Парламентарни комисии
Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
11/05/2016 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 602-01-21, внесен от Министерски съвет на 21.04.2016 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 602-01-21, внесен от Министерски съвет на 21.04.2016 г.
На заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 11.05.2016 г., бе осъден Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 602-01-21, внесен от Министерски съвет на 21.04.2016 г.
На заседанието присъстваха г-жа Светлана Ценева – директор на дирекция „Български документи за самоличност“ в Министерството на вътрешните работи, както и съветниците в кабинета на г-жа Румяна Бъчварова - заместник министър-председател по коалиционна политика и държавна администрация и министър на вътрешните работи: г-н Антон Герунов, г-н Божидар Божанов и г-н Атанас Славов.
Законопроектът бе представен от г-н Антон Герунов.
Г-н Герунов отбеляза, че предлаганият проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи урежда наличието на електронен носител (чип) в личните карти, като не се предвижда задължителна смяна на личните документи. Предвидено е това да стане поетапно при изтичане на срока на валидност на настоящите. Със законопроекта се създава правна възможност документите за самоличност на българските граждани да съдържат данни и удостоверения за електронна идентичност и квалифициран електронен подпис. Предлага се, в случай че гражданинът не желае да ползва електронна идентификация изрично да заяви това. При наличието на електронен носител в личната карта лицето, заявяващо такава, може да избере доставчик на квалифициран електронен подпис и съответният доставчик да издаде удостоверение за квалифициран електронен подпис. Също така е възможно и записването на биометричните данни на гражданина в отделен защитен сегмент на електронния носител, ако в заявлението изрично е посочено желание за това.
Г-н Герунов обърна внимание на факта, че законопроектът регламентира възможността за записването на удостоверения за електронна идентичност и електронен подпис и в международния паспорт, но само ако гражданинът е заявил изрично желание за това. Също така са дефинирани и правила за прекратяване на удостоверенията за електронна идентичност и квалифициран електронен подпис при обявяване на личен документ за невалиден.
Беше подчертано, че е отчетена необходимостта от осигуряване на допълнителни защити и повишаване на сигурността на личните документи.
В тази връзка се предвижда данните, съдържащи се в машинночетимата част на личните карти, да бъдат записвани служебно и във вградения електронен носител на информация, като бъдат защитени от подправяне с криптографски методи посредством електронен печат на Министерството на вътрешните работи.
Вносителите предлагат законът да влезе в сила от 1 януари 2018 г., когато Министерството на вътрешните работи ще има техническа възможност за издаване на лични документи с електронен носител.
След проведената дискусия Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения с 9 гласа „За”, 0 гласа „Против“ и 2 гласа „Въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 602-01-21, внесен от Министерски съвет на 21.04.2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ
ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
НАСТИМИР АНАНИЕВ