Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
03/02/2015 първо гласуване

    Доклад за първо гласуване по законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 454-01-57, внесен от Султанка Петрова и група народни представители на 02 декември 2014 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    Д О К Л А Д
    за първо гласуване


    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 454-01-57, внесен от Султанка Петрова и група народни представители на 02 декември 2014 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 22 януари 2015 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 454-01-57, внесен от Султанка Петрова и група народни представители на 02 декември 2014 г.

    На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването, д-р Ваньо Шарков, управителят на Националния осигурителен институт, г-н Бисер Петков, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.

    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-жа Султанка Петрова. Тя запозна народните представители с основните предложения в него, обусловени от значителния обществен интерес за промяна в реда на сформиране на съставите на териториалните експертни лекарски комисии и Националната експертна лекарска комисия. Вносителят посочи, че с предлаганите законодателни промени се цели да се отстрани съществуващата невъзможност за практикуващите лекари- специалисти да бъдат включвани в съставите на ТЕЛК и НЕЛК, поради несъвместимост. Поради тази причина НЕЛК и ТЕЛК са изправени пред проблеми да попълнят съставите си и съответно не се спазват сроковете за действие на органите на медицинската експертиза. В заключение, г-жа Петрова посочи, че според вносителите предлаганите промени са консенсусни и приемливи за всички участници в процедурата за извършване на медицинската експертиза.

    Становището на Министерството на здравеопазването беше представено от д-р Ваньо Шарков, заместник-министър на здравеопазването. Той обърна внимание, че с предложенитe текстове на параграф 1 и 2 от законопроекта се регламентират обществени отношения, които са уредени в разпоредбите на действащите чл. 85 и чл. 100, ал. 2 от Закона за здравето. Поради тази причина, Министерството на здравеопазването смята, че не следва да се създават на различни систематични места в закона правни норми с идентично съдържание.

    Заместник-министърът на здравеопазването заяви, че Министерството на здравеопазването не възразява по принцип по отношение на предлаганите промени в частта на медицинската експертиза, които целят да се създаде правна възможност лекарите, работещи в системата на ТЕЛК и НЕЛК, да извършват лечебна дейност при определени условия. Съображенията на Министерството на здравеопазването са по отношение на устойчивостта на положителните последици, които се целят със законопроекта, тъй като те биха били краткосрочни по своя характер. Доктор Ваньо Шарков посочи, че Министерството на здравеопазването разработва цялостна концепция за промени в областта на медицинската експертиза, която ще бъде съгласувана и с Министерството на труда и социалната политика.

    В представеното на вниманието на членовете на комисията писмено становище на директора на Националната експертна лекарска комисия, д-р Кънчо Райчев, е изразена подкрепа по отношение на предложенията за изменения и допълнения на законопроекта в частта му по параграф 3 и са направени конкретни препоръки за прецизиране на отделни текстове.

    Управителят на Националния осигурителен институт , г-н Бисер Петков, изрази несъгласие със законодателното предложение, съгласно което в специализираните състави на НЕЛК отпада участието на лекарите-представители на Националния осигурителен институт. По отношение на промените, предлагани с останалите текстове на параграф 3, той изрази подкрепа от страна на Националния осигурителен институт, като посочи, че предложените с тях действия ще доведат до частично решаване на проблема с подобряване на дейността по експертизата на трайно намалената работоспособност, поради което следва да се търси решение в дългосрочен план.

    Управителят на Националната здравноосигурителна каса, д-р Румяна Тодорова, обърна внимание относно цялостната концепция за промени в областта на медицинската експертиза, отчитайки направените със законопроекта предложения.

    По разглеждания законопроект беше проведена задълбочена дискусия от членовете на комисията.
    Доктор Емил Райнов, д-р Красимира Ковачка, г-н Семир Абу Мелих и г-н Димитър Байрактаров изразиха своята принципна подкрепа за законопроекта, като посочиха, че ще бъдат направени конкретни предложения с цел прецизиране на текстове, в случай, че той бъде подкрепен на първо гласуване.

    По време на обсъждането част от народните представители се обединиха около становището за необходимостта от цялостна концепция за нормативни промени в уредбата на медицинската експертиза, с която да се създадат условия за трайно преодоляване на натрупаните проблеми.


    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 7, „Против”- 1, „Въздържал се”- 10, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 454-01-57, внесен от Султанка Петрова и група народни представители на 02 декември 2014 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    ПРОФ. Д-Р СТОЯН ТОНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума