Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
02/04/2015
    1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на измененията на климата, № 502-01-24, внесен от Министерския съвет на 30.03.2015 г.
    2. Разни.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите



    ПРОТОКОЛ
    № 6


    На 2 април 2015 г. от 15.00 часа в зала 3 – Източно крило в сградата на пл. „Княз Александър“ № 1 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите.
    Списък на присъстващите народни представители и гости се прилага. Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на измененията на климата, № 502-01-24, внесен от Министерския съвет на 30.03.2015 г.
    2. Разни.

    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Добър ден, уважаеми колеги, господин Гуджеров!
    Днес предстои редовно заседание на Комисията по околната среда и водите със следния проект за дневен ред, който ще ви представя:

    1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на измененията на климата, № 502-01-24, внесен от Министерския съвет на 30.03.2015 г.;
    2. „Разни“.
    Присъстващите на заседанието от страна на Министерство на околната среда и водите са: господин Павел Гуджеров – заместник-министър, госпожа Боряна Каменова – директор на дирекция „Политика по изменение на климата“ и госпожа Венета Борикова – началник-отдел „Международни механизми за търговия с емисии към дирекция „Политика по изменение на климата“.
    Моля който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
    Гласуване: „за“ - 14 гласа, „против” няма, „въздържали се” няма.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Единодушно се приема.
    Благодаря.

    ПО ТОЧКА ПЪРВА - Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на изменението на климата, № 502-01-24, внесен от Министерския съвет на 30.03.2015 г.

