Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
04/04/2016

    Доклад относно проведено изслушване по реда на глава десета от ПОДНС на министъра на здравеопазването във връзка с публикувана за обществено обсъждане на 10 март тази година Наредба за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и съответствието й с разпоредбите на чл. 54, ал. 8, 9 и 11 от Закона за здравното осигуряване.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


    ДО
    Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ



    Д О К Л А Д

    вх.№ 653-10-12/01.04.2016 г.


    Относно: Проведено изслушване по реда на глава десета от ПОДНС на министъра на здравеопазването във връзка с публикувана за обществено обсъждане на 10 март тази година Наредба за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и съответствието й с разпоредбите на чл. 54, ал. 8, 9 и 11 от Закона за здравното осигуряване.


    На свое редовно заседание, проведено на 17 март 2016 г., Комисията по здравеопазването проведе изслушване по реда на глава десета от ПОДНС на министъра на здравеопазването във връзка с публикувана за обществено обсъждане на 10 март тази година Наредба за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и съответствието й с разпоредбите на чл. 54, ал. 8, 9 и 11 от Закона за здравното осигуряване.

    Изслушването беше проведено по решение на комисията, взето на заседанието с приемането на дневния ред. Въпросите, по които се проведе изслушването, бяха предложени от председателя на комисията, д-р Даниела Дариткова.

    На заседанието присъстваха: министърът на здравеопазването, д-р Петър Москов, заместник-министрите на здравеопазването, д-р Бойко Пенков, д-р Ваньо Шарков, д-р Адам Персенски, председателят на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, г-н Кирил Ананиев, управителят на Националната здравноосигурителна каса, д-р Глинка Комитов, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентски организации.

    Въпросите, от обществен интерес, по които се проведе изслушването, бяха представени от председателя на комисията, д-р Даниела Дариткова. Изложение по темата направи министърът на здравеопазването. Уточнено бе, че се предвижда с параметрите на проекта на решение на Надзорния съвет на НЗОК по чл. 54, ал. 9 от Закона за здравното осигуряване увеличение на средствата за извънболнична медицинска помощ с 56 млн. лв., което е последователна политика на правителството и политическото мнозинство.

    Проектът на наредба за основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК е публично оповестен на сайта на Министерството на здравеопазването и тече процедура по публично обсъждане, в рамките на която всички заинтересувани страни могат да направят предложения.

    В хода на изслушването, беше предоставена възможност на присъстващи национални консултанти по медицински специалности, на представители на медицински научни дружества, на професионални сдружения на медицински специалисти да изразят своите мнения и препоръки по темата на изслушването. Медицински специалисти от сферата на онкологията изразиха своята убеденост в необходимостта от въвеждането на скрининг на онкологичните заболявания, който да бъде финансиран със средства от бюджета на НЗОК. Въвеждането на скрининг на онкологичните болести преди всичко е продиктувано от медицинска целесъобразност, но би довело и до икономии на средства от бюджета на НЗОК.

    По време на проведените разисквания бяха поставени въпроси от членове на комисията.

    Доктор Кирил Добрев постави въпрос какви мерки са предприети от страна на НЗОК и на Министерството на здравеопазването за прехвърлянето на медицински дейности от болнична към извънболнична помощ и какво е финансовото им обезпечаване. В отговор, министърът на здравеопазването посочи, че се предвиждат амбулаторни процедури, които по естеството си са еднодневни процедури и не се налага болничен престой от два, три или повече дни за пациента, и като такава, амбулаторната процедура може да бъде извършвана в диагностично-консултативните блокове на лечебните заведения за болнична помощ. Управителят на НЗОК допълни, че преминаването от клинична пътека към амбулаторна процедура за медицинските дейности, за които се предвижда, е договорено с Българския лекарски съюз, независимо от неподписването на НРД за 2016 г., като е предвидено в проекта на решение на Надзорния съвет заплащането по амбулаторна процедура да бъде на 60 % от стойността на клиничната пътека. Амбулаторните процедури ще се извършват в диагностично-консултативните блокове на лечебните заведения за болнична помощ.

    В хода на изслушването бяха поставени още въпроси от членове на комисията, чието съдържание и отговорите по тях са отразени в стенографския протокол от заседанието.

    (Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 110, ал. 3 от ПОДНС.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума