Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
04/06/2015 първо гласуване
Рамкова позиция относно Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия, № 502-00-38, внесена от Министерски съвет на 29.05.2015 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
ЧРЕЗ
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА 43-ТО
` НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКЕТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
С Т А Н О В И Щ Е
ОТНОСНО: Рамкова позиция относно Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия, № 502-00-38, внесена от Министерски съвет на 29.05.2015 г.
На свое редовно заседание, проведено на 04.06.2015г., Комисията по околната среда и водите обсъди получената Рамкова позиция относно Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия, № 502-00-38, внесена от Министерски съвет на 29.05.2015 г.
Рамковата позиция относно Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия беше представена от г-н Тенчо Тенев-зам.изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните, допълнено от г-жа Силвия Рангелова- директор на дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество”.
Предложението за регламент е част от набора от политически насоки, представени от Европейската комисия пред Европейския парламент. Регламент (ЕО) № 1829/2003 относно генно модифицирани храни и фуражи включва храни, хранителни съставки и фуражи, съдържащи, състоящи се или произведени от генно модифицирани организми(ГМО), като обхваща и ГМО, предназначени за други приложения. С този регламент се въвежда процедура за разрешаването, с цел гарантиране, че пускането на пазара на тези продукти няма да представлява риск за здравето на човека, животните и за околната среда. България подкрепя инициативата за преглед на законодателството относно разрешаването/забраната на ГМО, като изразява опасения по съответствието на мярката с принципа на свободно движение на стоки и дали се осигурява необходимата солидна правна база за налагане на забрана на употребата на ГМ храни и фуражи на национално ниво. България би искала ЕК да предостави гаранции, че предвидените промени няма да имат отрицателно влияние върху конкурентноспособността на икономическите оператори от държавите със забрана и държавите, разрешили употребата на ГМ храни и фуражи.
Регламентът ще се прилага директно във всички държави-членки, за което е необходим преглед и промяна на Закона за ГМО и подзаконовите актове, с оглед прилагане на регламента и въвеждането на евентуални забрани. Допълнителни финансови средства за прилагане на регламента не са необходими.
Положителни или отрицателни последствия могат да бъдат оценявани след предоставяне на допълнителната информация, поискана от страната ни.
След представяне на Позицията и проведената дискусия, в която взеха участие н.п. Джевдет Чакъров, н.п. Чавдар Георгиев, н.п. Георги Божинов, н.п. Борислав Великов, н.п. Силвия Хубенова и н.п. Станислав Иванов, както и експерти от МЗХ и МОСВ, се проведе гласуване, при което с 12 гласа „за”, без ”против” и 6 ”въздържали се”, Комисията се обедини около следното
СТАНОВИЩЕ:
Приема така представената Рамкова позиция относно Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 1829/2003 по отношение на възможността на държавите членки да ограничават или забраняват употребата на генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия, № 502-00-38, внесена от Министерски съвет на 29.05.2015 г., като подкрепя искането на България ЕК да предостави гаранции, че предвижданите промени няма да имат отрицателно въздействие върху конкурентността на икономическите оператори от страни със забрана спрямо тези с разрешена употреба на ГМ храни и фуражи. Произнасяне по проекта на Регламент може да се извърши само след получаването на поисканите допълнителни информации от ЕК и оценка на положителните и отрицателни въздействия от неговото прилагане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:
Станислав Иванов