: дали с цената на услугата или със средства на данъкоплатците и дали са водени преговори за следващия програмен период. В посочените различни документи, като стратегии, планове, програми и други липсва йерархия според него, като такава липсва и по отношение на институциите. Обърна внимание, че не вижда координация, а по отношение на собствеността се нуждае от допълване и прецизиране, като не е ясно точно каква роля има т.н. „Воден съвет” под шапката на МОСВ към ПУДООС; г-жа И. Василева отговори на поставените въпроси относно собствеността, компетенциите на институциите и приоритетите, финансовите ресурси и ролята на „Водния съвет”, като обърна внимание, че стратегиите, плановете и програмите са в различна степен на готовност – едни са факт, други се подготвят; н.п. Д. Чакъров отбеляза, че според него има противоречия между стратегията и предлагания за второ гласуване ЗИД на Закона за водите, както и необходимост от уеднаквяване на терминологията, поставяйки въпроси за финансирането на предвижданите асоциации, единните цени и основния въпрос за определяне на бенефициентите при държавната собственост; г-жа Н. Караджова, която подчерта важността на въпроса за превенцията при бедствия и аварии и посочи двете водещи стъпки в тази посока: изготвящите се в момента планове за борба с наводненията и получаването на информация на най-ранен етап чрез система за ранно предупреждение; н.п. Д. Чакъров посочи необходимостта от определяне на конкретен субект в Стратегията, отговорен за такива действия; н.п. И. Михайлова, която изтъкна възможността това да се направи с допълване на стратегията за действия при бедствия и аварии; представител на МИЕТ – относно контрола на язовирите и разминаването между Стратегията и ЗИД на Закона за водите, разглеждан и приет в Комисията по регионална политика; г-жа Н. Караджова, която обърна внимание на това, че някои въпроси, какъвто е контрола на язовирите изискват бързи решения; н.п. Д. Чакъров – относно социалната поносимост; н.п. К. Язов, който подчерта, че окончателните текстове ще се прецизират в пленарна зала; председателят на КОСВ г-жа И. Михайлова обоснова необходимостта в зала първо да се разгледа Стратегията, след това ЗИД на ЗВ; министър Караджова посочи, че в Стратегията водоснабдяването е определено като услуга от първа необходимост и ще се изготви методика; г-жа И. Василева допълни отговорите на г-жа Н. Караджова; н.п. Д. Чакъров смята, че още малко трябва да се поработи в посока определяне на бенефициентите; г-жа И. Василева обърна внимание, че националното ниво е програмирането по което се работи; г-жа Н. Караджова информира за това, че всички заинтересовани страни в момента са в процес на програмиране и бенефициентите ще са обект на дискутиране и определяне, като управлението на проектите и собствеността са двата основни въпроса; н.п. Д. Чакъров и н.п. И. Михайлова относно собствеността и прехвърлянето на отговорността, свързани с финансирането, изискващо определяне на конкретни бенефициенти в програмирането, получил отговор от г-жа Н. Караджова, че на този етап това не може да се направи, всяка страна-членка решава кой да е бенефициента; н.п. И. Михайлова, която предложи да се проведе специално отделно заседание относно следващия програмен период, прието от членовете на КОСВ; г-жа И. Василева, която също посочи, че бъдещите бенефициенти трудно могат да се прогнозират за различните оперативни програми; н.п. О. Пейчев, който посочи факта, че Стратегията е обемна, подробна и добра, но съществуващите норми за проектиране са остарели и трябва да се актуализират; г-жа И. Василева отговори, че има създадена работна група за актуализиране на ВиК нормите и стандартите; н.п. Р. Такоров, който посочи важността на поставените въпроси от страна на н.п. Д. Чакъров и макар да са на по-ниско ниво се нуждаят от конкретни отговори. Той обърна внимание на важния въпрос за загубите на вода и тяхното калкулиране в цената на водата, като в Стратегията не се вижда мярка за намаляване на загубите; г-жа Н. Караджова обърна внимание на това, че за намаляването на загубите и отстраняване на течовете са необходими огромни инвестиции, като сега в Стратегията се предлага потребителят да плаща само реално потребената (фактурирана) вода и г-жа И. Василева посочи, че се въвежда по-широк смисъл на термина „водна услуга”, който не включва само ВиК услугите.

    След приключване на дискусията, г-жа И. Михайлова закри дебатите по Стратегията, като в заключение, предлага в пленарна зала Стратегията да се разгледа преди предлаганите промени в Закона за водите, за да се отстрани съществуващото разминаване в някои аспекти.

    След проведеното гласуване, Комисията по околната среда и водите с 8 гласа „за”, 4 ”против” и без „въздържал се” прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме Проект за решение за приемане на Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в Република България, № 202-03-17, внесен от Министерски съвет на 12. 09. 2012 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ :


    Искра Михайлова
    Форма за търсене
    Ключова дума