Комисия по културата и медиите
07/04/2016 първо гласуване
Законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г.
На редовно заседание на Комисията по културата и медиите, проведено на 7 април 2016 г. беше разгледан Законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г. В заседанието участваха от Министерството на културата: Боил Банов, заместник-министър, Георги Дамянов, директор на дирекция „Авторско право и сродните му права”, Йордан Андонов, главен експерт в дирекция „Авторско право и сродните му права”; представители на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори, Асоциацията на телевизионните продуценти, Музикаутор, Филмаутор, ПРОФОН, Европейската агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права, Съюза на българските журналисти, Фондация „Национален съвет за журналистическа етика”, Българската асоциация на кабелните комуникационни оператори, Национално сдружение на малките и средните кабелни оператори „ТВ клуб 2000”, Българска асоциация за информационни технологии, Акорд Мюзик ООД, Токсити Груп и други.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-н Боил Банов.
Със Законопроекта за колективното управление на авторското право и сродните му права се въвеждат разпоредбите на Директива 2014/26/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година относно колективното управление на авторското право и сродните му права и многотериториалното лицензиране на правата върху музикални произведения за използване онлайн на вътрешния пазар.
Законопроектът урежда отношенията, свързани с колективното управление на авторското право и сродните му права при използването на произведения и други обекти на закрила, и дейността на организациите за колективно управление на права и независимите дружества за управление на права. Определят се и изискванията за получаване на многотериториално разрешение за използване на музикални произведения онлайн. Като субект на колективно управление на права освен организациите за организациите за колективно управление на права се въвеждат и независимите дружества за управление на права.
Със законопроекта се разписват норми, касаещи изискванията за прозрачност и отчетност на дейността на субектите на колективното управление. Регламентират се правомощията на министъра на културата при осъществяването на контрола върху дейността по колективно управление, свързана с регистрацията на организациите и дружествата, с утвърждаването на размерите на възнагражденията, получавани от ползвателите, както и с упражняването на текущ контрол върху дейността им.
Подчертано беше, че законопроектът е изработен след широка обществена дискусия от работна група към Съвета за защита на интелектуалната собственост, в която са участвали представители на правоносители, на ползватели, на съществуващи организации за колективно управление на права и на други заинтересовани лица.
В Комисията по културата и медиите са получени становища от Националното сдружение на малките и средни кабелни оператори „ТВ клуб 2000“, Сдружението на архитектите-проектанти в защита на авторското право в архитектурата, Асоциацията на телевизионните продуценти с конкретни предложения за промени в Законопроекта. Получено е и становище от Европейската агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права (ЕАЗИПА), в което е отбелязано, че законопроектът е нов опит за монополизиране на авторскоправния сектор и е в нарушение на основни конституционни права.
По време на дискусията бяха повдигнати въпроси относно необходимостта от отделен Закон за колективното управление на авторското право и сродните права; принципа на равнопоставеност на субектите; разбиването на монопола на организациите за колективно управление; дали е редно и в бъдеще министърът на културата задължително да утвърждава тарифите, по които организациите за колективно управление и независимите дружества да отстъпват права на ползвателите.
Заместник-министър Боил Банов отговори изчерпателно на поставените въпроси.
След проведената дискусия Комисията по културата и медиите единодушно с 12 гласа „за” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за колективното управление на авторското право и сродните му права, № 602-01-13, внесен от Министерски съвет на 25.03.2016 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Полина Карастоянова