Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
04/02/2016

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите


    ПРОТОКОЛ
    № 2

    На 4 февруари 2016 г. от 14.30 часа в зала 3 – Източно крило в сградата на пл. „Княз Александър“ № 1 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите.
    Списък на присъстващите народни представители и гости се прилага към протокола. Заседанието се проведе при следния
    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Обсъждане на Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016г.), № 602-00-7, внесена от Министерски съвет на 29.01.2016 г.
    2. Разни
    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ обяви, че има кворум за започване на заседанието и прикани към предложения по дневния ред, след което обяви неговото гласуване.
    Дневният ред беше приет единодушно.
    Председателят представи присъстващите на заседанието от страна на Министерство на околната среда и водите – г-жа Атанаска Николова, заместник-министър, г-жа Силвия Рангелова, директор на дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз и международно сътрудничество”, както и парламентарния секретар Ивайло Петков.
    ПО ТОЧКА ПЪРВА - Обсъждане на Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016 г.), № 602-00-7, внесена от Министерски съвет на 29.01.2016 г.
    Председателят на Комисията даде думата на зам.-министър Николова, която представи Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016 г.) основно в частта „Околна среда”.
    Г-жа Николова посочи по-подробно трите важни елемента от сектора и позициите на страната ни по тях:
    1. Качеството на въздуха, предстои в началото на 2016 г. да стартират тристранните преговори с Европейския парламент по предложение за директива за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители, включено в „Пакета от мерки, свързани с опазването на чистотата на атмосферния въздух”, представен от ЕК в края на 2013 г. Целта е установяване на нови национални ангажименти за намаляване на емисиите от 5 атмосферни замърсителя, които да бъдат постигнати и спазване след 2030 г. Преговорите ще се водят на базата на одобрен общ подход от Съвета по околна среда. България подкрепя общия подход, тъй като договори национални ангажименти за 2030 г., които са амбициозни, но реалистични и постижими;
    2. Кръговата икономика за по-устойчиво използване на ресурсите. България разглежда предложението като стъпка в правилна посока, но счита поставените цели (10% депониране на битови отпадъци и 65% рециклирани до 2030 г.) за прекалено амбициозни и трудно постижими. България намира единствения критерии за дерогация за несправедлив и необоснован и в хода на преговорите ще настоява за неговото преразглеждане;
    3. Реформирането на Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ), което е стъпка към постигането на дългосрочната цел на Съюза за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г.
    Във фокуса на позицията, отстоявана от страната ни, е при ефективното постигане на целите за намаляване на емисиите до 2030 г. да се отчита социално-икономическата цена и нейната поносимост. Като страна бенефициент по новите финансови механизми България ще настоява за свобода при избор на проектите, разширяване на обхвата и географския баланс, за гъвкавост и опростени административни процедури. През първата половина на 2016 г., съгласно заключенията на Съвета от октомври 2014 г., ЕК следва да представи ново законодателно предложение за намаляване на емисиите извън ЕСТЕ, което да регламентира периода до 2030 г. Методиката за определяне на националните цели ще продължи да се прилага до 2030 г., като усилията ще се разпределят на база на относителния дял на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението.
    Г-жа Николова обърна внимание, че досиетата по т.2 и 3 още не са финализирани и обяви, че приключва краткото представяне на програмата.
    Председателят г-н Иванов прикани за изказвания, като отношение взеха народните представители:
    Борислав Великов, който поиска изясняване, каква е целта на тази програма – информационна или ще се стига до документ на Народното събрание и могат ли да се дават препоръки. Той посочи, че текстът като цяло е добре изготвен, но има необходимост от изясняване на някои термини, като например „изтичане на въглерод”. Г-н Великов отправи и въпрос относно информацията за Трансатлантическото споразумение, приоритет на ЕК, който сигурно ще има връзка с околната среда. При необходимост, КОСВ и НС могат да подпомогнат при вземане на решения от страната ни;
    Станислав Иванов, който обърна внимание, че посоченото споразумение се изготвя на ниво Европейски парламент и при детайлизирането ще има разглеждане и от националните институции;
    Иван Вълков, относно отговорностите и компетенциите на МОСВ и КОСВ по тази Програма.
    Отговорите от страна на зам.-министър Николова бяха изчерпателни, като тя посочи, че наистина програмата е на ЕК и има по-скоро уведомителен характер, като при влизане в детайли ще се обсъждат конкретните въпроси в различни комисии. Това е по-скоро информация на ЕК за състоянието по различните досиета. Предвижданото споразумение е в начална фаза и е доста спорно. Отношение по него ще вземаме чрез Министерството на външните работи. Относно отговорностите, г-жа Николова посочи, че те са по трите докладвани досиета.
    Председателят Станислав Иванов прикани към други изказвания, след което прекрати дискусията и обяви процедура по гласуване, при която, Комисията по околната среда и водите с 14 гласа „за“, без „против“ и „въздържали се“ приема Годишната програма за 2016 г. за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2016 г.), № 602-00-7, внесена от Министерски съвет на 29.01.2016 г.

    ПО ТОЧКА ВТОРА – РАЗНИ: Нямаше постъпили предложения.
    Поради изчерпване на дневния ред председателят Станислав Иванов закри заседанието на Комисията по околната среда и водите.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СТАНИСЛАВ ИВАНОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума