Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
21/07/2016


    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите


    № 653-11- 12/ 22.07.2016 г.


    ДОКЛАД


    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Конвенция Минамата относно живака, № 602-02-27, внесен от Министерски съвет на 18.07.2016 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 21 юли 2016 г., Комисията по околната среда и водите, разгледа Законопроект за ратифициране на Конвенция Минамата относно живака, № 602-02-27, внесен от Министерски съвет на 18.07.2016 г.
    На заседанието от страна на Министерството на околната среда и водите присъстваха: Ивелина Василева – министър, Красимир Живков - зам. - министър, Първолета Лулева-и.д. директор на „Превантивна дейност”, Христина Филипова-гл. експерт в същата дирекция, както и Ивайло Петков-парламентарен секретар. Присъстваха и представители на Движение Защита на гражданите и държавата: Петьо Хаджиев и Марин Григоров.
    От името на вносителите, законопроектът и мотивите за неговото внасяне бяха представени от министър Ивелина Василева.
    Основната цел на Конвенция Минамата относно живака, подписана от България на 10.10.2013 г. по време на конференция на пълномощните министри в Япония, е осигуряването опазването на човешкото здраве и околната среда от емисии в резултат на човешка дейност и изпускане на живак и негови съединения. Живакът е проблем от световно значение поради преноса му по въздух на далечни разстояния, устойчиво присъствие в околната среда в резултат на антропогенна дейност, способността за биологично натрупване в екосистемите и разбира се същественото му отрицателно въздействие върху човешкото здраве и околната среда.
    С Конвенцията се регулира целият жизнен цикъл на живака при сътрудничество и координация със съществуващи конвенции и споразумения относно опасни химикали и отпадъци. С нея се ограничава първичния добив на живак и търговията с него, въвежда се забрана за производство и търговия на продукти с добавен живак и се забраняват или се поставят условия за работа в производствени процеси, при които се използва живак. Конвенцията предвижда мерки за използване на най-добрите налични техники за намаляване на емисиите на живак при ръчен и дребномащабен добив на злато и от промишлените дейности, като също се изисква съхранението и управлението на отпадъците от живак да се извършват по екологосъобразен начин.
    С Конвенцията се осигурява високо ниво на защита на човешкото здраве и околната среда от изпускане и емисии на живак и негови съединения в глобален мащаб.
    Конвенцията, включена в приоритетите на ЕС, ще влезе в сила 90 дни след депозиране на документи за ратификация от 50 страни и регионални организации.
    Компетентен орган по прилагането на Конвенцията е Министерството на околната среда и водите, с изключение на мерките по опазване на човешкото здраве, от компетентност на министъра на здравеопазването и мерките, свързани с пестицидите, където компетентността е на министъра на земеделието и храните.
    Голяма част от разпоредбите на Конвенцията са обхванати от съществуващото национално и европейско законодателство, а непокритите задължения от конвенцията се обединяват в проект на нов Регламент за живака, внесен с предложение на ЕК като част от ратификационния пакет по Конвенцията.
    Ратифицирането на Конвенцията няма да има пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет, като ще доведе до увеличение на административната тежест за компетентните органи по бъдещото и прилагане.
    След откриване на дебата, отношение взеха: н.п. Чавдар Георгиев относно условията и прилагането на Конвенцията и новия Регламент на Европейската комисия и н.п. Борислав Великов относно информация, свързана с прилагането на Конвенцията и наличието на данни за замърсени с живак терени. На поставените въпроси изчерпателни отговори бяха дадени от г-жа П. Лулева.
    Въз основа на проведената дискусия и изказани мнения, Комисията по околната среда и водите, с 14 гласа „за”, без ”против” и ”въздържали се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Конвенция Минамата относно живака, № 602-02-27, внесен от Министерски съвет на 18.07.2016 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ:


    СТАНИСЛАВ ИВАНОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума