Комисия по здравеопазването
02/07/2015 първо гласуване
Доклад за първо гласуване по законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09 юни 2015 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д О К Л А Д
за първо гласуване
вх.№ 553-10-24/02.07.2015 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09 юни 2015 г.
На свое редовно заседание, проведено на 25 юни 2015 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09 юни 2015 г.
На заседанието присъстваха: министърът на здравеопазването, д-р Петър Москов, заместник-министрите на здравеопазването, д-р Ваньо Шарков, д-р Бойко Пенков, д-р Адам Персенски, национални консултанти по различни медицински специалности, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентски, синдикални, работодателски и други неправителствени организации.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от министъра на здравеопазването. Той запозна народните представители с основните предложения в него. На първо място се предвиждат промени в нормативния механизъм за създаването и актуализирането на Националната здравна карта, чрез която да се определят и планират на териториален принцип потребностите на населението от достъпна извънболнична и болнична медицинска помощ. В областите, в които броят на леглата за болнично лечение надвишава конкретните потребности от брой легла по видове, определени с Националната здравна карта, Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ да сключва договори с лечебни заведения за болнична помощ, избрани по критерии и по ред, определени с наредба на министъра на здравеопазването.
На следващо място, със законопроекта се предвижда центровете за трансфузионна хематология, центровете за спешна медицинска помощ, домовете за медико-социални грижи, в които се осъществяват медицинско наблюдение и специфични грижи за деца, и центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания да подлежат на задължителна акредитация. За останалите видове лечебни заведения акредитацията ще бъде задължителна само ако лечебното заведение планира да провежда обучение на студенти и специализанти. Въвеждането на задължителна акредитация на посочените лечебни заведения има за цел повишаване на качеството на предоставяните от тях здравни услуги. Министърът на здравеопазването акцентира и върху предлаганото изискване от 01 януари 2017 г. за наличие на положителна акредитационна оценка, която да бъде задължително условие за сключване на договор между лечебните заведения за болнична помощ и Националната здравноосигурителна каса.
Със законопроекта се цели и създаване на правна регламентация на възможността лечебните заведения да създават обединения по глава осемнадесета, раздел I от Търговския закон (консорциуми) с цел сключване на договор за оказване на медицинска помощ с НЗОК. Лечебните заведения, включени в тези обединения, няма да могат да сключват самостоятелно договори с обществения фонд.
В изложението си, министърът на здравеопазването отбеляза предложението, засягащо определените в основния пакет медицинска помощ, заплащана от НЗОК, социалнозначими заболявания, за лечението на които, НЗОК да сключва договори само с лечебни заведения или с техни обединения, които са осигурили комплексното им лечение. Получаването на комплексна медицинска услуга от страна на пациента има за цел осигуряване на всяка отделна част от цялостния процес на лечение, като по този начин НЗОК да разходва бюджетни средства за лечение на заболяването, а не на отделни негови фрагменти. В допълнение, беше отбелязано, че законопроектът предвижда възможност за осигуряването на комплексно медицинско лечение чрез: вливане или сливане на лечебни заведения, обединения на лечебни заведения, основаващи се на договори за функционални обединения, или участие в консорциуми.
Министърът на здравеопазването посочи предлаганото отпадане на лечебни заведения от Списъка на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособени части от тях по чл. 3, ал. 1 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, които не са обявени за приватизация.
На следващо място, беше отбелязана и предлаганата правна регламентация на нов вид лечебно заведение по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения – център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, което да се създава и финансира от държавата. Предложението е насочено към осигуряване на комплексно медицинско обслужване на децата с увреждания и подкрепа на техните семейства, и е в изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“.
Министърът на здравеопазването запозна народните представители и с предвидените в законопроекта промени в Закона за здравето с оглед регламентирането на интегрирани здравно-социални услуги в общността, които да бъдат оказвани в подкрепа на бременни жени, деца, възрастни хора, лица с увреждания и хронични заболявания.
В представените на вниманието на членовете на комисията, писмено и устно изразени становища от съсловни, пациентски, неправителствени организации, се изразиха както принципна подкрепа, така и несъгласие по отношение на отделни части от законопроекта, и се направиха конкретни препоръки за промени по него.
В рамките на обсъждането, народни представители изказаха принципна подкрепа, отправиха критики и заявиха намерения да бъдат направени корекции по конкретни текстове, с цел прецизиране на правната уредба и съобразяване на изложени съображения от страна на различни участници в заседанието. Представители на отделни парламентарни групи изразиха несъгласие с предложената от вносителя приватизация на лечебни заведения.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 12, „Против”- 6, „Въздържал се”- 1, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 502-01-47, внесен от Министерски съвет на 09 юни 2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА