Комисия по здравеопазването
08/04/2015 първо гласуване
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 553-10-13/08.04.2015
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, № 454-01-58, внесен от Султанка Димитрова Петрова и група народни представители на 2 декември 2014 г.
На свое редовно заседание, проведено на 26 март 2015 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, № 454-01-58, внесен от Султанка Димитрова Петрова и група народни представители на 2 декември 2014 г.
На заседанието присъстваха: д-р Адам Персенски, заместник-министър на здравеопазването, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентски и неправителствени организации.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от народния представител Султанка Петрова. Г-жа Петрова подчертава, че с този законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти се цели регламентиране на професията „лекарски асистент“ (фелдшер) като отделна и независима, специфична и стратегическа за българското здравеопазване. Професията „фелдшер – лекарски асистент“ има своето място в системата от медицински специалисти, като спомага за по-добрата взаимовръзка и координация между първичната медицинска помощ, специализираната извънболнична помощ, болничната помощ и спешната помощ. С въвеждането на по-детайлна правна регламентация се цели да се постигне увеличаване на възможностите за оказване на своевременна, професионална първична медицинска помощ в рискови региони, училища, детски заведения, държавни и частни учреждения и ведомства. С този законопроект се регламентира и реда на приемане и регистрация на професионалистите, практикуващи тази професия.
Становище от името на Министерство на здравеопазването изрази д-р Адам Персенски – заместник-министър на здравеопазването. Той заяви, че Министерство на здравеопазването не подкрепя законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. Отбеляза, че в понятието „асоцииран медицински специалист“ се включват: медицински лаборанти, рентгенови лаборанти, лекарските асистенти, рехабилитаторите, фелдшерите, ортопедичните техници и масажистите, и че регламентирането на членството на фелдшерите и лекарските асистенти от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, подобно на упражняващите професии като медицински сестри, акушерки и други асоциирани медицински специалисти е в съответствие с принадлежността на специалността „лекарски асистент“ към професионално направление „здравни грижи“. Поради тази причина създаването със закон на отделна съсловна организация на фелдшерите и лекарските асистенти ще бъде в противоречие с възприетия законодателен подход, който регламентира една съсловна организация да упражнява една професия от професионално направление „здравни грижи“, а не отделни съсловни организации за всяка една от тях. Съсловните организации на лицата, упражняващи определена професия, се създават със закон, когато се цели възлагане на публично-правни функции на организацията и задължително членство в нея на всички, упражняващи съответната професия. Създадена по този начин, съсловната организация представлява публично-правна корпорация, на която се възлагат публично-правни функции за организиране, контрол и дисциплинарна власт по отношение на членовете й. Необходимостта от съществуване на отделна съсловна организация на определена професия като публично-правна корпорация се обуславя от конкретните административни пълномощия, които ще й бъдат възложени, от броя на лицата, упражняващи професията, принадлежността на специалността към съответното професионално направление и други.
Бе отбелязано също така, че обучението за фелдшери в България е провеждано до 1999 г., което изрично е отчетено и от Европейската комисия по време на предприсъединителните преговори на България. Европейската комисия е изразила становище, че полето на дейност на фелдшерите попада в обхвата на професионалната компетенция на лекари и медицински сестри и това може да се разглежда като противоречие в съответните секторни директиви за лекари и медицински сестри. Поради силно възражение и изразено желание от българска страна, Европейската комисия се е съгласила с прерогативна клауза, която е включена в Директива 2006/100/ЕО от 20 ноември 2006 г., да се разреши на лицата, притежаващи квалификацията „фелдшер“, придобита в България преди 31.12.1999 г., да продължат да практикуват професионалната си дейност на територията на Република България.
Съгласно чл. 175, ал. 2 от Законa за здравето специалност "лекарски асистент" е от професионално направление „здравни грижи“, а не от професионално направление „медицински грижи“. Фелдшерите, които имат права от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти се ползват с правата на лекарски асистенти с образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по Закона за висшето образование за упражняване на професията при условие, че са упражнявали медицинската професия не по-малко от три години през последните десет години.
В заключение се отбеляза, че регламентирането на членството на фелдшерите и лекарските асистенти в Българската асоциация на професионалисти по здравни грижи, не ги поставя в дискриминационно положение в сравнение с упражняващите професии медицински сестри, акушерки и други асоциирани медицински специалисти, както се твърди в мотивите на законопроекта. Този законодателен подход е в съответствие с принадлежността на специалността „лекарски асистент“ към професионално направление „здравни грижи“.
От името на съсловните организации участие в дискусията взеха г-жа Милка Василева – Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, г-жа Аделина Любенова – Български фармацевтичен съюз, д-р Николай Шарков – Български зъболекарски съюз. И трите съсловни организации изразиха отрицателно отношение към представения законопроект. Изтъкнато бе, че създаването на нови съсловни организации не би подобрило здравните услуги, че внесеният законопроект противоречи на Директивата за професионална квалификация, както и на документа за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз. Изказа се възражение срещу част от мотивите на законопроекта, че фелдшерите са дискриминирани. Съгласно закона и устава на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, фелдшерите на квотен принцип участват в управителните тела на асоциацията, а именно – Национален управителен съвет, регионални управителни съвети, Национален съвет по качество, както и във всички комисии – етични, контролни и други.
В хода на дискусията взеха участие народните представители Димитър Байрактаров, д-р Емил Райнов и доц. Димитър Шишков. Изразена бе позиция, че законопроекта ще бъде подкрепен на първо гласуване, като някои от народните представители имат забележки и очакват текстовете на законопроекта да бъдат прецизирани между първо и второ гласуване.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 6, „Против”- 1, „Въздържал се”- 11, Комисията по здравеопазването не приема на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, № 454-01-58, внесен от Султанка Димитрова Петрова и група народни представители на 2 декември 2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА