Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения
1. Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 502-01-24, внесен от Министерски съвет на 30.03.2015 г.– за първо гласуване.
2. Представяне, обсъждане и гласуване на проект за решение за преобразуване на Колежа по телекомуникации и пощи - София, във Висше училище по телекомуникации и пощи със седалище в София, № 502-03-2, внесен от Министерски съвет на 5.03.2015 г.
3. Разни.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ
П Р О Т О К О Л
На 22 април 2015 година от 14.30 часа в зала 356 в сградата на пл. „Княз Александър ¬1” се проведе редовно заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 502-01-24, внесен от Министерски съвет на 30.03.2015 г.– за първо гласуване.
2. Представяне, обсъждане и гласуване на проект за решение за преобразуване на Колежа по телекомуникации и пощи - София, във Висше училище по телекомуникации и пощи със седалище в София, № 502-03-2, внесен от Министерски съвет на 5.03.2015 г.
3. Разни.
3аседанието беше открито и ръководено от председателят на комисията Гроздан Караджов.
Списъкът на присъствалите народни представители ще бъде приложен към протокола.
***
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Здравейте на всички. Днес нямаме много гости. Уважаеми дами и господа народни представители, тъй като имаме вече кворум откривам днешното заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Преди да започнем работа по дневният ред, искам да ви напомня, че днес на основание чл.78, ал.2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е изготвен общ Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване. Той е изготвен въз основа на приетите на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване № 502-01-20, внесен от Министерския съвет на 17.03.2015 година и другият Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за търговското корабоплаване, под № 554-01-66, внесен от Пламен Манушев и група народни представители на 01 април 2015 година. Новият обединен законопроект беше разписан вече и пътува към госпожа Цачева, така че не следващата сряда, а по-следващата ще влезе в дневния ред и ще го гледаме текст по текст.
Сега по дневният ред. По предварително обявеният дневен ред отпада точка първа: Представяне, обсъждане и гласуване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата, № 502-01-24, внесен от Министерски съвет на 30.03.2015 г.– за първо гласуване, която вече беше гледана в зала.
Като точка единствена ще разгледаме:
Представяне, обсъждане и гласуване на проект за решение за преобразуване на Колежа по телекомуникации и пощи - София, във Висше училище по телекомуникации и пощи със седалище в София, № 502-03-2, внесен от Министерски съвет на 5.03.2015 г.
2. Разни.
Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
Гласували „за” – 13, против – няма, въздържали се – 1.
Дневния ред е приет.
По тази точка гости са:
Представителят на Министерството на образованието и науката г-жа Ангелина Ламбрева – държавен експерт в дирекция Висеше образование
Представителят на Колежа по телекомуникации и пощи проф. Димитър Радев – ректор на Колежа по телекомуникации и пощи
По проектът за решението в Комисията за образованието и наука, която е водеща по този проект за решение са постъпили 21 становища в подкрепа на преобразуването на колежа и има едно становище против от Техническия университет, което има сходна специалност по телекомуникации. За нас всички становища са важни, но във връзка с обхватът на компетентност на нашата Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения слагаме акцент върху следните становища: становище на Български пощи ЕАД, Изпълнителна агенция Електронни съобщителни мрежи и информационни системи към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Синдикалната федерация на съобщенията – това е браншовата структура на КНСБ, Хюлет Пакър, Виваком, Мобилтел, САБ, УАБС България. Всички са работодатели на кадри, обучени в Колежа по телекомуникации и пощи. Това е учебно заведение със 134 годишна история. През цялото това време поддържа високо научно, професионално педагогическо ниво в сферата на телекомуникациите, информационните технологии и мениджмънта в телекомуникациите и пощите.
С тези няколко встъпителни думи давам думата на представителите на Министерството на образованието и науката да представят проекта за решение.
Заповядайте.
Г-ЖА АНГЕЛИНА ЛАМБРЕВА: Колежът по телекомуникации и пощи е наследник на Държавното телеграфо пощенско училище, създадено още през 1881 година с указ на княз Александър I. През 1948 година Шестото Велико Народно събрание приема Закон за държавен телеграфо-пощенски институт с ранг на полувисше учебно заведение с два отдела Административен и Технически, които отдели и до днес отговарят на двете акредитирани от висшето училище професионални направления, по които то извършва обучение.
През 1954 година наименованието е променено на Полувисш институт по съобщенията, а 38-то Народно събрание със свое решение от м. юли 1997 година преобразува Полувисшият институт по съобщенията в самостоятелен колеж с название Колеж по телекомуникации и пощи.
Сегашното предложение за преобразуване на висшето училище е по инициатива на ръководството на колежа и се прави въз основа на положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация на съответни проекти за преобразуване.
Проектът за преобразуване предвижда във висшето училище ща се провежда обучение по традиционните за колежа и досега специалности от професионални направления Комуникационна и компютърна техника и Администрация и управление на степените „професионален бакалавър по ...” и „магистър” с двегодишен срок на обучение след придобита степен „професионален бакалавър по ...”.
За организиране на обучението висшето училище предвижда създаването на две основни звена в проектът си. В структурата си ще има Факултет по телекомуникации и мениджмънт с три катедри и Департамент Фундаментална подготовка.
Налице е според оценката на Националната агенция за оценяване и акредитация необходимият научно преподавателски състав. Обучението ще се осигурява от 65 преподаватели на основен трудов договор във висшето училище, от които 39 хабилитирани, с което се отговоря на изискванията на чл.26 и чл.26а от Закона за висшето образование за численост на академичния състав, като над 70 % от лекционните курсове по задължителни дисциплини ще се провеждат от хабилитирани преподаватели на основен трудов договор във висшето училище.
Предвижда се броят на приеманите за обучение в преобразуваното висше училище студенти да остане в рамките на институционалният капацитет, определен от агенцията от 1620 студенти общо за всички курсове на обучение.
Висшето училище ще използва материалната информационна база на Колежа по телекомуникации и пощи, която е в процес на целенасочено и непрекъснато обновяване, с оглед да се постигнат съвременните изисквания за качество на обучението.
С преобразуването на колежа ще се създадат условия за продължаване на образованието на завършилите образователно-квалификационна степен „ професионален бакалавър по ...” в посочените професионални направления по същите или сходни специалности, които са специфични за сферата на телекомуникациите и пощите. Такава възможност засега друго висше училище не предлага.
Осигуряват се предпоставки за постигане на високо качество на подготовката на инженери и мениджъри в областта на проектирането, експлоатацията и администрирането на съвременните телекомуникационни системи.
Това, че са постъпили писма в подкрепа на преобразуването вече беше съобщено, така че аз няма да изреждам подкрепилите проекта за преобразуване.
В заключение също ще кажа, че проектът за преобразуване вече е бил разглеждан и одобрен на заседание на Комисията по образование и наука на 08 април 2015 година. Благодаря.
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Благодаря Ви, госпожо Ламбрева. Бих искал да дам думата на проф. Радев, ректор на колежа.
Проф. ДИМИТЪР РАДЕВ: Благодаря.
Уважаеми членове на комисията, тъй като вече и двамата преждеговоривши представиха колежът, аз ще кажа няколко думи допълнително.
Първо ние като наследници и като бивши членове на Министерството на транспорта и съобщенията, тъй като до 1998 година сме били в състава на това министерство, даже малко след това и сме наследници на Полувисшия институт по съобщенията, в момента се намираме в една държавна собственост, която делим с Български пощи ЕАД и сме в прекрасни отношения с колегите от Български пощи ЕАД, тъй като болшинството от тях са наши кадри . Гордеем с това, че голяма част от бившите директори и настоящият директори са били възпитаници на нашия колеж.
Освен това искам да кажа, че по отношение на телекомуникациите ние сме наследник също и на Българската телекомуникационна компания ЕАД и сме в прекрасни отношения с операторите в момента, които съществуват, и там сме дали не малко кадри.
Най-новата визия на колежът от няколко години това е развитието на информационните технологии, дори в момента стартираме една академична програма, заедно с представители на ИТ сектора, тъй като знаем че там е най-голямата необходимост от кадри в момента, така че напълно попадаме в обсега на подготовка на кадри специално за информационните и комуникационни технологии и сме единствените, които подготвят изпълнителски кадри, технологични кадри и кадри за управление в Български пощи ЕАД. Това бих могъл да кажа като представяне. Готов съм да отговоря на всякакви въпроси. Благодаря ви.
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Благодаря Ви и аз, професор Радев. Колеги, заповядайте, имате думата за въпроси и становища.
Заповядайте, господин Вълков.
Г-Н ИВАН ВЪЛКОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Въпросът ми е ако може да ни запознаете с отрицателното становище, което е само едно, на кого е, какви са акцентите в него по отношение на това защо е отрицателно становището и какви са им аргументите.
Проф. ДИМИТЪР РАДЕВ: Имаме отговор на становището.
Първо традицията, която имаме ние е малко по-голяма отколкото на колегите от Техническият университет, без да съм нескромен. Ние с Техническият университет сме в прекрасни отношения и ползваме най-добрите техни преподаватели да ни помагат. Основният проблем, който идва тук, аз не виждам да имат някакъв проблем, е проблемът с другите специалности в Техническия университет, тъй като много от кандидатстващите в Техническия университет предпочитат след като не са приети в специалност Телекомуникации и компютърни системи , които естествено в Техническия университет са водещите специалности, да дойдат при нас. Поне такава е информацията ни. Становището е отрицателно не само за нас, но и за всички колежи, които участват в преобразуването, ние сме четири на брой. Някои от твърденията са бих казал остарели и неверни, например твърдението, че при нас има или пенсионирани преподаватели или чужди преподаватели. Няма нищо такова, а напротив от няколко години ние сме взели Правилникът на Техническия университет и спазваме стриктно изискванията на Закона за висшето образование. На 65 годишна възраст ние даваме полагащото се уважение на преподавателите и ги пенсионираме, така както е в Техническия университет. Истината е, че ни делят едни 900 метра и може би вече са почувствали, ние даже сме леко поласкани от тази негативна оценка, защото са почувствали конкуренция най- после след 90 години съвместно съществуване. Смятам, че пазарът е огромен и няма никакъв проблем да подготвяме кадри. Преди всичко ние искаме да подготвяме нашите собствени кадри, тъй като основният проблем, който съществува там е, че при нас идват доста хора, които вече са работили в бранша, познават добре професията и искат да се развият. Ние имаме капацитет да обучим 840 студенти и като малко висше училище сме много гъвкави и даваме възможност на всички за развитие, дори и по признание на колеги и от Техническия университет, както казахте, нашите студенти понеже вече имат изграден опит, имат и много добра професионална подготовка, така че не виждам никакъв проблем там. В същото време на нашата територия се обучават магистри, наши студенти като магистри на други университети, от които имаме положителни становища, тъй като ние не сме в конкуренция с тях , аз смятам че си помагаме. Това е, което бих могъл да кажа. Благодаря.
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Благодаря Ви и аз. Господин Кадиев първо поиска думата, после господин Ананиев.
Г-Н ПЕТЪР КАДИЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, уважаеми гости, аз ще дам една много положителна оценка на досегашният полувисш институт, защото в рамките на 10 години работих в Българската телекомуникационна компания ЕАД точно в тази специалност, после се наложи и станах оператор. Кадрите, които идваха от този колеж са много добре подготвени. Аз мисля, че думата „полувисш” вече е излишна, не трябва да съществува. Дори ще ви кажа и нещо друго. Имаше кадри , които бяха и от Техническия университет, но трябва да ви кажа, че нашите кадри бяха по-добри, така че с пълното си съзнание ще гласувам „за”. Има и нещо друго, нека да има и конкуренция. Това е може би най-важното, нали се мъчим да премахнем монопола. В крайна сметка един висши университет не може да бъде монополист.
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Това можем да го приемем като мнение. Доколкото и аз разбрах нямаше въпрос.
Проф. ДИМИТЪР РАДЕВ: Аз го приемам като мнение и бих казал, че оценката е много точна, тъй като същата оценка има и от други бивши кадри и мобилни оператори, от бивши възпитаници на колежа. Благодаря.
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Заповядайте, господин Ананиев.
Г-Н НЕСТИМИР АНАНИЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми гости, аз искам само да попитам няколко неща. Вие в момента каква степен предлагате. Както разбирам само до бакалавър, а който иска да отиде до бакалавър и магистър къде ще следва.
Проф. ДИМИТЪР РАДЕВ: Проблемът е много сложен. До 2 – 3 години почти никъде и ставаше много тежко, даже трябва да ви кажа, че за последните 10 години имаше едно неглижиране от страна на Техническия университет и нашите кадри, които са учили 3 години, а ние като колеж имаме статут на висше училище , от Министерство на образованието ги караха да започват от първи курс и много малко от тях продължаваха . Това е първото.
Второ. Голяма част от нашите кадри работят по време на следването и трупат професионален опит, работят точно в бранша, при което не им остава достатъчно време. Техническият университет приема само редовни студенти, т.е. ние не създаваме конкуренция така да се каже на специалността Телекомуникации в Техническия университет, ние се опитваме да я допълваме и да търсим наше решение. Самият факт, че толкова години съществуваме, означава че сме си намерили нашата ниша за подготовка на кадри.
Единственото, което искаме в момента е нашите кадри, които ние сме обучили и които са най-добрите да ги учим за магистри. Ние предлагаме 2-годишно обучение за магистърска степен.
Г-Н НЕСТИМИР АНАНИЕВ: Още един въпрос. След тази промяна, вие ще предлагате ли евентуално докторска степен, това възможно ли е.
Проф. ДИМИТЪР РАДЕВ: По принцип е възможно да предлагаме докторска степен, но за да предлагаме докторска степен, най-напред трябва да се акредитираме за тази цел. Ако успеем да се акредитираме, ще я предлагаме.
ПРЕДС. ГРОЗДАН КАРАДЖОВ: Благодаря Ви.
Други въпроси и мнения. Доколкото виждам няма.
Мога само да направя едно уточнение, че както чувате става дума за Висшето училище по телекомуникации и пощи и тази редакция е предложена от Комисията по образованието и науката. Има становище от Националната агенция за оценяване и акредитация относно редакционна промяна в наименованието на проекторешението, което се предлага за съгласуване, а тя е : вместо проект за решение за преобразуване на Колежа по телекомуникации и пощи да се чете: „проект за решение за преобразуване на Колежа по телекомуникации и пощи в специализирано висше училище по телекомуникации и пощи със седалище в София”. За нас това няма кой знае какво значение, защото водещата комисия ще го коригира и ще го внесе в зала по съответния начин.
Тъй като няма повече въпроси предлагам гласуване на проектът за решение за преобразуване на Колежа по телекомуникации и пощи – София в специализирано Висше училище по телекомуникации и пощи със седалище в София, № 502—03-2, внесен от Министерския съвет на 05.03.2015 г.
Който е съгласен, моля да гласува.
Гласували „за” – 11, против – няма, въздържали се – 1.
Приема се.
Тази точка от дневния ред е изчерпана.
Преминаваме към точка Разни. Имате ли въпроси , които желаете да поставите. Няма въпроси.
Закривам заседанието. Благодаря за участието.
Край на заседанието: 15.00 часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ТРАНСПОРТ, ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯ:
/Гроздан Караджов/