Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
01/07/2015 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, № 554-01-93, внесен от Борислав Михайлов Борисов и група народни представители на 15 май 2015 г.
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване

    Вх.№ 553-10-23/01.07.2015 г.

    На извънредно заседание, проведено на 17 юни 2015 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, № 554-01-93, внесен от Борислав Михайлов Борисов и група народни представители на 15 май 2015 г.

    На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, г-жа Даниела Николова – секретариат на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.

    Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване и мотивите към него представи доц. Георги Кючуков. Доцент Кючуков посочи, че предложението засяга възможността за достъп до безплатни медикаменти за две от най-рисковите, от гледна точка на здравословното им състояние, групи, а именно децата до 7-годишна възраст и гражданите над 65 години с хронични заболявания. Като основания за направеното предложение се посочва факта, че България е на второ място по смъртност на деца до едногодишна възраст в Европа с 7,8 промила. За гражданите над 65 години с хронични заболявания отпускането на безплатни лекарствени продукти за лекуване на водещото заболяване се мотивира с факта, че България е на първо място в Европа по показател едни от най-тежките хронични заболявания – диабет и болестни състояния, свързани със сърдечно-съдовата система. Посочва се, че в групата над 65 годишните попадат пенсионери, които са с ниски доходи. Безплатното отпускане на лекарствени продукти за водещото хронично заболяване в определена степен би довело до значително подобряване на възможността за лечение и качеството на живот.

    Становището на Министерство на здравеопазването бе представено от заместник-министъра д-р Бойко Пенков. Той изказа притеснение, че с предлаганата промяна се нарушават основни принципи, залегнали в Закона за здравното осигуряване, както и че разделянето на групите по възрастов признак би се възприело като дискриминационна проява. Д-р Пенков изрази подкрепа по принцип към идеята да се осигурява по-голям достъп до безплатно лечение, както и да бъдат подпомагани тези граждани, които имат най-голяма нужда от лечение. Но посочи, че тази идея може да се реализира по друг начин, чрез други законодателни промени, които вече са предприети от министерството.

    Проф. Илко Гетов изложи накратко становището на Българския фармацевтичен съюз. На първо място той изрази притеснение относно финансовите средства, които ще се необходими за осъществяването на това предложение. Изтъкна се, че те ще имат много по-голямо измерение от посочените в мотивите между 30 и 50 млн. лева. На следващо място бе посочено, че вносителите не са прецизирали по какъв критерий е определена възрастта за двете групи, които ще се ползват от това социално-икономическо право. Съгласно Закона за закрила на детето, дете е всяко физическо лице до навършване на 18 години. Относно групата на гражданите над 65 г., проф. Гетов изрази категорично несъгласие да се ползват с такава привилегия, тъй като и в момента те са сред най-активните ползватели на средства от системата.

    В дискусията по законопроекта участие взеха и членовете на комисията. Повечето от тях се обединиха около мнението, че направеното предложение с този законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване нарушава един от основните принципи, залегнал в Закона за здравното осигуряване, а именно принципът на солидарност на осигурените при ползването на набраните средства. Обърна се внимание на фактора възраст, като се поставиха въпроси относно това на какви критерии е определено възрастовото групиране на гражданите и това деление няма ли да доведе до противопоставяне на хората. Бе изказано предложение да бъде вдигната възрастовата граница при децата, които ще могат да се ползват от безплатни медикаменти. По отношение на гражданите над 65 г. се посочи, че за тези от тях, които имат експертно решение на ТЕЛК с над 71 % загубена работоспособност, имат право на така наречените интеграционни добавки за лекарствени продукти.

    В отговор на отправените въпроси и коментари, доц. Кючуков отбеляза, че детската възраст има подразделения и се дели на няколко групи. Относно възрастовия критерий над 65 години, той посочи че е избрана тази възраст, защото всички, които попадат в тази група са пенсионери.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 6, „Против” – 1, „Въздържал се” – 6, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, № 554-01-93, внесен от Борислав Михайлов Борисов и група народни представители на 15 май 2015 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:

    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума