Комисия по здравеопазването
09/11/2016
Проведено изслушване в Комисията по здравеопазването по реда на глава десета от ПОДНС на министъра на здравеопазването и на компетентни длъжностни лица от Министерството на здравеопазването относно: „Актуално състояние и етап на предпроектно проучване по големия инвестиционен проект за подкрепа на спешната медицинска помощ по ОПРР 2014-2020 г., по приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.“, по който бенефициент е Министерството на здравеопазването.
ДО
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Д О К Л А Д
Вх. № 653-10-27/09.11.2016 г.
Относно: Проведено изслушване в Комисията по здравеопазването по реда на глава десета от ПОДНС на министъра на здравеопазването и на компетентни длъжностни лица от Министерството на здравеопазването относно: „Актуално състояние и етап на предпроектно проучване по големия инвестиционен проект за подкрепа на спешната медицинска помощ по ОПРР 2014-2020 г., по приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.“, по който бенефициент е Министерството на здравеопазването.
На свое редовно заседание, проведено на 27 октомври 2016 г., Комисията по здравеопазването проведе изслушване по реда на глава десета от ПОДНС на министъра на здравеопазването и на компетентни длъжностни лица от Министерството на здравеопазването относно: „Актуално състояние и етап на предпроектно проучване по големия инвестиционен проект за подкрепа на спешната медицинска помощ по ОПРР 2014-2020 г., по приоритетна ос 4 „Регионална здравна инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.“, по който бенефициент е Министерството на здравеопазването.
Изслушването беше проведено по предложение на д-р Красимира Ковачка.
На заседанието присъстваха: министърът на здравеопазването, д-р Петър Москов, заместник-министърът на здравеопазването, д-р Ваньо Шарков, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентски организации.
Доктор Ковачка посочи, че мотивите за направеното искане за изслушване са необходимостта от получаване на допълнителна информация относно етапа на подготовка на проекта; важността на спешната медицинска помощ, която представлява лицето на здравната система и предопределя резултатите от цялостния лечебен процес; нуждата от създаването на добра организация, която да гарантира ефективност и достъпност, както и от голям обем финансови средства и инвестиции в спешната помощ. Доктор Ковачка формулира и конкретни въпроси към министъра на здравеопазването: как ще бъдат разпределени финансовите средства за инфраструктура, апаратура и закупуване на санитарен транспорт при условие, че очакваните инвестиции ще бъдат около 83,5 млн. евро и направени ли са оглед и оценка на всички центрове и филиали, включително с оглед собствеността при изграждане на центровете, където принципал е съответната община.
Министърът на здравеопазването представи подробна информация за проекта, като потвърди посочената от д-р Ковачка сума и заяви, че Министерството на здравеопазването е конкретен бенефициент и е попълнен проектен фиш по програмата JASPERS. Министерството на здравеопазването е отправило искания към областните управители за предоставянето на свободни терени. На 30.07.2015 г. е създадена работна група за подготовка на обществена поръчка за изготвяне на проектно предложение. След извършването на всички необходими процедури Агенцията по обществени поръчки е излязла с решение на 05.01.2016 г. Министерството на здравеопазването очаква обществената поръка да завърши до 14.12.2016 г. и до 15.01.2017 г. следва да бъде информирана Европейската комисия. Около март 2017 г. се очаква да бъдат избрани изпълнители по всички параметри на проекта, който ще бъде осъществяван отделно във всяка административна област. Процесът на строителство не следва да надвишава една година. Всяка една съществуваща структура е включена в обхвата на проекта, като 155 обекта ще бъдат преустроени, 9 – достроявани и ще бъдат изградени 71 изцяло нови обекта. Крайната цел на проекта е всеки български гражданин в рамките на 30 минути да има достъп до спешна медицинска помощ. За целта се предвижда да бъдат инвестирани 38 млн. лева в съществуващи филиали, 17 млн. лева за оборудване, 9,8 млн. лева за центровете за спешна медицинска помощ, над 30 млн. лева за спешните приемни отделения, 56 млн. лева за санитарни автомобили (линейки) и др.
Председателят на Комисията по здравеопазването, д-р Даниела Дариткова, изрази опасения във връзка с предвидените строителни дейности, като изтъкна важността на подобряването на съществуващите условия, но при отчитане на кадровото обезпечаване. Доктор Дариткова отбеляза, че общинските съвети не са информирани относно параметрите на проекта.
Министърът на здравеопазването акцентира върху подобряването на апаратурната и човешката среда и инфраструктурата. Като основна промяна той посочи броя и качеството на санитарните автомобили и подобряването на функционирането на филиалите. Според д-р Москов общините предпочитат да бъдат изграждани изцяло нови обекти, но само където сградите не подлежат на реконструкция ще бъде използван този подход.
Доктор Кирил Добрев припомни заявеното от министъра на здравеопазването намерение системата да позволява на пациента да достига до съответния спешен център или до филиал с необходимия капацитет в рамките на 30 минути и постави въпроса какви промени се очакват при филиалите. Министърът на здравеопазването отговори, че се предвижда да бъдат създадени стационари за пациентите, което според д-р Добрев, без наличието на клинична лаборатория и рентген, е невъзможно.
Министърът на здравеопазването информира народните представители, че се предвижда повишаване на възнагражденията в спешната помощ с над 50% в рамките на следващата година, което неминуемо ще доведе до по-добро кадрово обезпечаване на системата.
Доктор Красимира Ковачка пожела успех на проекта и подчерта важността на по-добрата информираност на областните центрове и общините. Тя запита д-р Москов смущава ли го, че стандартът за спешна медицинска помощ е в съда, на което той отговори, че това няма да засегне параметрите на проекта.
Доктор Даниела Дариткова посочи, че Комисията по здравеопазването винаги е изразявала готовност да подпомогне Министерството на здравеопазването при изграждането на визията за спешната помощ и изрази личните си притеснения по отношение на идеите за изграждането на стационари във филиалите поради ниската кадрова обезпеченост.
Доктор Добрев предложи филиали да бъдат разкривани в малки населени места със съществуващи лечебни заведения.
Министърът на здравеопазването д-р Москов заключи, че от първостепенна важност е държавата да осигури равен достъп на българските пациенти до спешна медицинска помощ.
(Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 110, ал. 3 от ПОДНС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО:
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА