Комисия по здравеопазването
01/07/2015
Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08.05.2015 г.
Д О К Л А Д
Вх.№ 553-10-22/01.07.2015 г.
На извънредно заседание, проведено на 17 юни 2015 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08.05.2015 г.
На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, г-жа Даниела Николова от cекретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.
Мониторинговият доклад бе представен от г-жа Даниела Николова. Г-жа Николова отбеляза, че този доклад отчита напредъка по изпълнението на Националнатата стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 (НСРБИР) и на международната инициатива „Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г." за 2014 г., както и на изпълнението на местните планове за действие за 2014 г. по области. Изработен е от секретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси и обобщава информация, въз основа на подадени отчети от различни ресорни министерства и ведомства, отговорни за изпълнението на мерките от Националния план за действие по изпълнението на стратегията и международната инициатива „Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г.".
В материята от обхвата на компетенции на Комисията по здравеопазване попада информацията за напредъка по националния приоритет „Здравеопазване”, по който водеща институция за изпълнение целите на приоритета е Министерство на здравеопазването. Докладът в това направление бе представен от д-р Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор. Д-р Кунчев посочи, че политиката на Министерство на здравеопазването е насочена към създаване на по-¬добри условия и осигуряване на равен достъп на всички граждани на България до здравни услуги, независимо от техния пол, възраст, етническа и социална принадлежност. Особено внимание се обръща на подобряване на здравното обслужване на групите в неравностойно положение.
Средствата, необходими за осъществяване на набелязаните цели, са от бюджета на Министерство на здравеопазването. Част от тези средства се изразходват за реализиране на профилактични прегледи на място в населени места и квартали, в които живеят здравно неосигурени български граждани от ромски произход. Пример за добра практика е извършването на профилактични прегледи с 23 мобилни кабинета, получени в рамките на три последователни проекта по Програма PHARE. През 2014 г. мобилните кабинети са разпределени в 13 области на страната за организирането и провеждането на профилактични прегледи и изследвания на здравно неосигурени лица от ромски произход и на такива със затруднен достъп до лечебни заведения. Извършени са общо 11 444 прегледа и изследвания в това число имунизации на деца с непълен имунизационен статус; флуорографски, гинекологични, педиатрични, мамографски и ехографски прегледи; лабораторни изследвания.
Във връзка с изпълнението на Националния план за действие по инициативата „Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г." през 2014 г. са осъществени редица лекции, беседи и кампании. Разискваните теми са в областта на контрацепцията, полово-предаваните инфекции, рака на гърдата, рака на маточната шийка, здравословното хранене, имунизациите, правата на пациента, социално-значими заболявания, околна среда и здраве, остеопороза и тютюнопушене.
Отбеляза се, че през годините е утвърдена добрата практика Министерство на здравеопазването да си взаимодейства с неправителствени организации, като непрекъснато се увеличава броя на тези, които работят в ромска общност. Създадена е мрежа от здравни медиатори, което е постижение за България и Министерство на здравеопазването. Длъжността „здравен медиатор"' е включена в Националната класификация на професиите и длъжностите в Република България. Здравните медиатори подпомагат както населението в кварталите с компактно ромско население, така и медицинските специалисти, които обслужват това население.
Друго направление от дейността, на което се обърна внимание, е подпомагането и подготовката на младежи от ромски произход за кандидатстване в медицински университети и колежи. Благодарение на Ромския образователен фонд тази програма продължава да се финансира и по този начин се успява да се намерят младежи, които са мотивирани и искат да учат. В това отношение съвместно с медицинските университети се прилагат програми за обучение на самите студенти за работа в интеркултурна среда, за работа с етнически общности, защото се оказва, че много от хората не знаят как да осъществяват пряк контакт.
В последвалата дискусия бе поставен акцент върху финансовия разчет на програмата – има ли такъв, съответно каква е цената на един извършен преглед или сумарно на всички извършени прегледи, както и върху контрола спрямо дейността на медиаторите – осъществява ли се и от кого. В отговор на отправените въпроси, бе пояснено, че не може да бъде назована конкретна цена за един преглед. Националната стратегия няма целево финансиране, специални средства за изпълнение. Финансирането на дейностите по приоритетите става от бюджета на съответните министерства. Всяко министерство заделя средства за изпълнението на своите дейности и съответните програми чрез европейските фондове или чрез друго финансиране. Относно контрола, осъществяван спрямо работата на медиатора, бе уточнено, че такъв се извършва от кмета на съответната община, който е и негов работодател. Дейността на медиаторите се следи и от съответната Регионална здравна инспекция.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против” – 0, „Въздържал се” – 1, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2014 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 502-00-32, внесен от Министерски съвет на 08.05.2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА