Комисия по околната среда и водите
21/01/2016 първо гласуване
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по околната среда и водите
№ 653-11-1/25.01.2016 г.
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 7 януари 2016г.
На свое редовно заседание, проведено на 21.01.2016 г., Комисията по околната среда и водите, разгледа на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 7 януари 2016г. и разпределен на Комисията по земеделието и храните като водеща.
От Министерството на земеделието и храните присъстваха: г-н Георги Костов – заместник-министър, г-н Тони Кръстев-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), г-жа Даниела Ангелова – директор на дирекция „Административно-правно обслужване и човешки ресурси” в ИАГ, г-н Юлиан Русев – гл. експерт в дирекция „Ловно стопанство” на ИАГ и г-жа Деница Александрова – старши юрисконсулт в ИАГ, а от Министерството на околната среда и водите: г-н Мирослав Калугеров – директор на дирекция „Национална служба за защита на природата”.
От името на вносителя законопроекта и мотивите за неговото внасяне бяха представени от г-н Кръстев, допълнени от зам.-министър Костов.
Предлаганите с проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча промени основно са свързани с: подобряването на организацията на ловната площ при обособяване на ловностопанските райони на ловните дружини и на ловностопанските райони на оградени площи; уеднаквяването на правилата, осигуряващи упражняването на правото на лов; намаляването на сроковете за групов лов; въвеждането на възможност за групов лов на сърна, и не на последно място - въвеждането на задължение за ловните сдружения да осигурят охрана и по-добър контрол в районите, които стопанисват.
Проектът предвижда забрана за използването на капани за улов на дива свиня извън оградените площи. По този начин ще се намали значително създаденото през последните години обществено недоволство и ще се допринесе за общата политика на хуманно отношение към животните.
С оглед изпълнение на задълженията, произтичащи от Директивата за опазване на естествените местообитания на дивата флора и фауна (по отношение на кафявата мечка), и във връзка с поетия от българската страна ангажимент за привеждане на Закона за лова и опазване на дивеча в съответствие с европейското законодателство е предвидена пълна забрана за ловуване на кафява мечка в страната. За уеднаквяване на разпоредбите на Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за биологичното разнообразие, законопроектът предвижда издаването на разрешително за отстрел на мечка да бъде извадено от Закона за лова и опазване на дивеча и да бъде вменено като задължение на министъра на околната среда и водите.
Друга промяна в предложения законопроект е относно разрешените средства за ловуване, като се дава право ловуването да се извършва, освен с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие и с пневматично оръжие и лъкове.
Създава се възможност лицата, стопанисващи дивеча по Закона за лова и опазване на дивеча, които имат издадено разрешение за съхранение на ловно оръжие и боеприпаси, да могат да го предоставят за ловни цели на физически лица, ловуващи по линията на организирания ловен туризъм, след представяне на валиден билет и съответно разрешение. Проектът предвижда и регламентирането на груповия лов на сърна, поради увеличения запас от този вид през последните години, като се забранява използването на кучета.
Като цяло, предвидените изменения и допълнения в Закона за лова и опазване на дивеча целят да бъдат преодолени недостатъците на действащата до момента нормативна уредба, рефлектиращи върху ползването и стопанисването на дивеча в ловно стопанските райони на ловните дружини, както и опазването на кафявата мечка и привеждането на този закон в съответствие с европейското законодателство.
Отношение по внесения законопроект взеха народните представители: Манол Генов, относно ловно стопанските райони, контрола, ограничения по време на избори и записване на ловците по населени места; Христо Грудев, относно мероприятията, добросъвестността и броя на ловците в ловните стопанства, приветствайки мерките на Министерството на земеделието и храните; Борислав Великов, обръщайки внимание, че Комисията по околната среда и водите не е водеща и отправи въпроси относно опазването на околната среда и животинските видове; Георги Божинов, относно промяната на границите, собствеността, регламентирането на оръжията и контрола; Вили Лилков, относно отпадането на някои норми и правомощията при определяне на границите на ловно стопанските полета, като заяви, че ще направи конкретни предложения между двете гласувания; Чавдар Георгиев, относно администрирането и забраните при лова и Станислав Иванов, който отправи въпроси относно становището на Български ловно-рибарски съюз, необходимостта от отпадане на алинеи 2 и 4 на чл.31 и вменяването на задължения на Съвета по лова към Регионалните дирекции по горите за промяна на границите, обявявайки че няма да гласува поради участие в УС на Българския ловно-рибарски съюз.
Изчерпателни отговори на поставените въпроси, коментари и обяснения бяха дадени от зам.-министър Костов и г-н Кръстев.
След прекратяване на дискусиите и проведената процедура по гласуване, Комисията по околната среда и водите, с 15 гласа „за”, без ”против” и 1 ”въздържал се” подкрепи законопроекта и изрази следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерски съвет на 7 януари 2016г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Станислав Иванов