Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
08/12/2016

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по околната среда и водите


    ПРОТОКОЛ
    № 18

    На 8 декември 2016 г. от 14.30 часа в зала 3 – Източно крило в сградата на пл. „Княз Александър“ № 1 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по околната среда и водите.
    Списък на присъстващите народни представители и гости се прилага към протокола. Заседанието се проведе при следния
    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закон за устройство на територията, № 602-01-69, внесен от Министерски съвет на 4 ноември 2016г.

    ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ обяви, че има кворум за започване на заседанието и прикани към предложения по дневния ред, след което обяви неговото гласуване.
    Дневният ред беше приет единодушно.
    Председателят представи присъстващите на заседанието от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството: г-жа Таня Милева – началник на политическия кабинет, инж. Милка Гечева – директор на ДНСК, г-н Огнян Николов – началник отдел „Устройство на територията”, г-н Пенчо Димитров – експерт в същия отдел и г-жа Елисавета Кисьова – началник отдел в дирекция „Правна”; от Министерството на околната сред0а и водите: г-жа Силвия Стоянова – директор „Управление на отпадъците и опазване на почвите, г-жа Диана Панова – държавен експерт и г-жа Гюлер Алиева – старши експерт в същата дирекция, както и г-н Ивайло Петков – парламентарен секретар; от Столичен общински съвет: г-жа Силвия Христова – председател на Комисия по архитектура и г-жа Лорита Радева – председател на Комисия по околна среда; от Българската асоциация на кабелните и комуникационните оператори: г-жа Галя Маринова – председател на УС; от Камарата на архитектите в България: арх. Борислав Игнатов – председател на УС и арх. Петкана Бакалова – зам. председател на УС и от Движение защита на гражданите и държавата: г-н Петьо Хаджиев и г-н Мариян Йовчев.
    ПО ТОЧКА ПЪРВА - Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закон за устройство на територията, № 602-01-69, внесен от Министерски съвет на 4 ноември 2016 г.
    Председателят на Комисията даде думата на г-жа Милева, която представи законопроекта от името на вносителя и мотивите за неговото внасяне. Тя посочи, че измененията и допълненията които се предлагат са в изпълнение на мерките, предвидени в Плана за действие, с насоченост към основните проблемни области, възпрепятстващи нарастването на инвестициите, приет с Решение на Министерския съвет от 2016 г.
    Основна цел на законопроекта е облекчаване на административните процедури и намаляване на административната тежест. Едновременно с това се повишат отговорността на общинските администрации и административният контрол върху дейността им, както и отговорността на неправителствения сектор, представен от проектантските браншови организации и от регистрираните фирми - консултанти в процесите на инвестиционното проектиране и строителството.
    Със законопроекта се предвижда и отстраняването на съществуващи неточности и непълноти в действащите разпоредби и уеднаквяване на терминологията в някои от разпоредбите. За осигуряване на публичност и достъпност до актове, издавани от министъра на регионалното развитие и благоустройството и от областните управители, както и до одобрени от тях устройствени планове се въвежда изискване за поддържане на публични регистри от съответните администрации и публикуване на интернет страниците им на одобрените проекти на устройствени планове.
    В законопроекта са конкретизирани условията за застрояване на сгради за временно обитаване по смисъла на Закона за туризма и места за предоставяне на социални услуги и други по смисъла на Закона за социалното подпомагане. С това се хармонизират разпоредби на Закона за устройство на територията и Закона за туризма и осигуряване на нормална среда за обитаване. Предложени са промени и с цел присъединяване на всички потребители към изградените ВиК мрежи и съоръжения, като от икономическа и регулаторна гледна точка това позволява повишаване ефективността на инвестициите, включително тези от Европейските структурни и инвестиционни фондове, както и оползотворяване капацитета на инфраструктурата и постигане на съответствие с екологичните директиви.
    С предлаганото редуциране на категориите строежи ще се подпомогне и улесни прилагането на ЗУТ и ще се премахне необоснованото раздробяване на категориите, без да се оказва влияние върху качеството на инвестиционните проекти и на строителството.
    Предложено е и въвеждане на ред и условия за одобряване на плана за управление на строителните отпадъци и плана за безопасност и здраве, като с Преходните и заключителните разпоредби към настоящия закон е предложено съответстващо изменение в Закона за управление на отпадъците.
    В Преходните и заключителните разпоредби са предложени промени в закони, в които се отразяват направените в ЗУТ промени, както и са направени допълнения в някои от разпоредбите за прецизирането им.
    Вносителят предлага законът да влезе в сила в 6-месечен срок от обнародването му в „Държавен вестник“, както и в този срок да се направят изменения и допълнения на подзаконовите нормативни актове за привеждането им в съответствие с промените в категориите на строежите.
    Председателят г-н Иванов прикани за изказвания, като отношение по внесения законопроект взеха: г-жа Силвия Христова – относно член 48 параграф 5 от новата алинея 11, като предлага редакция, като г-н Иванов помоли за официално становище, за да се разгледа между първо и второ четене; н.п. Димитър Танев – относно незаконното застрояване, увеличението на площите и оскъпяването на проектите, получил отговор от г-н Огнян Николов, допълнен от г-н Пенчо Димитров; н.п. Манол Генов – в подкрепа на г-н Танев относно възможността за увеличаване на площите на проектите за оранжерии, контрол и заплащането на проектите; н.п. Борислав Великов – относно размера на площите за застрояване; н.п. Чавдар Георгиев – относно административните изисквания за съоръжения в различните категории земи; г-н Огнян Николов – с отговори на поставените въпроси от тримата народни представители и н.п. Ерджан Ебатин – относно процедури по облекчаване на узаконяването на незаконни строежи, получил отговор от г-жа Милка Гечева; и втори въпрос от н.п. Манол Генов относно строителния контрол на строежите в битака.
    Председателят Ст. Иванов прикани към други изказвания, след което прекрати дискусията и обяви процедура по гласуване, при която Комисията по околната среда и водите, с 13 гласа „за”, без ”против” и 3 ”въздържал се” подкрепи законопроекта и изрази следното
    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закон за устройство на територията, № 602-01-69, внесен от Министерски съвет на 4 ноември 2016г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    СТАНИСЛАВ ИВАНОВ
    Протоколчик:
    /Вл.Дончев/
    Форма за търсене
    Ключова дума