Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
01/07/2016

    Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

    Д О К Л А Д

    Вх.№ 653-10-17/30.06.2016 г.

    Относно: Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 23.06.2016 г., Комисия по здравеопазването разгледа и обсъди Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.
    На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването, д-р Адам Персенски, г-жа Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентски и неправителствени организации.
    Мониторинговият доклад бе представен от г-жа Росица Иванова. Г-жа Иванова отбеляза, че този доклад отчита напредъка по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г. (НСРБИР) и на международната инициатива „Десетилетие на ромското включване 2005-2015 г.“, както и на изпълнението на местните планове за действие за 2015 г. по области. Изработен е от Секретариата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси (СНССЕИВ) въз основа на информация, получена от министерствата, които имат отговорности по изпълнението на планираните мерки по приоритетите в стратегията и областните администрации.
    В материята от обхвата на компетенции на Комисията по здравеопазване попада информацията за напредъка по националния приоритет „Здравеопазване”, по който водеща институция за изпълнение целите на приоритета е Министерство на здравеопазването. Докладът в това направление бе представен от д-р Адам Персенски - заместник-министър на здравеопазването. Д-р Персенски посочи, че политиката на Министерство на здравеопазването е насочена към създаване на по-добри условия и осигуряване на равен достъп на всички граждани на България до здравни услуги, независимо от техния пол, възраст, етническа и социална принадлежност. Особено внимание се обръща на подобряване на здравното обслужване на групите в неравностойно положение.
    Министерството на здравеопазването отделя ежегодно средства за провеждане на профилактични прегледи и изследвания в населени места и квартали, в които живеят здравно неосигурени български граждани от ромски произход, като използва получените по Програма PHARE 23 мобилни средства. През 2015 г. във връзка с изпълнение на дейностите, насочени към лица в неравностойно положение, принадлежащи към етническите малцинства 23-те мобилни кабинета са разпределени в 17 области на страната. Извършени са общо 12 593 прегледа и изследвания в това число имунизации на деца с непълен имунизационен статус; флуорографски, гинекологични, педиатрични, мамографски и ехографски прегледи; лабораторни изследвания.
    През 2015 г. прегледите в определени райони са предшествани или съпътствани от лекции, беседи и кампании. Разискваните теми са в областта на контрацепцията, полово-предаваните инфекции, рака на гърдата, рака на маточната шийка, здравословното хранене, имунизациите, правата на пациента, социално-значими заболявания, околна среда и здраве, остеопороза и тютюнопушене.
    През годините е утвърдена добрата практика Министерство на здравеопазването да си взаимодейства с неправителствени организации, като непрекъснато се увеличава броя на тези, които работят в ромската общност. Създадената мрежа от здравни медиатори е постижение за България и Министерството на здравеопазването. Длъжността „здравен медиатор"' е включена в Националната класификация на професиите и длъжностите в Република България. Здравните медиатори подпомагат както населението в кварталите с компактно ромско население, така и медицинските специалисти, които обслужват това население.
    В последвалата дискусия част от народните представители изразиха подкрепата си за доклада и отправиха някои препоръки за оптимизирането му. Акцентира се върху въпроси, свързани с фактическите данни, които, според изказалите се народни представители, не дават ясна представа на какво основание се диференцира населението като ромско. В отговор на отправените въпроси, бе пояснено, че информацията в доклада отразява принципите, свързани с правото на самоопределение и на защита на личните данни. Следвайки рамката на Европейския съюз за национални ромски стратегии и в съответствие с Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г. (НСРБИР) името роми се използва като обобщаващо както за българските граждани в уязвимо социално-икономическо положение, които се самоопределят като роми, така и за гражданите в сходна ситуация, които околното население определя като такива, независимо от начина на тяхното самоопределяне. Подчертано бе, че политиката за интеграция на ромите е част от политиката за борбата с бедността и социалното изключване.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „За” - 8, „Против“ – 3 и „Въздържал се“ - 0, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Административен мониторингов доклад за 2015 г. по изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020г.), № 602-00-33, внесен от Министерски съвет на 09.05.2016 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума