Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
01/07/2016

    Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2015 г., № 602-03-13, внесен от Министерски съвет на 27.05.2016 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

    Д О К Л А Д

    Вх.№ 653-10-18/30.06.2016г.

    Относно: Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2015 г., № 602-03-13, внесен от Министерски съвет на 27.05.2016г.

    На свое редовно заседание, проведено на 23 юни 2016 г., Комисията по здравеопазване разгледа Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2015 г., № 602-03-13, внесен от Министерски съвет на 27.05.2016 г.
    На заседанието присъстваха: заместник-министърът на здравеопазването, д-р Адам Персенски, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването, на пациентски и неправителствени организации.
    Докладът е изготвен в съответствие с разпоредбите на Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност (обн., ДВ, бр. 61 от 11.08.2015 г., в сила от 01.11.2015 г.) и в изпълнение на Стратегията за национална сигурност на Република България, приета с решение от Народното събрание на 25 февруари 2011 година. Основната му цел е да представи оценките за рисковете, опасностите и заплахите на изпълнителната власт, за ефективността и ефикасността на политиката за национална сигурност през 2015 г., както и за действията, които институциите планират да предприемат през следващия период.
    В материята от обхвата на компетенции на Комисията по здравеопазване попада информацията относно някои здравни аспекти.
    В първия Раздел „Оценка на рисковете, опасностите и заплахите за националната сигурност на Република България” се съдържат обобщени констатации относно здравния облик в социалната сигурност. От доклада става ясно, че през последните години в Република България се наблюдават регресивни тенденции в сферата на общественото здраве. Анализът на данните за основните здравно-демографски показатели показва, че в момента страната ни е изправена пред сериозни предизвикателства в националната сигурност, свързани с високо ниво на обща и преждевременна смъртност, високо ниво на майчина и детска смъртност, високо ниво на степен на увреждане и трайна неработоспособност и ниска продължителност на живота в години, както и в години на добро здраве. Основните причини за влошените здравни показатели са хроничните незаразни болести с най-голям относителен дял на сърдечно съдови заболявания и злокачествени заболявания и състояния, възникващи в периода на бременност, раждането и послеродовия период. Друг сериозен проблем е недобрата събираемост на вноските за здравно осигуряване и големият процент неучастващи в осигурителния процес.
    Във втория Раздел „Политики за защита на националната сигурност на Република България“ се съдържа информация относно политиките по здравеопазването. Посочено е, че Министерството на здравеопазването е предприело мерки за провеждане на политика за осигуряване на достъпно и качествено здравеопазване чрез създаване на правила за повишаване на качеството на медицинското обслужване, на контрола на медицинските дейности и ефективно използване на средствата на Националната здравноосигурителна каса и превръщането й в активен финансиращ и контролен орган от името на осигурените граждани. През 2015 г. ръководството на Министерството на здравеопазването е предприело целенасочени действия за реализация на приоритетите и мерките от Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България 2014-2018 г. в сферата на здравеопазването. В тази връзка е разработен пакет от стратегически документи, които отразяват визията и конкретните стъпки до 2020 г. за реформиране на системата на здравеопазване.
    В третия Раздел „Основни изводи за състоянието на националната сигурност на Република България и насоки за развитие” в областта на здравеопазването усилията са насочени към провеждане на адекватни промени в системата, като обективно необходим и неотложен процес, с цел да се преустановят негативните тенденции, като същевременно се минимализират медико-социалните и медико-икономическите рискове, така че да се постигне по-висока стабилност и устойчиво развитие на националната здравна система и пълно удовлетворяване на здравните потребности на населението.
    В последвалата дискусия народният представител д-р Даниела Дариткова постави въпроси относно процедурата за изготвяне и съгласуване на доклада в частта му за здравеопазване и участието на ресорното министерство. Отправиха се критики по отношение на фактически неточности в доклада, дефицит на информация за готовността на спешна помощ и другите здравни структури, имащи пряко отношение към националната сигурност. Подчерта се липсата на данни за дейността по надзора на заразните болести, опазването на страната от внос и разпространение на инфекции, ограничаване възникването на епидемии, нивото на имунизационния обхват на населението.
    От страна на Министерството на здравеопазването бе изразено съгласие с направените бележки и уверение, че изразените становища и позиции ще бъдат взети предвид при изготвянето на следващите годишни доклади за състоянието на националната сигурност на Република България.

    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „За” - 8, „Против“ – 3 и „Въздържал се“ - 0, Комисия по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме Проект за решение за приемане на Годишния доклад за състоянието на националната сигурност на Република България през 2015 г., № 602-03-13, внесен от Министерски съвет на 27.05.2016г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
    Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума