Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
Стенограма от заседание на комисия, 29.09.2016 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
П Р О Т О К О Л
/съкратен/
№ 52
На 29 септември 2016 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне от министъра на здравеопазването на текущ доклад за осигуряване на необходимите ваксини за изпълнение на Имунизационния календар на страната.
2. Обсъждане на първичната профилактика на дислипидемиите в България като медицински и социален проблем.
Заседанието бе открито в 15:30 часа и ръководено от председателя на комисията д-р Даниела Дариткова.
На заседанието присъстваха заместник–министърът на здравеопазването, д-р Адам Персенски, представители на неправителствени организации, на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Председателят д-р Даниела Дариткова подложи на гласуване дневния ред, който бе приет единодушно.
В изпълнение на решение на Народното събрание на основание чл. 90, ал. 2 от Конституцията на Република България и чл. 101, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание заместник–министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски представи текущ доклад за осигуряване на необходимите ваксини за изпълнение на Имунизационния календар на страната. Бе отбелязано, че през 2016 г. за обезпечаване нуждите на държавата с ваксини за задължителни и целеви имунизации и реимунизации и серуми за постекспозиционна профилактика в изпълнение на Имунизационния календар на страната са били проведени две процедури по реда на Закона за обществените поръчки и съответно са сключени договори с фирми производители или доставчици на ваксини. Всички доставени видове и количества ваксини са били придружени със съответните сертификати за освобождаване на партидите, в съответствие с изискванията на чл. 69 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Поясни се, че за всяко получено количество ваксина своевременно е била създадена организация за разпределение и получаване от регионалните здравни инспекции и последващото им предоставяне на общопрактикуващите лекари.
В заключение д-р Персенски увери, че Министерството на здравеопазването ще продължи да изпълнява своите нормативно определени ангажименти по осигуряването на ваксини и биопродукти за изпълнение на Националния имунизационен календар, стриктно да следи за целесъобразното им прилагане и постигането на висок имунизационен обхват.
В хода на последвалата дискусия народният представител доц. Лъчезар Иванов повдигна отново темата за създаване на програма за профилактика на ротавирусните инфекции. Предложението е тя да бъде финансово осигурена в рамките на средствата от програмата за първична профилактика на рака на маточната шийка. Доц. Иванов подчерта, че в подкрепа на тази идея застават специалисти, професионалисти, представители на пациентски и обществени организации, както и народни представители.
Д-р Хасан Адемов отправи въпрос относно готовността за имунизация на децата на мигрантите.
Народният представител г-н Семир Абу Мелих постави въпрос дали количеството на ваксините ще бъде достатъчно за покриване на нуждите на страната.
В отговор, д-р Персенски уточни, че ваксини на децата на бежанците не се правят, защото нямат необходимата медицинска документация, от която да се узнае дали изобщо са имунизирани и по какъв имунизационен календар. Относно количеството на ваксините увери, че в централния склад на Министерството на здравеопазването има резерв от ваксини, част от Националния имунизационен календар, които ще покрият нуждите до края на годината. Ако фирмите изпълнят доставките си по така съществуващите договори, ще са осигурени ваксини до средата на 2017 г.
Премина се към т.2 от дневния ред.
По предложение на доц. д-р Васил Велчев, председател на Дружеството на кардиолозите в България и по случай Световния ден на сърцето - 29 септември, бе проведена дискусия на тема: „Първична профилактика на дислипидемиите в България – медицински и социален проблем“. Бяха изнесени 3 презентации:
- „Непосрещнати нужди в първичната профилактика на сърдечно-съдовите заболявания“ - доц. Мария Токмакова, специалист кардиолог в УМБАЛ „Св. Георги“;
- „Дислипидемии и фамилна хиперхолестеролемия в България - социална значимост и необходимост от първична профилактика“ - проф. д-р Арман Постаджиян, бъдещ председател на Дружество на кардиолозите в България;
- „Ранно идентифициране на пациенти с тежки дислипидемии - медицински, социални и икономически ползи или как да спасим човешки живот - проект на Дружество на кардиолозите в България“ - доц. д-р Васил Велчев, председател на Дружество на кардиолозите в България.
В разискването на темите участие взеха проф. Асен Гудев – Национален консултант по кардиология, доц. Пламен Попиванов – зам.-председател на Българско научно дружество по клинична дензитометрия и проф. Сабина Захариева – Национален консултант по ендокринология.
Заседанието беше закрито в 16:52 часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Д-р Даниела Дариткова)
Изготвил: Анастасия Димитрова, мл. експертен сътрудник, Комисия по здравеопазването.