    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Давам думата на господин Гуджеров.
    ПАВЕЛ ГУДЖЕРОВ: Благодаря, господин председател.
    Законопроектът, който е представен на вашето внимание днес, касае едно по-точно и по-пълно транспониране на европейска директива. Хронологията, която касае законопроекта, е след приемането му и обнародването му през април 2014 г. Европейската комисия отправя запитване към България относно разпоредбите, които са разписани в закона. след получения отговор, макар и приеман на по-голямата част от обосновката на Министерство на околната среда и водите, се прави препоръка за допълване, променяне и прецизиране на разпоредбите на Закона за ограничаване на измененията на климата. Същевременно с това допълнение са изменени някои от разпоредбите на закона, прецизирани са и са направени референции към актове на Европейския съюз, които са влезли в сила след обнародването на Закона за ограничаване изменението на климата. Това е съвсем накратко. Ако госпожа Боряна Каменова има да допълни нещо по-подробно?
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Имате думата, госпожо Каменова.
    БОРЯНА КАМЕНОВА: Благодаря, господин председател. Измененията, които предлагаме в Закона за ограничаване на изменението на климата, както господин заместник-министърът вече спомена, са във връзка с отправени запитвания от Европейската комисия за по-точно транспониране на текстове от европейското законодателство. Основно те засягат законодателството, свързано с авиационните оператори, в областта на което бяха приети редица изменения на самата директива.
    Искам само да подчертая, че предложените изменения не въвеждат нови задължения за страната, за операторите и за администрацията и всъщност представляват едно доуточнение на приетите вече в Закона за ограничаване на изменението на климата текстове.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря. Уважаеми колеги, това е транспониране на директиви, текстовете са съществуващи, така че ако няма желание за изказване? Има. Заповядайте.
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Ние ще подкрепим предлаганите изменения. Само исках да попитам – тук в мотивите се казва „Предполагаемо несъответствие“ – вероятно с една европейска директива се е изменило друга, по която сте се ръководили. Оттам се допуска. Така ли е?
    БОРЯНА КАМЕНОВА: Точно така. Понеже по отношение на авиационните оператори на няколко пъти беше изменена самата директива. Първо те бяха извадени за 2013 г. от обхвата на Европейската схема за търговия с емисии, до 2014 г. бяха частично – само полетите над европейското икономическо пространство и беше изменена и самата директива. От Европейската комисия настояха това да бъде адекватно транспонирано.
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: … Приемам.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря. Някой друг? Заповядайте, господин Великов.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ: Аз нямам специално по този проект въпрос, но се питам когато е бил приеман този закон, това е било преди около година, както виждам тук, това название дали е съвсем точно – „Закон за ограничаване на изменението на климата“. Така ли е в други страни и изобщо Вашият опит и езикознание по въпроса, защото да ограничиш изобщо измененията на климата звучи прекалено общо. Ние вероятно се стремим да ограничим неблагоприятни изменения или неблагоприятно влияние на изменението? По този въпрос не сме ли се замислили? Не е ли даже подходящо да помислим да го променим в една по-смислена посока?
    Благодаря.
    БОРЯНА КАМЕНОВА: В случая се спряхме на това наименование на закона, тъй като законът се отнася основно до европейско законодателство и е свързано точно с ограничаване – limitation. Политиката по изменение на климата има два аспекта: адаптация и ограничаване на измененията, тоест има се предвид, че съгласно възприетите научни схващания ограничаването на емисиите на парникови газове в световен мащаб би благоприятствало да не настъпват съществени изменения на климата. Това се има предвид и ако се предложи някакво по-правилно според Вас название, сме готови да го обсъдим.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ: Не съм го мислил. Просто така ми хрумна в момента.
    БОРЯНА КАМЕНОВА: Ако позволите, да ви кажа само, че измененията на климата винаги са благоприятни за част от държавите в глобален мащаб, а за други са неблагоприятни. За пример мога да Ви дам Гренландия, които отказват да участват в каквито и да било дейности в тази връзка, защото те смятат, че измененията на климата само ще им разтопят ледовете и ще е благоприятно за тях. Така че е трудно да се каже за кого е благоприятно и за кого не.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: В понеделник бяхме на един форум на европейските комисии, господин Великов, на който Вие участвахте. Там наименованието беше „Политика по изменение на климата“. Общо взето, това е терминологията.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ: Аз ще помисля.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Да, разбира се, но понеже това е утвърдена, приета европейска терминология, затова е приета и в България. Разбира се, ако има нещо по-добро, то винаги е добро.
    Заповядайте, господин Гуджеров.
    ПАВЕЛ ГУДЖЕРОВ: Как да го кажа? Може би е препоръка: предвид на това, че това е такъв тип законодателство, което много зорко се следи от европейските институции предвид на това, че вече е прието това заглавие, предлагам по-добре да не го пипаме, да не правим после още една комисия, да го връщаме.
    Благодаря Ви.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Колеги, предстои гласуване, доколкото разбирам.
    Уважаеми колеги, доколкото разбирам, няма желание за други изказвания. Предлагам да преминем към гласуване на така предложения проект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване на изменението на климата с № 502-01-24, внесен от Министерски съвет на 30.03.2015 г. Моля който е за, да гласува.
    Гласуване: „за“ - 16 гласа, „против” няма, „въздържали се” няма.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря Ви. Единодушно се приемат предложенията.
    С това изчерпваме точка 1.
    Благодаря на господин Гуджеров, на Вас и вашия екип.
    ПО ТОЧКА ВТОРА - „РАЗНИ“
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Колеги, разбрахме се предишния път да обсъдим възможността по-рано да провеждаме заседанията на комисиите. Пак казвам, че когато се взимаше решението кога да бъде комисията, още не бяха структурирани останалите комисии и затова го направихме така, да е от 15 часа, тъй като започват по-рано другите комисии, но сега другите комисии са от 15.30 часа. Ако го направим от 14.30 часа, наистина ще има по-голяма възможност колегите да присъстват и на двете комисии, в които участват. Имаше изказано становище в обратна посока за времето на комисията да бъде от 14.30 часа, понеже по-голямото желание на колегите е това.
    Аз ви предлагам да гласуваме, защото наистина съвпадат и комисии на много от членовете на комисията. Предложението беше за 130 часа. Моля, който е съгласен да бъде променено редовните заседания на комисията да се провеждат в 14.30 часа в същия ден, да гласува. Господин Вълков също заяви, че е „за“. Моля да бъде отчетен неговият глас.
    Гласуване: „за“ - 15 гласа, „против” 1, „въздържали се” няма.
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: С това изчерпваме дневния ред.
    Благодаря.
    Закривам заседанието на комисията.
    /Закрито – в 15.15 часа./


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ОКОЛНАТА СРЕДА
    И ВОДИТЕ:

    /Станислав Иванов/
    Форма за търсене
    Ключова дума