Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
10/09/2015
    Стенограма от заседание на комисията, 10.09.2015 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по здравеопазването






    П Р О Т О К О Л
    № 30




    На 10.09.2015 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението за изменение, допълнение и продължаване действието на Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на Република България, № 502-02-26, внесен от Министерския съвет на 06.08.2015 г.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по здравеопазването, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 15,35 часа и ръководено от председателя на комисията доктор Даниела Дариткова.

    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости! Добър ден на всички! Имаме необходимия кворум, както и присъствие от изпълнителната власт.
    Откривам редовното заседание на Комисията по здравеопазването.
    Предлагам то да се състои при дневен ред, който в случая ще се изчерпа от една точка, защото министърът на здравеопазването е на посещение във Велико Търново днес и отсъства. Така че остава само точка първа:
    1. Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението за изменение, допълнение и продължаване действието на Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на Република България, № 502-02-26, внесен от Министерския съвет на 06.08.2015 г.
    Има ли други предложения за включване на точки в дневния ред? Не виждам.
    За процедура, доктор Райнов, имате думата.
    ЕМИЛ РАЙНОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо председател! Господин заместник-министър, уважаеми колеги! Естествено, приемам знака на уважение за министъра това, че отказва да се яви на блицконтрол при все, че миналата седмица, когато всички ние с гласуване нарушихме правилника, за да свършим това, което беше водещо – законопроектът, който трябваше на връх 9 септември да бъде приет. Оценихме жеста, но някак си … нас ни оставете, ние сме опозиция. Но постъпката на министъра показа отношението му към вас, които бранехте до последно неговия законопроект.
    Естествено от това изказване нищо не произтича, но съм длъжен да го отбележа.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря за бележката.
    Моля ви, по процедурата за дневен ред, господин Байрактаров, имате думата.
    ДИМИТЪР БАЙРАКТАРОВ: Имам процедурно предложение по начина на водене на заседанието. Уважаема госпожо председател, искам да Ви обърна внимание, че аз не съм упълномощил господин Райнов, който тук е господин, да бъде мой адвокат. Предполагам, че и останалите колеги не са дали такива пълномощия. В крайна сметка, ако решим, нищо не ни пречи, и следващия четвъртък да се осъществи толкова важният за господин Райнов парламентарен контрол. Но това не е за първи път министър да се е налагало да отсъства. Имало е и отсъствие и от блицконтрола в пленарна зала.
    Така че смятам, че господин Райнов не е чак толкова наранен, поне според мен.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Уважаеми колеги, смятам да се придържам към процедурата и препоръката на господин Байрактаров. Моля всички да се съобразявате и да не правите волеизявления, накърнявайки чувствата и изчерпвайки възможността всеки сам да изрази своето желание, намерение и страдание към момента.
    Така че, много ви моля да се придържаме към процдурата за дневен ред.
    Ако нямате конкретни предложения, да пристъпим към гласуване.
    ЕМИЛ РАЙНОВ: Само едно изречение?
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Господин Райнов, моля Ви, не ме предизвиквайте да стана по-строга, отколкото ми се иска да бъда след добрата и усилена работа, която свършихме миналата седмица.
    ЕМИЛ РАЙНОВ: Извинявам се на засегнатия колега. Позволих си да говоря от името на колегите от БСП – Лява България.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря за уточнението. Надявам се, че вече всички са удовлетворени.
    Все пак да пристъпим към гласуване на дневния ред.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    Гласували: "за" - 12, "против"- няма, "въздържали се"- 2.
    Дневният ред се приема.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    1. Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението за изменение, допълнение и продължаване действието на Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на Република България, № 502-02-26, внесен от Министерския съвет на 06.08.2015 г.
    Предлагам първо да дадем думата на вносителя. Госпожо Върлева, може би Вие ще вземете отношение.
    Благодаря Ви, доктор Пенков.
    Заповядайте, доктор Върлева, да представите проекта за споразумение на народните представители.
    ТОНКА ВЪРЛЕВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми дами и господа народни представители! Позволете ми да ви представя предложение до Народното събрание за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението за изменение, допълнение и продължаване действието на Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на Република България.
    Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ се изпълнява от Министерството на здравеопазването и е най-дългосрочната и мащабна здравно-превантивна програма в страна, която стартира през 2004 г. В момента се изпълнява споразумение с Глобалния фонд за периода 2009 – 2014 г. През този период до сега по силата на ратифицирани споразумения с Глобалния фонд беше възможно в България да не бъде допусната епидемия от СПИН. Бяха изградени 35 нископрагови центрове за превенция на ХИВ в 21 общински областни центрове, 19 кабинета за анонимно и безплатно изследване и консултиране, 17 мобилни кабинети. Включени бяха в изпълнението над 110 получатели в този период по програмата: лечебни заведения, регионални здравни инспекции и над 50 неправителствени организации.
    През 2014 г. беше отправено запитване към Глобалния фонд за удължаване на срока на програмата с една година по процедура на фонда „Request for no-cost extension“ – искане за продължаване без допълнително финансиране. Тоест, за този период – 2009 – 2014 г. – всички средства, които бяха спестени, кандидатствахме по тази процедура и програмата е удължена с 12 месеца, тоест, до 31 декември 2015 г.
    Съгласно решение на Министерския съвет от месец март министърът на здравеопазването подписа споразумението и по този начин беше възможно да продължат всички дейности, които бяха стартирали след 2009 г.
    Програмата допринася за постигането на заложените цели, както на подписаното споразумение с Глобалния фонд, така и на Националната програма по СПИН, която е в периода 2008 – 2015 г.
    Тук е важно да се каже, че Глобалният фонд постави на България 60 процента от средствата, необходими за финансиране за дейности, свързани с ХИВ и СПИН, да бъдат предоставени от Министерството на здравеопазването, като необходимите средства от вътрешно финансиране, в това число и разходите за данъци, включително Данък добавена стойност, мита, такси по доставките на стоки и услуги се осигуряват в рамките на утвърдените бюджети на Министерството на здравеопазването.
    Ратифицирането на споразумението се налага от предвиденото в него разрешаване на спорове чрез арбитраж и изпълнението на вътрешно-правни процедури по влизането му в сила. Сумата, одобрена за продължаване на дейностите за 2015 г. е в размер на 2 421 500 евро. Важна задача е постигането на устойчивост на резултатите по проекта след приключване на вътрешното финансиране, за което се очаква да допринесат държавните институции, както на централно, така и на общинско ниво.
    На практика Министерството на здравеопазването е поело ангажимент през 2015 г. да се постигнат следните резултати:
    - Предоставяне на услуги за доброволно консултиране и изследване за ХИВ на 124 хиляди лица;
    - Предоставяне на специфични превантивни услуги за работа на терен на 47 хиляди лица. Това са лица, лишени от свобода, инжекционно употребяващи наркотици, проституиращи лица в риск от ромска общност, както и мъже, които правят секс с мъже, лица от уязвимите групи, които ще получат услугата за водене на случаи, така наречения „case management“ – 1990 лица;
    - 54 хиляди млади хора в риск трябва да бъдат достигнати през тази година.
    Готова съм да представя и изпълнението на дейностите за периода 2009 – 2014 г., като тази програма е представяна вече за пети път – за пети път представяме дейностите по програмата. Това, което различава програмата от други години, е, че имаме един нов добавен компонент към една от рисковите групи.
    Усвояването на средствата за периода 2009 – 2014 г. е 83 процента. Смятаме, че до края на тази година изпълнението на програмата ще бъде 100 процента – индикатори и финансово изпълнение. Такова беше изпълнението и на първата програма за периода 2004 – 2008 г.
    Основните резултати за тези шест години са, че бяха включени 21 общини. Изградени бяха 10 местни координационни офиси по СПИН в най-големите общини, там, където са съсредоточени най-големите групи. Изградени бяха местни обществени комитети за СПИН и туберкулоза и бяха приети общински стратегии и програми за превенция на ХИВ, туберкулоза и СПИН. Бяха изградени функционални звена във всичките 28 регионални здравни инспекции.
    Извършен беше биологичен и поведенчески надзор не само за ХИВ, но така също и за Хепатит В, С и сифилис и тези данни предстои да бъдат съответно оповестени официално. Изградени бяха регистри на пациентите с ХИВ и СПИН, електронни регистри на всички лица, които са на монитoринг, а така също и на терапия, като регистрите включват наблюдение, следене на имунологични и вирусологични показатели.
    През този период в 19-те кабинета за анонимно и безплатно изследване и консултиране бяха консултирани и съответно изследвани за ХИВ и най-вече върнат резултат, тоест, узнат резултат на 318 650 лица, като в допълнение бяха изследвани и предоставени услуги на 40 422 лица в 5-те затвора и в 2 следствени ареста в страната.
    Освен това бяха организирани 283 обучителни сесии в местата за лишаване от свобода. Има заповед на министъра на здравеопазването и на министъра на правосъдието и един път седмично екипите на кабинетите посещават местата за лишаване от свобода.
    За работата сред лицата, употребяващи наркотици, бяха съответно наети 10 неправителствени организации, изградени бяха 9 нископрагови центъра за работа с инжекционно употребяващи съответно наркотици в най-големите градове в страната.
    Тук искам да подчертая, че този компонент, ако си спомняте, през 2008 г. 46 процента от новорегистрираните лица със СПИН бяха лица, употребяващи наркотици. Благодарение именно на тези нископрагови центрове за обмен на игли и спринцовки на практика към днешна дата броят на новорегистрираните лица, инжекционно употребяващи наркотици е намален тази година на 11 процента от общия брой на новорегистрираните.
    Освен това беше подпомогната дейността към момента на метадонови програми за най-рисковите групи, тоест, за ХИВ позитивни лица, с Хепатит В, С и други сексуалнопредавани инфекции в София, Пазарджик, съответно Пловдив и през последните две години – съответно и във Варна.
    Раздадени бяха 2 740 000 комплекти за безопасно инжектиране и над 880 000 презерватива само сред лицата, употребяващи наркотици. Компонент 5, това е компонентът за работа с лица от ромска общност, като средно годишно ние достигаме до около 11 000 лица. Тук много важно е, че всичките нископрагови програми и ромските центрове, които са изградени в най-големите ромски общности, са изградени в помещения, които са предоставени от общините. Колкото по-рано общините ни предоставиха тези помещения, толкова по-рано заработиха съответно центровете.
    Тук искам да подчертая, че….
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Моля Ви, в резюме наистина, защото Споразумението няма нищо общо с отчета за програмата. Така че наистина, ако може да се ориентирате към приключване.
    ТОНКА ВЪРЛЕВА: Да. Тук искам само по този компонент да кажа, че 44 000 лица са получили анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ.
    По този начин на практика запознавам народните представители с дейностите по програмите, които се осъществяват.
    Това, което искам да кажа, е, че в последните години броят на новорегистрираните лица с ХИВ се запазва между 200 и 213 лица, като младите хора в началото на програмата представляваха до 29 години – 56 процента, а в момента те са около 30 процента.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, доктор Върлева.
    Уважаеми колеги, имате ли изказвания или въпроси?
    Заповядайте, доктор Добрев.
    КИРИЛ ДОБРЕВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми колеги, уважаеми господин заместник-министър, уважаема доктор Върлева. Аз искам да подкрепя инициативата за ратифициране на това споразумение и за продължаване на нашата дейност по споразуменията с Глобалния фонд – една програма, една инициатива и една широка мрежа от действия, която датира от повече от десет години и в която имам удоволствието да имам познания и да съм работил с екипа на доктор Върлева и да познавам мрежата, която е създадена в България по превенция на СПИН и туберкулоза, по създаване на групи за работа с определени контингенти от населението, по поддържане на лаборатории за диагностични изследвания, за развиване на просветна и превантивна дейност, една според мен добре работеща система и добре работещ екип под ръководството на Министерството на здравеопазването и доктор Върлева, с една тенденция за намаляване на даренията на приходите от Глобалния фонд и за все по-голямо заместване и инвестиране на държавата в лицето на Министерството на здравеопазването в тези дейности. И въпреки всичко виждаме, че все още ние имаме възможност да се възползваме от едно външно финансиране. Това определено е полза за нас и е добре да продължим тази дейност и да ползваме това финансиране, да се възползваме от това споразумение.
    Затова аз ще гласувам „за“, ще гласувам с положително чувство.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА: Благодаря Ви, доктор Добрев.
    Има ли други изказвания или въпроси? Няма.
    Предлагам да пристъпим към гласуване.
    Подлагам на гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението за изменение, допълнение и продължаване действието на Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на Република България, № 502-02-26, внесен от Министерския съвет на 06.08.2015 г.
    Моля, гласувайте това предложение.
    Гласували: "за" - 15, "против" и "въздържали се" - няма.
    Законопроектът за ратифициране на Споразумението за изменение на Споразумението за изменение, допълнение и продължаване действието на Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН в България“ между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на Република България, № 502-02-26, внесен от Министерския съвет на 06.08.2015 г., се приема.
    С това дневният ред за днес е изчерпан.
    Благодаря на всички за участието в работата на днешното заседание на комисията.
    Следващото заседание е в редовното време – следващия четвъртък, 17.09.2015 г. от 15,30 ч., зала 130.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 15,50 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    (Д-р Даниела Дариткова)


    Стенограф:
    (Божидарка Бойчева)
    Форма за търсене
    Ключова дума